freeberde - blog - Styczeń 2020

freeberde Islandia czy Norwegia ?

Natura czy Architektura ?

To jest pytanie, które sobie zadaję teraz. Ze względu na to, że ja nie jestem turystą - tylko jadę do Wybranego Miejsca z całym moim dobytkiem, z myślami osiedlenia się tam na zawsze - pytanie to ma większy ciężar. Bo ja przecież całe życie szukam Swojego Miejsca.

Islandia ma Oszałamiającą Naturę. Tam wiem, że doświadczę wielu Ekstaz. Bo ja kocham takie Puste Księżycowe Przestrzenie. Ale Islandia nie ma Wyższej Cywilizacji. Nawet stolica tego kraju wygląda jak prowincjonalne miasteczko. Będę czuć się tam jak na wsi. Wiem, że będzie mi to przeszkadzać. Będę tęsknić do Architektury Wielkomiejskiej. Do Miasta.

Norwegia ma Góry. Fiordy. Wielką Wodę. Ale ja nie doznam Ekstazy z Naturą w Norwegii. A bo zeszłam całe Tatry, byłam w Alpach, Pirenejach, na Kaukazie. Kilka razy płynęłam statkiem przez Ocean. Wiem, że pejzaże w Norwegii nie będą dla mnie Nad-Zwyczajne. Jednak Norwegia ma Cywilizacje. W Oslo jest Architektura.

Mam coraz mniej czasu, dlatego decyzje są coraz trudniejsze.

Islandia czy Norwegia ?
 KOMENTARZE (12) 
wojtek a co z usa?
2020-01-21 22:24
freeberde Polecisz ze mną wojtek do usa ? Mam za dużo doświadczeń, strachu i wyobraźni, żeby Sama wyprowadzić się na Inny Kontynent. W Europie też doświadczyłam kilka razy zagrożeń mojego życia, ale po Europie poruszam się jak Ryba w Wodzie :) Znam miejsca, zasady, umiałam zorganizować ochronę , umiałam uciec. A na innym kontynencie - sama zginę. Gdybym była z kimś - to uderzałabym w USA lub Japonię. Do dogadania z Osobą Ukochaną :)
2020-01-21 22:52
buzi_zabci Islandia to nie pustynia. Wez se koserwy bo nie stac cie będzie na bulke.
2020-01-21 23:29
Ala44 Islandia ... i Natura ... Trzymam Kciuki i Pozdrawiam Cię ***
2020-01-22 00:49
FilippaEilhart Islandia, a po pol roku Norwegia ;)
2020-01-22 17:16
freeberde Te zimne, skandynawskie kraje są od lat w rankingach najszczęśliwszych krajów świata. A zasadą ich szczęścia jest: NIE WYRÓŻNIANIE SIĘ. Tam wyróżnianie się traktowane jest jako: wywyższanie się. I znalazłam kontrapunkt, którego szukałam. To bardzo ciekawe. Ale po przestudiowaniu filozofii życia w tych krajach zrozumiałam, że zupełnie tam się nie nadaję. Ja lubię różnorodność, wyraźne indywidualności i kocham się zachwycać. I też często śmieję się z siebie i też jak widzę kogoś śmiesznego to też się śmieję, nie no ja tam zupełnie będę nie na miejscu..Hmm..Oto Prawo Jante, które nieformalnie obowiązuje w krajach skandynawskich: 1. Nie sądź, że jesteś kimś wyjątkowym.2. Nie sądź, że nam dorównujesz.3. Nie sądź, że jesteś mądrzejszy od nas.4. Nie sądź, że jesteś lepszy od nas.5. Nie sądź, że wiesz więcej niż my.6. Nie sądź, że jesteś czymś więcej niż my.7. Nie sądź, że jesteś w czymś dobry.8. Nie masz prawa śmiać się z nas.9. Nie sądź, że komukolwiek będzie na tobie zależało.10. Nie sądź, że możesz nas czegoś nauczyć. 11. Nie sądź, że jest coś, czego o tobie nie wiemy.
2020-01-23 00:52
nadiaaaa 3 miesiące spędziłam w Danii i chyba w życiu nigdzie nie miałam większej depresji niż tam. Zresztą sam fakt, że w tamtejszych rejonach jest legalna zoofilia już świadczy o tym ,że z tymi ludźmi jest coś nie tak..ich stosunek do pedofilii tez pozostawia wiele do życzenia. Już nie wspomnę o nekrofili i kazirodzctwie które chcieli zalegalizować np w Szwecji. To nie są zdrowi ludzie na umyśle tylko zapatrzeni w siebie egocentrycy i pragną wolności na każdej płaszczyźnie dlatego najlepiej jak każdy jest tam równy,wtedy nikt się do niczego nie przy*ierdoli i hulaj dusza za pozornym poukładaniem.
2020-01-23 04:53
nadiaaaa To tak jak z ich architekturą z zewnątrz wszystko wydaje się takie ciekawe,nowoczesne,pomysłowe a w środku u wszystkich sama biel jak w szpitalu dla obłąkanych.
2020-01-23 05:15
nadiaaaa Ja już bym wolała zamieszkać w Afryce pod namiotem 😃
2020-01-23 05:29
freeberde Zastrzeliłaś mnie tymi "białymi ścianami dla obłąkanych” hahaha No to już wszystkim wiadomo jaki mam zawsze kolor ścian w całym mieszkaniu, łącznie z łazienką i kuchnią :) No bo ja każdy centymetr ściany wykorzystuję na jakiś obrazek lub tekst, żyję w obrazach i w tekstach, moje ściany muszą być białe :) Kiedyś miałam czarne, to jedyna kontr-opcja. Jeśli ktoś nie lubi sztuki, nie chce w domu mieć obrazów - to wtedy rzeczywiście sama ściana może być takim kolorowym obrazem:)
2020-01-23 13:24
nadiaaaa Bzdura:) jeśli ktoś lubi sztukę to potrafi wszystko ze sobą połączyć i nie potrzebuje do tego białego tła:)
2020-01-23 14:31
nadiaaaa Sztuką jest wypracować spójność w chaosie:) to już zaawansowana sztuka
2020-01-23 14:35
freeberde Dlaczego ZRÓŻNICOWANIE traktowane jest jako dyskryminujące, jeśli nie ma obiektywnego i racjonalnego uzasadnienia ???

