Jak przestać obgryzać paznokcie...

Cafe dla wszystkich
Awatar użytkownika
AniaMac
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 847
Rejestracja: 2 lut 2016, o 14:30

Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: AniaMac » 21 lut 2017, o 15:58

Kochane, może któraś z Was wie jak przestać? Zwłaszcza jak robi się to nieświadomie, czasem machinalnie.
Rozumiem, ograniczyć stresy, ale życie nie rozpieszcza. To może jak się nie przejmować. Albo na zasadzie terapii szokowej... nie wiem, płyny gorzkie nie zdają egzaminu, bo lubię gorzkie. Wmawianie sobie, że to zarazki, też nie działa. Jest jakiś sposób? Jak Wy sobie radzicie z takim uzależnieniem? Nie znoszę jak odstaje mi skórka albo mam nierówny paznokieć. To punkt zapalny, potem idą wszystkie po kolei. Jak przestać? Zdaję sobie sprawę, że moje palce wyglądają obrzydliwie, odpychająco ale jakby gdzieś tam, godzę się z tym faktem. A i nie piszcie o malowaniu paznokci, bo ja nie nie lubię pomalowanych paznokci, odrzucają mnie. Chciałabym jedynie, żeby wygląd moich dłoni był przyzwoity. Więc jak? Jak przestać?
Awatar użytkownika
AniaMac
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 847
Rejestracja: 2 lut 2016, o 14:30

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: AniaMac » 21 lut 2017, o 16:02

Dodam, że cierpię również na bruksizm, to znaczy zgrzytam w nocy zębami, i na to już zupełnie nie mam wpływu, poza wkładką na noc. Ale źródło jest jedno. Stresy. Tylko to wygląda tak, że ja się nie stresuje bezpośrednio. Jestem wyluzowanym człowiekiem na zewnątrz. Jeśli pojawiają się stresy to je ignoruję, zabijam, walczę z nimi. Czego skutkiem ubocznym są właśnie obgryzione paznokcie, skórki i nocne zgrzytanie.
ankaarendt
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 89
Rejestracja: 9 maja 2016, o 12:35

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: ankaarendt » 21 lut 2017, o 16:11

Aniu, wydajesz sie być rozgarniętą dziewczyną. Dzieckiem w sumie jeszcze hahaha.
Sorki.
Emocje w człowieku sa jak woda - płyną. Jak je wypierasz to tak jakby budowała tamę, z czasem coś się rozleje lub po prostu piźnie ;).

Naucz się jak przeżywać swoje emocje. Te negatywne też trzeba umieć przeżyć. Dać im wpłynąć, popłynąć i odpłynąć.

Pozdrawiam
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: jasandra » 21 lut 2017, o 17:08

Na bruksizm to nie pomoże. Zgrzytam, czasem budzę się z zębami tak zaciśniętymi na wkładce, że wiem, że bez niej cały dzień bolałaby mnie głowa (to się bardzo łączy). Może spróbuj owijać czymś ręce, kiedy jesteś w domu? Coś, co nie krępuje ruchów? Mój przyjaciel owijał sobie ręce (choć akurat nie dłonie) bandażami na noc, bo że względu na atopowe zapalenie skóry czasem nieświadomie rozdrapywał sobie ręce do krwi.

Lakierów też nie używam, ale spróbuj odżywek, zazwyczaj są bezbarwne. Mi swego czasu ratowały paznokcie. Zazwyczaj używam wzmacniających, ale na skórki też coś powinno być! Mam nadzieję, że pomoże.
ankaarendt
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 89
Rejestracja: 9 maja 2016, o 12:35

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: ankaarendt » 21 lut 2017, o 17:11

