Sprawa Ukraińska

Poważniej, czyli o polityce, sprawach społecznych, ustawodawstwie i naszych prawach.
jucha_22
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 333
Rejestracja: 1 lip 2006, o 00:00

Re: Sprawa Ukraińska

Post autor: jucha_22 » 30 mar 2022, o 16:48

nataliagk pisze:
12 mar 2022, o 15:05
Być może rzeczywiście po upadku ZSRR Ukraina obiecała Rosji, że nigdy nie wstąpi do NATO oraz pozbyła się arsenału atomowego w zamian za gwarancję bezpieczeństwa.
Z tym, że na niewiele się to zdało, bo jak Putin sam powiedział w swoim wystąpieniu w 2005 r., że rozpad ZSRR to była największa katastrofa geopolityczna XX wieku. Twierdził również, że Ukraina nie ma prawa być niepodległym państwem, a niedawno zażądał, żeby NATO cofnęło swoją infrastrukturę do stanu sprzed 1997 r.
Można więc wywnioskować, że to Ukraina rozpoczęła rozmowy o przystąpieniu do NATO, znając plany Putina, a nie na odwrót - Putin podjął decyzję o inwazji Ukrainy po tym, gdy ona zaczęła rozmowy z NATO.
To, że Putin zażądał cofnięcia granic NATO do stanu sprzed 1997 r. oznacza też, że ma chrapkę na Polskę i kraje nadbałtyckie. Na szczęście może się cmoknąć, bo w Polsce w połowie lutego została uruchomiona amerykańska tarcza antyrakietowa w Redzikowie. Można więc powiedzieć, że zdążyliśmy w ostatniej chwili.
To ostrzeżenie, że z Rosją nie można wchodzić w jakiekolwiek układy, ani polityczne, ani gospodarcze. Putin tylko zacierał ręce widząc, jak łatwo Europa zgodziła się na tańczy rosyjski gaz poprzez Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Niemcy i Francja nie mogą nawet zarządzić najcięższych sankcji, bo są tak uzależnione od rosyjskiego gazu i ropy, że same na nich ucierpią.
Na szczęście Polska jest związana umową tylko do końca tego roku i od przyszłego będziemy korzystać z gazu norweskiego poprzez Baltic Pipe. Amerykanie dogadali się z Iranem w sprawie ropy i ceny na stacjach paliw będą powoli spadać
Przecież baza w redziekowie nie została ukończona. Żadna tarcza tam nie istnieje bo jakby istniała to Borysek jakos na samym początku wojny nie powiedziałaby ze wysyłała do Polski Brytyjski czy tam natowski system tarczy antyrakietowej. Nie wiem czy dotrzymał słowa bo nie śledzę wszystkiego na bieżąco. Plus czytałam gdzieś a może to w TV mówili ze Polska nie ma swojej tarczy bo kiedy Obama był prezydentem USA coś tam w rozmowach nie poszło dlatego niemieckie tarcze antyrakietowe maja chronić także Polskę.
Redzikowo jest rzut beretem od Słupska skąd pochodzę i na 100% budowa bazy nie została ukończona, tam nawet nie ma żołnierzy NATO. jak zwykle USA obiecało i nie dało.
Awatar użytkownika
neutrall
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 344
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 16:27

Re: Sprawa Ukraińska

Post autor: neutrall » 30 mar 2022, o 19:29

jucha_22 pisze:
30 mar 2022, o 16:48
Przecież baza w redziekowie nie została ukończona. Żadna tarcza tam nie istnieje bo jakby istniała to Borysek jakos na samym początku wojny nie powiedziałaby ze wysyłała do Polski Brytyjski czy tam natowski system tarczy antyrakietowej. Nie wiem czy dotrzymał słowa bo nie śledzę wszystkiego na bieżąco. Plus czytałam gdzieś a może to w TV mówili ze Polska nie ma swojej tarczy bo kiedy Obama był prezydentem USA coś tam w rozmowach nie poszło dlatego niemieckie tarcze antyrakietowe maja chronić także Polskę.
Redzikowo jest rzut beretem od Słupska skąd pochodzę i na 100% budowa bazy nie została ukończona, tam nawet nie ma żołnierzy NATO. jak zwykle USA obiecało i nie dało.
Aha.... No z tego co np. Tu jest napisane https://www.google.com/amp/s/spidersweb.pl/2022/03/amerykanskie-rakiety-w-redzikowie-tarcza-antyrakietowa.html/amp To wynika że tarcza jednak jest... :scratch: Tak na chłopski rozum, zastanawiam się, czy taki sprzęt wojskowy i jednostki są widoczne dla zwykłego zjadacza chleba. Bo to, gdzie dokładnie, w danej miejsowości takie obiekty sie znajdują to chyba informacje tajne. (No chyba że się myle, to prosze o sprostowanie) Bo dane golokalizacyjne dla przeciwnika to także element wojny. Nie bez kozery takie obiekty nie mogą być fotografowane na danym terenie.

