Nowoczesna Polska Palikota

Poważniej, czyli o polityce, sprawach społecznych, ustawodawstwie i naszych prawach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Ireth » 26 paź 2011, o 19:36

Laga pisze:skad ateista ma wziac te hamulce?
A skad przekonanie, ze ateista to czlowiek bez hamulcow?
[quote="dotte"Czyli oczywiście nie mówię tu o jakiś satanistycznych kultach, które chołubią świat odwróconych pojęć i odwróconych wartości, destrukcji.[/quote]
Oczywiscie.

Co do "ladu spolecznego". Nie znam sie na historii religii, ale z nauki normalnej historii wynioslam, ze religie duzo czesciej byly przyczyna wojen, niz pomagaly w ich zakonczeniu. Jedynymi chyba, ktorzy konsekwentnie trzymaja sie umilowania wszystkich bliznich, przykazania "nie zabijaj" i odmawiaja udzialu w dzialaniach wojennych sa Swiadkowie Jehowy.
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
Laga
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 557
Rejestracja: 8 lut 2011, o 07:18

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Laga » 26 paź 2011, o 20:03

Ireth pisze:A skad przekonanie, ze ateista to czlowiek bez hamulcow?
prymitywny ateista. co do madrych i dobrych ateistow, to jak dobrze wychowaja swoje dziecko to wyjdzie madry, dobry ateista, z hamulcami, zasadami, oczywiscie. ale wiecej jest ludzi glupich niz madrych i wiecej zlych niz dobrych, wiec ten madry, dobry ateista nie bedzie mial latwego zycia wsrod innych ateistow :D

a ze katolicy "maja hamulce" to widac nawet na forum, ile jest lesbijek ktore sa z religijnych rodzin i maja obawy przed zwiazaniem sie z kobieta?
Awatar użytkownika
babette
super forma
super forma
Posty: 7356
Rejestracja: 25 paź 2005, o 00:00
Lokalizacja: Spod Grunwaldu

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: babette » 26 paź 2011, o 20:15

Laga pisze:a ze katolicy "maja hamulce" to widac nawet na forum, ile jest lesbijek ktore sa z religijnych rodzin i maja obawy przed zwiazaniem sie z kobieta?
Czyli co? Ci z hamulcami religijnymi to prymitywni katolicy?
Wpis pierwotny skonfiskowany.
Niezgodność z ACTA.
dotte
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 159
Rejestracja: 16 cze 2004, o 00:00

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: dotte » 26 paź 2011, o 20:30

Ireth pisze:Co do "ladu spolecznego". Nie znam sie na historii religii, ale z nauki normalnej historii wynioslam, ze religie duzo czesciej byly przyczyna wojen, niz pomagaly w ich zakonczeniu. Jedynymi chyba, ktorzy konsekwentnie trzymaja sie umilowania wszystkich bliznich, przykazania "nie zabijaj" i odmawiaja udzialu w dzialaniach wojennych sa Swiadkowie Jehowy.
Rozpatrując wartości niesione przez różne religie wyznawane przez ludzi, wydaje mi się jednakoż, że wartości te same w sobie są szlachetne, szczytne, dobre. Właśnie o to mi chodzi, o same wartości w sensie egzystencjalnym, filozoficznym oraz etycznym.

Bo to, że w imię czegoś można robić najróżniejsze rzeczy -- doskonale sobię zdajemy sprawę. Człowiek istota ułomna :) lubi naginać, potrafi manipulować faktami na potrzeby chwili lub z innych powodów. Choć sama nie chadzam do żadnego z kościołów, to uważam że religie są potrzebne gdyż porządkują one system ogólnych wartości w różnych zbiorowiskach ludzkich. Nie tylko wartości nomen omen religijnych, lecz też dają o sobie znać w naróżniejszych aspektach życia -- moralnym, prawnym, poznawczym, ekonomicznym (no tu akurat znacznie bardziej brak mi wartości niż je odnajduję :)

