freeberde - blog

freeberde Żegnać się czy nie żegnać. Oto jest pytanie. Czym jest pożegnanie z człowiekiem ?

Męczy mnie ten temat od dłuższego czasu. Bo ktoś umiera i ty lecisz z drugiego końca świata, żeby się z nim pożegnać. Jaki to ma sens ? Chodzi o ostatnie spojrzenie w oczy ? Czy o ostatnie zdanie, które ten ktoś tobie powie ? To jego ostatnie zdanie zostanie w tobie na zawsze. Jest jak stygmat. Nieważne czy to jest głupie czy mądre zdanie, ale ważne, że jest ostatnie. Dlatego wbije się w ciebie jak strzała i całe życie z tą dziwną strzałą wbitą w ciebie - będziesz żyć.

To samo pytanie sobie zadaję w rozstaniach z kochankami. Czy powinna być ta ostatnia rozmowa czy lepiej, żeby jej nie było i po prostu zniknąć.

Bo co nam da ta ostatnia pożegnalna rozmowa poza bólem i jakimś nieprzyjemnym wrażeniem na koniec. Przecież jeśli ktoś urywa z tobą kontakt to wiadomo dlaczego. Nie czuje się z tobą dobrze. Nie ma przyjemności z tobą rozmawiać i przebywać w twoim towarzystwie. Kiedyś chciał i dobrze się czuł, ale razem doświadczyliśmy tyle i się poznaliśmy lepiej, ze już więcej tego nie chce. Chce czegoś innego.

Rozmowy i spotkania są do pewnego momentu. Tak jak walka o związek jest do pewnego momentu. Ale właśnie jest taka twoja granica, że wiesz i czujesz, że przelała się szala czerpania przyjemności z tej relacji. Czujesz już tylko ból. Wtedy podejmujesz decyzję i odchodzisz.

Zrywasz całkowicie kontakt.
 KOMENTARZE (12) 
wojtek pożegnanie sie z kimś to przejaw szacunku do tej osoby. jak kogos nie szanujesz to znikasz bez słowa.
2020-05-02 21:50
vratislaviensis lubię to! ;)
2020-05-02 21:59
HauruSofi Pożegnania i rozmowy bez końca to tortura i wg mnie zwykle są próba utrzymania kontaktu.rnZnikanie nagle i bez słowa, uważam za brak kultury.
2020-05-03 00:10
Veilchenduft "Przecież jeśli ktoś urywa z tobą kontakt to wiadomo dlaczego. Nie czuje się z tobą dobrze. Nie ma przyjemności z tobą rozmawiać i przebywać w twoim towarzystwie." rnrnNiby oczywiste, ale rani moją duszę jak nóż.
2020-05-03 01:00
freeberde Tak. Nóż. Ale myślę, że nie bez powodu ktoś wbija na koniec ten Nóż. Zadaje ostatecznie bolesny cios prawdopodobnie na miarę swojego bólu i cierpienia, którego doświadczał w trakcie tej relacji.
2020-05-03 11:04
freeberde Są pożegnania potwornie bolesne. Gdy zadajesz sobie pytanie co jest ważniejsze: bycie kulturalnym czy uniknięcie katowania duszy. I są sytuacje, w których wyjście bez pożegnania jest usunięciem się z trudnej sytuacji i może świadczyć o delikatności. Nie mieszałabym szacunku do sytuacji skrajnie emocjonalnych. Bo równie dobrze można by się zastanawiać czy założenie ciemnych okularów na pogrzebie jest oznaką braku respektu do tych ludzi, którzy przybyli - i tak bardzo chcą spojrzeć ci w oczy.
2020-05-03 23:30
wojtek mówcie co chcecie ale dla mnie wyjście bez pożegnania to zawsze chamstwo, tchórzostwo, brak szacunku dla drugiego człowieka, i brak kultury osobistej. i nie ma co do tego dorabiać ideologii, bo to tylko próba racjonalizowania przeważnie swojego złego zachowania.
2020-05-04 00:15
freeberde A mnie się wydaje, że masz tylko relacje z koleżankami z pracy i nigdy nie wiesz o czym mowa - gdy mowa o Miłości. RELACJA MIŁOSNA to nie jest relacja koleżeńska. Poza tym równie dobrze mogłabym zinterpretować Twoje pisanie z małych liter jako przejaw tego „chamstwa i braku szacunku”. Jest dość powszechne wymaganie od innych kultury - tylko nie od siebie. To pewnie konsekwencje tej choroby na miłość własną :)
2020-05-04 12:01
My_Blue_eyes Zerwanie relacji międzyludzkiej jaka by jej forma nie była, bez pożegnania, wyjaśnienia, a zwłaszcza wówczas kiedy wyższe emocje mają miejsce, to zawsze jest przejaw braku uczciwości, prostactwa, tchórzostwa oraz szacunku dla drugiego człowieka i brak elementarnych zasad kultury osobistej. Ponadto ktoś, kto tak czyni, ma ewidentny problem natury psychicznej do tego stopnia, że nawet nie lubi samego siebie.
2020-05-04 15:57
wojtek free.. i pisanie kobiecie że jest gruba to też jest chamstwo ;) i to bardzo ładnej kobiecie. piszę małą literą z lenistwa, bo mi się nie chce klikać w shift i robić dużych liter co chwilę.
2020-05-04 18:00
freeberde Prawdziwa Miłość jest Wieczna:) A Kochankowie znikają z wielu przyczyn. Mają swoje życie skomplikowane i różne tajemnice - jednak chcą pozostawić tę Namiętność otwartą na Miłość. Przecież Przyszłość jest Wielką Niewiadomą. Prawdziwym Pożegnaniem jest tylko Śmierć. ( a mówienie młodej dziewczynie, ze ma nadwagę 20 kilo i żeby coś z tym zrobiła a nie była taka zadowolona z siebie - jest przejawem TROSKI. A zdolność do troski o drugiego człowieka jest przejawem zdolności do Miłości )
2020-05-04 19:53
Radio_voice lubię to! ;)
2020-05-11 12:12
freeberde Islandia czy Norwegia ?

