Usta są do mówienia

Mimo postępującej gospodarczej globalizacji, stopniowej unifikacji stylów np. w rozrywce oraz homogenizacji kultury masowej - wciąż zauważalne są ogromne nieraz różnice między społeczeństwami "cywilizacji zachodniej". Jednym z obszarów takich odmienności jest obyczajowość poszczególnych społeczności i powszechnie uznawane w nich normy moralne. To, co normalne i dozwolone w jednym kraju, w innym powoduje zgorszenie i protesty. Bo czy w Polsce dałoby się spokojnie przeprowadzić taką kampanię społeczną o seksie i AIDS, jaką od niedawna mają u siebie Belgowie?

Już sam fakt, że twórca akcji nazwanej "Rozmawianie o seksie" jest uznanym partnerem rządu, więcej nawet – jest przez ten rząd wspierany, wydaje się w naszym kraju nie do pomyślenia. Organizacja Sensoa, zajmująca się promocją zdrowia i edukacją seksualną, w swej najnowszej kampanii akcentuje wagę świadomego współżycia, zrozumienia między partnerami i wzajemnej odpowiedzialności w obliczu zagrożenia wirusem HIV. Z tym, że czyni to za pomocą przekazów niezwykle odważnych. Ta kampania to jakby obrazowa definicja zasady mówiącej o celu uświęcającym środki. Bo środki na pewno święte nie są.

W szkołach, klubach młodzieżowych, prasie, pubach, ale i klubach dla lesbijek i gejów pojawiły się plakaty zachęcające do szczerych rozmów z łóżkowym partnerem, do otwartości, jasnego wyrażania swych pragnień, potrzeb, jak i niepokojów. W zależności od miejsca ekspozycji zróżnicowana jest dosłowność i śmiałość plakatów. Od zupełnie niewinnego ujęcia twarzy dwojga nastolatków (wersja dla szkół), po homoseksualne obrazy nie pozostawiające niedomówień. Choć podpisy są po flamandzku, nietrudno zorientować się, czego dotyczą. Kampanię uzupełnia spot przedstawiający parę, która stara się właśnie o dobre porozumienie w sprawach seksu.

Link do spotu: www.youtube.com/watch?v=LaEVelBJzLQ

Idea kampanii jest z pewnością godna polecenia, a na jej przykładzie obserwować można, jak bez skrępowania inspiruje się dyskusję na ważne tematy. Tu seks nie tylko przyciąga, lecz jest sednem sprawy, dziwnym więc byłoby uciekanie od niego w plakatowym przekazie. Tym niemniej przyznać trzeba, że marketerzy Sensoa wykonali skok na głęboką wodę, decydując się na, ostrożnie mówiąc, bezpruderyjność scen, szczególnie homoseksualnych.

Trudno wyobrazić sobie, by tak śmiała kampania mogła zagościć w Polsce. Jak na razie w publicznym dyskursie nie możemy wyjść nawet poza pytanie o samą potrzebę edukacji seksualnej, o jej metodach nie wspominając. Oczywiście temat jest niełatwy, ale reklama ze skrótowością swych przekazów może udostępniać sposoby, które pomogą wykonać krok do przodu w komunikacji na temat seksu. Może nie do końca w taki sposób, w jaki zrobiła to Sensoa, ale przecież istotą marketingu jest między innymi dostosowanie się do lokalnego rynku.
Jakub Żurawski
Data publikacji w portalu: 2007-01-08
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

Sznupka2007-01-11 22:32
Uważam, że tego typu kampanie mogą jedynie pomóc i właśnie taki jest ich główny cel. Jeśli chodzi o formę przekazu, to myślę, że im bardziej wyrazista, tym głębiej i dalej dotrze (oczywiście bez przesady). Zawsze oglądając taki przekaz, należy zastanowić się jakie jest jego przesłanie, przeczytać treści, nie skupiać się jedynie na zdjęciach i obrazkach. Myślę, że duża część społeczeństwa w Polsce potraktowałaby taki plakat bardzo powierzchownie, odwracając głowę, nie czytając treści jakie zawiera i bulwersując się w przekonaniu, że to na pewno jakieś świństwa. W Polsce za mało mówi się o sprawach seksu, nie uświadamia się młodzieży, która kształtując swój światopogląd w niedostatecznej wiedzy chyba tylko na tym traci. Pozdrwaiam i opowiadam się za udostępnianiem młodym ludziom wiedzy na tematy, które ich dotyczą lub niebawem dotyczyć będą.

dianas3kawka  dianas3kawka@o2.pl2007-07-06 00:09
Jestem lesbijką. Gdzie najprościej i najłatwiej poznać inną o les takiej samej orientacji?


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

opowiadania_erotyczne Kino
dorja To jest fajne :P opinia dodana 2020-08-31 00:16:42
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Muskając aksamit - Waters Sarah
Czytałam i później widziałam film BBC. Polecam obie wersje, a na deser \" Złodziejkę\" \r\nFantastyczne...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020