A robaków nie macie? testy były? bo to pierwsze podobno co trzeba sprawdzic :)
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: wojtek » 21 lut 2017, o 18:34

jest taki specjalny bezbarwny lakier dla obgryzających paznokcie. jest on bardzo niesmaczny :) jak ktoś zaczyna nieświadomie obgryzać paznokcia nim pomalowanego to czuje ponoć taką gorycz w ustach że od razu przestaje to robić. poszukaj w sklepach internetowych takiego lakieru. to jest bezbarwne i przeznaczone właśnie dla ludzi z twoim problemem.
Awatar użytkownika
salami
super forma
super forma
Posty: 1973
Rejestracja: 31 sty 2013, o 14:54

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: salami » 21 lut 2017, o 19:10

AniaMac pisze:Nie znoszę jak odstaje mi skórka albo mam nierówny paznokieć.
To punkt zapalny, potem idą wszystkie po kolei.
Jak przestać ?
Żuj gumę.
Kup sobie kilka paczek, porozkładaj w kieszeniach i torbach, żebyś zawsze miała je pod ręką.
Jeżeli zobaczysz/poczujesz odstającą skórkę natychmiast włóż jedną gumę do buzi i zacznij żuć.
Żuj do czasu aż uspokoisz się na tyle, żeby móc spokojnie i delikatnie odciąć tą jedną, jedyną skórkę cążkami do paznokci.
lacc19
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 265
Rejestracja: 11 gru 2012, o 12:44

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: lacc19 » 21 lut 2017, o 20:54

Ja nie zgrzytam zębami w nocy, ale również obgryzam paznokcie. Nie mam żadnych robaków! Nie pomagały ani lakiery, ani rękawiczki na noc, ani prośby groźby. Nie pomogę bo sama nie umiem sobie pomóc;p daj znać jak przestaniesz;p Mojej mamie po wielu latach się udało. Sama z siebie, zawzięła się. Powodzenia
florkka
Posty: 4
Rejestracja: 8 lut 2017, o 19:05

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: florkka » 21 lut 2017, o 21:55

Ja używam bezbarwnych odżywek i przez to zawsze mam coś na paznokciach, co mogę zdrapać zębami (nie jest to do końca walczenie z obgryzaniem ale mam za to zadbane paznokcie). I zawsze noszę pilniczek przy sobie, żeby żadnego zadziora nie obgryzać tylko spiłować.
A co do zgrzytania zębami, to ja dostałam skierowanie do psychologa. Czyli trzeba zredukować wszystkie stresy - co nie jest możliwe.
Awatar użytkownika
Unda93
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 80
Rejestracja: 16 sty 2015, o 02:12

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: Unda93 » 21 lut 2017, o 22:24

Też mam z tym problem. Jeden jedyny okres w życiu, w którym pamiętam, że tego nie robiłam, to wyjazd na dwutygodniowe wakacje, z dala od rodziców, od wszystkich stresów. Oczywiście wróciłam tylko do Polski, do domu i problem wrócił.
Awatar użytkownika
Altena_Q
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 2295
Rejestracja: 3 gru 2012, o 17:33

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: Altena_Q » 21 lut 2017, o 22:42

Malowanie paznokci nie pomaga? Obgryzanie lakieru nie jest już takie przyjemne, szczególnie jak się kupi jakiś śmierdzacy za 2 złote ;)

The wind is my voice
The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: wojtek » 21 lut 2017, o 23:06

salami pisze:
AniaMac pisze:Nie znoszę jak odstaje mi skórka albo mam nierówny paznokieć.
To punkt zapalny, potem idą wszystkie po kolei.
Jak przestać ?
Żuj gumę.
Kup sobie kilka paczek, porozkładaj w kieszeniach i torbach, żebyś zawsze miała je pod ręką.
Jeżeli zobaczysz/poczujesz odstającą skórkę natychmiast włóż jedną gumę do buzi i zacznij żuć.
Żuj do czasu aż uspokoisz się na tyle, żeby móc spokojnie i delikatnie odciąć tą jedną, jedyną skórkę cążkami do paznokci.
daj spokój, nie polecaj jej gumy do żucia. to dziadostwo ma w sobie aspartam. od tego siada mózg, serce i inne narządy. i jest silnie rakotwórcze. już lepiej niech dalej obgryza paznokcie, niż ma gumę żuć. nie żujcie gum do żucia !!!
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: jasandra » 21 lut 2017, o 23:26

