Great Moments in Aviation

Film został zrealizowany na podstawie prozy Jeanette Winterson. Opowiada historię Gabriel Angel (Rakie Ayola), młodej, karaibskiej kobiety, która wyrusza w 1957r. w morską podróż do Anglii. Jej pasją są samoloty, a marzeniem otrzymanie licencji pilota.
Great Moments in Aviation
Great Moments in Aviation
Gabriel nie lęka się opuścić bliskich i miejsc, w których się wychowała. Wyrusza naprzeciw trudnościom jakie na nią czekają w obyczajowości świata lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, do dalekiej i obcej Anglii, by zrealizować swoje marzenie. Na pokładzie statku spotyka cztery osoby, z którymi w różny sposób połączy ją los. Akcja filmu opiera się na dwóch różnych historiach miłosnych i wplątuje tajemnicę fałszerstwa pewnego obrazu. Jednak tak naprawdę są one tłem dla ukazania ludzkiego wnętrza. Tego co dzieje się w umysłach i sercach pięciu osób, w czasie, gdy razem podróżują przez ocean. Początkowo zupełnie obcy sobie ludzie stają się sobie bliscy.

Reżyserce udało się oddać w filmie magię prozy Jeanette Winterson. Gabriel nosi męskie imię. Występujące postacie pochodzą niemal dosłownie z różnych światów i kultur. Każda osoba posiada własną historię i tajemnicę. Podobnie jak książki Winterson, film odkrywa bogactwo ludzkich losów. Pojawia się tajemniczy Szkot Duncan Stewart (Jonathan Pryce), historyk sztuki Rex Goodyear (John Hurt) i dwie misjonarki wracające po zakończeniu misji do Anglii (Vanessa Redgrave i Dorothy Tutin). Losy tych osób w zadziwiający sposób się ze sobą łączą w przeszłości i teraźniejszości. Film pełen jest zaskakujących momentów,jak ten, kiedy dwie misjonarki,po wielu latach wspólnej pracy,odkrywają, że łączące je uczucie to więcej niż przyjaźń.
Film szalenie barwny i ciepły, momentami nierzeczywisty. Teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami. Jak we śnie, różne fragmenty opowiadania łączą się ze sobą. Kolejne ujęcia są bardzo plastyczne, jak namalowane obrazy. Wspomnienia Gabriel sa pełne nasyconych, głębokich barw i słonca. Przypominają o afro-karaibskich korzeniach kobiety.

Zdecydowanie polecam ten film. Tym, które cenią w filmie dobrą grę aktorów i tym, które lubią dziwaczne poczucie humoru i magię książek Jeanette Winterson. Nie będziecie rozczarowane. Film nie jest nowy ale warto do niego wracać. W Polsce 'Great Moments in Aviation' był wyświetlany, choć przeszedł bez echa.
Film został również wydany w USA na video pod tytułem 'Shades of Fear'.
Nico
Data publikacji w portalu: 2005-04-04
Great Moments in Aviation (Wielka Brytania, 1993)
Reż. Beeban Kidron
Wyst. Rakie Ayola, Vanessa Redgrave, John Hurt, Jonathan Pryce, Dorothy Tutin
Czas: 93 minuty
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

janee2005-04-15 17:37
To na pewno cos dobrego! Ciekawe gdzie bedzie go mozna zobaczyc... Poza tym lubie czarne kobiety :)

goblin2005-04-15 23:06
hmm...nie wiem, może jestem przewrażliwiona, ale zdanie "lubie czarne kobiety" brzmi dla mnie rasistowsko. ale jeśli nie chodzi tu o ezotyzację i useksualnienie kultury afro-karaibsko-brytyjskiej, to z góry przepraszam:) problem w tym, że czarne kobiety od dawna walcza ze stereotypami dot. ich seksualności...tak samo jak kobiety wychowane w kulturach azjatyckich...

anouk2008-08-05 11:15
zgadzam si?..to by?o chyba po prostu nie przemy?lane zdanie..


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Radość seksu lesbijskiego - Newman Felice
ma może ktoś do sprzedania tą książkę ??

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020