Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Poważniej, czyli o polityce, sprawach społecznych, ustawodawstwie i naszych prawach.
kprez
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 235
Rejestracja: 8 sie 2010, o 23:42

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: kprez » 13 lis 2015, o 14:33

takeyoudowntown pisze: Ja nie głosowałam na PiS, więc nie trzeba mnie przekonywać, że opodatkowanie hipermarketów nie pomoże, a 500zł na dziecko jest gospodarczym dramatem.

Jeśli idzie o to dlaczego u nas takie święta wyglądają inaczej, to wytłumaczenie jest już na etapie wczesnej edukacji, gdzie wpaja się dzieciom obraz patrioty cierpiętnika, żołnierza umierającego za kraj i jego żony Marysi, która musi być zadowolona ze śmierci męża, bo poległ w słusznej sprawie, za ojczyznę i jest bohaterem... A nie mówi się o pozytywach, o tym, że można być żyjącym bohaterem, znosić trudy życia i nie umierać, a też być dumnym z Polski, hołdując jej wartościom. "Lepszy żywy obywatel niż martwy bohater" za Marią Peszek.

U nas zawsze jest poważnie. W kościele, na cmentarzach, przy świętach państwowych. My się nie umiemy bawić i cieszyć historią, my tylko potrafimy mówić o śmierci i martwych bohaterach. Mamy inną kulturę i podejście i to się już raczej nie zmieni. Zresztą wielu Polakom wolny dzień kojarzy się z leżeniem w łóżku, lub piciem alkoholu z przyjaciółmi czy rodziną, a nie z marszami. Na marsz idą młodzi zapaleńcy, dla których bycie w tym Ruchu Narodowym jest jakąś rozrywką, hobby, a może sensem życia.
Niestety jedną z naszych przywar jest rozpamiętywanie historii, roztkliwianie się i przeżywanie wszystkiego za każdym razem w jeszcze bardziej smutny sposób. Przykre to. Masz rację, że od małego się tak uczymy, a wiadomo, że czym skorupka za młodu. Jesteśmy smutasami, zanadto żyjącymi przeszłością z przygnębiającą miną. Co było to było- należy o tym pamiętać i szanować, ale tego się nie zmieni, nie naprawi, nie zrobi lepiej lub gorzej. Za to przyszłość tworzymy i warto skupić się na tym co teraz i jutro.Odnośnie tego nie mogę już znieść tematu Smoleńska- rocznice, miesięcznice, dniówki, jeszcze brakuje godzinówek. Stała się tragedia, cały naród poniósł stratę pomimo różnic politycznych. Trzeba wstać, wystrzegać się błędów które doprowadziły do tego (no chyba, że ktoś twierdzi że był to zamach) i tyle. Ile można znosić ciągłych pochodów, modłów, wieńców, różańców. W moim mieście na 10/04 komunikacja miejska jeździ z flagami przyodzianymi w kiry. A w pojazdach jest wyświetlana informacja o kolejnej rocznicy. Zresztą przez ciągłe awarie systemu taka informacja pojawia się bardzo często, nie tylko w kwietniu.
"Zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka..."
Awatar użytkownika
babette_h
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 1233
Rejestracja: 29 gru 2014, o 17:16

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: babette_h » 13 lis 2015, o 16:26

kprez pisze:
Doris_Black pisze: Trochę prześmiewczo opisuje Wam, że ten dzień nie był inny niż każda wolna sobota, bo my się z niepodległości cieszyć nie umiemy. Nie mamy u Nas takich rodzinnych parad jak we Francji , czy USA. Dlaczego? Sama nie wiem.
Radek Koterski ma definicję mówiącą o tym, ze winna jest pogoda. W USA mają święto w lipcu, słońce i temperatury dopisują na parady, u nas zimno i wietrznie. Mało przyjemnie na kupowanie waty cukrowej i balonów.
W Poznaniu na sw. Marcinie bylo 30 tys. ludzi. Balony, kotyliony, zamiast waty jednak bardziej rogale. Hipoteza nie do konca sie potwierdza.
Kurze wycieram... - zaczął nienaturalnym dyszkantem i nagle poznał przyjaciół. - A, to wy - powiedział - Myślałem, że ludzie...
Doris_Black
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 50
Rejestracja: 8 maja 2014, o 16:57