Tzn. Co do tarcz antyrakietowych, to jest tak, że do skutecznej ochrony całego obszaru Polski jest potrzebne, tak co najmniej 8, jest też mowa o 16. Jedna tarcza antyrakietowa z powodzeniem ochrania obszar wielkości Warszawy. Kolejne 2-3 tarcze mają być dostarczane, w dalszym czasie. Jedna tarcza na pierwszy rzut oka to mało... ALE w całym systemie NATO taka jedna tarcza to tylko pewien element obronny. Bo cały system NATO nie opiera się na jednego typu sprzęcie wojskowym. Potem są samoloty, obrona przeciw lotnicza, jednostki szybkiego reagowania... Itd... Itp...
Tak dla przykładu... Jakiś czas temu, grzano temat wysłania Polskich samolotów F16 na Ukraine. Wszystko ładnie pięknie... Też byłam za tym pomysłem. Ale potem się okazało że właśnie te F16 jest elementem całego zintegrowanego systemu NATO. Więc powstałaby luka. A następne samoloty w zastępstwie F16, były by dostarczone, przy dobrych wiatrach za 3 lata. Także... No widocznie to nie jest aż tak proste, jakby się wydawało...
''Wolność to stan umysłu''
jucha_22
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 333
Rejestracja: 1 lip 2006, o 00:00

Re: Sprawa Ukraińska

Post autor: jucha_22 » 31 mar 2022, o 18:38

neutrall pisze:
30 mar 2022, o 19:29
jucha_22 pisze:
30 mar 2022, o 16:48
Przecież baza w redziekowie nie została ukończona. Żadna tarcza tam nie istnieje bo jakby istniała to Borysek jakos na samym początku wojny nie powiedziałaby ze wysyłała do Polski Brytyjski czy tam natowski system tarczy antyrakietowej. Nie wiem czy dotrzymał słowa bo nie śledzę wszystkiego na bieżąco. Plus czytałam gdzieś a może to w TV mówili ze Polska nie ma swojej tarczy bo kiedy Obama był prezydentem USA coś tam w rozmowach nie poszło dlatego niemieckie tarcze antyrakietowe maja chronić także Polskę.
Redzikowo jest rzut beretem od Słupska skąd pochodzę i na 100% budowa bazy nie została ukończona, tam nawet nie ma żołnierzy NATO. jak zwykle USA obiecało i nie dało.
Aha.... No z tego co np. Tu jest napisane https://www.google.com/amp/s/spidersweb.pl/2022/03/amerykanskie-rakiety-w-redzikowie-tarcza-antyrakietowa.html/amp To wynika że tarcza jednak jest... :scratch: Tak na chłopski rozum, zastanawiam się, czy taki sprzęt wojskowy i jednostki są widoczne dla zwykłego zjadacza chleba. Bo to, gdzie dokładnie, w danej miejsowości takie obiekty sie znajdują to chyba informacje tajne. (No chyba że się myle, to prosze o sprostowanie) Bo dane golokalizacyjne dla przeciwnika to także element wojny. Nie bez kozery takie obiekty nie mogą być fotografowane na danym terenie.

Tzn. Co do tarcz antyrakietowych, to jest tak, że do skutecznej ochrony całego obszaru Polski jest potrzebne, tak co najmniej 8, jest też mowa o 16. Jedna tarcza antyrakietowa z powodzeniem ochrania obszar wielkości Warszawy. Kolejne 2-3 tarcze mają być dostarczane, w dalszym czasie. Jedna tarcza na pierwszy rzut oka to mało... ALE w całym systemie NATO taka jedna tarcza to tylko pewien element obronny. Bo cały system NATO nie opiera się na jednego typu sprzęcie wojskowym. Potem są samoloty, obrona przeciw lotnicza, jednostki szybkiego reagowania... Itd... Itp...
Tak dla przykładu... Jakiś czas temu, grzano temat wysłania Polskich samolotów F16 na Ukraine. Wszystko ładnie pięknie... Też byłam za tym pomysłem. Ale potem się okazało że właśnie te F16 jest elementem całego zintegrowanego systemu NATO. Więc powstałaby luka. A następne samoloty w zastępstwie F16, były by dostarczone, przy dobrych wiatrach za 3 lata. Także... No widocznie to nie jest aż tak proste, jakby się wydawało...
Powiem tak na święta wybieram się do Polski wiec na 100% wybiorę się tam na spacerek, a ze akurat mieszkam po właściwej stronie miasta to tam mam może z 5KM.

