Siemię lniane

Nasze ulubione potrawy, przepisy kulinarne, diety cud. Tu piszemy o zdrowym odżywianiu i o tym co tłuste, słodkie i niezdrowe ... ale takie smaczne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Milo
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2010, o 01:43

Siemię lniane

Post autor: Milo » 11 wrz 2013, o 21:55

'Siemię lniane, to zielarski środek leczniczy występujący w naturze, w postaci nasion lnu.'

O tym, że siemię jest dobre dla zdrowia i urody słyszałam nie raz z opowieści rodzinnych o prababci i babci. W internecie też o tym często można znaleźć wiele artykułów. Ostatnio znów natknęłam się na ten temat na forum wegetariańskim oraz na stronach o odchudzaniu czy też na forach z radami dotyczącymi problemów z żołądkiem/trawieniem.
Do tego natknęłam się na parę blogów, które aż przesadnie chwalą działanie jakie dało im właśnie picie siemienia, podobno i włosy, i cera, i paznokcie się poprawiły nie do poznania (w co mało wierzę, no ale skoro tak te osoby twierdzą... :wink: ).

Dawniej sama piłam z mlekiem i miodem, bo po prostu mi smakowało. Teraz planuję do tego wrócić przez to, że podobno pomaga na układ pokarmowy, a ja bardzo długo miałam problemy z żołądkiem, przez stres związany z różnymi sprawami życiowymi.

Tak czy inaczej jestem ciekawa czy ktoś tutaj też próbował włączyć siemię do swojego jadłospisu, a jeśli tak to w jaki sposób :)
Podobno jest tak wiele sposobów i sama już nie wiem, który z nich jest dobry, bo różne można spotkać opinie, nawet takie, że w czasie jakiegoś tam sposoby wydzielają się toksyczne substancje :shock:
Obrazek

引き寄せて マグネットのように
例えいつか離れても巡り会う
触れていて 戻れなくていい それでいいの
誰よりも大切なあなた
saudade8
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 326
Rejestracja: 27 lut 2012, o 19:39

Re: Siemię lniane

Post autor: saudade8 » 11 wrz 2013, o 23:52

Tak na szybko-
-poczytaj o dr Johannie Budwig- zajmowała się siemieniem i nakierowała na nie uwagę.
Używam od lat prawie codziennie- olej lniany ekologiczny ( biały ser, kanapki, sałatki plus tysiąc innych możliwości) i siemię lniane, ziarna, tez eko , typowo do koktajli, omletów, wypieków, ale możliwości zastosowania olbrzymie.
Efekty- lepsze samopoczucie, poprawa stanu skory, włosów, prawie całkowite ustąpienie migren, mile uczucie sytości po niedużym posiłku. Wiem, ze pomaga przy dolegliwościach żołądkowych, ale nie miałam, wiec z pierwszej ręki nie opisze.
Nie kupuj już zmielonego, podobno najlepsze właściwości ma do kilkunastu minut po zmieleniu, a można np. najprościej w młynku do kawy.
intensja
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 112
Rejestracja: 1 lip 2013, o 20:10

Re: Siemię lniane

Post autor: intensja » 12 wrz 2013, o 19:03

Mnie na farmakognozji uczono, że siemię lniane należy zalać na noc zimną wodą. Rano zlać śluz z nad osadu i wypić, ale to było ponad 20 lat temu. Nie mniej jednak tego sposobu na sienię lniane używam do dzisiaj.
Awatar użytkownika
osiol
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 2192
Rejestracja: 17 sty 2006, o 00:00
Lokalizacja: znów gdzieś tam ;)

Re: Siemię lniane

Post autor: osiol » 27 wrz 2013, o 19:25

Ja po prostu zalewałam wodą, trochę odstało i piłam z tymi glutami. mi to nie przeszkadzało ;)
Awatar użytkownika
drsiwek
super forma
super forma
Posty: 6082
Rejestracja: 5 lut 2012, o 20:13
Lokalizacja: punkt W

Re: Siemię lniane

Post autor: drsiwek » 27 wrz 2013, o 20:51

Ja wiem, że pije się ciepłe razem z tymi "glutami" i jest dobre , jak ma ktoś wrzody żołądka :mrgreen:
:piwo:
mint
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 13
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 14:27
Lokalizacja: Łódź

Re: Siemię lniane

Post autor: mint » 28 wrz 2013, o 22:37

A jak ktoś stwierdzi, że jednak gluta nie przełknie - można zastosować zewnętrznie na włosy :D Nawilża jak szatan!
Awatar użytkownika
Milo
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2010, o 01:43

Re: Siemię lniane

Post autor: Milo » 30 wrz 2013, o 00:15

Ja też zalewam gorącą wodą i po odczekaniu paru chwil po prostu piję lub jem łyżeczką (nawet wolę bardziej gęste ;))
Co prawda odkąd piję nie widzę jakiś szczególnych zmian, no może minimalne jeśli chodzi o bóle żołądka, ale nawet jakby nie działało wcale to i tak pić będę, bo mi smakuje. Trochę to zabawne, bo wielu uważa, że jest ohydne i nigdy by go nie zjadło.

Nie stosowałam nigdy na włosy bezpośrednio, choć może faktycznie warto :)
Obrazek

引き寄せて マグネットのように
例えいつか離れても巡り会う
触れていて 戻れなくていい それでいいの
誰よりも大切なあなた
Majja81
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 15
Rejestracja: 19 wrz 2013, o 15:20

Re: Siemię lniane

Post autor: Majja81 » 4 paź 2013, o 12:19

Siemię lniane można wykorzystać na kilka sposobów, ja np zalewam ziarna wrzątkiem czekam około 10 min i potem gęsty płyn nakładam na włosy, to świetna i prosta maseczka do włosów! :)
Zuzulek
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 11
Rejestracja: 29 lip 2021, o 11:19

Re: Siemię lniane

Post autor: Zuzulek » 29 lip 2021, o 14:25

ja zalewam po prostu ciepłą wodą i piję tego glutka ;p
MagdaLena98
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 16
Rejestracja: 30 lip 2021, o 10:44

Re: Siemię lniane

Post autor: MagdaLena98 » 24 sie 2021, o 11:27

też zalewam i tyle ;p
ODPOWIEDZ