Uczciwa kłótnia

Unikaj kłamstw. Nawet drobne nieszczerości i kłamstwa zabijają. Nie tylko relację między dwojgiem ludzi. Zabijają też kłamiącego, bo nie pozwalają mu się zbliżyć do drugiego człowieka i do prawdy o sobie.
Uczciwość

Uczciwa kłótnia - wg Bacha i Wydena - to „szczera i otwarta dyskusja dwóch stron posiadających odmienne zdanie na dany temat, wykluczająca krzyk i przemoc". Kłótnia taka ma swoje zasady i oczywiście najlepiej by było, żeby obydwie strony to zasady znały i miały przyswojone, więc jeśli ktoś ma akurat powód do kłótni, niech i swojego partnera z nimi zapozna, proszę, bo inaczej to sensu nie będzie miało.
Taka wzorcowa awantura opiera się na następujących założeniach:

• Konfliktów nie da się uniknąć
Tak już jest, naprawdę. Nawet ludzie, którzy są ze sobą niezwykle blisko, mogą mieć inne potrzeby, inne zdanie na jakiś temat, mogą lubić innych ludzi i rzeczy, i bać się toż całkiem czego innego. Jesteśmy różnymi ludźmi, nawet jeśli bliskimi sobie.

• Nasze potrzeby są jednakowo ważne - tyle tylko, że ja mam inne i ty masz inne. Np. twoja potrzeba współżycia trzy razy dziennie jest tak samo ważna jak moja potrzeba poczytania książki w ciszy i spokoju.

• Możemy wygrać obydwoje - o ile zaczniemy współpracować.

Trzymaj się zasad

W czasie takiej kłótni unikaj ranienia rozmówcy, co w zwykłej kłótni często się zdarza, bo gdy nazbiera się już w człowieku dużo frustracji, złości i bezradności wynikającej z przekonania, że problem jest właściwie niemożliwy do rozwiązania, zaczynamy się obrzucać wyzwiskami i przypisujemy sobie wzajemnie paskudne cechy. Lepiej powiedzieć, co nas w czyimś zachowaniu zabolało.

• Skup się na problemie. Powiedz, co ci się w czyimś działaniu nie podoba. Podaj konkretny przykład. I trzymaj się tego jednego. To trudne do nauczenia, bo podczas kłótni emocje lubią sobie pofikać. Łatwo się wtedy rozproszyć i zacząć wypominki. Wyraź swoje uczucia: ja to tak czuję, mnie to boli, ja się tak poczułam. Zobacz też, co się ukryło pod twoją złością czy wściekłością.
Wściekamy się często wtedy, gdy nie chcemy dopuścić do świadomości prawdziwych odczuć - lęku przed samotnością, zazdrości, rozgoryczenia itp.

• Zaproponuj jakieś rozwiązanie

• Nie mów: - Jesteś patałachem i kłamliwym, samolubnym tchórzem. Powiedz: - W twoim zachowaniu zabolało mnie to, że nie potrafiłaś być ze mną szczera.

• Nie odgrzebuj przewin z przeszłości, jeśli chcecie załatwić teraźniejszy problem. Rozdrapywanie ran wzmaga emocje, przypomina byłe frustracje i nie pozwala się skupić na tym, co trzeba załatwić.

• Nie stosuj tzw. negatywnych porównań. Nie mów np.: - Inne kobiety na twoim miejscu już dawno by sobie z tym poradziły, albo: - Agnieszka była dla mnie o wiele lepsza itp.

• Nie produkuj komunikatów, które osądzają, zamiast opowiadać o twoich odczuciach. Nie mów np.: - Nigdy mnie nie rozumiesz! Zawsze mnie okłamujesz itp.

