Czat z Magdaleną Środą

Zapis czatu z Magdaleną Środą pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, który odbył się we wtorek 05.10.04
Magdalena Środa
Magdalena Środa
matiz13: Co pani sądzi o polskim prawie?
Magdalena Środa: Prawo nie jest złe i stale je modyfikujemy, są pomysły na nowe ustawy, ale zapisy prawa nie zmieniają sytuacji, dają jedynie możliwości, które można i trzeba wykorzystać. Weźmy przykład z przemocą wobec kobiet. Istnieją odpowiednie przepisy w prawie karnym i pracy, ale nie mamy jeszcze doświadczenia w ich wykorzystywaniu, są kobiety, które nawet nie wiedzą, że takie przepisy (np. o molestowaniu) istnieją. Więc próbujemy teraz przeforsować ustawę o przemocy domowej, która te wszystkie rozrzucone przepisy będzie zawierała i stanowić będzie narzędzie do izolowania sprawcy przemocy od jej ofiary.
pavarotti_wawa: Dzień dobry Pani minister, dopiero dołączam do rozmowy moje pytanie: Jakie są Pani zdaniem szanse na ze Ustawa o związkach partnerskich trafi jeszcze w tej kadencji Parlamentu na biurko Prezydenta RP?
Magdalena Środa: Jak nie trafi w tej kadencji to nie trafi w następnej z całą pewnością. Ja bym oceniła te szanse na 40 proc. Sądzę, że największą przeszkodą, która stoi na drodze do uchwalenia tej ustawy jest po prostu brak wiedzy. Ludzie kojarzą homoseksualizm z czymś nienormalnym i traktują jako rodzaj seksualnej orientacji, a tymczasem to jest kwestia odmiennej osobowości. Przyzwolenie na homoseksualizm wydaje nam się przyzwoleniem na jakąś perwersyjną wolność, a tymczasem jest to akceptacją pewnej formy ludzkiej wolności. Zawsze nam się wydawało, że to co powszechne jest zgodne z naturą, ale dyskryminowała to tych innych, nie mieszczących się w tych kategoriach.
Gosia214: Dzień dobry, dlaczego w dalszym ciągu kobiety w Polsce zarabiają mniej od mężczyzn na tym samym stanowisku, wykonując dużo więcej pracy?
Magdalena Środa: No właśnie, to jest jedna z największych tajemnic. Myślę, że przede wszystkim dlatego że pozwalają sobie na to. Nie dość skutecznie walczą o swoje prawa. Kobiety nie były obecne na rynku pracy przez setki lat. Coraz więcej kobiet z tego powodu, że mniej zarabiało przy mężczyznach zarabiających więcej - podejmuje własne inicjatywy gospodarcze, jak mówią - ze złości. A Polska jest ciekawym krajem, 1/3 przedsiębiorstw jest własnością kobiet. Ale to świadczy, że ta dysproporcja na rynku pracy zaczęła ciążyć kobietom i zaczęły funkcjonować samodzielnie.
Behemodd: Dlaczego w przeciwieństwie do pani poprzedniczki zamiast określenia -pełnomocniczka istnieje męska forma - pełnomocnik?
Magdalena Środa: Absolutnie zgadzam się z moją poprzedniczką i pewnie jak trochę zmniejszy się zamieszanie wokół tego biura, to pewnie będę nalegała na żeńskie formy. Chcę to robić, ale zarazem zdaję sobie sprawę, że będę bardziej skuteczna i większym prestiżem będzie się cieszyć to biuro - bo tak jest w naszym społeczeństwie - chociaż jednocześnie wiem, że to właśnie powoduje że kobiety ukryte są w cieniu. Ale myślę, że będę starała się używać takie określenia jak ministra czy profesora. Na gruncie języka polskiego jest wiele takich określeń, które początkowo budziły zdziwienie, a potem się znormalizowały.
goracy19: Dlaczego w naszym kraju istnieje ciągle fama, że kobiety są dyskryminowane?
Magdalena Środa: To nie jest żadna fama, proszę zajrzeć do statystyk czy włączyć telewizor - dziwnym trafem w sprawach najważniejszych biorą udział sami mężczyźni, to oni podpisują traktaty i komentują to w tv. Co może dziwić, bo ten świat składa się z dwóch płci. Dyskryminacja jest faktem. Ale faktem jest też to, że coraz więcej kobiet walczy o swoje prawa i zaczyna dotkliwie odczuwać swoją nieobecność w sferze publicznej.
Data publikacji w portalu: 2004-10-05
Fragment rozmowy pochodzi z serwisu CZATeria, czyli pogawędka internetowa przeprowadzona w portalu INTERIA.PL, której pełny zapis można znaleźć na stronach portalu:
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

nałka2004-10-06 17:06
niestety czat bardzo słaby, a mam też wrażenie, ze strasznie krótki. Jak często się zdarza moderator do dupy

dcio2005-10-22 20:50
zgadza się , takie powtarzanie wyświechtanych "nomomów" nie wnoszące nic nowego.


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  
  MANIFA ARCHIWUM  

Ostatnio komentowane:

news KPH: ONZ upomina Polskę w sprawie „leczenia” gejów i lesbijek
smaku Był już chyba podobny artykuł jakiś, pisałam wtedy o nauczaniu psa jedzenia trawy, przykładowo, ale nie mięsa, co mówić kości, mógłby się zadławić, oczywiste, byłoby to namawianie psa... opinia dodana 2019-10-23 22:23:04
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos Najlepsze opowiadania erotyczne - Warnock Kathleen
Za ile można by odkupić? Bo chyba po 30 zł. jest na rynku, to za drogo trochę, a bardzo spodobała mi...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2019