Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Dyskusje, wymiana opinii i doświadczeń na tematy związane z życiem kobiet kochających kobiety. Wsparcie dla potrzebujących.
Perspective
Posty: 5
Rejestracja: 9 mar 2023, o 18:45

Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Perspective » 9 mar 2023, o 18:53

Witajcie :wink:
Czy są tu osóbki ,które mieszkają ze swoją dziewczyną która ma swoje mieszkanie ? Jak wygląda u Was sytuacja w kwestii finansowej ? Płacicie jej za wynajem mieszkania ?
Sympatyczna1974
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 305
Rejestracja: 8 lut 2022, o 08:03

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Sympatyczna1974 » 9 mar 2023, o 19:26

A jak sobie wyobrażasz inaczej ? Mieszkać za darmo ?
Perspective
Posty: 5
Rejestracja: 9 mar 2023, o 18:45

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Perspective » 9 mar 2023, o 20:11

Za darmo nie . Płacić połowę za czynsz i inne opłaty .
Sympatyczna1974
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 305
Rejestracja: 8 lut 2022, o 08:03

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Sympatyczna1974 » 9 mar 2023, o 20:19

I to jest ok.
Awatar użytkownika
Melbo
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 573
Rejestracja: 25 mar 2013, o 10:36

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Melbo » 9 mar 2023, o 21:41

Moja dziewczyna mieszka ze mną. Wszystkie opłaty: czynsz, media, jedzenie płacimy na pół.
Osobiste zobowiązania, kredyt, samochód itd każda za siebie.
Perspective
Posty: 5
Rejestracja: 9 mar 2023, o 18:45

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Perspective » 9 mar 2023, o 22:29

Melbo pisze:
9 mar 2023, o 21:41
Moja dziewczyna mieszka ze mną. Wszystkie opłaty: czynsz, media, jedzenie płacimy na pół.
Osobiste zobowiązania, kredyt, samochód itd każda za siebie.
Ok rozumiem . A jak ze sprzętami w Twoim mieszkaniu ? Np jak chcecie wymienić przykładowo lodówkę to kupujecie ją na pół czy Ty sama do swojego mieszkania ?
Awatar użytkownika
Melbo
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 573
Rejestracja: 25 mar 2013, o 10:36

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Melbo » 9 mar 2023, o 23:22

Narazie wszystkie sprzęty są nowe które kupiłam rok wcześniej zanim się do mnie wprowadziła.
Czajnik elektryczny kupilysmy niedawno wspólny.
Mamy też 2 koty. Na nie zrzucamy sie też po połowie.
Mieszkanie u mnie jest przejściowe bo zamierzamy kupić wspólne mieszkanie. Wtedy każda będzie u siebie.
goatpink
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 48
Rejestracja: 11 cze 2020, o 21:00

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: goatpink » 10 mar 2023, o 09:21

połowa kosztów mieszkalnych powinna być pokryta przez ciebie. ale jesli doplacasz jeszcze za sam "najem" to raczej duże agd czy remonty już ciebie nie powinny interesować. Twoja dziewczyna już z tego musi sobie zagospodarować na ewentualne wymiany. TV i meble to sprawa indywidualna bo w razie rozstania możesz swoje rzeczy zabrać.
tymka
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 87
Rejestracja: 19 sty 2021, o 14:22

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: tymka » 11 mar 2023, o 16:25

No właśnie jak to jest z mieszkaniem u kogoś. Opłaty wiadomo, swoje trzeba zapłacić,a remonty itd.? Wszystko na pół? Czy tylko jakieś drobne rzeczy wspólnie,a np nowe drzwi czy kafelki kupuje "właścicielka "? Jak to rozliczacie?
Awatar użytkownika
Wiosennagwiazda
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 3332
Rejestracja: 21 sie 2005, o 00:00
Lokalizacja: LND

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Wiosennagwiazda » 11 mar 2023, o 21:12

