Czat z Magdaleną Środą

Zapis czatu z Magdaleną Środą pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, który odbył się we wtorek 05.10.04
Magdalena Środa
Magdalena Środa
matiz13: Co pani sądzi o polskim prawie?
Magdalena Środa: Prawo nie jest złe i stale je modyfikujemy, są pomysły na nowe ustawy, ale zapisy prawa nie zmieniają sytuacji, dają jedynie możliwości, które można i trzeba wykorzystać. Weźmy przykład z przemocą wobec kobiet. Istnieją odpowiednie przepisy w prawie karnym i pracy, ale nie mamy jeszcze doświadczenia w ich wykorzystywaniu, są kobiety, które nawet nie wiedzą, że takie przepisy (np. o molestowaniu) istnieją. Więc próbujemy teraz przeforsować ustawę o przemocy domowej, która te wszystkie rozrzucone przepisy będzie zawierała i stanowić będzie narzędzie do izolowania sprawcy przemocy od jej ofiary.
pavarotti_wawa: Dzień dobry Pani minister, dopiero dołączam do rozmowy moje pytanie: Jakie są Pani zdaniem szanse na ze Ustawa o związkach partnerskich trafi jeszcze w tej kadencji Parlamentu na biurko Prezydenta RP?
Magdalena Środa: Jak nie trafi w tej kadencji to nie trafi w następnej z całą pewnością. Ja bym oceniła te szanse na 40 proc. Sądzę, że największą przeszkodą, która stoi na drodze do uchwalenia tej ustawy jest po prostu brak wiedzy. Ludzie kojarzą homoseksualizm z czymś nienormalnym i traktują jako rodzaj seksualnej orientacji, a tymczasem to jest kwestia odmiennej osobowości. Przyzwolenie na homoseksualizm wydaje nam się przyzwoleniem na jakąś perwersyjną wolność, a tymczasem jest to akceptacją pewnej formy ludzkiej wolności. Zawsze nam się wydawało, że to co powszechne jest zgodne z naturą, ale dyskryminowała to tych innych, nie mieszczących się w tych kategoriach.
Gosia214: Dzień dobry, dlaczego w dalszym ciągu kobiety w Polsce zarabiają mniej od mężczyzn na tym samym stanowisku, wykonując dużo więcej pracy?
Magdalena Środa: No właśnie, to jest jedna z największych tajemnic. Myślę, że przede wszystkim dlatego że pozwalają sobie na to. Nie dość skutecznie walczą o swoje prawa. Kobiety nie były obecne na rynku pracy przez setki lat. Coraz więcej kobiet z tego powodu, że mniej zarabiało przy mężczyznach zarabiających więcej - podejmuje własne inicjatywy gospodarcze, jak mówią - ze złości. A Polska jest ciekawym krajem, 1/3 przedsiębiorstw jest własnością kobiet. Ale to świadczy, że ta dysproporcja na rynku pracy zaczęła ciążyć kobietom i zaczęły funkcjonować samodzielnie.
Behemodd: Dlaczego w przeciwieństwie do pani poprzedniczki zamiast określenia -pełnomocniczka istnieje męska forma - pełnomocnik?
Magdalena Środa: Absolutnie zgadzam się z moją poprzedniczką i pewnie jak trochę zmniejszy się zamieszanie wokół tego biura, to pewnie będę nalegała na żeńskie formy. Chcę to robić, ale zarazem zdaję sobie sprawę, że będę bardziej skuteczna i większym prestiżem będzie się cieszyć to biuro - bo tak jest w naszym społeczeństwie - chociaż jednocześnie wiem, że to właśnie powoduje że kobiety ukryte są w cieniu. Ale myślę, że będę starała się używać takie określenia jak ministra czy profesora. Na gruncie języka polskiego jest wiele takich określeń, które początkowo budziły zdziwienie, a potem się znormalizowały.
goracy19: Dlaczego w naszym kraju istnieje ciągle fama, że kobiety są dyskryminowane?
Magdalena Środa: To nie jest żadna fama, proszę zajrzeć do statystyk czy włączyć telewizor - dziwnym trafem w sprawach najważniejszych biorą udział sami mężczyźni, to oni podpisują traktaty i komentują to w tv. Co może dziwić, bo ten świat składa się z dwóch płci. Dyskryminacja jest faktem. Ale faktem jest też to, że coraz więcej kobiet walczy o swoje prawa i zaczyna dotkliwie odczuwać swoją nieobecność w sferze publicznej.
Data publikacji w portalu: 2004-10-05
Fragment rozmowy pochodzi z serwisu CZATeria, czyli pogawędka internetowa przeprowadzona w portalu INTERIA.PL, której pełny zapis można znaleźć na stronach portalu:
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

nałka2004-10-06 17:06
niestety czat bardzo słaby, a mam też wrażenie, ze strasznie krótki. Jak często się zdarza moderator do dupy

dcio2005-10-22 20:50
zgadza się , takie powtarzanie wyświechtanych "nomomów" nie wnoszące nic nowego.


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2024