Jak wynika z opisu filmów i przejrzanego katalogu, w tym roku nie czeka nas ¿aden tytu³ traktuj±cy w g³ównym w±tku o boahterce/bohaterze lesbijce, geju, osobie transp³ciowej czy biseksualnej. Niestety – na 150 filmów nie znalaz³ siê ¿aden o takowym temacie, co moim zdaniem jest do¶æ dziwne – czy¿by nie powsta³ ¿aden ciekawy film na ¶wiecie, w Europie z tak± tematyk±? Przecie¿ jest to w±tek w miarê nowy w wielu krajach, ledwo co wprowadzono zwi±zki rejestrowane, politycy na co dzieñ o tym mówi±, organizacje dzia³aj±, toczy siê wielka debata. A mo¿e w³a¶nie temat jest zbyt eksploatowany? Albo mo¿e trzeba daæ mu trochê czasu na „u³o¿enie”?
Mimo to z dobrze poinformowanych ¼róde³ uda³o mi siê wyszperaæ kilka informacji o filmach, które choæ zahaczaj± o interesuj±c± nas tematykê.
„Maximo Oliveros rozkwita” /“The Blossoming of Maximo Oliveros” / “Ang Pagdadalaga ni Maximo Oliveros”, re¿yseria: Auraeus Solito, Filipiny 2005, 100 min.
emisja 13 i 15 pa¼dziernika
Tytu³owym bohaterem jest 12-letni Maxi, który wraz z osierocon± przez matkê rodzin± mieszka w slumsach. Rodzina utrzymuje siê g³ównie z dzia³alno¶ci przestêpczej, za¶ Maxi pe³ni niejako funkcjê matki. Choæ jest bardzo m³ody, nie ma w±tpliwo¶ci co do jego homoseksualizmu. ¯ycie Maxi jeszcze bardziej komplikuje siê, kiedy ch³opiec zaprzyja¼nia siê z m³odym policjantem idealist± (m³ody transwestyta jest na Filipinach zjawiskiem du¿o bardziej powszechnym, ni¿ policjant idealista; ten drugi jest wrêcz fenomenem). Niezwykle owocne po³±czenie lekko¶ci zdjêæ kamer± cyfrow± z opowiadaniem historii w autentycznych plenerach. Pe³en dramaturgii obraz slumsów opowiedziany w lekki, lecz nie pozbawiony melancholii sposób. „To, ¿e jeste¶my biedni, nie znaczy wcale, ¿e nie mamy wyobra¼ni” - mówi re¿yser.
„Co drugi tydzieñ” / „Every Other Week” / „Varannan Vecka”
Szwecja 2005, 93 min.
Re¿yseria: Hans Ingemansson, Hannes Holm, Mans Herngren, Felix Herngren
emisja 8 pa¼dziernika
¯ona pracuj±cego w reklamie Jensa nie wierzy, ¿e jego przyja¼ñ z piêkn± Johann± jest czysto platoniczna, i wyrzuca go z domu. Jens opowiada o wszystkim swemu bratu, Pontusowi. Ten z kolei dziwi siê, ¿e brat spêdza czas z jego by³± dziewczyn±, ale przyjmuje go pod swój dach. Niestety ¿ycie z Pontusem nie jest ³atwe, do tego dochodz± k³opoty z ¿onami, by³ymi ¿onami, dziewczynami, a na to wszystko nak³ada siê presja ¿ycia zawodowego.
Komediodramat tak¿e o tym, ¿e w roku 2005 rozwód nie jest ju¿ dramatycznym wydarzeniem. Raczej tworzy now± grupê docelow± dla producentów mro¿onych zestawów obiadowych.
„Blisko domu” / „Karov la bayit” / „Close to Home”
Re¿yseria Vidi Bilu, Dalia Hagar
Izrael 2005
emisja 9, 10, 11 pa¼dziernika
Dwie m³ode dziewczyny, Mirit i Smadar, pe³ni± s³u¿bê w izraelskiej armii. Ró¿ne charaktery i odmienne podej¶cie do wykonywanych obowi±zków s± ¼ród³em ci±g³ych konfliktów. Pewnego dnia obowi±zkowa i pos³uszna wobec prze³o¿onych Mirit i buntownicza Smadar znajd± siê na wspólnym patrolu.
Pierwszy film opowiadaj±cy o kobietach w armii izraelskiej, a ponadto obalaj±cy mit tamtejszego wojska. Poruszaj±ce studium natury kobiet w Izraelu, dla których obowi±zkowa s³u¿ba wojskowa jest tylko kolejnym etapem na drodze do doros³ego ¿ycia. „Jako mieszkanki Izraela szanujemy mit wojska tak jak czyni to ka¿dy obywatel. Wspieramy naszych mê¿czyzn i mamy byæ takie, jak oni. Potêpienie tego schematu jest postrzegane jako zdrada” - mówi± re¿yserki.
„Telenowela” / „A Soap” / „En Soap”
Re¿yseria Pernille Fiscehr Christensen
Dania 2006, 104 min
emisja 13 pa¼dziernika
Tragikomedia opwiadaj±ca o zwi±zku w³a¶cicielki salonu urody i osoby transseksualnej.
Film jest piêkny i „powolny”; nie ma w sobie nic hollywódzkiego, wprost przeciwnie: jest bardzo „duñski”. Jest pierwszym duñskim filmem, który opowiada historiê z osob± transseksualn± (M/K) w roli g³ównej bohaterki. Traktuje o mi³o¶ci, która nie zna p³ci. Jest to historia o prawdziwym ¿yciu i prawdziwej mi³o¶ci.
Warszawski Festiwal Filmowy odbywa siê w Warszawie w dniach 6-15 pa¼dziernika w kinach Relax, Kinoteka i Luna.
Wiêcej informacji:
www.wff.plTen artyku³ nie ma jeszcze opini. Twoja mo¿e byæ pierwsza!
Zaloguj siê
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj siê!