Miejsce to znajduje się na przedniej ścianie pochwy, w jej dolnej 1/3, na wysokości wewnętrznej powierzchni spojenia łonowego. Jest możliwy do odnalezienia palcem wprowadzonym do pochwy i można go wyczuć jako niewielką wypukłość jej ścianki.
U kobiet zdolność przeżywania orgazmu jest zjawiskiem wyuczonym, nabytym, na który to proces mają wpływ nie tylko czynniki biologiczne (genetyczne, hormonalne,
neuroprzekaźniki, anatomia, reaktywność układu nerwowego, naczyniowego, mięśniowego), ale także, a może nawet przede wszystkim czynniki psychiczne. Dla wielu kobiet orgazm jest nierozerwalnie połączony z poczuciem wartości, a jego przeżywanie staje się warunkiem komfortu psychicznego i umożliwia docenianie i akceptację własnej kobiecości.
Nie jest on jednak warunkiem satysfakcjonującego życia seksualnego. Istnieją kobiety, które mimo braku orgazmu są szczęśliwe i zadowolone w swych związkach, zadowolone również z pożycia seksualnego. (Zbigniew Lew-Starowicz)
Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że
40% kobiet przeżyło pierwszy orgazm w czasie masturbacji, 29% w czasie pettingu, 27% podczas współżycia z partnerem, 5% w czasie snu, a 1% w następstwie fantazjowania (dane na podstawie "Słownika Encyklopedycznego Miłość i Seks" wyd. 1999)
Obsesyjne czekanie na orgazm może wręcz hamować jego pojawianie się. Badania wykazały, że przeżywaniu orgazmu sprzyjają takie czynniki jak: udany związek, optymalny czas trwania pieszczot wstępnych i stosunku, optymistyczna, aktywna i obdarzona erotyczną wyobraźnią osobowość, akceptacja własnego Ja i siebie w roli kobiecej, prawidłowy przebieg kolejnych faz rozwoju psychoseksualnego.
Przeżywanie orgazmu ulega zmianom w miarę rozwoju związku, więzi partnerskiej i samego współżycia seksualnego. Dzieje się tak szczególnie u kobiet, a wpływ na te zmiany ma nie tylko poziom i rodzaj więzi uczuciowej z partnerem, ale także zdolność uczenia się i przykładanie wagi do ars amandi. Dbałość zarówno o szczegóły jak i o całokształt sztuki miłosnej, intymność, nastrój, zaspokajanie potrzeb partnera - to wszystko sprawia, że zmiany te mogą zachodzić. (Zbigniew Lew-Starowicz)
Ziemia i kobieta nie mogą leżeć odłogiem.
(Nikos Kazandzakis)
Ciało...
Orgazm obejmuje całe ciało kobiety. Ściany pochwy ulegają wówczas przekrwieniu, a jamiste przestrzenie naczyniowe łechtaczki (clitoris) wypełniają się krwią i dochodzi do jej erekcji. Jednocześnie występuje obfite wydzielanie śluzowatej wydzieliny (przesięk zwany lubrykacją). Następują rytmiczne skurcze mięśni. Reakcje dotyczą nie tylko narządów płciowych. Przyspiesza się, i to znacznie, akcja serca, wzrasta ciśnienie krwi. Oddychanie pogłębia się i staje się częstsze, skóra ulega zaczerwienieniu. Równocześnie pojawia się intensywne wydzielanie potu, a także zwiększa się napięcie mięśniowe (wzrost napięcia mięśni szkieletowych). Palce rąk i nóg wykonują nieskoordynowane ruchy chwytne. Objawom tym towarzyszy obrzmienie piersi i naprężenie brodawek piersiowych.
...i mózg
Naukowcy z Narodowego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Budapeszcie twierdzą, że odkryli miejsce w mózgu człowieka, gdzie rodzi się orgazm - w prawej półkuli mózgu w rejonie tzw. migdała (kształtem przypominającym migdał). To część tzw. limbicznego systemu zarządza emocjami. Badania w toku.
Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!