Dlaczego ktoś - kto się wyróżnia z tłumu - traktowany jest jak ktoś, kto się wywyższa ?

Mieszkałam kiedyś w takiej kamienicy, w której była bardzo zaniedbana klatka schodowa. Postanowiłam wyremontować tę klatkę. Bo mi to przeszkadzało, że wchodzę do swojego mieszkania i muszę codziennie doświadczać tego obskurnego widoku. Zrobiłam to ze względu na moje potrzeby estetyczne i też dla moich gości. W związku z tym, że nikt z sąsiadów nie miał podobnych potrzeb - zrobiłam to za swoje pieniądze. Po tym fakcie - nie tylko nikt mi nie podziękował, ale wszyscy mieszkańcy patrzyli na mnie wilkiem i nie mówili mi: dzień dobry.

Gdy odwiedziłam moją Mamę - posprzątałam i wyczyściłam piwnicę. Zmieniłam kłódkę i zamierzałam tam pozostawić swoje rzeczy na czas moich podróży. To taka zwykła komórka o powierzchni 4m2 w wysokim budynku, w którym mieszka ponad 100 rodzin. Ale tam światło było tylko na korytarzu. Popatrzyłam i stwierdziłam, że doprowadzę 2 metry kabelka i zamontuję lampę sufitową w tej komórce, bo tam było ciemno jak w dupie. Idę do elektryka, on mi mówi, że muszę mieć zgodę Spółdzielni, idę do Zarządcy Budynku, a ten mi mówi: „każdy by chciał mieć światełko w piwnicy”. Nie dostałam zgody.

Dlaczego jak ktoś chce coś zrobić lepiej niż jest - to jest szykanowany ?

Dlaczego jak wszyscy udają zaganianych biznesmenów i piszą smsy ze swoich smartfonów jak analfabeci - a ktoś inny pisze starannie, bo nie chce pisać jak analfabeta - to jest odbierany, że się wywyższa ?

Kiedyś byłam z Dziewczyną, która była inteligentna i oczytana. I ona mieszkała w dość dużym, ale starym i brudnym mieszkaniu śmierdzącym zgnilizną. Często u niej bywałam i akurat miałam przerwę w swoich projektach - to postanowiłam posprzątać to jej mieszkanie. Tydzień mi to zajęło - ona chodziła do pracy a ja cały dzień sprzątałam. Gdy wracała pokazywałam jej stertę śmieci do wywalenia. Jednak zauważyłam, że była bardzo niezadowolona, co ja wyprawiam. Jakby upokorzona tymi zmianami, które wprowadzam. Przerwałam to i uciekłam do swoich spraw.

Dlaczego ludzie niechlujni i brudni atakują ludzi, którzy chcą być schludni i czyści ?

