Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Poważniej, czyli o polityce, sprawach społecznych, ustawodawstwie i naszych prawach.
ODPOWIEDZ
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2416
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: dobranocka14 » 17 maja 2020, o 20:03

Co jakiś czas pojawiają się na forum pytania dotyczace sformalizowania związku, praw osób niehetero w Polsce, które zawarły związek małżeński za granicą, transkrypcji aktów urodzenia dzieci, posługiwania się symbolem tęczy w kontekście zarzutów o obrazę uczuć religijnych itd. wiec może dobrze jest stworzyć jedno miejsce gdzie będzie można wklejać informacje związane z prawną stroną naszego życia.
Na początek likn do rozmowy RPO (Rzecznika Praw Obywatelskich) z prawniczką zajmującą się ochroną praw osób niehetero.
Ciekawa rozmowa choć konkuzja jest taka, że na wprowadzenie w Polsce rozwiązań satysakcjonujących osoby homoseksualne przyjdzie jeszcze poczekać.

https://youtu.be/VgDaqbYBYCk
miss_nikita
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 16
Rejestracja: 25 lis 2020, o 00:24

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: miss_nikita » 10 mar 2021, o 17:15

queer.pl pisze:USA: trzech mężczyzn żyjących w poliamorycznym związku wpisano do aktu urodzenia dzieci

W USA, w Kalifornii trzech mężczyzn żyjących w poliamorycznym związku zostało wpisanych do aktu urodzenia ich dziecka. To bezprecedensowy przypadek, który nie miał wcześniej miejsca.

Małżeństwo Iana Jenkinsa i Alana Mayfielda trwa już 17 lat. Na przestrzeni czasu dołączył do nich Jeremy Allen Hodges, a razem stanowią związek już od 8 lat. Partnerzy mają dwójkę dzieci, jednak sprawa stała się głośna dopiero za sprawą publikacji książki przez jednego z ojców "Three Dads and a Baby: Adventures in Modern Parenting" (z ang.: "Trzech ojców i dziecko: wyzwania współczesnego modelu wychowania").

Starsze dziecko - 3 letnia Piper - przyszła na świat za pomocą metody in-vitro, w czym pomogła mężczyznom przyjaciółka. Po jej urodzeniu, w klinice wciąż zostały zamrożone jej komórki jajowe, które postanowiła ponownie udostępnić ojcom dziecka, aby mogli postarać się o kolejne. Ich młodszy syn Parker urodził się dzięki pomocy innej przyjaciółki, która zgodziła się zostać surogatką.

Żeby wszyscy mężczyźni mogli formalnie zostać ojcami swoich dzieci i zostać wpisani do ich aktu urodzenia, musieli najpierw stoczyć rozprawę w sądzie. W pierwszej instancji przegrali sprawę, jednak sąd drugiej instancji wyraził zgodę.

Ta sprawa będzie stanowić precedens dla wszystkich rodzin, żyjących w związkach poliamorycznych.
https://queer.pl/news/205294/usa-trzech ... nia-dzieci
miss_nikita
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 16
Rejestracja: 25 lis 2020, o 00:24

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: miss_nikita » 29 maja 2021, o 18:23

wirtualnemedia.pl pisze:GUS modyfikuje formularz spisu powszechnego. Dopuszczone małżeństwa jednopłciowe

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego odpowiedział na pismo interwencyjne ponad 40 organizacji społecznych ws. formularza Spisu Powszechnego dyskryminującego osoby LGBT. GUS dopuścił zaznaczenie twierdzącej odpowiedzi na pytanie dot. stanu cywilnego przez osoby żyjące w jednopłciowym związku małżeńskim, ale osobom transpłciowym i niebinarnym nie daje możliwości zaznaczenia właściwej płci.

Przypomnijmy - w kwietniu ponad 40 organizacji społecznych działających na rzecz praw osób LGBT+ domagało się wprowadzenia zmian w formularzu Spisu Powszechnego. W liście do prezesa Głównego Urzędu Statystycznego alarmowano, że w formularz spisu zmusza osoby LGBT do podawania nieprawdziwych danych dotyczących płci osób transpłciowych i niebinarnych oraz stanu cywilnego osób żyjących w związkach jednopłciowych. O zmiany w formularzu spisu apelowały m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Grupa Stonewall, Kampania Przeciw Homofobii, Miłość Nie Wyklucza, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Tolerado. Z uwagi na zastosowany w formularzu algorytm osoby transpłciowe przed formalnym uzgodnieniem płci i osoby niebinarne są zmuszone wpisywać fałszywe dane nt. własnej płci. Dzieje się tak, ponieważ wypełniając formularz konieczne jest podanie zarówno numeru PESEL, jak i płci osoby wypełniającej spis. Dane te w przypadku osób, które dostosowanie płci w dokumentach do płci rzeczywistej mają przed sobą, będą rozbieżne. Po wpisaniu płci rzeczywistej, która nie jest zgodna z tą zakodowaną w numerze PESEL, system identyfikuje błąd i nie pozwala wypełnić Spisu.

GUS uwzględnia część postulatów organizacji społecznych

GUS uwzględnił rozwiązanie organizacji społecznych dotyczące małżeństw osób tej samej płci odrzucając propozycję zmian tyczących się osób transpłciowych i niebinarnych. Dzięki wspólnemu apelowi ponad 40 organizacji społecznych osoby tej samej płci, które wzięły ślub za granicą, mogą oznaczyć w spisie, że mają męża lub żonę, bez obaw o odpowiedzialność karną za podanie nieprawdziwych danych. Prezes GUS wskazał na to wprost w swojej odpowiedzi – mówi koordynatorka grupy prawnej stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, Milena Adamczewska. Ekspertka dodaje jednak: – Niestety, odpowiedź ta to jednocześnie kolejny przykład systemowej dyskryminacji osób transpłciowych i niebinarnych. Formularz Spisu będzie nadal naruszał prawa człowieka, uniemożliwiając oznaczenie płci zgodnie z płcią rzeczywistą. Tak tego nie zostawimy – osoby, które spis wyklucza mogą liczyć na pomoc prawną organizacji pozarządowych - zapowiada Adamczewska. Nieusatysfakcjonowane reakcją GUS organizacje społeczne wydały oświadczenie odnoszące się do pisma prezesa Rozkruta. Organizacje podkreślają w nim, że Spis przestaje być powszechnym, gdy wyklucza część społeczeństwa, jaką są osoby LGBT i narusza ich dobra osobiste oraz prawa człowieka. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez internet, to jednak nie jedyna opcja.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/g ... dnoplciowe
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2416
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: dobranocka14 » 14 lip 2021, o 14:17

https://www.prawo.pl/prawo/zwiazki-part ... 09442.html

"Brak jakiejkolwiek możliwości prawnego uznania związków jednopłciowych stanowi naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego osób nieheteroseksualnych - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 13 lipca 2021 r. dotyczącym Rosji. Polska także rażąco narusza standardy konwencyjne, a potwierdzenie tego faktu wyrokami Trybunału w Strasburgu jest jedynie kwestią czasu. (...)"
ODPOWIEDZ