Wielki Marsz Solidarności Kobiet – czyli Manifa 2007

Na wezwanie Porozumienia Kobiet 8 Marca przybyło kilka tysięcy osób – w tym liczni mężczyźni, dzieci, całe rodziny (wśród nich także lesbijskie i gejowskie). Jak zwykle chodziło o równość płci we wszystkich dziedzinach życia, jednak w tym roku Marsz to przede wszystkim protest wobec prób wpisania ochrony “życia poczętego” do Konstytucji.
Wielki Marsz Solidarności Kobiet, fot. Agnieszka Kraska
Wielki Marsz Solidarności Kobiet, fot. Agnieszka Kraska
Sytuacja jest dramatyczna – stąd poważna nazwa i odejście od kabaretowej konwencji. Organizatorki biją na alarm: “Za chwilę obudzimy się w kraju, w którym dzięki inicjatywie chłopców z LPR życie 4 tygodniowego zarodka będzie więcej warte od życia ciężarnej kobiety. To brzmi jak szaleństwo, ale wniosek został przyjęty, komisja już obraduje. W praktyce - kobieta bedzie musiała rodzić wbrew swojej woli - mimo zagrozenia życia, zdrowia, czy faktu, że ciąża pochodzi z gwałtu. LPR liczy na nasza bierność. Ale my już dłużej nie możemy sobie na nią pozwolić!”

Podczas Marszu przemawiały między innymi atarzyna Bratkowska, Wanda Nowicka, Magdalena Środa, Kazimiera Szczuka, Wiktor Osiatyński, a także popierający prawo kobiet do wyboru przedstawiciele górniczych związków zawodowych. Odczytano list obecnej duchem Olgi Tokarczuk. W tłumie można było spotkać m.in. Kingę Dunin, Sławomira Sierakowskiego, Magdę Mosiewicz, Piotra Najsztuba, Joannę i Wojciecha Eichelbergerów, Hannę Samson, Roberta Biedronia. Spod Teatru Dramatycznego marsz przeszedł Alejami Jerozolimskimi, przez rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie aż pod Sejm, gdzie skandowano wielokrotnie: “Łapy precz od Konstytucji”.
Agnieszka Graff
Data publikacji w portalu: 2007-03-04
Agnieszka Graff jest członkinią Porozumienia Kobiet 8 Marca i redakcji Krytyki Politycznej

Filmiki:
 • Łapy precz od Konstytucji!
 • Solidarność górników...
 • ... i pielegniarek
 • Uczestnicy spacerują


  Zobacz zdjęcia z Marszu
 • Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
  Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
  Zaloguj się, aby zagłosować!
  OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

  dzastina2007-03-04 21:15
  Swietna manifa, czuć było atmosferę wzajemnej tolerancji, na twarzach wielu uczestnikó uśmiech i radość, spowodu tego, że nie są odosobnieni, że ktoś inny podziela ich poglądy i niechęc do obecnej sytacji. A moze by tak rozganizować manifę na 26 maja? Ja pomysł bardzo popieram i deklaruję przybycie. Zawiodłam się troche na tvn-ie, to nie była manifa aborcyjna tylko manifa za legalizacją aborcji, dlaczego ciągle dziennikarze zapominają o tych kluczowych słowach, przekłamując niestety fakty. Może sądzą, że polacy są wtónymi analfabetami i tak długiego tytułu nie darzą rady przeczytać. Troche przykro, aczkolwiek wróciłam do domu pełna optymizmu i radości, że spotkałam na manifie tak interesujących i otwartych ludzi, którzy w przeciwieństwie do MW nie płonęli nienawiścią....

  zuz@2007-03-05 17:44
  tez jestem ogromnie podbudowana po wczorajszej manifie :)

  ju_stysia2007-03-10 13:30
  To czy była to "manifa aborcyjna" czy "manifa za legalizacją aborcji" to niemalże jedno i to samo. Ważny jest sens tego: zabijać jeszcze nie narodzone dzieci. Szkoda mi was baby (bo nie mogę tu użyć określenia "kobiety". Najpierw zabijają swoje dzieci, a potem placzą, lamentują i chcą popełniać samobujstwa. Żadna kobieta, posiadająca trochę własnej godności i uczuć nie usunie ciąży. Zamiast chodzić na manify, proponuje przestać się puszczać. Pozdawiam

  zuz@2007-03-12 16:43
  to wcale nie jedno i nie to samo. byc za wolnym wyborem nie znaczy byc za aborcja, ale uwazac, ze o tym powinna decydowac kobieta. odwrotnie, byc za "zyciem", tak jak mowia o sobie prolajfowcy, oznacza byc przeciwko zyciu kobiet, bo jest dla nich mniej warte niz plod. a gdzie tu klamstwo?! gdzie nonsens?!

  zawirowanie  ewelina.f@tlen.pl2007-03-14 12:58
  A w Kaliszu Manify nie ma. A szkoda.

  zawirowanie2007-03-14 13:05
  Justyska, przeraża mnie Twoja wulgarność wypowiedzi. Rację przyznać moge ,iz nie wykontrastowano, iz nie protestujemy za legalizacja aborcji, a za zmianą przepisów prawnych!Chodzi o WOLNOSC WYBORU.

  abdallah2007-03-20 11:46
  nie ma czegoś takiego jak wolność wyboru wybór nigdy nie jest wolny

  IvoFly  ivo69@wp.pl2007-05-22 23:01
  tylko szkoda ze mnie tam nie bylo..........

  zawirowanie2007-06-11 00:15
  Wybór uczyniony w zgodzie z soba jest wolny, abdallah

  Lacrima792007-07-14 19:54
  jak może kobieta do innych kobiet napisać, aby się niepuszczały!!! Wynika z tego, że za niechcianą ciąże winę ponosi tylko kobieta, co? No bo skoro sie puściła. A więc zwracam uwagę na to,że samemu ze sobą nie mozna sie puścić i potrzebne są do tego dwie osoby: facet i kobieta. Jeśli winą za niechcianą ciąże obwinia sie wówczas tylko kobiete to jest hipokryzja. I najgorsze jest jako mówi to sama kobieta. Dlaczego wciąż stosujemy odmienne standarty moralne dla obu płci? Takie wypowiedzi są dowodem na to jak kobiety tkwią bardzo w stereotypach i jak bardzo jest potrzebny feminizm, aby z takimi poglądami walczył.


  Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

  Zaloguj się

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

  Witaj, Zaloguj się

  NAPISZ DO NAS

  Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
  A może chciałabyś opublikować swój tekst?
  - Napisz do nas!

  NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

  Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
  Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

    ZOBACZ TAKŻE  
    MANIFA ARCHIWUM  

  Ostatnio komentowane:

  lesbijka Znane lesbijki
  smaku Ja też jestem znaną lesbijką. Może kiedyś dopiszą mnie do list. Chciałabym mieć kiedyś certyfikat lesbijki i legitymację jakąś, jak dowód osobisty, żeby mieć to formalnie jakoś w urzędach... opinia dodana 2019-04-30 23:11:13
  muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
  Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
  literatura Rose Madder - King Stephen
  d should provide a cushty support for any heel along with ankle.\nWakeboard basics vary in elasticity...

  Dołącz do naszej społeczności!

  nowe i najaktywniejsze profile:

  © KOBIETY KOBIETOM 2001-2019