Słowo "warość", a co za tym idzie aksjologia wydaje mi się tu kluczowym pojęciem. Czym się kierujemy w życiu, za pomocą jakich kryteriów wartościujemy innych ludzi oraz otaczający nas świat, jak wygląda hierarchia naszych wartości, co jest najistotniejsze -- na czym się opieramy. Czym jet dobro, a czym zło i czy dla nas w ogóle istnieją te pojęcia...
Awatar użytkownika
Ireth
super forma
super forma
Posty: 9197
Rejestracja: 17 cze 2004, o 00:00
Lokalizacja: Ørestad City

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Ireth » 26 paź 2011, o 20:44

dotte pisze:Czym się kierujemy w życiu, za pomocą jakich kryteriów wartościujemy innych ludzi oraz otaczający nas świat, jak wygląda hierarchia naszych wartości, co jest najistotniejsze -- na czym się opieramy. Czym jet dobro, a czym zło i czy dla nas w ogóle istnieją te pojęcia...
Zgoda. Ale czy do oddzielania dobra i zla konieczna jest religia?
Nim nasza kolej zdążymy jeszcze
Wspomnieć proroctwa i przepowiednie
Znaki na niebie myśli piwniczne
Które niejedną zabrały noc
dotte
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 159
Rejestracja: 16 cze 2004, o 00:00

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: dotte » 26 paź 2011, o 22:02

Otóż to! Właśnie to jest chyba kluczowym pytaniem :)

Załóżmy, że nie ma religii. Jak olbrzymie wówczas pojawi się pole do zagospodarowania!
Skąd czerpiemy wzorce, kto występuje w ramach inżyniera naszych dusz i umysłów... Celebryci? Gazety? TV? Politycy? Największy wpływ na nas, na nasze życie i otaczający nas świat mają politycy. To oni decydują o koncesjach, o ustawach, o przepisach gospodarczych. Tworzą główny nurt, wokół którego gromadzą się wpływowe osoby, także ideowcy i autorytety. Sęk w tym, że są to autorytety nie odwołujące się do aksjologii lecz do mniej lub bardziej subiektywnych wartości i osadzający je w kontekście, który w danym momencie jest politycznie potrzebny. Autorytety tak do znudzenia występujące w TV, gazetach, że otwierając lodówkę mamy wrażenie że za chwilę wyskoczy jeden z nich i zacznie coś gadać.

Dlatego uważam, że religie na świecie, spełniają funkcję porządkującą. Są trwałe, ich podwaliny nie zmieniły się od wieków i są niezależne od panującego w danym momencie ustroju, niezależne od będęcej aktualnie u władzy partii.

Załóżmy że w naszym kraju, kulty religijne zostały zepchnięte do nieistotnego marginesu. Coś na ten kształt starano się na różne sposoby osiągnąć w PRLu, a na znacznie większą i dramatyczną w sensie ludzkim skalę w ZSRR. Co chciano przez to osiągnąć? Możliwość nieograniczonej kreacji systemu wartości. Otwarto pole do popisu najróżniejszym ideologom komunistycznym oraz ich zbrojnemu ramieniu wcielającego w życie rzeczone ideologie, bezpiece.

Wolę gdy istnieje wolna konkurencja, czyli dla ideologów politycznych jest silna i okrzepła w danej kulturze konkurencja w postaci jakiejś religii, jakiegoś kościoła lub kościołów.
Awatar użytkownika
babette
super forma
super forma
Posty: 7356
Rejestracja: 25 paź 2005, o 00:00
Lokalizacja: Spod Grunwaldu

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: babette » 26 paź 2011, o 22:20

Ja mam wrażenie, że w naszym kraju biskupów polityka jak najbardziej interesuje i są jej częścią, a nie alternatywą.
Co do religii, to owszem - żywy jest kult i tradycja, że na Święta to trzeba iść do kościoła, natomiast jak się porozmawia o nauczaniu Kościoła, to okazuje się ono być "nieżyciowe", padają słowa że kościół to nie religia, "jestem katolikiem, ale", "wierzę, ale nie w księży", a znowu chyba nie ma osoby, która się nie zgodzi, że Dekalog jest zbiorem uniwersalnych wytycznych.