Natura czy Architektura ?

To jest pytanie, które sobie zadaję teraz. Ze względu na to, że ja nie jestem turystą - tylko jadę do Wybranego Miejsca z całym moim dobytkiem, z myślami osiedlenia się tam na zawsze - pytanie to ma większy ciężar. Bo ja przecież całe życie szukam Swojego Miejsca.

Islandia ma Oszałamiającą Naturę. Tam wiem, że doświadczę wielu Ekstaz. Bo ja kocham takie Puste Księżycowe Przestrzenie. Ale Islandia nie ma Wyższej Cywilizacji. Nawet stolica tego kraju wygląda jak prowincjonalne miasteczko. Będę czuć się tam jak na wsi. Wiem, że będzie mi to przeszkadzać. Będę tęsknić do Architektury Wielkomiejskiej. Do Miasta.

Norwegia ma Góry. Fiordy. Wielką Wodę. Ale ja nie doznam Ekstazy z Naturą w Norwegii. A bo zeszłam całe Tatry, byłam w Alpach, Pirenejach, na Kaukazie. Kilka razy płynęłam statkiem przez Ocean. Wiem, że pejzaże w Norwegii nie będą dla mnie Nad-Zwyczajne. Jednak Norwegia ma Cywilizacje. W Oslo jest Architektura.

Mam coraz mniej czasu, dlatego decyzje są coraz trudniejsze.

Islandia czy Norwegia ?
 KOMENTARZE (12) 
wojtek a co z usa?
2020-01-21 22:24
freeberde Polecisz ze mną wojtek do usa ? Mam za dużo doświadczeń, strachu i wyobraźni, żeby Sama wyprowadzić się na Inny Kontynent. W Europie też doświadczyłam kilka razy zagrożeń mojego życia, ale po Europie poruszam się jak Ryba w Wodzie :) Znam miejsca, zasady, umiałam zorganizować ochronę , umiałam uciec. A na innym kontynencie - sama zginę. Gdybym była z kimś - to uderzałabym w USA lub Japonię. Do dogadania z Osobą Ukochaną :)
2020-01-21 22:52
buzi_zabci Islandia to nie pustynia. Wez se koserwy bo nie stac cie będzie na bulke.
2020-01-21 23:29
Ala44 Islandia ... i Natura ... Trzymam Kciuki i Pozdrawiam Cię ***
2020-01-22 00:49
FilippaEilhart Islandia, a po pol roku Norwegia ;)
2020-01-22 17:16
freeberde Te zimne, skandynawskie kraje są od lat w rankingach najszczęśliwszych krajów świata. A zasadą ich szczęścia jest: NIE WYRÓŻNIANIE SIĘ. Tam wyróżnianie się traktowane jest jako: wywyższanie się. I znalazłam kontrapunkt, którego szukałam. To bardzo ciekawe. Ale po przestudiowaniu filozofii życia w tych krajach zrozumiałam, że zupełnie tam się nie nadaję. Ja lubię różnorodność, wyraźne indywidualności i kocham się zachwycać. I też często śmieję się z siebie i też jak widzę kogoś śmiesznego to też się śmieję, nie no ja tam zupełnie będę nie na miejscu..Hmm..Oto Prawo Jante, które nieformalnie obowiązuje w krajach skandynawskich: 1. Nie sądź, że jesteś kimś wyjątkowym.2. Nie sądź, że nam dorównujesz.3. Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas.4. Nie sądź, że jesteś lepszy od nas.5. Nie sądź, że wiesz więcej niż my.6. Nie sądź, że jesteś czymś więcej niż my.7. Nie sądź, że jesteś w czymś dobry.8. Nie masz prawa śmiać się z nas.9. Nie sądź, że komukolwiek będzie na tobie zależało.10. Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć. 11. Nie sądź, że jest coś, czego o tobie nie wiemy.
2020-01-23 00:52
nadiaaaa 3 miesiące spędziłam w Danii i chyba w życiu nigdzie nie miałam większej depresji niż tam. Zresztą sam fakt, że w tamtejszych rejonach jest legalna zoofilia już świadczy o tym ,że z tymi ludźmi jest coś nie tak..ich stosunek do pedofilii tez pozostawia wiele do życzenia. Już nie wspomnę o nekrofili i kazirodzctwie które chcieli zalegalizować np w Szwecji. To nie są zdrowi ludzie na umyśle tylko zapatrzeni w siebie egocentrycy i pragną wolności na każdej płaszczyźnie dlatego najlepiej jak każdy jest tam równy,wtedy nikt się do niczego nie przy*ierdoli i hulaj dusza za pozornym poukładaniem.
2020-01-23 04:53
nadiaaaa To tak jak z ich architekturą z zewnątrz wszystko wydaje się takie ciekawe,nowoczesne,pomysłowe a w środku u wszystkich sama biel jak w szpitalu dla obłąkanych.
2020-01-23 05:15
nadiaaaa Ja już bym wolała zamieszkać w Afryce pod namiotem 😃
2020-01-23 05:29
freeberde Zastrzeliłaś mnie tymi "białymi ścianami dla obłąkanych” hahaha No to już wszystkim wiadomo jaki mam zawsze kolor ścian w całym mieszkaniu, łącznie z łazienką i kuchnią :) No bo ja każdy centymetr ściany wykorzystuję na jakiś obrazek lub tekst, żyję w obrazach i w tekstach, moje ściany muszą być białe :) Kiedyś miałam czarne, to jedyna kontr-opcja. Jeśli ktoś nie lubi sztuki, nie chce w domu mieć obrazów - to wtedy rzeczywiście sama ściana może być takim kolorowym obrazem:)
2020-01-23 13:24
nadiaaaa Bzdura:) jeśli ktoś lubi sztukę to potrafi wszystko ze sobą połączyć i nie potrzebuje do tego białego tła:)
2020-01-23 14:31
nadiaaaa Sztuką jest wypracować spójność w chaosie:) to już zaawansowana sztuka
2020-01-23 14:35
freeberde Dlaczego ZRÓŻNICOWANIE traktowane jest jako dyskryminujące, jeśli nie ma obiektywnego i racjonalnego uzasadnienia ???