Jak u rodzicow, I jeszcze lodowka pelna.... :podbite oczko:
AnnaArendt
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 968
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: AnnaArendt » 11 mar 2023, o 22:38

Wiosennagwiazda pisze:
11 mar 2023, o 21:12
Jak u rodzicow, I jeszcze lodowka pelna.... :podbite oczko:
Najśmieszniej.
Kupilysmy mieszkanie w 2003 jakoś. Znaczy ona kupiła, a właściwie to jej ojciec dla niej (w dużej mierze on opłacił zakup). Ale mieszkanie do totalnego remontu i oczekiwanie teścia że ja sfinansuje. W sensie dołożę swoje do wspólnego (w mowie) a jej (na piśmie).

No to dołożyłam. W sensie zapłaciłam za remont całego mieszkania. Od drzwi, przez podłogi, ściany po okna. 80 metrów. 3 pokoje, kuchnia, dwie łazienki :)

Dwa lata później no niestety nie pyklo.

Po różnych akcjach negocjacjach okazało się że mam do wyboru skucie podłóg, wyrwanie kranów i wyniesienie wanny albo olanie sprawy.

Olalam ostatecznie.
Więcej nie remontuje tego co nie moje na piśmie :).
tymka
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 87
Rejestracja: 19 sty 2021, o 14:22

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: tymka » 12 mar 2023, o 00:20

Słabo... niestety często słyszę takie historie... to jak się zabezpieczyć?
Awatar użytkownika
Wiosennagwiazda
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 3332
Rejestracja: 21 sie 2005, o 00:00
Lokalizacja: LND

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Wiosennagwiazda » 12 mar 2023, o 11:05

Madrze gospodarowac swoim zyciem i pieniedzmi. Polegac na sobie i szukac podobnych :wink:
Sympatyczna1974
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 305
Rejestracja: 8 lut 2022, o 08:03

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Sympatyczna1974 » 12 mar 2023, o 12:25

Nie ma zasady. Jedyna zasada to dorobić się swojego własnego lokum i nie być od nikogo zależnym. Jeżeli kupujemy coś z kimś to zawsze jest ryzyko, że na tym stracimy w jakiś sposób. Nigdy nie wiesz czy ktoś Cię nie wystawi i to w najmniej oczekiwanym momencie. Wszystko jest dobrze jak jest dobrze😉 preferujmy ograniczone zaufanie do każdego.
Perspective
Posty: 5
Rejestracja: 9 mar 2023, o 18:45

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Perspective » 12 mar 2023, o 12:49

Sympatyczna1974 pisze:
12 mar 2023, o 12:25
Nie ma zasady. Jedyna zasada to dorobić się swojego własnego lokum i nie być od nikogo zależnym. Jeżeli kupujemy coś z kimś to zawsze jest ryzyko, że na tym stracimy w jakiś sposób. Nigdy nie wiesz czy ktoś Cię nie wystawi i to w najmniej oczekiwanym momencie. Wszystko jest dobrze jak jest dobrze😉 preferujmy ograniczone zaufanie do każdego.
Idąc tym tokiem myślenia to każda osoba w związku powinna mieć swoje mieszkanie ?? No chyba średnio ....
Awatar użytkownika
Wiosennagwiazda
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 3332
Rejestracja: 21 sie 2005, o 00:00
Lokalizacja: LND

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Wiosennagwiazda » 12 mar 2023, o 12:57

Albo masz "srednio" albo masz potem dylematy :wink:
Sympatyczna1974
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 305
Rejestracja: 8 lut 2022, o 08:03

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Sympatyczna1974 » 12 mar 2023, o 13:40

Perspective napisałam to z własnego doświadczenia. Jakby się tu niektórzy wypowiedzieli co w tym temacie po dupie dostali to by wyszło, że to” średnio” to niestety prawda. Wiem, że brzmi to… ale life is brutal 😉
AnnaArendt
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 968
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: AnnaArendt » 12 mar 2023, o 18:46

