Możliwość zawarcia ślubu w Polsce

Dyskusje, wymiana opinii i doświadczeń na tematy związane z życiem kobiet kochających kobiety. Wsparcie dla potrzebujących.
ODPOWIEDZ
KaFor
super forma
super forma
Posty: 1616
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 00:00

Możliwość zawarcia ślubu w Polsce

Post autor: KaFor » 10 cze 2008, o 12:39

W Polsce jest możliwe zawarcie przez nas ślubu humianistycznego.
W grudniu 2007 r. ślub taki zawarła pierwsza para w naszym kraju (hetero.).
W niektórych krajach śluby humanistyczne mają już przełożenie na skutki w prawie cywilnym (są traktowane tak samo jak zawarte w USC czy kościelne).
Jest nadzieja, iz w naszym kraju za jakiś czas będą też uznawane w swietle prawa.

Nie ma jakichkolwiek! przeszkód dla zawierania ślubów humanistycznych przez nas. Wystarczy wola pary do zawarcia ślubu - cała ceremonia (jej kształt) jest od poczatku do końca kreowana przez zawierajacą ślub parę, łącznie z wyborem miejsca na ślub.
Jej organizację oczywiście można zlecić wybranej firmie zajmującej sie organizacją ślubów.
Stowarzyszenie Racjonalistów nieodpłatnie (+ ew. koszty dojazdu na miejsce ślubu) zapewnia celebransów, doradztwo i wystawia "zaświadczenie o ślubie".

Podaję link gdzie znajdziecie wszystko na ten temat.
U dołu strony jest także nagranie video z ceremonii, o której wspomniałam wyżej:

http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,564 ... anistyczny

Zachęcam do rozpatrzenia skorzystania z tej istniejącej! w Polsce możliwosci ślubu dla par tej samej płci.
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Post autor: Ireth » 10 cze 2008, o 14:13

Skutki prawne ma identyczne, co slub w stumilowym lesie pod swietym debem...:roll:

Ja mysle, ze wyscie sie powinny do Szwecji lub Wielkiej Brytanii przeprowadzic, jesli Wam tak na slubie zalezy. Trzy lata i mozecie go brac.
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
KaFor
super forma
super forma
Posty: 1616
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 00:00

Post autor: KaFor » 10 cze 2008, o 14:23

W UK wystarczy miesiąc praktycznie.
nam potrzeba pewnego czasu na nauke języka. :]
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Post autor: Ireth » 10 cze 2008, o 14:30

Angielski latwy, szwedzki takze, wiec do dziela :).
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
KaFor
super forma
super forma
Posty: 1616
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 00:00

Post autor: KaFor » 10 cze 2008, o 14:37

Nie zamierzamy wyjechać z Polski na stałe - tu jest nasza ojczyzna, nasze korzenie, wszystko swojskie choć czasem trudne.

W Szwecji zbyt długo trzeba czekać na ślub 9także z racji na nasz wiek).
Czas naszego "narzeczeństwa" dobiega nieuchronnie końca - stąd ślub humanistyczny jest dla nas (! nie każdy przeciez musi dojść do podobnych konkluzji) godny rozwagi.
Awatar użytkownika
skarbonka
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 55
Rejestracja: 9 lut 2007, o 00:00
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: skarbonka » 10 cze 2008, o 16:14

ja nie neguję idei, bo jest dość ciekawa, ale faktycznie skutków żadnych mieć to nie będzie, co z tego że w USA akceptują skoro u nas na pewno długo jeszcze nie, zastanawiam się czy nam (jako środowisku) bardziej zależy na ceremonii czy na jej skutkach prawnych, chyba na tym drugim, bo jeśli chodzi o to pierwsze to co za problem zaprosić przyjaciół, rodzinę, osoby życzliwe w dowolnie wybrane miejsce i tam w obecności świadków przyrzec sobie wszystko co chcemy przyrzekać i tyle, po co to nazywać od razu ślubem, może to hipokryzja, ale mnie osobiście bardziej by zależało na kawału papieru, nawet wyrwanym z zeszytu z odpowiednią pieczątką który mówiłby, że moja partnerka może po mnie dziedziczyć, bądź bez problemów zająć się moim synem po moim zejściu, no i oczywiście na odwrót, a ślub humanistyczny to dla mnie taki trochę folklor. Emigracja to chyba jedyne na razie rozwiązanie, żeby prawnie usankcjonować bycie razem.
bądź przy mnie blisko
bo tylko wtedy
nie jest mi zimno
KaFor
super forma
super forma
Posty: 1616
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 00:00

Post autor: KaFor » 11 cze 2008, o 08:58

jak ktoś życzy sobie pod dębem to jego wybór :)

Dla nas taki wybór kolidował by z naszą osobowoscią, potrzebami.