• Nigdy nie stosuj gróźb, nie zastraszaj. Nie mów: - Wyprowadzę się, pobiję cię. Zastraszanie zazwyczaj doskonale odwraca uwagę od głównego tematu, co nie pozwala na rozwiązanie problemu. Ale może też mieć skutek przedziwny - tzn. zastraszana osoba zgodzi się i powie: - OK, zrywamy. Mam tego już dość. Jestem zmęczona brakiem konstruktywnych sposobów rozwiązywania naszych problemów. Nie można żyć ciągle pod groźbą zerwania.
I faktycznie - nie można. Bo nawet w kłótni trzeba zadbać o to, żeby komunikat był szczery - tzn. opowiadał o autentycznych potrzebach i odczuciach.
Nie mów, że boli cię głowa, skoro po prostu nie masz ochoty na seks. Nie mów, że ci przykro, skoro akurat masz raczej ochotę kogoś rozszarpać i zjeść, nie mów: - Ależ skąd, uwielbiam twoją siostrę, tylko drażni mnie kolor jej sukienki - skoro nie znosisz tej kobiety i nigdzie nie jest napisane, że masz ją z rozdzielnika kochać.

Unikaj kłamstw

Nawet drobne nieszczerości i kłamstwa zabijają. Nie tylko relację między dwojgiem ludzi. Zabijają też kłamiącego, bo nie pozwalają mu się zbliżyć do drugiego człowieka i od prawdy o sobie.
Przez takie drobne nieszczerości odcinamy się od spełnienia swoich pragnień, bo nie potrafimy ich szczerze zakomunikować.
Nikt nie wie, co czujemy, dopóki sami tego nie powiemy. Jeśli kłamiemy, staczamy się w samotność, a związek skazujemy na przegraną.
na podst.: Aneta Radziejowska, Intymności, Super Express z 26-27.05.2001
Data publikacji w portalu: 2004-02-03
opracowała dushka
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

Promyczek2004-06-23 23:53
kurcze. dawno juz nie czytalam takiego mądrego tekstu. to naprawde dziala. jestem bardzo wdzieczna za tych kilka slów.

krysia  krysia16@poczta.onet.pl2005-09-04 17:36
Pani Aneta R. ma racje . Od małych kłamst sie zaczyna i brnie sie aż do zapętlenia. Z tego trudno wyjśc ,Nie kłam, mów prawde albo nic nie mów.

larzakew2005-09-15 12:53
"Jeśli kłamiemy, staczamy się w samotność..." Nic dodać, nic ująć.

bruxelka2005-09-23 16:33
nie mowienie to tez swegp rodzaju klamstwo..zatajenie prawdy...z drugiej strony 100% szczerosci jest trudne..praca..praca nad soba i zwiazkiem..daje efekty ..

calineczxa2005-11-16 15:07
moje kłamstwa i nieumiejętność przeprowadzania rozmów, nie mówienie tego co najważniejsze i tego co przeszkadza doprowadziły do rozstania, niestety straciłam wszystko co miałam najważniejszego, dlatego polecam stosować się do tego co autorka artykułu zaleca...

zawirowanie  ewelina.f@tlen.pl2006-08-11 11:55
Tak,podzielam mądrośc treśći artykułu. Niestety trafiłam na niezrównowazona emocjonalnie partnerke i zdrowy dialog nie ma szans, a ja mam dość braku jej zaangażowania. KOBIETY, ZREZYGNUJCIE Z MONOLOGU I PODEJMIJCIE NAUKę PARTNERSKIEGO DIALOGU!!

supra2006-08-18 17:23
Zgadzam się z każdym słowem w tym tekście, szczegolnie chce zwrócic uwagę na małe kłamstwa ,na szczęście udało mi się z nich wyleczyc ale to zasluga mojej kochanej dziewczynki i tego że czuję że ufa mi tak jak ja Jej a także wyrozumiałości i cierpliwości myślę że dużo Ją to kosztowalo , małe kłamstwa zamykają krąg z którego nie ma wyjścia. Rozmawiania ze sobą można się naczyc , jeśli mi się udało to uda się i Tobie-Wam, wytrwałości,to tylko wzmacnia milośc.

oollcia21  oollcia21@wp.pl2007-02-06 13:54
Ten artykuł wpadł mi do serca od razu, bo w 100% się zgadzam. Osobiście nie potrafiłam przeprowadzać rozmów z osobą którą niewiarygodnie mocno kochałam (i w ciąż kocham) a to doprowadziło do rozstania. Ale czasu niestety nie da się cofnąć... Radze wszystkim zastosujcie się do tego artykułu....

l word2007-07-20 14:32
Piekny tekst..szkoda ze w praktyce trudniej...


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

FACEBOOK

Zapraszamy na nasz profil Facebook
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2024