Odnośnie wzorców i wpływów, to ja wspomniałabym o rodzinie...
Wpis pierwotny skonfiskowany.
Niezgodność z ACTA.
Szaw
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 499
Rejestracja: 27 lis 2007, o 00:00
Lokalizacja: Hell

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Szaw » 26 paź 2011, o 22:40

dotte pisze:Dlatego uważam, że religie na świecie, spełniają funkcję porządkującą.
Porządkującą? Nienawiść wobec wszystkich inności?
Podwaliny niezmienne? Wystarczy policzyć ilość rozłamów chrześcijaństwa.

Przecież religie to nic innego jak wielka manipulacja. Informacji o religii otrzymują ludzie OD INNYCH LUDZI i WIERZĄ IM NA SŁOWO. To jest fakt. Później następuje proces zdobywania władzy i indoktrynacji.
Bez religii było by przynajmniej przyzwoicie. Nikt by świętą "prawdą" nie usprawiedliwiał swojej nikczemności.
Co chciano przez to osiągnąć? Możliwość nieograniczonej kreacji systemu wartości.
Rządzi ten, kto jest silniejszy. Nie da się zabić "przyzwoitości". Wiedza, że krzywdzenie innych jest nie właściwe nie pochodzi z religii, to jest wiedza, którą posiada instynktownie każdy człowiek. W końcu ktoś tą religię wymyślił?
Laga
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 557
Rejestracja: 8 lut 2011, o 07:18

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Laga » 26 paź 2011, o 23:17

Szaw pisze:Wiedza, że krzywdzenie innych jest nie właściwe nie pochodzi z religii, to jest wiedza, którą posiada instynktownie każdy człowiek.
ale strzelilas. to po co to cale wychowywanie skoro ludzie sa dobrzy z natury? :)
Szaw pisze:Przecież religie to nic innego jak wielka manipulacja. Informacji o religii otrzymują ludzie OD INNYCH LUDZI i WIERZĄ IM NA SŁOWO. To jest fakt.
pewnie tak, brutalnie mowiac ludzie rzadzacy innymi wymyslili i narzucili religie, zeby utrzymac cholote w ryzach :D
ma_noki
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 168
Rejestracja: 6 sie 2008, o 02:00

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: ma_noki » 27 paź 2011, o 10:59

Laga pisze:
ma_noki pisze:a po drugie wiele osob, ktore uwaza sie za katolikow, popiera in vitro (najpozniej, gdy problem np. bezplodnosci zaczyna dotyczyc ich najblizszego otoczenia: dzieci, rodzenstwo, wnuki itd.) i refundowanie tego zabiegu.
ja mowie o prawdziwych katolikach, nieduzej grupie, a nie tych co tam swietuja w katolickie swieta.
O prawdziwych katolikach czyli o kim? Bo jesli masz na mysi osoby, ktore w 100% zyja wedlug doktryn, nakazow, przykazow itd. KK, to przypuszczam, ze mowimy tu raczej o garstce ludzi, a nie o wiekszosci jakiegokolwiek, w tym takze Polskiego spoleczenstwa.