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: Doris_Black » 13 lis 2015, o 18:52

Na święcie św. Marcina też kiedyś byłam w Poznaniu i mam bardzo dobre wspomnienia. Tylko, że czułam że byłam na święcie regionalnym a nie na oficjalnej uroczystości święta państwowego...
Ja bardziej upatrywałabym przyczyny w tym,ze za dużo w naszych narodowych obchodach polityki i podziałów. W samym haśle "Polska dla Polaków. Polacy dla Polski" czuć ograniczenia. Zawsze próbuje się stworzyć jakąś teorię prawdziwego Polaka...
Awatar użytkownika
pannaeliza
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 969
Rejestracja: 25 cze 2015, o 17:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: pannaeliza » 13 lis 2015, o 19:01

Święto niepodległości dzieli Polaków jak żadne inne święto -na dwie połowy. Amerykanie wieszają swoją flagę za oknem cały rok i z lubością noszą ją nawet na majtkach, tak ją kochają. Dla mnie od paru lat flaga jest symbolem ludzi, którzy mnie nie lubią i których nie lubię też ja. Irytujące jest, że symbol mojego kraju stał się głównie symbolem organizacji nacjonaliatycznych - rzuciło mi się to w oczy szczególnie podczas akcji na fb, z teczowym filtrem. Przeciwnicy homoseksualistów mieli filtr z flagą polski, jasno dając mi do zrozumienia ze to nie jest moja flaga bo mam sobie wybrać. Albo jestem tęczowa, albo biało - czerwona.

W święto niepodległości się wyspałam. Mieszkam w centrum, za oknem miałam dwie parady - jedną rano, szły dzieci, grała muzyka i było dość (jak ma Polskę) wesoło. Druga to wiadomo. Mimo braku zamieszek (wow, szacun.) agresja biła na kilometr, a już na pewno na wysokość mojego poddasza.a teraz zgadnijcie, która parada była liczniejsza.
a czy ty wiesz, że czasem bywa tak i tak się zdarza, że kury, koguty zadziobują swe własne jajka i je jedzą?
Awatar użytkownika
takeyoudowntown
super forma
super forma
Posty: 2049
Rejestracja: 3 lis 2014, o 09:19

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: takeyoudowntown » 13 lis 2015, o 19:27

Ja tam nie widzę problemu aby być tęczową i biało-czerwoną jednocześnie. To, że niektórzy Polacy są prości jak cep i nie chcą pojąć pewnych rzeczy, bo zawsze wiedzą lepiej, nie znaczy, że nie można się identyfikować z grupą, do której należą, do biało-czerwonych. Tak samo będąc patriotą można być osobą lgbt, to się nie gryzie.
No chyba że ktoś pochwala hasła typu
"Gej to nie Polak",
"Gej to nie mężczyzna",
"Homoseksualiści to nie obywatele bo nie mogą mieć dzieci, nie rozwijają gospodarki" :roll:
Be someone who makes you happy
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: ImaSumak » 13 lis 2015, o 19:38

babette_h pisze:
kprez pisze:
Doris_Black pisze: Trochę prześmiewczo opisuje Wam, że ten dzień nie był inny niż każda wolna sobota, bo my się z niepodległości cieszyć nie umiemy. Nie mamy u Nas takich rodzinnych parad jak we Francji , czy USA. Dlaczego? Sama nie wiem.
Radek Koterski ma definicję mówiącą o tym, ze winna jest pogoda. W USA mają święto w lipcu, słońce i temperatury dopisują na parady, u nas zimno i wietrznie. Mało przyjemnie na kupowanie waty cukrowej i balonów.
W Poznaniu na sw. Marcinie bylo 30 tys. ludzi. Balony, kotyliony, zamiast waty jednak bardziej rogale. Hipoteza nie do konca sie potwierdza.
Bo Wy nie jesteście Prawdziwymi Polakami. Prawdziwi Polacy odmieniają nazwy ulic przez przypadki. :roll:
Lubię kiedy kobieta...
Awatar użytkownika
babette_h
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 1233
Rejestracja: 29 gru 2014, o 17:16

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: babette_h » 13 lis 2015, o 22:34

Dyć odmienilam.
Kurze wycieram... - zaczął nienaturalnym dyszkantem i nagle poznał przyjaciół. - A, to wy - powiedział - Myślałem, że ludzie...
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: ImaSumak » 13 lis 2015, o 22:46

babette_h pisze:Dyć odmienilam.
Jasne, na potrzeby forum, że niby taka Polka, a w Poznaniu:
Obcy:
- na jakiej ulicy mogę kupić rogale?
Poznaniak (nie wykluczone, że Ty):
- święty Marcin.