Perspective pisze:
12 mar 2023, o 12:49
Sympatyczna1974 pisze:
12 mar 2023, o 12:25
Nie ma zasady. Jedyna zasada to dorobić się swojego własnego lokum i nie być od nikogo zależnym. Jeżeli kupujemy coś z kimś to zawsze jest ryzyko, że na tym stracimy w jakiś sposób. Nigdy nie wiesz czy ktoś Cię nie wystawi i to w najmniej oczekiwanym momencie. Wszystko jest dobrze jak jest dobrze😉 preferujmy ograniczone zaufanie do każdego.
Idąc tym tokiem myślenia to każda osoba w związku powinna mieć swoje mieszkanie ?? No chyba średnio ....
My tak mamy. Nie żałujemy.
muzaaa1981
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 50
Rejestracja: 11 gru 2012, o 12:09

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: muzaaa1981 » 13 mar 2023, o 16:23

Nie zawsze każdego stać albo ma tyle szczęścia, że dostanie swoje własne mieszkanie. Więc trudno tak żeby każda miała swoje mieszkanie. Jeśli nie to co? Jak to wtedy rozwiązać w związku ?
tymka
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 87
Rejestracja: 19 sty 2021, o 14:22

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: tymka » 13 mar 2023, o 22:25

Wtedy zawsze będzie tak,ze będzie nierówno i ktoś dyktuje warunki. Można jedynie dążyć do swojego/wspólnego tylko wtedy można rozmawiać o równości.
Awatar użytkownika
Wiosennagwiazda
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 3332
Rejestracja: 21 sie 2005, o 00:00
Lokalizacja: LND

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Wiosennagwiazda » 14 mar 2023, o 09:48

muzaaa1981 pisze:
13 mar 2023, o 16:23
Nie zawsze każdego stać albo ma tyle szczęścia, że dostanie swoje własne mieszkanie. Więc trudno tak żeby każda miała swoje mieszkanie. Jeśli nie to co? Jak to wtedy rozwiązać w związku ?
No to bedziesz miec zawsze dylematy, lub znajdz taka bez mieszkania i zaczynajcie od wynajmowania w cenie rynkowej 50/50.
Lub wynajmijcie cos razem, a jej mieszkanie tez na wynajem. Bedziesz miala cene rynkowa i poczucie, ze jestescie na ty m samym levelu.
goatpink
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 48
Rejestracja: 11 cze 2020, o 21:00

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: goatpink » 14 mar 2023, o 11:51

No i do jakiego doszłas układu autorko tego tematu? Czy już dogadałaś się ze swoją dziewczyną? Ja tam wolę zawsze dziewczyny z własnym lokum. Tej która kiedyś mieszkała ze mną, pomogłam kupić własne m, docelowo miało być nasze wspólne, ale rozstałam się z nią. Dziś uważam ,tak samo. Nawet gdybym miała kiedyś z kims znowu zamieszkać, chciałabym żeby ona miała swoją nieruchomość.
muzaaa1981
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 50
Rejestracja: 11 gru 2012, o 12:09

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: muzaaa1981 » 15 mar 2023, o 08:26

A co jeśli partnerka ma dzieci i nie na zdolności kredytowej? I nie można kupić wspólnego mieszkania? A chcą razem być i mieszkać wspólnie. To w jaki sposób dzielić koszty mieszkanie jeśli mieszkanie jest jednej osoby??
Sytuację są naprawdę różne.
Awatar użytkownika
Wiosennagwiazda
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 3332
Rejestracja: 21 sie 2005, o 00:00
Lokalizacja: LND