Ja tez nie mowie tutaj o ludziach, ktorych katolicyzm ogranicza sie do prezentow pod choinka i do wielkanocnego jajka, tylko o ludziach praktykujacych: chodzacych regularnie na msze, przyjmują sakramenty (pokuty & pojednania, eucharystii itd.).
I mowie o przypadkach, ktore znam osobiscie: np.moja rodzina z babciami na czele..., rodziny moich bliskich znajomych.
Temat in-vitro jest w Polsce tematem unikanym / kontrowersyjnym (a dla pary heteroseksualnej czesto wstydliwym), ale jak sie go poruszy, to sie okazuje, ze duzo par jest zmuszonych korzystac z tej metody.
Szaw
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 499
Rejestracja: 27 lis 2007, o 00:00
Lokalizacja: Hell

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Szaw » 27 paź 2011, o 12:12

Laga pisze:ale strzelilas. to po co to cale wychowywanie skoro ludzie sa dobrzy z natury? :)
Czytaj ze zrozumieniem. Napisałam, że WIEDZĄ, a nie, że postępują. Każdy człowiek wie, co dla danej społeczności jest budujące, a co niszczące. Żaden człowiek nie chciał by być ofiarą ostracyzmu za to jaki jest. Taka społeczność jest destrukcyjna.

Dlaczego ludzie mimo tej wiedzy postępują niewłaściwie? Z lęku, że zbiorowość ich wyprze, napiętnuje i sami staną się ofiarą. A, że są sami i bezradni, to ten lęk powstrzymuje ich od właściwego zachowania.

Czasami są też głupi i okrutni.
dotte
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 159
Rejestracja: 16 cze 2004, o 00:00

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: dotte » 31 paź 2011, o 13:18

Dzisiejszy dzień przyniósł kolejne przejawy normalizacji i unowocześniania naszego kraju:
http://niezalezna.pl/18322-palikot-klamca-i-oszust
No ale tak sobie myślę, że wcale nie płacić -- to by dopiero było całkiem nowocześnie.
diva2
Posty: 4
Rejestracja: 16 lis 2011, o 10:54

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: diva2 » 17 lis 2011, o 09:43

Ja jestem za tym żeby coś się w naszej polityce i mentalności pozmieniało i mam nadzieje, że partia Palikota to zapoczątkuje.
Graoza
Posty: 9
Rejestracja: 21 lis 2011, o 22:36

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Graoza » 29 lis 2011, o 22:48

Palikot może być beneficjentem tego całego kryzysu, którego appogeum do Polski za parę miesięcy dotrze.
Tyle, że już mu sondaże trochę w dół poleciały (myśle, że niektórzy z tego miliona, co na niego zagłosowali się przestraszyli) i powoli przybiera skamieniałą retorykę SLD, a to żaden powiew świeżości...
I am sexy and I know it
Awatar użytkownika
gusto
super forma
super forma
Posty: 2531
Rejestracja: 10 paź 2005, o 00:00

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: gusto » 30 lis 2011, o 21:55

Cokolwiek myślę sobie o politycznej karierze pana Palikota dowiedziałam się ostatnio, że jest on odpowiedzialny za wydawnictwo słowo/obraz terytoria. Jeśli to prawda to zdecydowanie należy mu się głęboki ukłon za to. Choć równie dobrze mógł to być żart. Nie czytałam książek napisanych przez pana Palikota, ale kolega który czytał stwierdził, że język tam użyty najłatwiej można streścić słowem "kloaczny, tabloidowy, wulgarny". To chyba również o czymś świadczy.
Awatar użytkownika
Japonka
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 3906
Rejestracja: 3 paź 2004, o 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Japonka » 1 gru 2011, o 11:32

gusto pisze: jest on odpowiedzialny za wydawnictwo . Jeśli to prawda to zdecydowanie należy mu się głęboki ukłon za to.
A ja nie rozumiem, dlaczego. Jeśli ja mam pieniądze i kupie sobie jakieś wydawnictwo, to będziesz mi się także kłaniać
Pozdrawiam Piękne Panie
shortbreaths
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 314
Rejestracja: 18 maja 2011, o 16:54

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: shortbreaths » 1 gru 2011, o 15:34