No proszę Cię i to ma być polskość przez duże P?
Lubię kiedy kobieta...
Awatar użytkownika
babette_h
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 1233
Rejestracja: 29 gru 2014, o 17:16

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: babette_h » 13 lis 2015, o 22:58

No dobrze, przyznaje sie - bo ja jestem spod Grunwaldu.
Kurze wycieram... - zaczął nienaturalnym dyszkantem i nagle poznał przyjaciół. - A, to wy - powiedział - Myślałem, że ludzie...
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: ImaSumak » 13 lis 2015, o 23:17

babette_h pisze:No dobrze, przyznaje sie - bo ja jestem spod Grunwaldu.
A to zmienia postać rzeczy. Znaczy się, że nie dość, że jesteś Niemcem, to jeszcze pochodzisz z miejscowości po niżej 200 000 mieszkańców.
Chciałam coś jeszcze napisać, ku pokrzepieniu polskich serc, ale doszłam do wniosku, że ehhh.

(A tak swoją drogą, z pod Psich Pól, czy miejsca o ambitniejszej nazwie? :D )
Lubię kiedy kobieta...
Awatar użytkownika
babette_h
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 1233
Rejestracja: 29 gru 2014, o 17:16

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: babette_h » 13 lis 2015, o 23:37

Nie, nie, powyzej 200k. Grunwald to nie ta dziura Tannenberg.

Co do obchodow, maja mieszany lokalno-narodowy charakter, wychodzac do miasta nie za się pewnie nie zaliczyc obu. Jakby nie bylo, pogoda nie musi przeszkadzac.
Jakis czas temu rozmawialam ze starszym malzenstwem (ok. 70), no i mówię ze cos tam, 11 listopada w srode swieto, to zamkniete, pan mysli nad swietem i olsnienie "aaa, sw. Marcinaaa", na to pani go pod zebro łokciem i polzartem: "Cicho, teraz to Niepodległości". I jestem ciekawa jakby tak rzucac date 11.11, to ilu mieszkańców pomyslaloby o ktorym swiecie jako pierwszym.
Kurze wycieram... - zaczął nienaturalnym dyszkantem i nagle poznał przyjaciół. - A, to wy - powiedział - Myślałem, że ludzie...
dotte
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 159
Rejestracja: 16 cze 2004, o 00:00

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: dotte » 15 lis 2015, o 07:51

ImaSumak pisze:Mimo, że teraz nabrudzę, ale jednak rzucę ten groch o ścianę: Nie przyszło Ci do głowy, że marsze organizowane przez prawicę, a zwłaszcza skrajną prawicę były i są sterowane politycznie? Nie sądzisz, że to z tego powodu w tym roku nie było zamieszek w Wawie? Jakoś w tym roku mieli swoją straż i zapanowali nad tłumem "entuzjastów".
Faktycznie, nie ma ministra Sienkiewicz (ksywka Idziemy PO was), no i jakoś nic sie nie pali...
http://telewizjarepublika.pl/nagranie-r ... 20073.html
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Czym jest dla Was dzisiejsze Święto Niepodległości ?

Post autor: ImaSumak » 15 lis 2015, o 14:17

Ja o święcie niepodległości zapomniałam. Byłam w pracy. Jakoś kompletnie nie czuję się związana emocjonalnie z tym wymyślonym niedawno w sumie świętem. Do dzisiaj natomiast pamiętam datę 9.05. Zawsze tego dnia brałam udział w biegach, które to najczęściej wygrywałam. Może dlatego miłość własna nie pozwala mi zapomnieć tej daty.
Przemowy zaś i kwiaty pod pomnikami mnie nudzą. Chociaż tu gdzie teraz mieszkam pomniki mają zupełnie inny charakter i lubię na nie patrzeć, gdyż kojarzą mi się ze sztuką, która de facto są.
Lubię kiedy kobieta...
ODPOWIEDZ