Dlaczego ktoś - kto się wyróżnia z tłumu - traktowany jest jak ktoś, kto się wywyższa ?

Mieszkałam kiedyś w takiej kamienicy, w której była bardzo zaniedbana klatka schodowa. Postanowiłam wyremontować tę klatkę. Bo mi to przeszkadzało, że wchodzę do swojego mieszkania i muszę codziennie doświadczać tego obskurnego widoku. Zrobiłam to ze względu na moje potrzeby estetyczne i też dla moich gości. W związku z tym, że nikt z sąsiadów nie miał podobnych potrzeb - zrobiłam to za swoje pieniądze. Po tym fakcie - nie tylko nikt mi nie podziękował, ale wszyscy mieszkańcy patrzyli na mnie wilkiem i nie mówili mi: dzień dobry.

Gdy odwiedziłam moją Mamę - posprzątałam i wyczyściłam piwnicę. Zmieniłam kłódkę i zamierzałam tam pozostawić swoje rzeczy na czas moich podróży. To taka zwykła komórka o powierzchni 4m2 w wysokim budynku, w którym mieszka ponad 100 rodzin. Ale tam światło było tylko na korytarzu. Popatrzyłam i stwierdziłam, że doprowadzę 2 metry kabelka i zamontuję lampę sufitową w tej komórce, bo tam było ciemno jak w dupie. Idę do elektryka, on mi mówi, że muszę mieć zgodę Spółdzielni, idę do Zarządcy Budynku, a ten mi mówi: „każdy by chciał mieć światełko w piwnicy”. Nie dostałam zgody.

Dlaczego jak ktoś chce coś zrobić lepiej niż jest - to jest szykanowany ?

Dlaczego jak wszyscy udają zaganianych biznesmenów i piszą smsy ze swoich smartfonów jak analfabeci - a ktoś inny pisze starannie, bo nie chce pisać jak analfabeta - to jest odbierany, że się wywyższa ?

Kiedyś byłam z Dziewczyną, która była inteligentna i oczytana. I ona mieszkała w dość dużym, ale starym i brudnym mieszkaniu śmierdzącym zgnilizną. Często u niej bywałam i akurat miałam przerwę w swoich projektach - to postanowiłam posprzątać to jej mieszkanie. Tydzień mi to zajęło - ona chodziła do pracy a ja cały dzień sprzątałam. Gdy wracała pokazywałam jej stertę śmieci do wywalenia. Jednak zauważyłam, że była bardzo niezadowolona, co ja wyprawiam. Jakby upokorzona tymi zmianami, które wprowadzam. Przerwałam to i uciekłam do swoich spraw.

Dlaczego ludzie niechlujni i brudni atakują ludzi, którzy chcą być schludni i czyści ?

