Dzielne Dziewczyny (Gallant Girls)

Film opowiadający o kobiecym ruchu anarchistycznym w Niemczech w latach poprzedzających upadak Komunizmu i zniszczenie Muru Berlińskiego.
Gallant Girls
Gallant Girls
W Berlinie pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. podobnie jak w wielu dużych miastach w USA pojawił się silny ruch anarchistyczno - punkowy. Reżyserka Barbara Teufel, weteranka tamtych czasów opowiada historię siedmiu kobiet, które założyły kobiecą komunę. Były wśród nich kobiety heteroseksualne i lesbijki, które łączyły radykalne, anarchistyczne poglądy i potrzeba aktywności społecznej. Awangardowym wyglądem (kolorowe włosy, skórzane kurtki, nabijane metalem buty) odróżniały się od spokojnych obywateli. Emanowały energią, która mogłaby wzniecić uliczny ogień. Mieszkając razem w Kreuzberg w Zachodnim Berlinie, dzielnicy, w której aktywowała się młodzieżowa rewolta, stworzyły manifest i sprzeciwiały się wobec odbywającej sie w Zachodnim Berlinie konferencji IMF (International Monetary Fund). Sprzeciw przerodził się w zamieszki, które wybuchły w maju 1987r.,przynosząc dzielnicy sławę miejsca oporu. Reżyserka odwiedza dawne przyjaciółki, które opowiadają o swoim życiu wtedy i teraz, ponad 10 lat później. Doświadczenia tych kobiet odzwierciedlają ogromne zmiany, które miały w tym czasie miejsce zarówno na poziomie indywidualnym jak i społecznym. Prócz wspomnień z tamtych dni, pojawia się refleksja nad czasem młodości i postawą buntu widziana oczyma dojrzałych teraz osób. Pada stwierdzenie, że maj 1987 r. już się nie powtórzy. Natomiast z perspektywy czasu, stwierdzają, że kampania przeciwko IMF nie powiodła się. To co wyglądało spektakularnie, kosztowało wiele nerwów. Film pozwala na subiektywne spojrzenie na fragment współczesnej historii Niemiec. Jest jednocześnie ważnym dokumentem ukazującym walkę kobiet w czasie, kiedy w Polsce życie mniejszości seksualnych toczyło się w podziemiu, a opozycja polityczna była zakazana. Dokumentem ukazującym współzależność momentu historycznego i reakcji-oporu, które są wciąż aktualne.
Nico
Data publikacji w portalu: 2005-01-28
Gallant Girls (Niemcy, 2003)
Reż. Barbara Teufel,
Wyst. Jana Straulino, Ulla Renneke,
Katja Danowski, Mieke Schymura, Bärbel Schwarz, Tilla Kratochwil, Ursine Lardi,
Czas: 94 minuty
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

margaret2005-01-28 16:19
Gdzie mozna zobaczyc ten film? Jak go mozna zdobyc?

Nico2005-02-16 23:40
Film nie był pokazywany w Polsce. Informacji jak zdobyć film mogą udzielać organizacje rozpowszechniającej filmy w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. W razie potrzeby mogę wyslać informacje, jak skontaktować się z w/w organizacjami.


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

zoo
  NAPISZ DO NAS!  

Film jest sztuką emocjalnego i subiektywnego odbioru. Dlatego zapraszam Was do współtworzenia wraz ze mną tej strony. Przysyłajcie swoje recenzje filmów, które was poruszyły, które chcielibyście innym polecić.
Tematyka: Filmy dla lesbijek, filmy o lesbijkach, filmy z wątkami lesbijskimi, filmy LGBTQ.
Moj adres: dagzof@tlen.pl


NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!


Ostatnio komentowane:

news Donald Trump nie chce finansowania organizacji promujących aborcję za granicą
justsomebody10 Posługiwanie się przykładem N. Vujicica nie ma, moim zdaniem, większego sensu, bo to jest wyjątek na tle setek tysięcy niepełnosprawnych. Od dzieciństwa był otoczony opieką, wsparciem,... opinia dodana 2017-02-11 13:52:24
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos Najlepsze opowiadania erotyczne - Warnock Kathleen
Ciekawe opowiadania :) wciągające ! polecam.\r\n\r\nPS. Odsprzedam za pare groszy . Więcej info na @.

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2017