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Wiosennagwiazda » 15 mar 2023, o 14:35

muzaaa1981 pisze:
15 mar 2023, o 08:26
A co jeśli partnerka ma dzieci i nie na zdolności kredytowej? I nie można kupić wspólnego mieszkania? A chcą razem być i mieszkać wspólnie. To w jaki sposób dzielić koszty mieszkanie jeśli mieszkanie jest jednej osoby??
Sytuację są naprawdę różne.
Usiadz z nia do kawy zapytaj jaki ma plan, jak to widzi. Jezeli warunki ci nie odpowiadaja, to negocjuj. Jak idziesz ogladac mieszkania tez pytasz o cene. Z dziewczyna moze mniej oficialnie, ale tu nie ma reguly. Jest wiele opcji, moze dziewczyna ma ochote zyc z Tb dla towarzystwa i zarowno Ty jak i dzieci bedziecie miec rent za free, a moze chce rozwijac domowy interes na wynajmie, i miec dziewczyne I lokatora w jednym.
To kwestia tego co komu pasuje? I kazda ma prawo do swojej racji! Nawet jak zaproponuje Ci cene rynkowa! Tak Ty masz prawo podziekowac;-)
AnnaArendt
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 968
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: AnnaArendt » 16 mar 2023, o 10:06

Jak dla mnie to trochę robię z igly widły.
Opcja 1. Mieszkam w mieszkaniu partnerki, nie mam lub nie ma możliwości żeby to mieszkanie stało się moja wspowlasnoscia (nie mogę spłacić części a potem formalnie dokładać się do kredytu, ona nie chce żeby mieszkanie było wspólne)
Ustalam z nią warunki wspólnego finansowania. Mieszkanie formalnie jest jej i będzie jej.
Rata kredytu mnie nie interesuje.
Dokładam połowę do czynszu że spółdzielni, do prądu, internetu, kosztów śmieci etc...
Drobne AGD - wspólna sprawa
Remonty, wymiana wanny etc - jej sprawa, chyba że mam kaprys to mogę dołożyć do wanny ba belkami bo taka mam ochotę.

Po rozstaniu wyprowadzam się bez słowa sprzeciwu i nie targuje o toster, czajnik czy szafeczkę.

Opcja 2: jej mieszkanie ale chce żeby było wspólne a mnie stać.
Załatwiamy formalności notarialnie i w banku (jeśli jest kredyt)
No i tu już wszystko po połowie z wanną włącznie.
Po rozstaniu: prawnik i sądowy podział majątku, ustalenie kto kogo spłaca etc...

Opcja 3: ona ma mieszkanie, nie chce żeby było wspólne ale też nie chce w nim ze mną mieszkać (albo ja nie chce) - ona wynajmuje swoje, wspólnie wynajmujemy inne i tu już wszystko jasne. Koszty po połowie.

Opcja 4: obie mamy mieszkania. Tu już słyszałam o wielu różnych opcjach. Każda w swoim, mieszkanie u jednej z dziewczyn a drugie mieszkanie wynajmowane, wynajęcie obu komuś i wspólne mieszkanie w 3 wynajetym.

Opcja 5: nie mamy mieszkań i wspólnie wynajmujemy.

No i jeszcze należy się zastanowić nad zasada równości.
Bo sprawiedliwie nie zawsze oznacza po równo.

Jeśli jedna strona zarabia 15 tysi a druga 5, to dzielenie na pół jest hmmm słabe w mojej opinii.

My mamy swoje autorskie rozwiązanie w tej materii ale każdy robi jak chce. Myślę że to też zdecydowanie zależy od etapu związku.
Awatar użytkownika
osiol
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 2193
Rejestracja: 17 sty 2006, o 00:00
Lokalizacja: znów gdzieś tam ;)

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: osiol » 16 mar 2023, o 13:19