Nie wiem jaki obszar ochrania tarcza, nie jestem w temacie. Co do genialnego pomysłu polskiego wysłania samolotów f16 na Ukrainę to ja jestem przeciwna. Wysłanie samolotów tam spowoduje włączenie się NATO do wojny. Ogolnie Te polskie pomysły to nie wiem skąd się biorą …
Szczerze to już mam dość tej wojny i tego wszystkiego co z nia związane.
Rivet
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 18
Rejestracja: 12 kwie 2022, o 20:37

Re: Sprawa Ukraińska

Post autor: Rivet » 12 kwie 2022, o 20:59

A ja mam nadzieję, że Ukraina dostanie wreszcie więcej broni defensywnej typu czołgi czy samoloty od państw europejskich. To trzęsienie się że "Uuu, prowokujemy Rosje do wojny światowej" podczas gdy Rosja wyczynia absolutnie obrzydliwe rzeczy i regularnie dozbraja sie z pomocą np. Białorusi czy Iranu to troche upadek cywilizacji europejskiej.
Awatar użytkownika
neutrall
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 344
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 16:27

Re: Sprawa Ukraińska

Post autor: neutrall » 23 kwie 2022, o 00:20

Rivet pisze:
12 kwie 2022, o 20:59
A ja mam nadzieję, że Ukraina dostanie wreszcie więcej broni defensywnej typu czołgi czy samoloty od państw europejskich. To trzęsienie się że "Uuu, prowokujemy Rosje do wojny światowej" podczas gdy Rosja wyczynia absolutnie obrzydliwe rzeczy i regularnie dozbraja sie z pomocą np. Białorusi czy Iranu to troche upadek cywilizacji europejskiej.
Przekazywanie ciężkiego uzbrojenia jest niewątpliwie konieczne. Ale w tym wypadku, tego cięższego uzbrojenia które jest od wielu lat w magazynach zbrojeniowych, krajów dawnego bloku wschodniego. I zastąpienie go nowym, taka wymiana sprzętowa między krajami UE a sojuszem NATO, nie tylko sprzyja szybszemu wzmocnieniu obronności Ukrainy, ale też w jakiś sposób modernizuje i unowocześnia zasoby zbrojeniowe krajów dawnego ZSRR które są w NATO. Niemcy które są teraz odżegnywane od czci i wiary ws. Braku zgody na dostarczanie uzbrojenia z Bundeswery na Ukraine, wbrew pozorom sensownie i strategicznie myślą. W tej chwili Niemcy, utworzyli fundusz kompensacyjny dla krajów które wysyłają ze swoich magazynów starszy sprzęt z ZSRR na Ukraine. Druga kwestia to umowy, dotyczące np. Tego w jakim czasie ten sprzęt by był zastępowany. Z resztą przecież to założenie Niemiec co do przekazywania starszego sprzętu na Ukraine i zastępowania go nowym, mówi od dawna Bartosiak. Tutaj kwestią jest tylko uzgodnienie i dogadanie się z krajami NATO, które by uzupełniały te powstałe luki w magazynach zbrojeniowych.
''Wolność to stan umysłu''
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Sprawa Ukraińska

Post autor: ImaSumak » 23 kwie 2022, o 17:19

neutrall pisze:
23 kwie 2022, o 00:20
Rivet pisze:
12 kwie 2022, o 20:59
A ja mam nadzieję, że Ukraina dostanie wreszcie więcej broni defensywnej typu czołgi czy samoloty od państw europejskich. To trzęsienie się że "Uuu, prowokujemy Rosje do wojny światowej" podczas gdy Rosja wyczynia absolutnie obrzydliwe rzeczy i regularnie dozbraja sie z pomocą np. Białorusi czy Iranu to troche upadek cywilizacji europejskiej.
Przekazywanie ciężkiego uzbrojenia jest niewątpliwie konieczne. Ale w tym wypadku, tego cięższego uzbrojenia które jest od wielu lat w magazynach zbrojeniowych, krajów dawnego bloku wschodniego. I zastąpienie go nowym, taka wymiana sprzętowa między krajami UE a sojuszem NATO, nie tylko sprzyja szybszemu wzmocnieniu obronności Ukrainy, ale też w jakiś sposób modernizuje i unowocześnia zasoby zbrojeniowe krajów dawnego ZSRR które są w NATO. Niemcy które są teraz odżegnywane od czci i wiary ws. Braku zgody na dostarczanie uzbrojenia z Bundeswery na Ukraine, wbrew pozorom sensownie i strategicznie myślą. W tej chwili Niemcy, utworzyli fundusz kompensacyjny dla krajów które wysyłają ze swoich magazynów starszy sprzęt z ZSRR na Ukraine. Druga kwestia to umowy, dotyczące np. Tego w jakim czasie ten sprzęt by był zastępowany. Z resztą przecież to założenie Niemiec co do przekazywania starszego sprzętu na Ukraine i zastępowania go nowym, mówi od dawna Bartosiak. Tutaj kwestią jest tylko uzgodnienie i dogadanie się z krajami NATO, które by uzupełniały te powstałe luki w magazynach zbrojeniowych.
Należy też pamiętać, że Ukraincy nie potrafią obslugiwać nowoczesnego sprzętu, bo go nie znają. Należy więc dostarczać im broń, którą będą potrafili od razu użyć.
Lubię kiedy kobieta...
UwielbiamWiosne
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 1 kwie 2023, o 10:47

