Geje i lesbijki w podeszłym wieku już mają swoją grupę wspar

Rozmowy pan dojrzałych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
czarodziej-z-oz
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 710
Rejestracja: 28 gru 2012, o 18:51

Geje i lesbijki w podeszłym wieku już mają swoją grupę wspar

Post autor: czarodziej-z-oz » 28 lip 2014, o 15:25

- Wiemy, że nie będzie łatwo dotrzeć do tej grupy, bo seniorzy geje i lesbijki bardzo często żyją tak, jakby PRL nie upadła: całe życie ukrywają się nawet przed najbliższymi, są samotni, mają poczucie odizolowania - opowiada Paweł Kurczak z Lambdy Warszawa.

Organizacja przygotowała projekt aktywizacji starszych osób gejów i lesbijek. Będzie grupa wsparcia, rozmowy z psychoterapeutami, warsztaty. Każdemu uczestnikowi zajęć będzie pomagać młodszy tutor, z którym będzie można wyjść do kina, do kawiarni, wyjechać na wycieczkę za miasto.

Jedną z nielicznych osób w starszym wieku, która nie musi udawać, jest Wojciech Skrodzki, krytyk sztuki i od kilku lat działacz Lambdy Warszawa. - Mam 79 lat. Ujawniłem się trzy lata temu. Życie w zakłamaniu było już dla mnie do przyjęcia. Prowadziło to do strasznych konsekwencji, skrzywienia osobowości. Po coming oucie jestem autentyczny. To było dla mnie silne przeżycie oczyszczające. Jestem sobą - opowiada. Mówi, że kiedy rozmawia z osobami nawet o 30 lat od siebie młodszymi, to słyszy od nich: "Po co się ujawniać, to sprawy prywatne, po się afiszować". On nie mógłby już tak żyć. - Wciąż jestem osobą aktywną. Piszę do "Twórczości", w Lambdzie organizuję spotkania z różnymi ciekawymi ludźmi. Taka grupa bardzo jest potrzebna, warto podjąć wyzwanie, ale czy się uda? - zastanawia się.

Grupa zacznie działać we wrześniu. Adresowana jest do tych, którzy skończyli 60 lat. Można się kontaktować, wysyłając e-mail na adres: kkliszczynski@lambdawarszawa.org lub dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godzinach 18-21 pod numer 22 628 52 22. Realizacja tego projektu możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Za Gazetą Wyborczą: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... grupe.html
ODPOWIEDZ