Dlaczego jest tak akceptowany zwyczaj ciągnięcia kogoś w dół - a jest atakowany ten, co ciągnie ludzi w górę ?
 KOMENTARZE (9) 
Zaufacodnowa Bo wrącasz się w nie swoje sprawy? Nie pytając się o zgodę, poza tym kablem w piwnicy.(bo tam musiałaś z racji "urzędowej" otrzymać zgodę .W całej reszcie chcesz narzucić swoje potrzeby.
2020-01-06 11:17
Zaufacodnowa Coś na zasadzie "ja tutaj rządze a Wy mi się podporzadkujcie. Bo ja tak chce, bo tak ma byc.Dyskryminujesz innych zdanie narzucają swoje. Tak to widzę.Pozdro 🖖
2020-01-06 11:20
freeberde Upodobanie do bałaganu lub do porządku jest subiektywne. Nieład artystyczny może być fajny. Ale uważam, że czysty dom świadczy o wyższej kulturze domowników niż brudny dom. Czyste miasto świadczy o wyższej cywilizacji mieszkańców niż brudne miasto. Nie wspominając o szkodliwości kurzu i stęchlizny na zdrowie człowieka. Skrajnym przypadkiem brud zagraża epidemii i może być przyczyną śmierci. Dlatego myślę, że czysta klatka schodowa jest obiektywnie wartością i jest czymś lepszym niż klatka brudna, pomazana, obdrapana. Tak wiem, że syf wygląda pięknie na zdjęciach - dlatego fotografia jest kłamstwem.
2020-01-06 18:13
Zaufacodnowa Tutaj każdy na swój sposób może być anonimowy czy też nie. Wymyślasz login klikasz i w jednej chwili stajesz się, nawet szeryfem dzikiego zachodu. - "kotku, żabciu, framugo" widocznie zdobyłaś osobistą fanke. Brawo Ty. A tak na poważnie. Po co tak bardzo narzucasz swoje idee? CZYM to ma służyć? Jak Cię widzą, tak Cię piszą rysownicy.Może nadszedł czas trochę poluzować. Przejść się po okręgu a nie tylko spojrzeć z jednego kąta i myśleć, że to okrąg.
2020-01-06 23:09
freeberde Chciałabym się kiedyś z Tobą spotkać i porozmawiać. Ale chyba tak - żebyśmy znalazły dla siebie przynajmniej tydzień - gdzieś na Pięknej Wyspie - tylko MY :) Teraz jednak wrócę do tematu, bo pierwsze zdanie tego mojego bloga publicznego to jest Orzeczenie Trybunału Europejskiego w podobnej sprawie, o którą ja walczę. I przed tym samym Sądem się niedługo zjawię. Szukam kontr-argumentów dla mojej Wolności Wyboru - kim jestem i jak się nazywam - gdy nie chcę jako Wolna Osoba przynależeć do żadnej pospolitej grupy ludzi na tym świecie. Chcę zakończyć życie w pełnej mojej Wolności - a nie cały czas być przymuszana do tego, czego nie znoszę. Widzę swój problem i Ty mi go pokazujesz. Dziękuję. Jednak ja dążę do czegoś konkretnego. To jest kreacja całego mojego życia i koncentruję się na znajdowaniu argumentów, żeby wygrać z Systemem. Żeby to co ja chcę - wygrało z Systemem. Na tym teraz koncentruje się cały mój Umysł:)
2020-01-06 23:56
Zaufacodnowa Zabrzmiało to jak romantyczna randka. Ty, ja i błękitna Laguna z panem Wilsonem przy nodze. Innowacyjne, intrygujące. W takim razie, życzę powodzenia w budowaniu własnej piramidy. Mówią, że jutro tak naprawdę jest nowy rok, więc niech moc będzie z Tobą.
2020-01-07 00:15
freeberde Randka ? Nie…. To nie była propozycja randki. Raczej Ostatniego Pojedynku na neutralnej, pustej od ludzi i pięknej Ziemi. Tylko wśród samej Natury i bez świadków. To była propozycja spotkania Człowieka i Człowieka. O radykalnie różnych poglądach na życie i świat. Propozycja kilkudniowej Rozmowy z przerwami na Sen. Nawet bez muzyki ludzkiej, tylko przy dźwiękach Oceanu i Wiatru. To była propozycja spotkania Narcyza i Złotoustego :)
2020-01-07 01:55
Zaufacodnowa Kilka dni bym miała z Tobą spędzić? Myślisz, że dałabym radę? Czy tóż po powrocie potrzebowałbym wsparcia w poradni psychologicznej:-) Lepiej wyślij mi z tej Twojej wyspy list w butelce,kiedyś go znajdę i odczytam. Dzięki takiej akcji ocalimy jedno istnienie-moje:-)
2020-01-07 08:14
JanBrechta freeberde, Twoje potrzeby to potrzeby mniejszosci, tj. ok. 20% spoleczności. Nie spodziewaj się więc zrozumienia ani tu ani gdzie indziej, gdy rozmawiasz z przedstawicielami wiekszości. Co do statystyki-nie ja wymyslilam i nie ja prowadzilam badania, ja tylko je tu przekazuję, zgadzając się jak najbardziej. Cokolwiek robisz spolecznie, bezinteresownie, oczekuj zrozumienia i akceptacji ze strony podobnych do Ciebie. Reszta Cię zje za inność i "wywyższanie się". Dodatkowo, to nasza polska przywara-ciagnac w dol i równać do dołu, a więc jazda podwójna. Żyj swoim życiem i zachowaj zdrowy dystans, inaczej większość Cię zajedzie. Pozdrawiam
2020-01-07 22:52
freeberde Miłość do siebie samego to jest choroba. Groźna i niebezpieczna. To jest używanie na co dzień przemocy wobec Innych. Jak jesteś człowieku zakochany w sobie to się codziennie masturbuj przed lustrem i odwal się od innych ludzi. Bądź sam i kochaj sobie siebie ile wlezie. To jest twoja wolność i twój wybór być chorym na głowę i na serce – Narcyzem.

Tylko jakiś młot kocha siebie i nie widzi tego jak jest beznadziejny w wielu kwestiach życia. Jak jest ograniczony, jak jest ślepy, jak jest głuchy, jak mówi brzydko i jak pisze koślawo.

Tak samo - tylko niedorozwinięte dziecię szuka Miłości Bezwarunkowej jaką pragnęło lub otrzymało od matki i chce w nieskończoność otrzymywać tę matczyną bezwarunkową miłość. To zamieszkaj na zawsze ze swoją mamusią i odwal się od dorosłych ludzi - dzidziusiu.

W życiu dorosłym chodzi o to, żeby POZNAĆ SIEBIE. Poznać swoje atrybuty i swoje braki. Każdy człowiek ma jakieś fajne cechy i ma jakąś swoją własną degrengoladę, z którą sobie zwyczajnie sam nie radzi.