Re: Sprawa Ukraińska

Post autor: UwielbiamWiosne » 8 cze 2023, o 15:39

Coś cicho w tym wątku, a przecież wojna na Ukrainie nadal trwa. News z ostatniej chwili: "The Washington Post" uważa, że za wysadzenie tamy na Dnieprze odpowiedzialni są Ukraińcy. Gazeta wysnuła taką tezę bez żadnych dowodów, na podstawie informacji od pewnego informatora z Ukrainy.

Zupełnym "przypadkiem" w gazecie tej pracuje Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego. Przypominam słynny tweet Sikorskiego: "Thank you, USA" po tym, jak wysadzony został gazociąg Nord Stream II.

Wygląda na to, że pewne środowiska za wszelką cenę chcą nam wmówić, że USA i Ukraina to państwa terrorystyczne. Natomiast środowiskom tym zupełnie nie przeszkadzają akty terroru, jakie od 24.02.2022 r. Rosjanie fundują Ukraińcom na ukraińskiej ziemi.
UwielbiamWiosne
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 1 kwie 2023, o 10:47

Re: Sprawa Ukraińska

Post autor: UwielbiamWiosne » 26 wrz 2023, o 11:13

Informacja z ostatniej chwili: "Śledczy pracujący nad sprawą wybuchu rakiety w Przewodowie wydali opinię. Wynika z niej, że pocisk, który uderzył w terytorium Polski, był produkcji rosyjskiej, ale wystrzelony został z Ukrainy. Pocisk S 300 ma zasięg liczący od 75 do 90 km, a zdaniem śledczych wówczas pozycje rosyjskie były w takim miejscu, z którego żadna rosyjska rakieta do Przewodowa by nie doleciała. Wykluczono również możliwość wystrzelenia pocisku z terytorium Białorusi, na co zdaniem ekspertów wskazuje zbyt duża odległość od miejsca składowania takich rakiet oraz fakt, że Federacja Rosyjska pocisków tego typu tam nie posiada".

CZY DOBRZE ROZUMIEM, ŻE NASI UKRAIŃSCY BRACIA CHCIELI NAS PODSTĘPNIE WCIĄGNĄĆ W WOJNĘ Z RUSKIMI? Kto zwróci życie tym niewinnym rolnikom, którzy zginęli w Przewodowie? Dzięki ci opatrzności, że mamy taki rozsądny rząd, który nie dał się wciągnąć w tę perfidną grę. A te przykre słowa, które ostatnio Zełeński wygłosił na forum ONZ, bo nie chcieliśmy, aby tanie ukraińskie zboże znowu zalało polski rynek i spowodowało straty polskich rolników? ZA TO WSZYSTKO, CO DLA WAS ZROBILIŚMY, ŻEBYŚCIE MOGLI POKONAĆ RUSKICH NAJEŹDŹCÓW? WSTYDŹ SIĘ ZEŁEŃSKI RAZEM ZE SWOJĄ ŚWITĄ.
Awatar użytkownika
neutrall
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 344
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 16:27

Re: Sprawa Ukraińska

Post autor: neutrall » 4 lis 2023, o 17:56

Nie chce nawet myśleć co będzie za 5-10 lat...
Jako Europa Wschodnia przegrywamy tę wojne. Udało się nieco osłabić Rosje, ale nie aż tak dostetecznie, aby po góra 10 latach nie miała możliwości odrodzić sie jeszczcze silniejsza. W tle toczy się jeszcze wojna energetyczna, która musi się zakończyć pełną niezależnością w Europie od rosyjskich surowców. W przeciwnym wypadku Rosja będzie mieć dwa razy więcej środków na dalsze napędzanie wojen i bęszie mieć lepsze warunki na negocjacje traktatów i sojuszów w Europie.
''Wolność to stan umysłu''
ODPOWIEDZ