Gazeta.pl Poznań: Feministki na ulicy żądały parytetów

"Panie pośle Dzikowski, poprzyj parytety! - skandowały poznanianki na sobotniej Manifie
- Zaczęło się od czytania "Filipinki" - mówi Ewelina Krawczyk, 21 lat, studentka polonistyki. - Na jednej stronie pisali, że powinnam być niezależna. Ale trzy czwarte numeru to były rady, że mam ładnie wyglądać i podobać się swojemu chłopakowi. Coś mi tu nie pasowało. Tak zaczęłam czytać feministyczną "Zadrę", a potem feministyczną literaturę. Stopniowo otwierały mi się oczy. Zostałam feministką. Obecność na manifie to mój obowiązek.

W sobotę Ewelina przeszła w manifie spod Starego Browaru na poznański Stary Rynek. Razem z nią ponad 100 osób. Ewelina niosła transparent z informacją, że parytety dla kobiet wprowadziło już 45 państw. A Polska - jeszcze nie. - Szanse kobiet nie są równe i trzeba je wyrównać - tłumaczy Ewelina.

Parytety były przewodnim tematem piątej poznańskiej manify. Kobiety skandowały: - Panie pośle Dzikowski, poprzyj parytety! Panie pośle Stuligrosz, poprzyj parytety! Panie pośle Lipiński...

I wymieniały tak nazwiska wszystkich wielkopolskich posłów, którzy nie popierają ustawy o parytetach. Wymieniany najczęściej szef wielkopolskiej Platformy Waldy Dzikowski uważa, że zapewnienie kobietom 50 proc. miejsc na listach wyborczych paniom jest rozwiązaniem sztucznym. - A chodzi nam tylko o miejsca na listach wyborczych, nie w sejmie - komentowały kobiety. I dopiekały politykom: - 60 ptoc. Polek popiera ustawę o parytetach. Dlaczego posłowie nie? Czy są bardziej konserwatywni niż nasze społeczeństwo? Panie pośle Dzikowski, Wielkopolanki proszą o głos.

Polityka tak zdominowała sobotnią manifę, że pozostałe problemy kobiet w ogóle się nie przebiły. Nie padło ani słowo o liberalizacji prawa antyaborcyjnego, czego spodziewali się przeciwnicy aborcji, wieszając kilka dni przed manifą kontrowersyjny billboard ze zdjęciami Adolfa Hitlera i ludzkich płodów.

Obchody Dnia Kobiet w Poznaniu na samej Manifie się nie kończą. W poniedziałek, w godz. 12-17, na pl. Adama Mickiewicza odbędzie się zbiórka krwi na rzecz kobiet leczonych w Wielkopolskim Centrum Onkologii.
Piotr Żytnicki
Data publikacji w portalu: 2010-03-07
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  
  MANIFA ARCHIWUM  

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Muskając aksamit - Waters Sarah
Czytałam i później widziałam film BBC. Polecam obie wersje, a na deser \" Złodziejkę\" \r\nFantastyczne...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020