Dlaczego jest tak akceptowany zwyczaj ciągnięcia kogoś w dół - a jest atakowany ten, co ciągnie ludzi w górę ?
 KOMENTARZE (9) 
Zaufacodnowa Bo wrącasz się w nie swoje sprawy? Nie pytając się o zgodę, poza tym kablem w piwnicy.(bo tam musiałaś z racji "urzędowej" otrzymać zgodę .W całej reszcie chcesz narzucić swoje potrzeby.
2020-01-06 11:17
Zaufacodnowa Coś na zasadzie "ja tutaj rządze a Wy mi się podporzadkujcie. Bo ja tak chce, bo tak ma byc.Dyskryminujesz innych zdanie narzucają swoje. Tak to widzę.Pozdro 🖖
2020-01-06 11:20
freeberde Upodobanie do bałaganu lub do porządku jest subiektywne. Nieład artystyczny może być fajny. Ale uważam, że czysty dom świadczy o wyższej kulturze domowników niż brudny dom. Czyste miasto świadczy o wyższej cywilizacji mieszkańców niż brudne miasto. Nie wspominając o szkodliwości kurzu i stęchlizny na zdrowie człowieka. Skrajnym przypadkiem brud zagraża epidemii i może być przyczyną śmierci. Dlatego myślę, że czysta klatka schodowa jest obiektywnie wartością i jest czymś lepszym niż klatka brudna, pomazana, obdrapana. Tak wiem, że syf wygląda pięknie na zdjęciach - dlatego fotografia jest kłamstwem.
2020-01-06 18:13
Zaufacodnowa Tutaj każdy na swój sposób może być anonimowy czy też nie. Wymyślasz login klikasz i w jednej chwili stajesz się, nawet szeryfem dzikiego zachodu. - "kotku, żabciu, framugo" widocznie zdobyłaś osobistą fanke. Brawo Ty. A tak na poważnie. Po co tak bardzo narzucasz swoje idee? CZYM to ma służyć? Jak Cię widzą, tak Cię piszą rysownicy.Może nadszedł czas trochę poluzować. Przejść się po okręgu a nie tylko spojrzeć z jednego kąta i myśleć, że to okrąg.
2020-01-06 23:09
freeberde Chciałabym się kiedyś z Tobą spotkać i porozmawiać. Ale chyba tak - żebyśmy znalazły dla siebie przynajmniej tydzień - gdzieś na Pięknej Wyspie - tylko MY :) Teraz jednak wrócę do tematu, bo pierwsze zdanie tego mojego bloga publicznego to jest Orzeczenie Trybunału Europejskiego w podobnej sprawie, o którą ja walczę. I przed tym samym Sądem się niedługo zjawię. Szukam kontr-argumentów dla mojej Wolności Wyboru - kim jestem i jak się nazywam - gdy nie chcę jako Wolna Osoba przynależeć do żadnej pospolitej grupy ludzi na tym świecie. Chcę zakończyć życie w pełnej mojej Wolności - a nie cały czas być przymuszana do tego, czego nie znoszę. Widzę swój problem i Ty mi go pokazujesz. Dziękuję. Jednak ja dążę do czegoś konkretnego. To jest kreacja całego mojego życia i koncentruję się na znajdowaniu argumentów, żeby wygrać z Systemem. Żeby to co ja chcę - wygrało z Systemem. Na tym teraz koncentruje się cały mój Umysł:)
2020-01-06 23:56
Zaufacodnowa Zabrzmiało to jak romantyczna randka. Ty, ja i błękitna Laguna z panem Wilsonem przy nodze. Innowacyjne, intrygujące. W takim razie, życzę powodzenia w budowaniu własnej piramidy. Mówią, że jutro tak naprawdę jest nowy rok, więc niech moc będzie z Tobą.
2020-01-07 00:15
freeberde Randka ? Nie…. To nie była propozycja randki. Raczej Ostatniego Pojedynku na neutralnej, pustej od ludzi i pięknej Ziemi. Tylko wśród samej Natury i bez świadków. To była propozycja spotkania Człowieka i Człowieka. O radykalnie różnych poglądach na życie i świat. Propozycja kilkudniowej Rozmowy z przerwami na Sen. Nawet bez muzyki ludzkiej, tylko przy dźwiękach Oceanu i Wiatru. To była propozycja spotkania Narcyza i Złotoustego :)
2020-01-07 01:55
Zaufacodnowa Kilka dni bym miała z Tobą spędzić? Myślisz, że dałabym radę? Czy tóż po powrocie potrzebowałbym wsparcia w poradni psychologicznej:-) Lepiej wyślij mi z tej Twojej wyspy list w butelce,kiedyś go znajdę i odczytam. Dzięki takiej akcji ocalimy jedno istnienie-moje:-)
2020-01-07 08:14
JanBrechta freeberde, Twoje potrzeby to potrzeby mniejszosci, tj. ok. 20% spoleczności. Nie spodziewaj się więc zrozumienia ani tu ani gdzie indziej, gdy rozmawiasz z przedstawicielami wiekszości. Co do statystyki-nie ja wymyslilam i nie ja prowadzilam badania, ja tylko je tu przekazuję, zgadzając się jak najbardziej. Cokolwiek robisz spolecznie, bezinteresownie, oczekuj zrozumienia i akceptacji ze strony podobnych do Ciebie. Reszta Cię zje za inność i "wywyższanie się". Dodatkowo, to nasza polska przywara-ciagnac w dol i równać do dołu, a więc jazda podwójna. Żyj swoim życiem i zachowaj zdrowy dystans, inaczej większość Cię zajedzie. Pozdrawiam
2020-01-07 22:52

Witaj, Zaloguj się

freeberde w portalu

Ostatnio komentowane:

80kobiet Krystyna Janda
ama Przed Wajdą grała u Bardiniego w teatrze tv. Bardini zaangażował Jandę studentkę trzeciego roku szkoły teatralnej i w ciąży, do roli Maszy we wspaniałych, telewizyjnych Trzech siostrach... opinia dodana 2020-05-09 03:00:02
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos - Lis Renata
\"Lesbos\" Renaty Lis to dla mnie brakująca podstawa, kanon myśli lesbijskiej w kulturze polskiej....
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020