Ustalamy właśnie termin ślubu na sierpie br. :) (mamy nadzieję, że nasze warunki zostaną w pełni zaakceptowane).
Awatar użytkownika
noangel
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 445
Rejestracja: 11 lut 2008, o 00:00
Lokalizacja: Piernikoland

Post autor: noangel » 11 cze 2008, o 09:01

KaFor...pewnie w mediach będzie głośno o Was 8)
[i]...Ona jest czernią i bielą, ona jest smutkiem i nadzieją, Ona ostatnią bogów wybranką, moją sekretną siostrą i kochanką...[/i]
KaFor
super forma
super forma
Posty: 1616
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 00:00

Post autor: KaFor » 11 cze 2008, o 09:19

stawiamy warunek, iz będize to uroczystość bardzo! prywatna (robimy wszystko by głośno nie było - w każdym razie na ślubie samym)
Awatar użytkownika
noangel
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 445
Rejestracja: 11 lut 2008, o 00:00
Lokalizacja: Piernikoland

Post autor: noangel » 11 cze 2008, o 09:23

KaFor pisze:stawiamy warunek, iz będize to uroczystość bardzo! prywatna (robimy wszystko by głośno nie było - w każdym razie na ślubie samym)


w cuda wierzysz?... pewnie znajdzie sie ktos ,,zyczliwy,, i doniesie gdzie trzeba... taka sensacja sie szykuje i bez rozglosu?
Powodzenia...
[i]...Ona jest czernią i bielą, ona jest smutkiem i nadzieją, Ona ostatnią bogów wybranką, moją sekretną siostrą i kochanką...[/i]
KaFor
super forma
super forma
Posty: 1616
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 00:00

Post autor: KaFor » 11 cze 2008, o 10:01

obawiam się tego - za słowo: powodzenia dziękujemy :]
Awatar użytkownika
noangel
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 445
Rejestracja: 11 lut 2008, o 00:00
Lokalizacja: Piernikoland

Post autor: noangel » 11 cze 2008, o 10:33

Powodzenia - ironicznie - w ,,ucieczce przed mediami,,
i oczywiscie Powodzenia dla Was,oby sie udalo i dobrze razem żylo :) :toast:
[i]...Ona jest czernią i bielą, ona jest smutkiem i nadzieją, Ona ostatnią bogów wybranką, moją sekretną siostrą i kochanką...[/i]
Awatar użytkownika
noangel
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 445
Rejestracja: 11 lut 2008, o 00:00
Lokalizacja: Piernikoland

Post autor: noangel » 11 cze 2008, o 10:41

p.s. pochwalcie sie chociaz jakimis fotkami z tej ceremonii :cool:
[i]...Ona jest czernią i bielą, ona jest smutkiem i nadzieją, Ona ostatnią bogów wybranką, moją sekretną siostrą i kochanką...[/i]
Awatar użytkownika
witch85
super forma
super forma
Posty: 4193
Rejestracja: 24 mar 2005, o 00:00

Post autor: witch85 » 11 cze 2008, o 10:55

Ten przeszedł bez echa to pewnie i ten sensacji nie wzbudzi, bo i czemu by miał.
KaFor
super forma
super forma
Posty: 1616
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 00:00

Post autor: KaFor » 11 cze 2008, o 10:55

jednym z warunków naszych jest nierobirenie żadnych zdjęć :] - bez wyjątku
KaFor
super forma
super forma
Posty: 1616
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 00:00

