Zdrowe przekąski

Nasze ulubione potrawy, przepisy kulinarne, diety cud. Tu piszemy o zdrowym odżywianiu i o tym co tłuste, słodkie i niezdrowe ... ale takie smaczne.
celka
Posty: 6
Rejestracja: 13 lip 2011, o 20:30

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: celka » 27 lip 2011, o 18:48

Ja znam takie przekaski w sumie bardziej dla dzieci ale mi i kolezance bardzo smakowaly :d owocowe szaszłyki - na długą wykałączkę nadziewamy sezonowe owoce ;) możemy polac np syropem malinowym i jeszcze posypać jakimis posypkami ;)) na słodko ale z pomysłem :)
Wiczka
Posty: 8
Rejestracja: 26 lip 2011, o 16:40

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: Wiczka » 1 sie 2011, o 10:54

Ja bardzo lubie suszone owoce, w szczególności banany, figii i śliwki.
bostka
Posty: 1
Rejestracja: 2 sie 2011, o 10:46

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: bostka » 2 sie 2011, o 10:48

suszone owocki pierwsza liga, popieram, choć non stop na nich nie mogę jechać, po pewnym czasie już po prostu muszę zmienić coś. Mam taki swój zestawik ratunkowy jak potrzebuję na szybko odejść od owocków to solone beerfingersy, to są podwójne paluszki, akurat moje ulubione. I tak na zmianę, dzięki temu odżywiam się zdrowo, co jakiś czas mogę zjeść co lubię i wszystko jest na swoim miejscu :-)
Awatar użytkownika
Rilla
super forma
super forma
Posty: 1927
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: Rilla » 4 sie 2011, o 02:18

Sezon jest, to powiem, że nic nie robi mi tak dobrze, jak chrupanie świeżej kalarepki! :cool:

(To u mnie nawet funkcjonuje jako jedno z wcześniejszych wspomnień z dzieciństwa :D)
Awatar użytkownika
filifionka
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 184
Rejestracja: 21 gru 2010, o 15:50
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: filifionka » 4 sie 2011, o 16:39

Bruschetta z pomidorami- bardzo prosta, bardzo smaczna i w miarę zdrowa przekąska.
Potrzebne składniki to pomidory, bazylia, pieczywo, czosnek, oliwa, sól i pieprz.
Pomidory najlepiej sparzyć gorącą wodą i obrać ze skórki. Usunąć pestki i pokroić w drobną kostkę. Bazylię i czosnek posiekać, wrzucić do pomidorów. Pieczywo np.bagietkę pokroić, posmarować oliwą (i ewent. czosnkiem), wstawić do piekarnika (lub wrzucić na grill) na kilka minut, aż zrobi się chrupiące. Na każdą kromką nałożyć porcję pomidorów i gotowe.
Wygląda to tak: Obrazek
Awatar użytkownika
ny batteri
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 96
Rejestracja: 25 maja 2007, o 00:00

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: ny batteri » 20 sie 2011, o 00:29

2 dni temu sięgnęłam do Nigella Express i udało mi się zrobić zdrową i smaczną, jak sądzę, przekąskę, mianowicie
breakfast bars
zachęcam do zabawy w batoniki, bo trudność wykonania jest żadna,a czas to jakieś 5-7min na przygotowanie (+czas na pieczenie)

składniki przepisu Nigelli
1 puszka mleka zagęszczonego słodzonego (397 g)
250 g płatków owsianych (nie błyskawicznych)
75 g wiórków kokosowych
100 g suszonej żurawiny
125 g mieszanki nasion (słonecznik, dynia, sezam)
125 g niesolonych fistaszków

nieco zmodyfikowałam przepis;myślę, że można wymyślać dodatki wedle własnego podniebienia :)
mleko dałam niesłodzone, bo bałam się, że batoniki będą za słodkie, wiórków i orzeszków nie dodałam, bo sierota zapomniałam kupić :) ,zamiast nich pojawiła się obok żurawiny i nasion suszona morela;
jeśli chodzi o proporcje zachowałam ok 250g płatków owsianych, pozostałe dawałam "na oko"

-Mleko słodzone podgrzać lekko w garnuszku. W naczyniu wymieszać wszystkie pozostałe składniki, dolać ciepłego mleka, dobrze wymieszać.
-Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, na to wyłożyć przygotowaną mieszankę .
-Piec około 1 godziny w temperaturze 130ºC.(wsadziłam na termoobieg)
-Po około 15 minutach od wyjęcia pokroić na dowolną ilość batoników (Nigella radzi na 16 :) ).

wklejam zdjęcie z sieci, ale zapewniam, że i moje wyglądają tak:
Obrazek
Anything pure comes from a place with a lot of heart or feeling, this is where I find myself most nested musically
Awatar użytkownika
filifionka
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 184
Rejestracja: 21 gru 2010, o 15:50
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: filifionka » 15 wrz 2011, o 00:54

Słodkie ziemniaki z pikantnym guacamole.