Jak się ma problemy z zębami, to i pewnie ze stawami żuchwy (nie mówiąc o zjedzonym szkliwie, jeśli długo nie miało się wkładki), więc faktycznie nie warte polecenia (Boże, aż tak źle, wojtek??)
Awatar użytkownika
salami
super forma
super forma
Posty: 1973
Rejestracja: 31 sty 2013, o 14:54

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: salami » 21 lut 2017, o 23:54

wojtek pisze: już lepiej niech dalej obgryza paznokcie, niż ma gumę żuć. nie żujcie gum do żucia !!!
Można gryźć rodzynki, suszone jabłka, cokolwiek, byle smakowało i bylo poręczne do noszenia przy sobie.
Czymś trzeba zająć usta z powodu utrwalonego nawyku gryzienia.
Awatar użytkownika
gimmeeverything
super forma
super forma
Posty: 4848
Rejestracja: 25 lut 2012, o 16:14
Lokalizacja: ha-ha-Hardcorowo :)

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: gimmeeverything » 22 lut 2017, o 00:47

konsekwentnie przyklejaj tipsy (kupuj tylko te najkrótsze i najtańsze - odpadają zanim klej zdąży uszkodzić wątrobę i nerki; podobno paznokcie pod nimi rosną jak grzyby po deszczu, a kąśliwe uwagi pod adresem producenta skutecznie eliminują nawyk gryzienia) -
no chyba, że zawodowo grasz na jakimś instrumencie lub jesteś aktywną lesbijką :)
...i nawet jak upadnę, to wstanę - a wtedy TY masz przejebane :twisted:
abecaduo
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 483
Rejestracja: 2 wrz 2015, o 18:55

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: abecaduo » 22 lut 2017, o 06:52

Krótkie żelowe hybrydy?
Ja się wybieram na nie jak sójka za morze, a czasem obgryzam aż do krwi...
Awatar użytkownika
takeyoudowntown
super forma
super forma
Posty: 2049
Rejestracja: 3 lis 2014, o 09:19

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: takeyoudowntown » 22 lut 2017, o 17:12

Moją znajomą do nieobgryzania zmotywował chłopak, ale znam też osoby mające już dużo więcej lat od Ciebie i cierpiące na tę samą przypadłość przez te wszystkie lata. Wymienione tu sposoby są dobre, ale jak to bywa z nałogami - na każdego jest inny sposób. Powinnaś wypróbować co na Ciebie zadziała, najbardziej Cię zmotywuje.
Eliminacja stresu raczej nie jest dobrym pomysłem, bo on będzie zawsze w naszym życiu, raczej skupiłabym się na innych sposobach radzenia sobie z nim.
Be someone who makes you happy
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: ImaSumak » 22 lut 2017, o 18:06

gimmeeverything pisze:konsekwentnie przyklejaj tipsy (kupuj tylko te najkrótsze i najtańsze - odpadają zanim klej zdąży uszkodzić wątrobę i nerki; podobno paznokcie pod nimi rosną jak grzyby po deszczu, a kąśliwe uwagi pod adresem producenta skutecznie eliminują nawyk gryzienia) -
no chyba, że zawodowo grasz na jakimś instrumencie lub jesteś aktywną lesbijką :)
Gim, proszę Cię... Zaraz Twoje stwierdzenie dołączy do tony innych w stereotypowym postrzeganiu lesbijek.
A może warto zmienić swoje myślenie: skoro tak wiele osób nie pocałowałoby się z kimś, kto pali papierosy, bo nie chcą całować się z popielniczką, to może też nie chciałyby się całować również z kimś, kto maniakalnie pożera tyle bakterii?
Lubię kiedy kobieta...
Awatar użytkownika
salami
super forma
super forma
Posty: 1973
Rejestracja: 31 sty 2013, o 14:54

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: salami » 22 lut 2017, o 20:54

ImaSumak pisze: A może warto zmienić swoje myślenie: skoro tak wiele osób nie pocałowałoby się z kimś,
kto pali papierosy, bo nie chcą całować się z popielniczką,
to może też nie chciałyby się całować również z kimś, kto maniakalnie pożera tyle bakterii?
Obgryzające, palące, rzygające to wiedzą Ima. Nawyk jest silniejszy niż rozum, poczucie wstydu, a nawet zakochanie.

