Żegnaj Laleczko - Jak przedstawia się kobietę w kulturze wizualnej?

Odpowiedź na to pytanie postarają się znaleźć młodzi twórcy z Grecji, Słowacji, Włoch i Polski podczas projektu złożonego z wykładów, dyskusji, warsztatów oraz działań artystycznych. Projekt poruszać się będzie w obszarze genderowego wizerunku kobiety w sztuce oraz statutu kobiety i mężczyzny jako artysty. Spojrzymy na to, jak przedstawiana jest twórczość kobiet i mężczyzn i czy nadal istnieje między nimi podział.

W Żegnaj Laleczko, Gender & Sztuka w Przestrzeni Publicznej uczestnicy projektu skupią się przede wszytkim na aspekcie wizerunku kobiety w sztuce oraz krytycznej analizie przypisanych jej ról. Za przykład posłuży im Roy Lichtenstein, który zaprojektował gigantyczne murale dla nowojorskiej stacji metra Times Square. W komiksowych obrazach Lichtensteina pojawia się stereotypowo dominujący, władczy i lekceważący mężczyzna i czekająca na niego, zapłakana, ale wierna kobieta, przedstawiana jako praktycznie bierna materia. Kobieta w jego dziełach jest ubezwłasnowolniona i łatwo przyjmuje narzucaną jej rolę.
Na podstawie tych obserwacji zrodziło się pytanie - co gdyby Lichtenstein był kobietą…? To prowokacja w stosunku do dzieł tych, którzy przedstawiają kobietę w kanonach heteronormatywnych. Roy Lichtenstein zainspirował artystkę, Magdalenę Czajkowską, do pokazania, że może być inaczej. Jak sama mówi - aż prosiło się, by komiksowych „macho” nieco utemperować, a płaczącym z ich powodu kobietom pokazać alternatywę.
Jak zmieniłyby się postaci i ich teksty, gdyby Lichtenstein był kobietą?
20 młodych ludzi z czterech krajów, przez prawie tydzień będzie próbowało odpowiedzieć na to pytanie. Za pomocą muralesów wykonanych w przestrzeni miejskiej Gdańska zainicjują swoistą grę z widzem.

Częścią projektu są warsztaty, omawiające stereotypowy sposób przedstawiania ciała kobiecego w sztukach wizualnych. W programie warsztatów znajdą się także spotkania z trójmiejskimi historykami sztuki, kołami naukowymi oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych.
w1w2w3w
Data publikacji w portalu: 2009-02-26
Organizator: Gdański Archipelag Kultury (Gdańsk)
Partnerzy: Koło Naukowe Gender przy Uniwersytecie Gdańskim, Międzynarodowa Konferencja „Kobieta w kulturze”, Kampania przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Kobiet Konsola
Projekt uzyskał dofinansowie Komisji Europejskiej programu „Młodzież w Działaniu"
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

Jeanne6662009-11-01 00:47
Co by było gdyby Lichtenstein był kobietą? To byłby dla niego koniec świata...nie wytrzymałby w roli jaką sam nadał kobiecie...typowy facet...


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2024