Kinsey. Porozmawiajmy o seksie.
Film o życiu i pracy amerykańskiego naukowca, Alfreda Kinseya. Jego badania dotyczące seksualnych zachowań ludzi wyprzedzały swoją epokę i budziły kontrowersje na długo przed rewolucją seksualną. Film ukazuje walkę Kinseya o zmianę świadomości seksualnej w Ameryce w pierwszej połowie ubiegłego stulecia.
Premiera filmu odbędzie się 4 marca 2005r.
Kinsey
Kolejny, po "Bogach i Potworach" film zdobywcy nagrody Akademii - Billa Condona. Tym razem reżyser opowiedział o życiu i pracy Alfreda Kinseya (Liam Neeson), niezwykłego naukowca, który rozpoczął seksualną rewolucję w Ameryce. Naukowa droga doprowadziła go do międzynarodowej sławy. Jego pionierskie raporty z przełomu lat 40 i 50 ubiegłego wieku, dotyczące seksualnych zachowań ludzi zapoczątkowały epokę wolnej miłosci lat 60, wolności seksualnej lat 70 i rosnącą tolerancję seksualną następnych dekad. Przyczyniły się także do pojawienia się Stonewall i rozpoczęcia walki o prawa gejów. Kinsey jest autorem siedmiopunktowej skali, badającej orientację seksualną, która jest obecnie stosowana w badaniach naukowych. Przeprowadzając wywiady z tysiącami ludzi, pytając o ich najgłębiej skrywane i najbardziej intymne aspekty życia, Kinsey pomógł im uwolnić się od ciężaru wstydu, winy i grzechu. Jednocześnie jego praca wywołała zagorzałe publiczne dyskusje trwające do dziś.
Alfred Kinsey był synem kaznodziei w szkółce niedzielnej. Wychowywał się w atmosferze purytanskiej obyczajowości. Buntując się wobec fałszywej pobożności ojca, wybrał, wbrew woli ojca, studia zoologii na Harvardzie. Specjalizował się w badaniach osy owocówki i stał się wybitnym znawcą i kolekcjonerem tych owadów. Jako nauczyciel biologii na uniwersytecie w Indianie poznał Clare McMillen (Laura Linney), swoją studentkę i przyszłą żonę, która zafascynowała go błyskotliwością i otwartością umysłu i dzieleniem wspólnych zainteresowań przyrodniczych. Po 20 latach pracy i zgromadzeniu ponad miliona os owocówek Kinsey odkrył, że każde ze stworzeń różni się od pozostałych. Odkrycie to przyczyniło się do powstania jego koncepcji biologicznego zróżnicowania, która towarzyszyła mu w późniejszych badaniach nad ludzką seksualnością.
Problemy seksualne z początku małżeństwa kazały mu zainteresować się sferą seksu. Dzięki temu Kinsey odkrył brak jakichkolwiek naukowych danych w kwestii zachowań seksualnych ludzi. Dodatkowo naukowiec uświadomił sobie konieczność przeprowadzenia badań, które pozwoliłyby mu odpowiedzieć na pytania swoich studentów, szukających u niego pomocy w rozwiązaniu swych seksualnych problemów. Dzięki finansowemu wsparciu ze strony fundacji Rockefellera, Kinsey zatrudnia grupę badaczy, którzy w latach 40 odwiedzili każdy region Ameryki, przeprowadzając liczne wywiady z ochotnikami na temat seksu. Członkowie ekipy badawczej przyczynili się do udoskonalenia wywiadów opracowanych przez Kinseya. Poza zachowaniami seksualnymi mężczyzn i kobiet, Kinsey i jego grupa planowali również zająć się badaniami dotyczącymi homoseksualizmu, pedofilii, kazirodztwa i zoofilii. Na uwagę zasługuje otwartość w sprawach seksu panująca wśród członków grupy badawczej. Sam Kinsey przyzna się do orientacji biseksualnej i zdecyduje się na seksualne doświadczenie ze swym asystentem Clydem Martinem (Peter Sarsgaard).
Gdy 5 stycznia 1948r. pojawia się raport o seksualnych zachowaniach mężczyzn, Kinsey staje się najpopularniejszą postacią w kraju. Jest tematem artykułów, piosenek, kreskówek. Kolejny raport o seksualnych zachowaniach kobiet spowodował prawdziwą burzę. W okresie Zimnej Wojny w Ameryce lat 50 Kinsey został posądzony o poglądy komunistyczne i o atak na podstawowe amerykańskie wartości. Ci, którzy dotychczas wspierali jego pracę odwracają się od naukowca. Z braku środków finansowych Kinsey jest zmuszony przerwać badania.