Powinniśmy szukać kogoś - kogo wypełnimy tam gdzie tego potrzebuje. I kto nas wypełni tam gdzie sami potrzebujemy.
 KOMENTARZE (7) 
Zaufacodnowa Miłość do siebie to żadna choroba, która trzeba leczyć.To jest kontakt ze swoimi emocjami, potrafimy je rozpoznawać i w zdrowy sposób zaspokajać swoje potrzeby, dbać o granice. Kochać siebie to być wobec siebie życzliwym, co nie znaczy pobłażającym sobie. To znać swoje możliwości, ale i ograniczenia. Szanować to, co się czuje. Potrafić spojrzeć z życzliwością na różne aspekty siebie, stany emocjonalne, trudności. Osoba kochająca siebie myśli „Wiem, że mam wady, nie jestem doskonała, ale jestem w porządku”. Kiedy kochamy siebie, bierzemy odpowiedzialność za siebie, swoje uczucia, swoje działania.Czy to naprawdę choroba, która trzeba leczyć? Powtórzę się. NIE
2019-12-08 12:49
freeberde Życzliwość i szacunek do innych to nie miłość – to normalność. Kultura bycia. Poczucie odpowiedzialności za swoje czyny i swoje słowa - też nie ma nic wspólnego z tą wstrętną i odpychającą miłością własną. Ktoś pisze o sobie, że jest „szlachetny“ bo nie wciągnął kogoś na dno , nie naszprycował drugiego twardymi narkotykami, to jest „szlachetny“. Szok. Inny, że będzie opowiadał drugiemu całe noce o gwiazdach, czyli będzie wsłuchiwać się w swój własny głos i jeszcze będzie szturchać tego drugiego, żeby na pewno nie spał – ma słuchać !!! Potworny jest ten megalomański egoizm, który zupełnie z nikim się nie liczy i wszystkich ma w dupie. Wszystkich na około wykorzystuje. Oczywiście najlepej jak spotka się dwóch tak samo chorych na miłość własną - Pyszałków i niech sobie wojują, niech się biją i upokarzają, bo taki obrazek przecież przeczytałam o związkach tych niedorozwiniętych emocjonalnie nadętych onanistów. Ale haniebne jest i za to powinna być kara - jak taki zakochany w sobie paw - wyszukuje prawdziwą perełkę, wrażliwą i delikatną – i zaczyna ją ... używać.
2019-12-08 19:52
frick Chyba się z letka wk... W większości tego co napisałaś się zgodzę, ale z tym na samym końcu zaczynam polemikę i to sama ze sobą. Temat rzeka coś o czym mogła bym pogadać wieczorem przy ognisku.
2019-12-09 01:37
freeberde Każda Miłość jest skierowana na zewnątrz. Od - Do. Ode mnie do kogoś lub do czegoś. Kocham morze. Kocham góry. Kocham drzewa, ptaki, psy, koty. Mogę kochać latać samolotami, pływać statkami, jeździć na motorze. Ktoś kocha słuchać muzyki klasycznej, ktoś inny kocha grać w ping-ponga. A jeszcze ktoś będzie kochał wytwarzać piękne przedmioty , którymi cieszyć się będą inni. W końcu kocham innego człowieka, kocham powiedzmy kilkanaście osób. Natomiast gdy ktoś kocha siebie to jest zwyczajnie chory psychicznie i należy leczyć taką osobę. Dlatego, że człowiek chory na miłość własną bardzo krzywdzi tego Drugiego w Relacji – praktycznie zawsze używając podprogowej przemocy. Zakochany w sobie facet używa przemocy fizycznej. Zakochana w sobie kobieta używa przemocy psychicznej. Ci chorzy manipulują i torturują innych. I nie umieją się zatrzymać. Bo są chorzy...
2019-12-09 11:57
inspiracja13 lubię to! ;)
2019-12-09 18:48
inspiracja13 Mądze piszesz ... freeberde :)jestes taka süß..
2019-12-09 18:58
freeberde Och Moja Śliczna Sis:) Ty zawsze zjawiasz się w odpowiednim momencie. Twój Czar to jedyny dla mnie ratunek. Dziękuję, że jesteś:)
2019-12-20 19:32
freeberde Dziś jest Pełnia Księżyca, wiesz ?

Przed chwilą wróciłam z nocnego spaceru po lesie i patrzyłam wprost w Księżyca oczy ... Znasz te oczy... I to było niesamowite, bo zrozumiałam jaka jest różnica pomiędzy Światłem Słońca w dzień i Światłem Księżyca w nocy... Wiesz jaka ?

Otóż Światło Słońca oślepia...

Natomiast Światło Księżyca Oświetla Drogę w Ciemności..

A zatem Ty, który szukasz miłości – nie szukaj dla siebie Słońca, które Ciebie oślepi...

Szukaj Księżyca, który oświetli Twoją Drogę Życia...
 KOMENTARZE (18) 
atram_md lubię to! ;)
2018-09-27 10:23
wojtek ale to slonce daje cieplo. bez niego nie ma zycia. ksiezyc mozna zastapic latarka.
2018-09-27 20:29
freeberde Bez Słońca – Świat by nie istniał. Bez Księżyca – Świat dałby sobie radę. Jeśli ktoś jest dla Ciebie Słońcem – to jak zniknie – Ty umierasz. Ale jeśli ktoś jest dla Ciebie Księżycem – to cieszysz się gdy jest – ale gdy go nie ma – normalnie żyjesz... Może trochę Ci smutno, jak go nie ma. Może trochę do niego tęsknisz, bo lubisz jego Światło... Ale od Księżyca nie jest uzależnione Twoje Życie. A od Słońca – Tak.
2018-09-27 23:34
wojtek ja potrzebuję ciepła w życiu. a księżyc nie daje ciepła. potrzebuje ciepła i światła. i nie chce żyć normalnie, chcę żyć pięknie. a twoje motto mnie dziś zachwyciło. piękne. prawdziwe.
2018-09-28 21:34
freeberde Ale w Wysokich Górach jest zazwyczaj bardzo zimno. Tylko lód i śnieg. Ale to przecież tam - gdy zaświeci Słońce i dłużej przygrzeje – – lód zaczyna topnieć i powstają Źródła Wody...
2018-09-29 00:52
wojtek w wysokich górach jest przede wszystkim bardzo samotnie, bo niewielu ludzi tam dociera. ale to stamtąd widać wszystko, tam są najpiękniejsze widoki, tam jest się najbliżej Słońca.
2018-09-29 09:34
freeberde W Wysokich Górach właśnie już nie widać tego, czego nie chcesz oglądać :)
2018-09-29 18:00
AkiraMeijo Są ludzie, którzy żyją tylko podczas światła Księżyca. Unikają Słońca, bo zbyt dużo wtedy widzą, zbyt jasno, zbyt wyraźnie a to ich przeraża. To noc i blask księżyca dają nadzieje na słoneczne jutro, a czym jest życie bez nadziei? Prawda świat by nie przetrwał bez słońca, a nasza dusza bez księżyca. Wybór wydaje się prosty, jesteśmy egoistami przecież. Krótka byłaby to egzystencja, jednak jaka... Może to dobrze, że mamy i Księżyc i Słońce i nie od nas zależy wybór.
2018-10-04 23:27
laviah lubię to! ;)
2018-10-14 23:57
PorywWiatru lubię to! ;)
2018-10-25 15:47
Majjada -- Piękne nutki, dzięki; Marzę, aby moją drogę życia zawsze oświetlało Słońce, a nie Księżyc, który świeci cudzym i zimnym światłem niejako skradzionym Słońcu....miłego i spokojnego weekendu :)))
2018-10-27 10:23
freeberde Naukowcy Amerykańscy dowiedli, że Człowiek może przebywać w towarzystwie Słońca najczęściej co drugi dzień i tylko od godziny 6 rano do 12 w południe oraz od godziny 17 do wieczora. Komórki człowieka po bezpośrednim oddziaływaniu słońca potrzebują minimum 48 godzin na regenerację i dojście do swoich pełnych życiowych zdolności... :)
2018-10-27 17:08
Majjada -- Przecież Człowiek w towarzystwie Słońca przebywa całe swoje życie, za wyjątkiem nocy. Uwielbiam kąpiele słoneczne, bardzo i to bardzo. Powyżej to była przecież przenośnia:)))
2018-10-27 18:15
freeberde Nie no fajnie, że jest Słońce, naprawdę, ale super, że tak daleko :) Do Słońca to nawet na odległość 1000 km nie da się zbliżyć, takie gorące :) A po Księżycu pochodzić można i nawet prawdopodobne jest, że tam kiedyś jakieś Nowe Życie powstanie... A na Słońcu nigdy nic się nie urodzi.. Tak naprawdę nawet niewiadomo jak to Słońce wygląda... Ani mu się przyjrzeć , ani dotknąć... A w Księżyc, szczególnie jak jest w pełni, to się można zapatrzeć... (Też piszę metaforą, a nawet parabolą:)
2018-10-28 02:32
Majjada -- a jak już się zapatrzę w pełnię Księżyca i napatrzę, to mogę nawet zawyć, jak to lubią robić wilcy :)
2018-10-28 09:13
Meax lubię to! ;)
2018-11-13 15:58
frick Pominmy fakt ze ksiezyc nie swieci tylko odbija swiatlo sloneczne, wiec bez slonca ciemna d...
2019-06-17 02:39
Lady_G lubię to! ;)
2019-11-27 20:51
freeberde Moja znajoma właśnie mi przesłała smsa, który otrzymała od mojej EX:

„Ja dla niej zostawiłam wszystko - najpierw narzeczonego.
Później dom, rodzinę, znajomych, pracę.
Postawiłam wszystko na jedną kartę.
Na końcu - straciłam swoją godność.
Z czego ona zrezygnowała dla mnie? Hm.
Aczkolwiek to ja słyszałam nieustanne zarzuty o egoizm i kierowanie się wyłącznie własnymi potrzebami.“

Ale się wkurzyłam, natychmiast odpowiedziałam tej mojej EX na email tymi oto słowami:

Przecież to Ty byłaś z narzeczonym - to dlaczego będąc z nim - mnie uwodziłaś ? Dlaczego będąc z nim w związku równolegle zaczęłaś być ze mną ? Kto tu kogo oszukał i kto tu jest zdolny do zdrady ? Nie ufa się takim osobom, które będąc z kimś zawracają serce drugiej osobie… Bo jeśli jego zdradzałaś ze mną – to mnie też będziesz zdradzać z kimś innym… Tak to działa, albo ludzie są zdolni do takich zachowań albo nie.

Zostawiłaś dla mnie dom, rodzinę, pracę ??? Zwariowałaś ??? Jak w ogóle możesz tak pisać ??? Jaki dom ? Czyj dom ? Mieszkanie z rodzicami zostawiłaś dla mnie ?? Jakich znajomych ?? Koleżanki z przedszkola czy te z podstawówki ??? Co to za brednie !!! Zawsze robisz tylko to, co Ty chcesz. Zrobiłaś to dla siebie…

Straciłaś godność ??? W czyich oczach ?? W którym momencie tę godność straciłaś ?? Gdy błagalnie na mnie patrzyłaś i prosiłaś językiem swojego ciała, żebym… Gdy wyciągałaś do mnie ręce… Gdy je chwyciłaś i… Wtedy ???

Tak, rzeczywiście jesteś apodyktyczna i cały czas skupiona na sobie , i to prawda, że tylko w łóżku jesteś uległa… A wiesz co ??? Dużo fajniej byłoby gdybyś, to miała odwrotnie jednak, szczególnie gdy zechciało Ci się być z druga kobietą , wiesz ???

Może spróbuj zmienić lokalizację tych swoich upodobań i przejmij czasem inicjatywę w łóżku, a w życiu przydałoby Ci się więcej uległości i zrozumienia potrzeb Drugiej Osoby…

A wtedy pojawi się szansa, że spotkasz człowieka, który nie opuści Cię aż do śmierci, bo poza tym, to przecież jesteś Cudowna :)
 KOMENTARZE (12) 
amol72 Ot i druga strona medalu, hmm
2018-09-10 01:57
ysz Heh… pewnie jest i druga i trzecia strona medalu ;) i rant medalu, może nawet ząbkowany. Pewnie medal był rytowany, ale rysunek zatarł już czas, pokryła patyna… i w sumie nie wiadomo czy to mosiądz, zwykłe miedziowanie, srebro bilonowe czy jak… żeby stwierdzić, trzeba by było przeprowadzić analizę składu chemicznego, usunąć nawarstwienia korozyjne by zobaczyć medal w całej okazałości …i dopiero wtedy opisać co i jak… bo osądzanie czegoś po okładce, nie zawsze bywa trafne… no ale skoro to bliska koleżanka to może można oceniać ;) … natomiast zawsze dobre jest jak ktoś wskaże niuanse… różnorodność pozwala zapalać dystans i ocenić co jest dobre :)
2018-09-10 09:46
ysz złapać*
2018-09-10 10:04
KtoaDo lubię to! ;)
2018-09-10 17:44
malgosia108 Gdzieś to już czytałam.
2018-09-10 19:10
Kulkasiersci Free, jesteś żałosna. Pisząc, że jestem twoją rzekomą eks - obrażasz mnie w najgorszy sposób. Nigdy nawet nie zwróciłabym uwagi na taką kreaturę.
2018-09-10 20:05
SylBi Hahahaga... Free tym razem przekroczyłas już wszelkie horyzonty absurdu albo przedawkowalas znów psychotropy 😂😂😂rnMyślałam że kobiety mają klasę....patrzac na to co Ty tutaj wyczyniasz śmiało mogę stwierdzić że się grubo myliłam 😈😈😈
2018-09-10 20:11
FilippaEilhart Kulka to mi wytłumacz o co w tym wszyytkim chodzi ?:D to byłaś z nia czy nie byłaś ? czy tylko wciągnęła Twój tekst na prowokację czy co ?:D
2018-09-10 20:34
Kulkasiersci Nie znam kobiety i mam nadzieję, że nasze drogi się nie przetną :D Proszę mnie w żaden sposób nie łączyć z tą kreaturą, bo to uwłacza mej godności i inteligencji.
2018-09-10 21:03
freeberde Moja Droga, wielokrotnie rozmawiałyśmy o Krystynie Jandzie, pamiętasz jak byłyśmy razem na tym wstrząsającym jej monodramie: UCHO, GARDŁO, NÓŻ ?? Krystyna Janda całe życie była osobą mega egzaltowaną i nienawidziła w sobie tej cechy, bo przez to gdzieś tam nie była wybitną aktorką... Tej rangi jak np. Meryl Streep… Pamiętasz jak się śmiałyśmy jak zagrała Helenę Modrzejewską ?? Czasem nie ma połączenia na linii miłosnej, nie ma współodczuwania, Krysia nie kochała Szekspira tak, jak Helenka, ale nauczono ją w szkole , że on wielkim pisarzem był, to po dziś dzień wystawia jego sztuki :) Ja Tobie to już tłumaczyłam, że chodzę do teatru na Krystynę Jandę, a nie obejrzeć sztukę… Dla mnie ona jest FENOMENEM OSOBOWOŚCI, kocham ją za to, że zawsze jest sobą właśnie i wzrusza mnie to, że siebie nie umie przekroczyć…
2018-09-10 22:55
irysa lubię to! ;)
2018-09-12 15:43
irysa Masz odjechany łeb, dzieki za kawałek nie może mi wyjść z życia pozdrawiam
2018-09-12 15:45
freeberde Nothings Impossible

Nie rozdzielisz poglądów od człowieka. Bo poglądy nie fruwają sobie same w powietrzu... A każdy ma jedyną i niepowtarzalną kombinację swoich wartości, która jest nieodłącznie związana z jego historią, jego doświadczeniem i z jego całym życiem... Dlatego dyskutujesz z człowiekiem – a nie z jego poglądami. Ścierasz się z człowiekiem, z nim jako całością , z jego myśleniem lub z jego brakiem myślenia , z jego uczuciami lub z jego brakiem odczuwania . Ścierasz się z człowiekiem – a nie z pustymi pojęciami. Dla mnie gadanie do pustych pojęć to jest choroba psychiczna.
 KOMENTARZE (14) 
inspiracja13 lubię to! ;)
2018-04-05 21:47
inspiracja13 Skąd u Ciebie taka propozycja muzyczna..super DM uwielbiam ,der ton macht Musik :)
2018-04-05 22:22
emilia123 lubię to! ;)
2018-04-07 10:35
Majjada lubię to! ;)
2018-04-07 12:40
IgnoranceSound lubię to! ;)
2018-04-09 10:03
meitar lubię to! ;)
2018-04-11 17:28
majeczka28 muzyka !! .... Depeche Mode ...czy trzeba coś dodawać
2018-04-21 07:28
marcelina50 Kazdy z Nas przechodzi przez coś , co go bardzo zmienia ;)
2018-04-26 22:55
marcelina50 lubię to! ;)
2018-04-26 22:56
barbarossa Bardzo ładny utwór ...;)
2018-04-28 17:28
mademoisellee Dziękuje za ten remix, rewelacja.
2018-05-20 01:40
wakonda lubię to! ;)
2018-06-05 16:07
Kiza1978 lubię to! ;)
2018-06-09 15:23
WakeToSleep lubię to! ;)
2018-06-10 19:02
freeberde "W sztuce tracenia nie jest trudno dojść do wprawy;
tak wiele rzeczy budzi w nas zaraz przeczucie
straty, że kiedy się je traci – nie ma sprawy.

Trać co dzień coś nowego. Przyjmuj bez obawy
straconą szansę, upływ chwil, zgubione klucze.
W sztuce tracenia nie jest trudno dojść do wprawy.

Trać rozleglej, trać szybciej, ćwicz – wejdzie ci w nawyk
utrata miejsc, nazw, schronień, dokąd chciałeś uciec
lub chociażby się wybrać. Praktykuj te sprawy.

Przepadł mi gdzieś zegarek po matce. Jaskrawy
blask dawnych domów? Dzisiaj – blady cień, ukłucie
w sercu. W sztuce tracenia łatwo dojść do wprawy.

Straciłam dwa najdroższe miasta – ba, dzierżawy
ogromniejsze: dwie rzeki, kontynent. Nie wrócę
do nich już nigdy, ale trudno. Nie ma sprawy.

Nawet gdy stracę ciebie (ten gest, śmiech chropawy,
który kocham), nie będzie w tym kłamstwa. Tak, w sztuce
tracenia nie jest wcale trudno dojść do wprawy;
tak, straty to nie takie znów (Pisz!) straszne sprawy."

