Bogowie i potwory (Gods and Monsters)

Jeden z filmów 1998 roku, który poruszyl krytyków i zdobył wiele nagród, w tym Oskara za najlepszy scenariusz. Został nakręcony przez Billa Condona (Kinsey) na podstawie powieści Christophera Brama "Ojciec Frankensteina".
Bogowie i potwory
Bogowie i potwory
Jest to opowieść o ostatnich dniach życia Jamesa Whale'a (Ian McKellen), autora m.in. takich filmów jak "Frankenstein" i "Narzeczona Frankensteina". W czasach, gdy temat homoseksualizmu był w Hollywood traktowany raczej dyskretnie, Whale otwarcie przyznawał, że jest gejem. Pod koniec życia reżyser podupada na zdrowiu, oddaje się wspomnieniom, którym towarzyszy melancholia. Wspomina minione miłości, koszmar I Wojny Światowej oraz późniejszy czas sukcesów w Hollywood. Natomiast teraźniejszość przynosi mu nową fascynację. Uwagę reżysera zwraca nowo zatrudniony, młody ogrodnik (Brendan Fraser). Młody wiek i postura niczym Frankensteina pobudzają wyobraźnię Whale'a, dla której były marynarz i weteran wojny w Korei staje się idealnym modelem. Jednak Condon nie przedstawia Whale'a jako żałosnego lub lubieżnego starca. Znajomość międy przystojnym ogrodnikiem i jego adoratorem jest dla nich obu wzbogacająca, towarzyszą jej humor i smutek. Równolegle toczy się historia znajomości Whale'a i jego gospodyni (Lynn Redgrave), która w zalezności od stanu ducha reżysera pełni wobec niego rolę matki, opiekunki lub partnerki. Tak splecione losy czynią z filmu poruszającą opowieść, interesującą na wielu poziomach. Bill Condon stworzył dzieło, w którym niezwykle subtelnie dotyka obszaru ludzkiej samotności, wspomnień i pasji, które pozwalają nam żyć. Film jest interesującym spojrzeniem na dawny Hollywood i oddaniem hołdu słynnemu twórcy "Frankensteina".
Nico
Data publikacji w portalu: 2005-12-09
Gods and Monsters (USA, Wielka Brytania 1998)
Reż. Bill Condon
Wyst. Ian McKellen, Brendan Fraser, Lynn Redgrave
Czas: 106 min
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

kraska2005-12-09 18:53
Gorąco polecam, znakomity film.

ja2006-01-27 09:04
witam:) czy ktoś ma ten film? i czy istnieje mozliwość przegrania go? pzdr


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

zoo
  NAPISZ DO NAS!  

Film jest sztuką emocjalnego i subiektywnego odbioru. Dlatego zapraszam Was do współtworzenia wraz ze mną tej strony. Przysyłajcie swoje recenzje filmów, które was poruszyły, które chcielibyście innym polecić.
Tematyka: Filmy dla lesbijek, filmy o lesbijkach, filmy z wątkami lesbijskimi, filmy LGBTQ.
Moj adres: dagzof@tlen.pl


NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!


Ostatnio komentowane:

news Donald Trump nie chce finansowania organizacji promujących aborcję za granicą
justsomebody10 Posługiwanie się przykładem N. Vujicica nie ma, moim zdaniem, większego sensu, bo to jest wyjątek na tle setek tysięcy niepełnosprawnych. Od dzieciństwa był otoczony opieką, wsparciem,... opinia dodana 2017-02-11 13:52:24
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos Najlepsze opowiadania erotyczne - Warnock Kathleen
Ciekawe opowiadania :) wciągające ! polecam.\r\n\r\nPS. Odsprzedam za pare groszy . Więcej info na @.

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2017