Autor scenariusza i reżyser, Bill Condon śledzi karierę Kinseya w taki sam sposób, w jaki naukowiec prowadził swoje badania - w sposób całkowicie szczery i pozbawiony osądu. Kiedy Kinsey odwiedza bar dla gejów lub przeprowadza wywiad z pedofilem, kamera Condona pozostaje bezstronnym obserwatorem. Nie ocenia i nie moralizuje. Na uwagę zasługuje oryginalny sposób przedstawienia biografii bohatera za pomocą techniki wywiadów, jakie stosował Kinsey. Zmieniające się twarze i wygląd uczestników wywiadów pozwoliły na ujęcie przejścia czasowego od lat 20 do 50, rejestrując zmiany jakie w tym czasie zaszły w kulturze. Interesujące jest zestawienie kolorów: od czarno-białych zdjęć wywiadów z początku filmu do bogatej gamy barw przyrody pod koniec filmu. W scenach z czasów dzieciństwa Kinseya dominują szare tła, ubogie światło i ciemne ubiory podkreślające surowość epoki wiktoriańsiej. W miarę upływu czasu, kolory stają się jaśniejsze, ubiory i wnętrza nabierają ciepłych odcieni.
Duże wrażenie robią w filmie wywiady odsłaniające bogactwo seksualności człowieka. Będąc świadkiem rozmów nie sposób oprzeć się wrażeniu, jak bardzo część ówczesnych problemów jest aktualna dzisiaj. Wśród ochotników do wywiadu pojawia się gej, który w młodości dotkliwie pobity za swoją orientację seksualną stwierdza, że chciałby jedynie, żeby inni zostawili go w spokoju. Jest też historia, która pomaga Kinseyowi dojrzeć pozytywny efekt jego pracy. Jedna z uczestniczek badań przyznaje, że dzięki raportom Kinseya zaakceptowała swoją homoseksualną orientację. Zrozumiała, że nie jest z tym sama i zdecydowała się na związek z kobietą.
Film pokazuje jak daleko zaszliśmy w kwestii tolerancji seksualnej i jak daleka jest jeszcze droga przed nami. Film ten warto zobaczyć. "Kinsey" został nominowany do Oskara za najlepszą aktorkę drugoplanową. Uzyskał nominację Złotych Globów za najlepszy film, najlepszego aktora i najlepszą aktorkę drugoplanową. Bill Condon zyskał nominację do nagrody Independent Spirit Awards i do Writer's Guild of America za najlepszy scenariusz.
Nico
Data publikacji w portalu: 2005-02-15
Kinsey (USA, 2004)
Reż. Bill Condon
Wyst. Liam Neeson, Laura Linney, Chris O'Donnell, Peter Sarsgaard, Timothy Hutton
Czas: 113 minut
Film obyczajowy
mada | 2005-02-16 11:25 |
z tego co piszecie film jest genialny:)musze go zobaczyc! |
|
Absolut6na9 | 2005-02-16 13:23 |
Widziałam, polecam. Weźcie do kina rodziców i znajomych, ten film to oprócz rozrywki dobry wstęp do poważnych rozmów :) |
|
_amelia_ | 2005-07-06 16:14 |
film rzeczywiście bardzo dobry....momenatmi wręcz przezabawny :) to ciekawe a zarazem przerażające, jak ludzie traktowali seks jeszcze 5 dekad temu :) |
|
karolina | 2007-06-14 23:11 |
male sprostowanie - premiera filmu w Polsce odbyla sie 2005-03-04, na świecie - 2004-11-12. |
|
salanderlis | 2010-07-08 15:59 |
warto, mnie zaskoczył pozytywnie |
|
dialimes | 2010-07-13 12:26 |
niedawno go obejrzałam. świetny film. polecam |
|
dialimes | 2010-07-13 12:30 |
ten dialog mnie szczególnie ubawił:
- kiedy rozpoczął pan życie seksualne?
- w wieku 14 lat z kobyłą
- często uprawiał pan seks ze zwierzętami
- a skąd pan wie ? raz z kucykiem
- przed chwilą pan powiedział, że z kobyła
- kobyła to dziwka |
|
Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu