Dziewczyny, potrzebne są czyny!

Radykalne Kury Domowe w kapciach i papilotach wyszły w niedzielę na ulice Warszawy, by przypomnieć o swoich prawach. To największa w Polsce "Manifa", czyli manifestacja z okazji Dnia Kobiet
Radyklane Kury Domowe
Radyklane Kury Domowe
Manifa
Manifa
Kilkaset osób w rytm "I'm too sexy for my shirt" Right Said Fred podryguje na pl. Trzech Krzyży. Wychodzący z kościoła św. Aleksandra stają jak wryci i po chwili machają z uśmiechem do manifestantów.

W tłumie są feministki, geje i lesbijki. Jest Piotr Śliwowski, tata trzyletniej Weroniki, który przyszedł, żeby jego córka "nauczyła się uczestniczyć w demokratycznych procesach, jakim jest demonstracja". Jest też 79-letnia Teofilia Pytkowska z Ożarowa: - Ja feministką jestem od urodzenia. Należałam do Szarych Szeregów, doczekałam się czwórki wnuków, obowiązek wobec kraju spełniłam. Teraz mogę być wolna.

Jej głos zagłuszają Radykalne Kury Domowe, które w papilotach i kapciach krzyczą "Precz z cenzurą" i "Nie chcemy jedynie słusznej religii" w obronie Doroty Nieznalskiej skazanej na pół roku prac przymusowych za instalację "Pasja" z genitaliami wpisanymi w krzyż.

Dwie ciężarówki przybrane we wstążki i balony jadą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Za nimi podąża w rytm samby korowód. Z transparentów krzyczą hasła "Uważaj, feminizm jest zaraźliwy" i "Moje życie, moja sprawa. Tak aborcji".

Nagle pod pomnikiem kardynała Wyszyńskiego słychać krzyk: "Eutanazja dla pedałów, dla lesbijek obóz pracy". To Młodzież Wszechpolska - kilkudziesięciu mężczyzn ubranych na czarno. Rzucają w korowód pomidorami i śniegiem. Chcą się bić. Ale wkracza policja.

- Nie podoba nam się, że homoseksualiści coraz bardziej stanowczo domagają się związków partnerskich. W społeczeństwie są pewne konwenanse. Część kobiet chce prawa do aborcji, a dlaczego mężczyzna nie ma prawa do swojego dziecka? - pyta Radosław Parda, prezes Młodzieży Wszechpolskiej.

- W Polsce ludzie nie potrafią mówić o prawach kobiet poważnie. To obciach - mówi Agnieszka Graff, autorka "Świata bez kobiet". - My tworzymy z tego obciachu karnawał. A do tego żądamy równej płacy za równą pracę, dostępu do praw reprodukcyjnych, poważnego traktowania. Tak jak sufrażystki z początku wieku musiałyśmy przełamać lęk przed śmiesznością i wyjść na ulicę.

- Dokładanie konfliktu światopoglądowego przy wszystkich naszych kłopotach, dużym bezrobociu i poczuciu beznadziejności nie jest nam potrzebne - komentuje Aleksander Hall, konserwatywny polityk i publicysta.
Data publikacji w portalu: 2004-03-08
źródło:
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  
  MANIFA ARCHIWUM  

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Muskając aksamit - Waters Sarah
Czytałam i później widziałam film BBC. Polecam obie wersje, a na deser \" Złodziejkę\" \r\nFantastyczne...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020