Guacamole: 1 awokado, 1 nieduży pomidor, 1 szalotka (lub ząbek czosnku), 1 mała papryczka chilli, sól, cytryna/limonka (parę kropli); awokado zmiksować lub rozgnieść widelcem, resztę bardzo drobno posiekać.
Bataty upiec lub ugotować (w całości, bez obierania), a jak zrobią się miękkie, przekroić na połówki i smarować dipem.

Rewelacja.
Awatar użytkownika
piesn_smierci
super forma
super forma
Posty: 4148
Rejestracja: 11 wrz 2006, o 00:00
Lokalizacja: poznań

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: piesn_smierci » 15 wrz 2011, o 10:00

Buraki w plasterki skropione oliwą z oliwek, bazylia, oregano, trochę pieprzu, soli do piekarnika i niebo w gębie.
czytając przymruż oko;-)
Awatar użytkownika
filifionka
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 184
Rejestracja: 21 gru 2010, o 15:50
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: filifionka » 18 wrz 2011, o 22:05

W ten sposób można też zrobić "chipsy" marchewkowe. Wystarczy posypać cynamonem.
Awatar użytkownika
piesn_smierci
super forma
super forma
Posty: 4148
Rejestracja: 11 wrz 2006, o 00:00
Lokalizacja: poznań

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: piesn_smierci » 18 wrz 2011, o 22:10

filifionka pisze:W ten sposób można też zrobić "chipsy" marchewkowe. Wystarczy posypać cynamonem.
Mniam
czytając przymruż oko;-)
Awatar użytkownika
bez-emocji
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 231
Rejestracja: 3 lut 2010, o 21:54

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: bez-emocji » 25 wrz 2011, o 16:37

moja ulubiona i banalna przekąska (idealna na problemy typu "nie mam ochoty na obiad, z kolei na coś słodkiego też nie" ^^)
myję surowego ziemniaka, kroję w ćwiartki, lekko polewam oliwą, posypuję bazylią, majerankiem, rozmarynem, oregano i curry indyjskim i wrzucam do piekarnika na max temperaturę na jakieś 10 minut. a w międzyczasie przygotowuję sos czosnkowy ;)
keep real, there'll never be another you!
Awatar użytkownika
Pinkberry
super forma
super forma
Posty: 7088
Rejestracja: 11 sie 2004, o 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: Pinkberry » 21 paź 2011, o 23:07

bez-emocji pisze:moja ulubiona i banalna przekąska (idealna na problemy typu "nie mam ochoty na obiad, z kolei na coś słodkiego też nie" ^^)
myję surowego ziemniaka, kroję w ćwiartki, lekko polewam oliwą, posypuję bazylią, majerankiem, rozmarynem, oregano i curry indyjskim i wrzucam do piekarnika na max temperaturę na jakieś 10 minut. a w międzyczasie przygotowuję sos czosnkowy ;)
Też tak robię, tylko że ja wrzucam kilo ziemniaków i potem wołam kogoś, żeby tego sama nie zjeść. Szkoda prądu na jednego;)
kawi
Posty: 6
Rejestracja: 12 cze 2012, o 22:44

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: kawi » 12 cze 2012, o 23:04

Ostatnio znalazłam ciekawy przepis... albo raczej pomysł na podanie bananów. Banany pokroić na podłużne kawałki, niezbyt grube, namoczyć w cieście naleśnikowym i wrzucić na patelnię. To tzw. "frytki bananowe". W sumie to praktycznie to samo co dotychczas robiłam, bo też maczałam połówki bananów w cieśnie na naleśniki, ale po usmażeniu kombinowałam trochę z polewą karmelową - trzeba zagotować wodę z dużą ilością cukru i usmażone w ten sposób banany w nim zamoczyć, a później szybko pod wodę, żeby zastygło. Niestety nie wyszło, ale może któraś z Was to przetestuje.
Awatar użytkownika
Rilla
super forma
super forma
Posty: 1927
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: Rilla » 20 cze 2012, o 00:06