Japonka pisze:
gusto pisze: jest on odpowiedzialny za wydawnictwo . Jeśli to prawda to zdecydowanie należy mu się głęboki ukłon za to.
A ja nie rozumiem, dlaczego. Jeśli ja mam pieniądze i kupie sobie jakieś wydawnictwo, to będziesz mi się także kłaniać
Nie kupił, ale był współzałożycielem.
Jakkolwiek idealny nie jest, to takie sprawy doceniam.
Awatar użytkownika
Agmar
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 431
Rejestracja: 24 lis 2009, o 01:00

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Agmar » 9 kwie 2012, o 20:53

gusto pisze: Nie czytałam książek napisanych przez pana Palikota, ale kolega który czytał stwierdził, że język tam użyty najłatwiej można streścić słowem "kloaczny, tabloidowy, wulgarny". To chyba również o czymś świadczy.
Podobnie jak jego niedawne wypowiedzi o "ciotach" i "pedałach", no nie?
Agnieszka
Awatar użytkownika
deadvoice
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2012, o 20:59

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: deadvoice » 10 kwie 2012, o 02:01

Nie ma co, dobra szopka w stylu Palikota nie jest zła.. ;)
a life lived in lies is a life of denial.
Laga
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 557
Rejestracja: 8 lut 2011, o 07:18

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Laga » 13 kwie 2012, o 21:39

wow, partia Palikota chce zmiany w finansowaniu partii z budżetu państwa :shock: że też nie wierzyłam, że Palikot jest lepszy od reszty socjalistów. :)
_notofrugo
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 467
Rejestracja: 3 sie 2010, o 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: _notofrugo » 14 kwie 2012, o 11:25

Palikot nie jest socjalistą...
Laga
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 557
Rejestracja: 8 lut 2011, o 07:18

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Laga » 14 kwie 2012, o 19:47

to masz pojęcie o polityce. :D
Awatar użytkownika
ania4
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 20
Rejestracja: 28 maja 2009, o 02:00

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: ania4 » 17 kwie 2012, o 20:11

Laga pisze:
Ireth pisze:A skad przekonanie, ze ateista to czlowiek bez hamulcow?
prymitywny ateista. co do madrych i dobrych ateistow, to jak dobrze wychowaja swoje dziecko to wyjdzie madry, dobry ateista, z hamulcami, zasadami, oczywiscie. ale wiecej jest ludzi glupich niz madrych i wiecej zlych niz dobrych, wiec ten madry, dobry ateista nie bedzie mial latwego zycia wsrod innych ateistow :D

a ze katolicy "maja hamulce" to widac nawet na forum, ile jest lesbijek ktore sa z religijnych rodzin i maja obawy przed zwiazaniem sie z kobieta?
zdaję sobie sprawę że odpowiedź na tak stary post to poważny necropost:

moim zdaniem religia nie daje ludziom hamulców. W większości sytuacjach z którymi ja osobiście się natchnełam
ludzie używali religii aby usprawiedliwić swoje (wątpliwie moralne czyny). Imo, religia ma minimalny, lub nie ma żadnego wpływu na postawę ludzi oraz moralność ich zachowań. Zauważ że są kraje w których znaczna większość to ateiści (Japonia), a poziom przestępczości tym kraju jest znacznie niższy niż w USA (którego społeczeństwo jest de facto wyjątkowo religijne).

Religia przekazuje wiele dogmatów. Niewiele z nich trafia jednak do ludzi i zauważ że ludzie sami sobie "wybierają" co jest dobre a co złe. Dla przykładu wielu katolików nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji, którą tak potępia kościół.