Najszybciej i najprościej zastąpić zły nawyk - innym dobrym/nieszkodliwym/przyjemnym.
Awatar użytkownika
avi345
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 34
Rejestracja: 17 paź 2016, o 23:24
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: avi345 » 15 mar 2017, o 00:57

ImaSumak pisze:
gimmeeverything pisze:konsekwentnie przyklejaj tipsy (kupuj tylko te najkrótsze i najtańsze - odpadają zanim klej zdąży uszkodzić wątrobę i nerki; podobno paznokcie pod nimi rosną jak grzyby po deszczu, a kąśliwe uwagi pod adresem producenta skutecznie eliminują nawyk gryzienia) -
no chyba, że zawodowo grasz na jakimś instrumencie lub jesteś aktywną lesbijką :)
Gim, proszę Cię... Zaraz Twoje stwierdzenie dołączy do tony innych w stereotypowym postrzeganiu lesbijek.
A może warto zmienić swoje myślenie: skoro tak wiele osób nie pocałowałoby się z kimś, kto pali papierosy, bo nie chcą całować się z popielniczką, to może też nie chciałyby się całować również z kimś, kto maniakalnie pożera tyle bakterii?
Tu chyba chodziło tylko o tipsy jako przeszkoda do wiadomych celów :) (swoją drogą tak nie jest i to jest raczej stereotyp)

Co do problemu,
masz tu linka na inną metodę opis "W dużym skrócie – proces pozbywania się destruktywnego nawyku czy przyzwyczajenia polega na obcowaniu z bodźcem i na świadomym opieraniu się pokusie." Czyli powinnaś po jakimś czasie zdać sobie sprawę że chcesz obgryźć i sama zdecydować :-P ciekawa jestem czy by zadziałało faktycznie, daj znać jeśli spróbujesz
http://michalpasterski.pl/2013/04/jak-p ... w-tydzien/
Awatar użytkownika
gimmeeverything
super forma
super forma
Posty: 4848
Rejestracja: 25 lut 2012, o 16:14
Lokalizacja: ha-ha-Hardcorowo :)

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: gimmeeverything » 15 mar 2017, o 16:30

avi345 pisze: Tu chyba chodziło tylko o tipsy jako przeszkoda do wiadomych celów :) (swoją drogą tak nie jest i to jest raczej stereotyp)
:cool: :lol: - tu na pewno o to chodziło i to jest zdecydowanie stereotyp :mrgreen:
...i nawet jak upadnę, to wstanę - a wtedy TY masz przejebane :twisted:
Gaik
super forma
super forma
Posty: 1074
Rejestracja: 21 paź 2008, o 02:00

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: Gaik » 15 mar 2017, o 17:18

Miałam oba problemy. Ostatnio zostało zgrzytanie i nadal rozmyślam w jaki sposób po 30 latach pierwszy samoistnie ustąpił. Najpierw myślałam, że zapewne zaraz wróci. A potem wystarczyło okazjonalnie sobie przypominać, że już długo tego nie było i lepiej jest bez. Jedyne co kojarzę jeśli chodzi o okoliczne zmiany to okrzepnięcie w większym, trwającym ponad rok poczuciu bezpieczeństwa i uświadomienie sobie, że postronni mogą w ten sposób oceniać mój stan emocjonalny a sobie tego nie życzę. Chyba tak jest z nawykami, ale i nałogami. Potrzeba autentycznej decyzji. Póki to takie świadome narzucanie, płytka motywacja, to będzie wracać. Tylko co naprawdę leży u podłoża motywacji danego człowieka? Tego bym szukała.
Nie wiem, czy to się utrzyma, ale jakoś działa ponad rok i stale muszę sobie zawracać dupę piłowaniem, czy tam obcinaniem. Nie musiałam tracić czasu w ten sposób jakieś 31 lat i jestem zniechęcona. Także przemyśl to. Są setki fascynujących rzeczy do poznania i do zrobienia w tym czasie.
Awatar użytkownika
avi345
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 34
Rejestracja: 17 paź 2016, o 23:24
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: avi345 » 16 mar 2017, o 19:48