/ Elizabeth Bishop /
 KOMENTARZE (7) 
malgosia108 lubię to! ;)
2018-03-20 17:39
rozmaryn1 lubię to! ;)
2018-03-22 19:34
varicella Bishop & Bebe. Jak nie lubić? :-)
2018-03-23 18:27
zawieszona1 lubię to! ;)
2018-03-24 19:44
meitar Straszne, straszne. Myślę, że dla niej też było. To dlatego mówi właśnie "nie ma sprawy". Niech się wali, pali. Jednak jak i całą resztą straszności życia trzeba jakoś... przeżyć.
2018-04-11 17:31
marcelina50 lubię to! ;)
2018-04-26 22:57
Meax lubię to! ;)
2018-11-13 16:00
freeberde Tylko Polacy to co złe przyjmują zawsze za prawdę, a to co piękne za kłamstwo... Jak ktoś napisze, że się uchlał i na czworaka doczłapał do domu i zasnął na desce klozetowej – to z pewnością jest to prawda... I ludziska pomyślą lub gdzieindziej o nim napiszą: „Co za chlejus, stary obrzydliwy pijak..“ Natomiast jeśli ten sam człowiek napisze, że poznał na pewnym wernisażu najbardziej wziętą modelkę w Nowym Jorku i ona zuroczona jego sztuką zaprosiła go do swojego penthausu na Manhattanie... i spędzili 3 dni i 3 noce nie wychodząc z pościeli... – aaaa... To jest z pewnością kłamstwo.. Pomyślą i rozpowiedzą dalej: „Ale ma bujną wyobraźnię kolo, gawędziarz, mitoman...“

I niestety prawdopodobnie umysł polskiego czytelnika tak samo działa w przypadku czytania wszelkich tekstów i też powieści...

Jeśli bohater wszedł do lombardu i pierwsze co pomyślał to, żeby zamordować tę lichwiarkę – oooo... to na pewno prawda,... „oj tak.. ten autor to padalec jest, potencjalny morderca, trzeba uważać na niego...“

Ale jeśli inny bohater poszedł wieczorem do kasyna i wygrał 100 tysi euro a potem wszystko wydał przez 2 tygodnie na romans z Julią Roberts w Los Angeles...oooo... ale się rozmarzyl, nieźle wymyśla... „trzeba na niego uważać, bo to kłamca“..

W wielu innych krajach jest odwrotnie. Jak opowiadam jakie cuda widziałam lub spotkałam tu i tam - to otwierają szeroko oczy i we wszystko wierzą. A jak opowiadam coś złego – to kiwają głowami i nie wierzą...
 KOMENTARZE (13) 
navre Znam kilka złych opowieści. Bardzo złych. Czy to znaczy, że zmyslam czy może, że los podsunął mi małe co nieco nie pytając o zgodę. Znam też te dobre, ale może to tylko moja wyobraźnia? Nie wiem jak inni. Moge odpowiadać tylko za siebie. Poznając kogoś odrobinę intuicyjnie wyczuwam kiedy błądzi myślami dla lepszego efektu. A jesli sie sparze to cóż... Lepsza gorsza prawda niż lepsze kłamstwo.
2018-02-24 13:21
chocoladee bo zle historie podkrecaja pustych ludzi bez swojego zycia... a te dobre historie - nie wierza z zawisci... ot cala prawda :P
2018-02-24 19:00
freeberde Myślę, że chodzi też o marzenia... Ludzie pragmatyczni, ci rozsądni, realiści bez marzeń nie wierzą, że na świecie są miejsca piękne i dzieją się cuda... Oni myślą, że wszędzie jest taki sam syf jak wokół nich.. i tylko w to wierzą co widzą na własne oczy i co sami przeżywają ... Nic więcej i nic ponad to... :) Tacy ludzie często powtarzają, że wszędzie jest tak samo, bo zabierasz tam siebie, a od siebie nie uciekniesz... Czyli tylko patrzą na siebie i w siebie w tych swoich norach... A świat jest w wielu miejscach piękny, i warto tych miejsc poszukać ... Chociażby żeby zmienić perspektywę, a co za tym idzie cały ogląd świata i swojego w nim życia...
2018-02-24 22:43
wyobrazona lubię to! ;)
2018-02-25 15:51
wyobrazona Tako rzecze freeberde ;)
2018-02-25 15:56
freeberde Buhahahahaha... a żebyś wiedziała, że to mój mistrz... chyba najwięcej jego książek mam... po ostrej selekcji...., bo przecież zabieram te swoje wybrane książki wszędzie... hahaha.. nienormalna jestem, ja to naprawdę wiem... hahaha... A te książki ważą tyle co kilka osób... Czyli nikt już ze mną jechać nie może, bo bus nie pociągnie... Wszystko przez te książki... hahaha .. Ale to nie jedyny mój mistrz, mam kontrapunkty na niego, bo o równowagę dbam ... buhahahaha
2018-02-25 16:35
wyobrazona Wiedziałam... to przewartościowanie wartości czuć z daleka ;) Równowaga? ... chyba między jedną a drugą mową ;) Niech zatem martwy bóg będzie z tobą, a duch ciężkości lekkim będzie - freeberde.
2018-02-25 19:41
_DUALITY_ lubię to! ;)
2018-03-04 14:29
Majjada przepiękne nutki :)))
2018-03-10 13:02
melodi35 lubię to! ;)
2018-03-10 15:40
Ofelia26 ...no coz lubimy sie udreczac...chlubimy sie wrecz swoja nieufnoscia do rzeczy pieknych...bedac juz jakis czas na obczyznie zauwazylam zmiany w sobie...piekne zmiany...kolorowo swiatem oddycham...niestety dlugo bylismy 'odcieci od swiata' I to co zle przyjmujemy normalnie...na szczescie nowe pokolenie ma wieksze mozliwosci I juz niedlugo moze wprowadza znow ten Nasz polski niepoprawny romantyzm oraz fale usmiechu (taka przedwojenna: jak to moj dziadek mawial)...a tymczasem obyczajowe dramaty w Pl sprzedaja sie najlepiej ;P
2018-03-17 18:52
marcelina50 W życiu nie jest istotna ilość wypowiedzianych słów -ważna jest ich treść i szczerość. Bo piękne słowa - nie zawsze są prawdziwe . a prawdziwe nie zawsze piękne .
2018-04-26 23:04
szczesliwa_ja lubię to! ;)
2019-12-29 09:59

Witaj, Zaloguj się

freeberde w portalu

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Radość seksu lesbijskiego - Newman Felice
ma może ktoś do sprzedania tą książkę ??
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020