KOBIETY KOBIETOM   : LITERATURA

Namiętnik

Namiętnik
Namiętnik Gretkowska Manuela
Namiętnik Gretkowska Manuela
Ocena: ocena: 0 /głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić!

Manuela Gretkowska
Namiętnik to jedna z lepszych książek Gretkowskiej, jakie czytałam. Na okładce jest napisane: „opowiadania o miłości”. Nie jest to do końca prawda. To opowiadania-portrety kilku zupełnie różnych osobowości. Sandra K jest anorektyczką, bohaterka Ikony schizofreniczną morderczynią, Jose z opowiadania Latin Lover, wyobcowanym meksykaninem w oziębłej uczuciowo Szwecji, bohater opowiadania Mur - młody, uduchowiony intelektualista - morduje bez przyczyny. Dla mnie wszystkie te opowiadania nie łączy miłość, lecz jej brak. One mówią o oziębłości, o świecie bez uczuć, który pozwala zagłodzić się na śmierć Sandrze K, zapaść na śpiączkę Josemu, zabić bohaterom dwóch ostatnich opowiadań.

Książka ma bardzo zgrabną, przemyślaną kompozycję. Jej osią jest środkowe opowiadanie, zatytułowane tak samo, jak cały zbiór. Oddziela ono opowiadania o ofiarach od opowiadań o katach, choć tak naprawdę ci ostatni są jednocześnie również ofiarami. Tą osią jest opowiadanie o seksie. O seksie bez miłości.

Język Namiętnika nie jest tak przeintelektualizowany jak Tarotu paryskiego czy Podręcznika do ludzi. Często bywa dosadny, ale nigdy wulgarny i niewątpliwie błyszczy inteligencją. W tym wszystkim Gretkowska nie traci dobrego, czarnego humoru.

Wszystkie opowiadania są bardzo dramatyczne, a obok historii (histerii?) Sandry K. po prostu nie sposób przejść obojętnie. Bardzo odważna książka. Polecam.
kraska
Data publikacji w portalu: 2004-08-08
Wydawnictwo WAB, 2001
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

Kasss  kasiulek9011@wp.pl2009-04-23 12:51
Czy Sandr? K. mo?na nazwa? buntowniczk??


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

  KUPUJ TANIO  

Nie prowadzimy księgarni, ale podpowiadamy gdzie kupić najtaniej:

  WYSZUKIWARKA  

  KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK  

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.


  NAPISZ DO NAS  

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com


NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!


Ostatnio komentowane:

news Donald Trump nie chce finansowania organizacji promujących aborcję za granicą
justsomebody10 Posługiwanie się przykładem N. Vujicica nie ma, moim zdaniem, większego sensu, bo to jest wyjątek na tle setek tysięcy niepełnosprawnych. Od dzieciństwa był otoczony opieką, wsparciem,... opinia dodana 2017-02-11 13:52:24
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Na jej rozkazy - CHAUDIÈRE A.D. i CALIGO A.
Słabo. Dobrnęłam do 20 strony mało się przy tym nie topiąc w nadmiarze nic nie wnoszących słów. Żałuję,...
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2017