Dzielne Dziewczyny (Gallant Girls)

Film opowiadający o kobiecym ruchu anarchistycznym w Niemczech w latach poprzedzających upadak Komunizmu i zniszczenie Muru Berlińskiego.
Gallant Girls
Gallant Girls
W Berlinie pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. podobnie jak w wielu dużych miastach w USA pojawił się silny ruch anarchistyczno - punkowy. Reżyserka Barbara Teufel, weteranka tamtych czasów opowiada historię siedmiu kobiet, które założyły kobiecą komunę. Były wśród nich kobiety heteroseksualne i lesbijki, które łączyły radykalne, anarchistyczne poglądy i potrzeba aktywności społecznej. Awangardowym wyglądem (kolorowe włosy, skórzane kurtki, nabijane metalem buty) odróżniały się od spokojnych obywateli. Emanowały energią, która mogłaby wzniecić uliczny ogień. Mieszkając razem w Kreuzberg w Zachodnim Berlinie, dzielnicy, w której aktywowała się młodzieżowa rewolta, stworzyły manifest i sprzeciwiały się wobec odbywającej sie w Zachodnim Berlinie konferencji IMF (International Monetary Fund). Sprzeciw przerodził się w zamieszki, które wybuchły w maju 1987r.,przynosząc dzielnicy sławę miejsca oporu. Reżyserka odwiedza dawne przyjaciółki, które opowiadają o swoim życiu wtedy i teraz, ponad 10 lat później. Doświadczenia tych kobiet odzwierciedlają ogromne zmiany, które miały w tym czasie miejsce zarówno na poziomie indywidualnym jak i społecznym. Prócz wspomnień z tamtych dni, pojawia się refleksja nad czasem młodości i postawą buntu widziana oczyma dojrzałych teraz osób. Pada stwierdzenie, że maj 1987 r. już się nie powtórzy. Natomiast z perspektywy czasu, stwierdzają, że kampania przeciwko IMF nie powiodła się. To co wyglądało spektakularnie, kosztowało wiele nerwów. Film pozwala na subiektywne spojrzenie na fragment współczesnej historii Niemiec. Jest jednocześnie ważnym dokumentem ukazującym walkę kobiet w czasie, kiedy w Polsce życie mniejszości seksualnych toczyło się w podziemiu, a opozycja polityczna była zakazana. Dokumentem ukazującym współzależność momentu historycznego i reakcji-oporu, które są wciąż aktualne.
Nico
Data publikacji w portalu: 2005-01-28
Gallant Girls (Niemcy, 2003)
Reż. Barbara Teufel,
Wyst. Jana Straulino, Ulla Renneke,
Katja Danowski, Mieke Schymura, Bärbel Schwarz, Tilla Kratochwil, Ursine Lardi,
Czas: 94 minuty
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

margaret2005-01-28 16:19
Gdzie mozna zobaczyc ten film? Jak go mozna zdobyc?

Nico2005-02-16 23:40
Film nie był pokazywany w Polsce. Informacji jak zdobyć film mogą udzielać organizacje rozpowszechniającej filmy w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. W razie potrzeby mogę wyslać informacje, jak skontaktować się z w/w organizacjami.


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Radość seksu lesbijskiego - Newman Felice
ma może ktoś do sprzedania tą książkę ??
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020