kawi pisze:Ostatnio znalazłam ciekawy przepis... albo raczej pomysł na podanie bananów. Banany pokroić na podłużne kawałki, niezbyt grube, namoczyć w cieście naleśnikowym i wrzucić na patelnię. To tzw. "frytki bananowe". W sumie to praktycznie to samo co dotychczas robiłam, bo też maczałam połówki bananów w cieśnie na naleśniki, ale po usmażeniu kombinowałam trochę z polewą karmelową - trzeba zagotować wodę z dużą ilością cukru i usmażone w ten sposób banany w nim zamoczyć, a później szybko pod wodę, żeby zastygło. Niestety nie wyszło, ale może któraś z Was to przetestuje.
Zdrowe to to na pewno nie jest :P
Awatar użytkownika
Florka
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 1381
Rejestracja: 3 mar 2010, o 08:25
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: Florka » 17 lip 2012, o 11:22

a ja ostatnio słyszałam o przepisie na chipsy z mikrofali.. Są pewnie zdrowsze niż te kupne :)
... ale to tylko moje zdanie.
Awatar użytkownika
barefoot
Posty: 7
Rejestracja: 9 lip 2012, o 12:37

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: barefoot » 19 lip 2012, o 13:58

blender time! cukinia, jabłko, cytryna, cynamon
w moim przypadku pół cukinii, trzy małe jabłka, plasterek cytryny i pół łyżeczki cynamonu
później już tylko omnomnom
Kimmi84
Posty: 5
Rejestracja: 1 sie 2013, o 10:19

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: Kimmi84 » 10 sie 2013, o 13:43

przekąską może być marchewka do chrupania, suszone jabłuszka, orzechy i owoce ;)
Pozdrowionka :)
majapiwko123
Posty: 5
Rejestracja: 11 sie 2013, o 11:52

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: majapiwko123 » 11 sie 2013, o 12:00

ja jako zdrową przekąskę bardzo lubię pastę z jajka i tuńczyka, do tego bagietka, albo ciemne pieczywo mniam:)
Majja81
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 15
Rejestracja: 19 wrz 2013, o 15:20

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: Majja81 » 4 paź 2013, o 12:28

Suszone owoce, szczególnie jabłka! Są pyszne i bardzo zdrowe, orzechy, rodzynki :)
Awatar użytkownika
EwaEwka
Posty: 5
Rejestracja: 7 paź 2013, o 11:07

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: EwaEwka » 7 paź 2013, o 12:54

Ja na zdrową przekąskę biorę po prostu owoce, kroje na kawałeczki dorzucam marchewkę pokrojoną na większe kawałki i chrupię. Zdrowo i zawsze coś tam można podjeść na filmie :)
nothingisreal
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 44
Rejestracja: 14 lis 2013, o 19:45

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: nothingisreal » 12 lut 2014, o 18:03

Wegański "jogurt"

- tofu
- miękkie owoce, np. maliny
- imbir tarty lub w proszku
- cynamon

Wszystko ładnie zblendować i gotowe :)
ukala
Posty: 3
Rejestracja: 13 lut 2014, o 11:10

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: ukala » 13 lut 2014, o 11:22

te pieczone ziemniaczki są genialne ! akurat by zjadła takiego :P
twerka
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2014, o 13:13

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: twerka » 17 lut 2014, o 13:29

ja uwielbiam przygryzać migdały albo marchewkę
jurekrakoczy
Posty: 3
Rejestracja: 20 lut 2014, o 16:30
Lokalizacja: Poznań miasto doznań

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: jurekrakoczy » 20 lut 2014, o 17:57

Pistacje :serce: jak mam chandrę to mogę zjeść tego z kilogram!
angelinake
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 38
Rejestracja: 18 mar 2014, o 07:43

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: angelinake » 18 mar 2014, o 12:41

ny batteri pisze:wklejam zdjęcie z sieci, ale zapewniam, że i moje wyglądają tak:
Obrazek
Też robię tak, ale nie dodaję mleka, tylko słodzę miodem i dodaję jajek, żeby masa była 'mokra' i zwarta
Roksana13jj
Posty: 6
Rejestracja: 11 wrz 2018, o 11:38

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: Roksana13jj » 11 wrz 2018, o 11:48

Przepis Pinkberry zdecydowanie przypadł mi do gustu, muszę tego spróbować!
Ja również znalazłam ciekawą i smaczną przekąskę "do filmu" --> chipsy z jarmużu. Jak dla mnie,to póki co jedna z najsmaczniejszych zdrowych przekąsek.
Awatar użytkownika
Gerida
Posty: 5
Rejestracja: 20 wrz 2018, o 10:01

Re: Zdrowe przekąski

Post autor: Gerida » 20 wrz 2018, o 10:07

Ja niestety mam alergię na marchewki surowe, ale bardzo je lubię :< Muszę spróbować ciasteczek owsianych, bo nigdy ich nie robiłam a brakuje mi czegoś do przegryzienia w pracy :)
ODPOWIEDZ