Post autor: KaFor » 11 cze 2008, o 10:57

Z całym szacunkiem Witch - heppening, a ślub humainistyczny majacy spore tracycje w całej Europie i niektórych juz kajach traktowany na równi ze ślubami w USC i koscielnymi to zdecydowanie dwie różne jakosci (nic nie ujmując tamtemu wydarzeniu).
Awatar użytkownika
witch85
super forma
super forma
Posty: 4193
Rejestracja: 24 mar 2005, o 00:00

Post autor: witch85 » 11 cze 2008, o 11:19

Z całym szacunkiem, dokąd mają jednakowe skutki prawne, dla mnie to jest to samo :)
KaFor
super forma
super forma
Posty: 1616
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 00:00

Post autor: KaFor » 11 cze 2008, o 11:21

szacunek przyjęty, argument toże

dla nas to nie to samo :)
Awatar użytkownika
Pinkberry
super forma
super forma
Posty: 7088
Rejestracja: 11 sie 2004, o 00:00
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pinkberry » 11 cze 2008, o 13:00

witch85 pisze:Ten przeszedł bez echa to pewnie i ten sensacji nie wzbudzi, bo i czemu by miał.
Gwoli ścisłości: nie celowo przeszedł . Na ceremonię miało zjechać całkiem dużo dziennikarzy (sezon ogórkowy) i już się ktoś nawet szykował do małej pikiety anty-, niestety zawiodła pogoda. Cały obóz piekło w ramiona i nie było nawet śladu wiaterku czy chmur, a dzień przed wyprawą z naszego hmm.. zapupia... do Suwałk zaczęło koszmarnie lać, droga zamieniła się w bagno i nie było mowy o wyjeździe, ani o dziennikarzach. A wzmianka z naszego autorstwa zdjęciami ukazała się w gazecie lokalnej, co spowodowało bojkot goszczącego nas gospodarstwa przez okolicznych mieszkańców i musiałyśmy wynieść się w Bieszczady w następnych latach :twisted:
HOT_SHOT
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 70
Rejestracja: 30 kwie 2007, o 00:00

Post autor: HOT_SHOT » 11 cze 2008, o 20:26

z całym szacunkiem KaFor wywniskowałam ze do dorosłosci Ci daleko ,a co to za ślub bez fotek hmm lepiej stańcie przed sobą zamknijcie oczy policzcie sobie do 3 i powiedzcie anwzajem ze "macie slub" na to samo wyjdzie..ja bym wolała wyjechać i wziaść ślub niż ten Twój co ty wymyśliłaś..a pytałaś sie o koszty rozwodu?czy tez w cenie ślubu? :evil:
Awatar użytkownika
Pinkberry
super forma
super forma
Posty: 7088
Rejestracja: 11 sie 2004, o 00:00
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pinkberry » 11 cze 2008, o 20:52

Przeszkadza wam to, że ktoś chce mieć ceremonię z pompą? Kumpel bierze ślub kościelny w Watykanie, też sobie a muzą, ale skoro jest tradycja kościelnych, to jej się nie neguje...
Awatar użytkownika
FR
super forma
super forma
Posty: 1223
Rejestracja: 28 sie 2006, o 00:00

Post autor: FR » 11 cze 2008, o 21:29

Slub sie robi z potrzeby pary - duzo bardziej mi sie podoba szalony na pozor pomysl slubny, niz taki typowy, weselny bankiet i obfotografowywanie sie pod najpiekniejszym drzewem ogrodu botanicznego:
Uwaga - Flash - Jestesmy SZCZESLIWI - USMIECH - brrrr :lol:

Za "lekka paranoje" uwazam planowanie slubu na 2-3 lata w przod - tak z konkretna data, kolorem kwiatkow i menu - brrrrr x2 :lol:

Niemniej, co kto lubi. Z mojej strony, absolutnie bez sarkazmu i ironii: Wszystkiego Naj !!!! :)

(juz dzis, bo jestem strasznym ignorantem w kwestii dat i w sierpniu pewnie zapomne :wink: ).