Na koniec chciała bym dodać, że nie wierzę w boga. Nie potrzebuję żadnej nagrody/kary w życiu pośmiertnym(w które zresztą nie wierze). Nie stosuje się do żadnych norm moralnych, które mnie nie obchodzą w żadnym stopniu, nie staram się też zrozumieć co jest "dobre" a co "złe".
Jednak, nie krzywdzę ludzi. Nie kradnę, nie morduję. Staram się nie unieszczęśliwiać innych ludzi. Wiesz czemu?
Ponieważ źle się z tym czuję. Odczuwam wyrzuty sumienia gdy robię coś co mogło by zranić innych ludzi, a czuję się szczęśliwa kiedy robię coś co innych ludzi uszczęśliwia. Jest to tak zwana empatia. Zdolność nabyta przez ludzi w trakcie ewolucji. Bóg w cale nie jest potrzebny. Jeśli nie wyobrażasz sobie posiadania "hamulców", w wypadku kiedy nie istnieje magiczny stwórca który wymierzy ci karę lub nagrodzi po śmierci... w takim razie zastanawia mnie tylko twoja zdolność empatii ;3
Laga
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 557
Rejestracja: 8 lut 2011, o 07:18

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: Laga » 18 kwie 2012, o 16:38

takie rozważania to raczej do Duchowych rozterek. ja też uważam, że religia nie powinna być finansowana z budżetu państwa, ale nie dlatego, że religia nie daje nic dobrego. Palikot nie chce finansować religii, ale za to chce finansować in-vitro. to jak to? jednym będzie zabierał by dać to drugim, taki system to zwykłe złodziejstwo

to tak samo w pewnej debacie wypowiadał się Kazimierz Kutz, który mówił, że kościół musi być oddzielony od państwa. to ciekawe co by powiedział, gdyby jakiś liberał mu zasugerował, że w takim razie idźmy za ciosem - niech kultura też będzie oddzielona od państwa. ciekawe co by pan artysta na to powiedział :)
_notofrugo
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 467
Rejestracja: 3 sie 2010, o 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: _notofrugo » 18 kwie 2012, o 16:52

Laga, Ty i Twoje postrzeganie rzeczywistości jest fascynujące. Gdzie żyją takie dziewczyny???
Awatar użytkownika
ania4
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 20
Rejestracja: 28 maja 2009, o 02:00

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: ania4 » 18 kwie 2012, o 17:33

Laga pisze:takie rozważania to raczej do Duchowych rozterek. ja też uważam, że religia nie powinna być finansowana z budżetu państwa, ale nie dlatego, że religia nie daje nic dobrego. Palikot nie chce finansować religii, ale za to chce finansować in-vitro. to jak to? jednym będzie zabierał by dać to drugim, taki system to zwykłe złodziejstwo

to tak samo w pewnej debacie wypowiadał się Kazimierz Kutz, który mówił, że kościół musi być oddzielony od państwa. to ciekawe co by powiedział, gdyby jakiś liberał mu zasugerował, że w takim razie idźmy za ciosem - niech kultura też będzie oddzielona od państwa. ciekawe co by pan artysta na to powiedział :)
trochę nie bardzo rozumiem co chcesz powiedzieć
uważasz że podatki i finansowanie czegokolwiek to złodziejstwo?
(w końcu, zawsze jak dajesz komuś na coś pieniądze, to oznacza że tych pieniędzy nie starczy dla kogoś innego)

Czy może chodzi ci o "skoro palikot nie chce finansować kościoła - katolików, to dlaczego chce finansować in Vitro - ateistow"?

jeśli chodzi o to drugie, to nie uważam że In vitro było by finansowanie tej drugiej strony. O ile kościoł jest przeciwko invitro, to nie oznacza to że katolicy są przeciwko invitro.Wielu nie ma nic przeciwko tej metodzie, i to katolicy przedewszystkim z niej korzystają (z racji tego że ta grupa stanowi znaczną większość populacji naszego kraju).

Dowód: http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x3 ... -in-vitro/ (dane z przed 2 lat)

Po za tym uważam ze finansowanie invitra(w niektórych przypadkach), jest korzystne dla społeczeństwa. Obecnie przyrost naturalny w polsce jest bardzo niski. