ŻYCIE RODZINNE - FORMALNOŚCI

Dyskusje, wymiana opinii i doświadczeń na tematy związane z życiem kobiet kochających kobiety. Wsparcie dla potrzebujących.
ODPOWIEDZ
KaFor
super forma
super forma

Re: ŻYCIE RODZINNE - FORMALNOŚCI

Post autor: KaFor » 12 wrz 2013, o 07:23

OFE czy ZUS?

"/.../ W przypadku gdyby zmarły nie miał małżonka, jego składki wypłacane są wskazanym przez niego osobom bądź spadkobiercom gotówką. Jeśli uprawnieni do przejęcia pieniędzy po zmarłym z OFE są małoletni albo są emerytami, też dostają je w gotówce.

Identyczne zasady dziedziczenia są przyjęte w przypadku środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS.
Jeśli w umowie podpisanej z funduszem nie wskażemy osób, które mają dziedziczyć nasze składki, to trafią one do osób wskazanych w testamencie.

A jeśli nie ma testamentu? Wtedy stosuje się zasady tzw. dziedziczenia ustawowego. W pierwszej kolejności majątek po zmarłym dziedziczą małżonek i dzieci. W równych częściach, z tym że część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Jeśli małżonek umarł wcześniej, całość spadku dziedziczą dzieci, w równych częściach.

Jeśli dziecko spadkodawcy również nie dożyje otwarcia spadku, a ma własne dzieci, to właśnie one otrzymają spadek.

Zasadę tę stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych (wnuki, prawnuki). Jeśli więc do spadku po mężu powołana jest żona zmarłego i jego troje dzieci, to udział spadkowy każdego z nich wynosi jedną czwartą. Gdyby dziedziczyła żona i czwórka dzieci, udział żony wyniósłby jedną czwartą, a udziały dzieci - po trzy szesnaste spadku.

Jeśli członek OFE nie miał dzieci, to jego składki dziedziczą małżonek oraz rodzice. W takim przypadku udział małżonka to połowa spadku. Każde z rodziców dziedziczy zaś po jednej czwartej spadku. Jeśli nie żyje małżonek spadkodawcy, na rodziców przypada cały spadek - po połowie".

http://wyborcza.biz/Emerytura/1,124711, ... #BoxBizTxt
Awatar użytkownika
Alfa_Omega
super forma
super forma

ZWIĄZEK PRAWIE FORMALNY – UMOWA NOTARIALNA

Post autor: Alfa_Omega » 21 gru 2013, o 20:57

Witam,
na szczęście czy nieszczęście przyszło nam żyć w takich czasach, w takim kraju i takiej sytuacji społeczno-politycznej a nie w innej, i niezależnie od tego czy mamy na to wpływ czy nie, jest jak jest i musimy jakoś się w tej sytuacji znaleźć. Czyli m.in. wymyślić sposób na uregulowanie formalne naszego związku. Wydaje mi się, że niezłym rozwiązaniem jest umowa notarialna.

Z rodziną różnie bywa, a jakby na to nie patrzeć nasza partnerka jest dla nas najbliższą osobą i w kwestiach najwyższej wagi czy wręcz w ostatecznych to właśnie ona powinna mieć niepodważalne prawo podejmowania dotyczących nas decyzji. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy np. moja od 15 lat niewidziana i w dodatku nie lubiana ciotka ma podejmować decyzję czy odłączyć mnie od respiratora, czy można pobrać moje narządy, co zrobić z książkami, płytami, pianinem czy ukochanym kwiatkiem itd., itp. To osoba, którą wybrałam do wspólnego życia powinna mieć wszelkie prawo do podejmowania takich decyzji zwłaszcza, że doskonale zna moje zapatrywania i wie czego bym chciała, a czego nie może zrobić nawet po moim trupie ;-P

Dlatego chciałybyśmy zawrzeć z Najdroższą umowę notarialną, w której zostałyby poruszone i uregulowane wszelkie istotne kwestie. Od odebrania recepty czy listu poleconego po kwestie mieszkaniowe, zdrowotne, spadkowe, ubezpieczeniowe,
z miejscem pochowania i wyglądem nagrobka włącznie.

Mamy pytanie, czy jakieś Panie zaglądające tutaj zdecydowały się na takie rozwiązanie? Jeśli tak, to byłabym wdzięczna za informacje jak to wygląda w praktyce, czy były problemy z zawarciem takiej umowy, a może nawet ze znalezieniem notariusza, który by się podjął sporządzenia takiej umowy? Jakie są koszty? Czy możecie polecić jakiegoś notariusza
z otwartym umysłem i szerokimi horyzontami, który nie będzie patrzył na nas jak na dwa upośledzone rarogi?
Będziemy wdzięczne za wszelkie informacje.

Tak dla jasności dodam, że nie chcemy wyjeżdżać z Polski na stałe, nie chcemy też kombinować żeby wziąć ślub w Holandii czy innym cywilizowanym kraju, bo i tak nie będzie on honorowany tutaj. Więc dziękujemy za wszelkie rady typu, wyjedźcie i weźcie ślub.

Chcemy, by każdy, kto jest przedstawicielem jakiejkolwiek instytucji czy służb musiał - czy się to mu podoba czy nie - honorować prawa, kwestie i decyzje, do których się upoważniłyśmy.
Miód jest dla mięczaków, prawdziwi twardziele żują pszczoły :-D
magda_wroc701

Re: ZWIĄZEK PRAWIE FORMALNY – UMOWA NOTARIALNA

Post autor: magda_wroc701 » 21 gru 2013, o 21:37

na chwilę obecną nie ma w polsce prawnej regulacji dopuszczającej zawieranie umowy notarialnej pomiędzy osobami tej samej płci,w Polsce żadna instytucja czy służba nie będzie honorowała waszych decyzji gdyż w świetle prawa zawsze będziecie dla siebie obcymi osobami.To co Wam pozostaje to spisanie testamentu które ureguluje sprawy dziedziczenia,wykupienie polisy na życie nic innego niestety nie pozostaje.Taki mamy kraj i trzeba się z tym niestety pogodzić.
Awatar użytkownika
Alpha
super forma
super forma

Post autor: Alpha » 21 gru 2013, o 22:02

Myślę, że nie chodzi o umowę typu PACS ale inną możliwość prawną, odpowiednie sformułowanie pewnych regulacji między osobami ułatwiającymi życie. Aby nie spisywać 10 odrębnych umów ( pełnomocnictwa do banku, przychodni, testament, umowy własności itp. ). Jeden dokument stanowiący o wszystkich rozwiązaniach.
..życie jest wierzchowcem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca
Awatar użytkownika
Alfa_Omega
super forma
super forma

Post autor: Alfa_Omega » 21 gru 2013, o 22:04

no właśnie, miałam na myśli coś w tym stylu;-)
Miód jest dla mięczaków, prawdziwi twardziele żują pszczoły :-D
greeneyed86
początkująca foremka
początkująca foremka

Post autor: greeneyed86 » 26 gru 2013, o 12:21

hej, my jesteśmy właśnie na swieżo po załatwianiu notarialnie pewnych formalności. Trafiłyśmy na świetnego i bardzo otwartego fachowca, który dał nam wiele dobrych rad (jeśli ktoś jest z Wrocławia lub okolic - chętnie polecimy). Dodam, że na stałe mieszkając w PL wzięłyśmy też we wrześniu ślub w Szkocji (pisałam o tym w innym wątku).
Jak masz ochotę, odezwij się do mnie to Ci wszystko dokładnie opowiem :)

Pozdrawiam!
KaFor
super forma
super forma

Post autor: KaFor » 11 cze 2014, o 07:28

W dzisiejszym dodatku Gazety prawnej: Rodzina w związku partnerskim:
http://www.gazetaprawna.pl/promocje3/1106
Awatar użytkownika
Florka
Moderatorka
Moderatorka

Post autor: Florka » 12 mar 2018, o 13:50

Kafor co nowego słychać?
... ale to tylko moje zdanie.
imagine321

Re:

Post autor: imagine321 » 30 mar 2018, o 12:06

Pinkberry pisze:KaFor, co wpiszeszw uzasadnieniu zmiany nazwiska na jej? napisz, jak ci poszło w ogóle, czy były problemy itp. jak juz to zrobisz. Pozdrowienia;)
Bardzo ciekawy temat. Z mojego punktu widzenia, jako prawnika, to ciekawe wyzwanie.

Jakby ktoś pisał taki wniosek to dajcie znać, może wspólnymi siłami uda nam się napisać jakieś konkretne uzasadnienie.

:-)
grejsi

Post autor: grejsi » 11 kwie 2018, o 11:26

Co do zmiany nazwiska to porponuję nie podawać prawdziwego powodu :) koleżanka też chciała zmienić na nazwisko partnerki i napisała prawdę i nie uznali tego... po roku znów spróbowała podając inna przyczynę i bez problemu zaakceptowali. Taka to już u nas urzędnicza nie tolerancja :P
ODPOWIEDZ