KOBIETY KOBIETOM   : LITERATURA

Miłość i demokracja

Miłość i demokracja
Paweł Leszkowicz i Tomek Kitliński wydali wspólnie książkę / prace / eseje / rozważania / myśli / wiersze / performance pod tytułem "Miłość i demokracja. Rozważania o kwestii homoseksualnej w Polsce". Tytuł mnie trochę przeraził, dla mnie sformułowanie "kwestia homoseksualna" nasuwa szybkie i niewymazywalne skojarzenie z rozwiązaniem "kwestii żydowskiej".
Okładka książki przedstawia dwie męskie dłonie sczepione obrączkami - kajdankami.
Myślałam, że będę czytać o historii par gejowskich/lesbijskich w Polsce, o przeszłości i przyszłości i o tytułowej demokracji. Jakże mylące były moje pierwsze skojarzenia, czy może stereotypowe projekcje. Książka (choć nazywanie "Miłości i demokracji" książką nie jest chyba najwłaściwsze, bo jest to coś więcej niż książka - to manifest bez manifestu, to publikacja, której autorami są nie tylko Tomek i Paweł, ale społeczeństwo) ta przeniosła mnie nie tylko w przejmującą historię homoseksualizmu i homofobii w Polsce, ale dotknęła historycznego podłoża uprzedzeń do mężczyzn kiedyś nazywanych "urning" i do lesbijek.

To praca, która przede wszyskim przez sztukę, jej interdyscyplinarność, próbuje "rozwiązać kwestię homoseksulaną". Jakże inne jest to rozwiązanie, niż to, które pojawiło się w moich myślach, gdy pierwszy raz przeczytałam tytuł ich pracy. Rozwiązaniem kwestiii "h." jest miłość. Jakież to proste. Jakież to trudne. Jak oczywiste i jednocześnie często niewykonalne.

Paweł i Tomek przez pryzmat sztuki, tekstu, dyskursu przedstawiają zarówno historię, jak i obecną rzeczywistość. Mieszają to, co współczesne, z tym, co odległe historycznie, w tym tyglu pojawia się następstwo, wynikanie. Brak zrozumienia, homofobia nie jest zawieszona w próżni, to ludzie, jednostki i społeczeństwa ją tworzą. Język, którego używają autorzy, jest tak plastyczny, jak to, co przyszło im opisywać. Pisanie o sztuce, o performance przychodzi im z wielką łatwością, opisy przemawiają, Leszkowicz i Kitliński tworzą niejako od nowa to, co już inni artyści kiedyś przedstawili, z puzzli sztuki budują obraz społeczeństwa pełnego fobii, uprzedzeń, nacechowanego nienawiścią.

Dotykają najczulszych punktów psychiki czytelnika, lecz nie robią tego delikatnie, przemocą pełną miłości i sprzeczności wdzierają się w myśli. Pozostać obojętnym po lekturze "Miłości i demokracji" to znaczy nie zrozumieć ani linijki. Obojętność to coś, z czym autorzy walczą najzacieklej. Nienawiść to coś, co piętnują. Tytułowa miłość i demokracja to coś, co gloryfikują.

Praca o mylącym tytule pozwala nie tylko poznać historię widzianą przez pryzmat inności, ale zmusza do zastanowienia, do refleksji i do dialogu. Dialogu zarówno z samym sobą, jak i z widmem, fobią, swoim ja, społeczeństwem.
Dota Szymborska-Dyrda
Data publikacji w portalu: 2006-03-12
Paweł Leszkowicz, Tomek Kitliński, Miłość i demokracja, wydawictwo Aureus, Kraków 2005
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

agnes  cien1213@wp.pl2006-11-28 09:14
książka ogólnie dobra chłopaki wiedzieli o czym piszą, rozpoznali temat polecam

  KUPUJ TANIO  

Nie prowadzimy księgarni, ale podpowiadamy gdzie kupić najtaniej:

  WYSZUKIWARKA  

  KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK  

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.


  NAPISZ DO NAS  

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com


NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!


Ostatnio komentowane:

news Donald Trump nie chce finansowania organizacji promujących aborcję za granicą
justsomebody10 Posługiwanie się przykładem N. Vujicica nie ma, moim zdaniem, większego sensu, bo to jest wyjątek na tle setek tysięcy niepełnosprawnych. Od dzieciństwa był otoczony opieką, wsparciem,... opinia dodana 2017-02-11 13:52:24
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Na jej rozkazy - CHAUDIÈRE A.D. i CALIGO A.
Słabo. Dobrnęłam do 20 strony mało się przy tym nie topiąc w nadmiarze nic nie wnoszących słów. Żałuję,...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2017