Ludzie wyrzucaja mnooostwo energii w irracjonalne hobby, to slub niby mialby byc bez sensu? :wink: A ze nie ma skutkow prawnych - nie kazdemu o nie chodzi. Jak ktos chce miec podnioslosc chwili, ktorej nie osiaga bez pewnej otoczki - Jego Sprawa :)
"Bog to wielki zartownis."
Awatar użytkownika
SimonTree
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 55
Rejestracja: 30 cze 2006, o 00:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: SimonTree » 11 cze 2008, o 23:18

A czasem już nie trzeba się martwić gdzie ślub, kiedy i jaki, problem z głowy kiedy dziewczyna się w innej zakocha. Pozdrawiam, powodzenia i wytrwałości życzę:) życiowego doświadczenia zbierajcie jak najwięcej - to może ślubów naszych przybędzie.
"Robienie zdjęć jest dla mnie drogą dotykania kogoś - formą czułości" (Nan Goldin)
Awatar użytkownika
kingusia
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 707
Rejestracja: 9 kwie 2005, o 00:00
Lokalizacja: już na stałe - Kraków :)

Post autor: kingusia » 12 cze 2008, o 03:51

Nie smęć, SimonTree :P tylko się bierz do roboty i na podryw :)
[color=purple][size=100]Seems like she doesn`t need other people to define who she was. She knows. [/size][/color]
KaFor
super forma
super forma
Posty: 1616
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 00:00

Post autor: KaFor » 12 cze 2008, o 08:53

Dziękujemy serdecznie za życzenia. :)

W naszym wypadku dzień po ślubie humianistycznym staniemy przed ołtarzem by powtórzyć przysięgę małżeńską w obecnosci Boga.

Jeszcze raz dziękujemy za życzliwe słowa. :)

KiS F.
Awatar użytkownika
noangel
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 445
Rejestracja: 11 lut 2008, o 00:00
Lokalizacja: Piernikoland

Post autor: noangel » 12 cze 2008, o 09:00

KaFor pisze:Dziękujemy serdecznie za życzenia. :)

W naszym wypadku dzień po ślubie humianistycznym staniemy przed ołtarzem by powtórzyć przysięgę małżeńską w obecnosci Boga.

Jeszcze raz dziękujemy za życzliwe słowa. :)

KiS F.


hmmm... ale przed ołtarzem to u nas się nie da... daleko się wybieracie? (jesli to nie tajemnica)
Powodzenia Dziewczyny jeszcze raz i najlepszego :)
[i]...Ona jest czernią i bielą, ona jest smutkiem i nadzieją, Ona ostatnią bogów wybranką, moją sekretną siostrą i kochanką...[/i]
KaFor
super forma
super forma
Posty: 1616
Rejestracja: 14 wrz 2005, o 00:00

Post autor: KaFor » 12 cze 2008, o 09:07

W Polsce noangel - w Polsce naszej ukochanej.
Jest od maja taka misja w naszym kraju, pisałam o tym.

Po ślubie wiecej napiszemy. Teraz spokojnie, to ma być skromna, bardzo prywatna! uroczystośc nasza.
Awatar użytkownika
noangel
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 445
Rejestracja: 11 lut 2008, o 00:00
Lokalizacja: Piernikoland

Post autor: noangel » 12 cze 2008, o 09:12

No tak...Reformowany Kościół Katolicki... zapomnialam ze pisalas :?
[i]...Ona jest czernią i bielą, ona jest smutkiem i nadzieją, Ona ostatnią bogów wybranką, moją sekretną siostrą i kochanką...[/i]
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Post autor: Ireth » 22 lip 2008, o 16:35

Pink mnie objechala i kazala pytac w jedym dziale, to pytam zainspirowana tym, co napisalas o przygotowaniach.
Suknie kupione, bukiety i menu wybrane? Beda tradycyjne fotografie i wesele? I dokad w podroz poslubna jedziecie?
Stanowczo KK powinno na Wasz slub reporterke wyslac -- bylby powazny news zamiast tych pierdol, co je teraz umieszczaja...
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
Awatar użytkownika
Pinkberry
super forma
super forma
Posty: 7088
Rejestracja: 11 sie 2004, o 00:00
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pinkberry » 22 lip 2008, o 16:47

Ireth taka podekscytowana, chyba ma ochotę być następna :D

Z reportażem dobry pomysł, tylko nie wiadomo, czy sobie tego życzą. Znając Polskę, te zdjęcia będą pojawiać się w prasie przez następne 10 lat.

Z ciekawości zadam pytania na odwiecznie wałkowany temat: sukienki czy garnitury, i w jakim kolorze?
ODPOWIEDZ