gimmeeverything pisze:
avi345 pisze: Tu chyba chodziło tylko o tipsy jako przeszkoda do wiadomych celów :) (swoją drogą tak nie jest i to jest raczej stereotyp)
:cool: :lol: - tu na pewno o to chodziło i to jest zdecydowanie stereotyp :mrgreen:
aha bo tak napisałaś wcześniej właśnie w kontekście jakby miało przeszkadzać
abecaduo
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 483
Rejestracja: 2 wrz 2015, o 18:55

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: abecaduo » 16 mar 2017, o 22:26

Ciekawe, czy jest to objawem zaburzenia psychicznego. Ja obgryzam do bólu i do krwi. Miałam w życiu taki okres, że namiętnie wyrywałam sobie włosy.
Gaik
super forma
super forma
Posty: 1074
Rejestracja: 21 paź 2008, o 02:00

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: Gaik » 17 mar 2017, o 23:17

abecaduo pisze:Ciekawe, czy jest to objawem zaburzenia psychicznego. Ja obgryzam do bólu i do krwi. Miałam w życiu taki okres, że namiętnie wyrywałam sobie włosy.
Nie jest, jeśli Ci to pasuje jako forma adaptacji do życia.
Generalnie nie ma też znaczenia, czy coś wygląda na zburzenie, czy nie, bo zaburzenie nie choroba typu grypa. Zapytaj siebie co Ci to daje i czego oczekujesz od innych w tym kontekście.
martynaly1991
Posty: 9
Rejestracja: 23 mar 2017, o 14:31

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: martynaly1991 » 23 mar 2017, o 14:35

Kiedyś miałam problem z obgryzaniem paznokci . Kupiłam sobie odżywkę , którą nakłada się na całą płytkę , ma ona okropny smak i nie da się po prostu obgryzać ich . Fajnym sposobem jest również założenie paznokci żelowych .
Awatar użytkownika
jaga_n
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 114
Rejestracja: 21 mar 2017, o 14:08

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: jaga_n » 27 mar 2017, o 13:16

Może znajdź sobie jakąś alternatywę? Ja np. bardzo lubię łuskać słonecznik, co chyba trochę przypomina obgryzanie paznokci :lol:
agataia91
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 10
Rejestracja: 6 kwie 2017, o 00:29

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: agataia91 » 6 kwie 2017, o 23:16

Na pewno są specjalne lakiery , które służą do tego aby odechciało się wkładać palce do buzi , mają one w sobie nieprzyjemny odpychający smak . Albo można zrobić sobie paznokcie tipsy , ich się nie da gryźć .
aszczerbik
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 11
Rejestracja: 16 lut 2017, o 15:31

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: aszczerbik » 19 kwie 2017, o 16:32

Moja koleżanka stosowała takie lakiery, które jak się zaczyna obgryzać paznokcie to bardzo śmierdzą. Jej to pomogło, może i w twoim przypadku się uda :)
sugaaar
Posty: 1
Rejestracja: 2 mar 2017, o 15:27

Re: Jak przestać obgryzać paznokcie...

Post autor: sugaaar » 25 kwie 2017, o 11:01

mnie chłopak po łapach strzelał jak zaczynałam obgryzać :D no i przestałam obgryzać paznokcie a w zamian zaczęłam gryźć policzki :/
ODPOWIEDZ