Można mieć również wspólne konto, więc bez sensu byłoby ustalać jakieś płatności za wynajem :D Bo i tak poszłaby do wspólnego koszyka. My tak mamy od 15 lat, no dobra od 14 bo pierwszy rok nie miałyśmy jeszcze wspólnych pieniędzy. Nie ma znaczenia dla nas kogo jest formalnie co, bo mamy tę pewność siebie, że w przypadku rozstania obie postąpimy uczciwie wobec drugiej strony. Nie twierdzę że to rozwiązanie dla wszystkich, nie twierdzę że jest najlepsze, po prostu u nas się sprawdza :)
Jeszcze 2 miesiące, może 3 będziemy mieszkać w formalnie moim mieszkaniu, potem idzie pod młotek, a kasa z niego idzie na remont wspólnego domu.
AnnaArendt
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 968
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: AnnaArendt » 16 mar 2023, o 14:12

My się zeszłyśmy na tyle późno że każda już własnym lokum dysponowała na starcie. Też inna sytuacja.
Mamy za to wspólna działkę w procesie przygotowań do zamieszkania in spe.

I tak kasa na codzień - każda ma swoją.
Kasa na działkę - ta jest wspólna.
Izawwa
Posty: 2
Rejestracja: 15 paź 2019, o 05:14

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Izawwa » 25 mar 2023, o 20:40

Właścicielka mieszkania powinna pobierać opłatę połowie rynkowej stawki za dane mieszkanie. Nie rozumiem dlaczego to takie trudne w związkach;

Jeśli jedna osoba inwestuje w mieszkanie, AGD, sprzęty, remonty, ryzykuje kredytem to powinna pobierać opłatę rynkową stawkę jak wynajem dzielony przez dwa i wtedy jest OK. Czynsz to żaden wyznacznik, są inne koszty pośrednie, ryzyka które powinny być brane pod uwagę. Osoba która się wprowadza nie powinna płacić za remonty, agd, czynsz czy kredyt. Opłata w stawce rynkowej jest ok. (średnia cena wynajmu o podobnym standardzie).


Kto płaci tylko za czynsz żyje na koszt drugiej osoby i tyle w temacie. Wiadomo, najlepiej za fre i obiady gratisss
AnnaArendt
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 968
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: AnnaArendt » 26 mar 2023, o 19:03

Izawwa pisze:
25 mar 2023, o 20:40
Właścicielka mieszkania powinna pobierać opłatę połowie rynkowej stawki za dane mieszkanie. Nie rozumiem dlaczego to takie trudne w związkach;

Jeśli jedna osoba inwestuje w mieszkanie, AGD, sprzęty, remonty, ryzykuje kredytem to powinna pobierać opłatę rynkową stawkę jak wynajem dzielony przez dwa i wtedy jest OK. Czynsz to żaden wyznacznik, są inne koszty pośrednie, ryzyka które powinny być brane pod uwagę. Osoba która się wprowadza nie powinna płacić za remonty, agd, czynsz czy kredyt. Opłata w stawce rynkowej jest ok. (średnia cena wynajmu o podobnym standardzie).


Kto płaci tylko za czynsz żyje na koszt drugiej osoby i tyle w temacie. Wiadomo, najlepiej za fre i obiady gratisss
W tak postawionej sytuacji zaproponowałabym żeby wybranka wynajęła swoje mieszkanie lub pokój komuś innemu. Jeśli miałabym wynajmować w cenie rynkowej to wolałabym już wynająć osobno i spotykać się w wolnych chwilach.
Izawwa
Posty: 2
Rejestracja: 15 paź 2019, o 05:14

Re: Płacenie wynajmu swojej dziewczynie ?

Post autor: Izawwa » 26 mar 2023, o 22:53

AnnaArendt pisze:
26 mar 2023, o 19:03
W tak postawionej sytuacji zaproponowałabym żeby wybranka wynajęła swoje mieszkanie lub pokój komuś innemu. Jeśli miałabym wynajmować w cenie rynkowej to wolałabym już wynająć osobno i spotykać się w wolnych chwilach.
Czyli komuś płacić to ok ale bycie fair względem osoby z którą się jest już nie? :lol:

Ktoś kto nie posiada mieszkania nie zrozumie, że koszty to nie tylko czynsz. Cóż. :)
ODPOWIEDZ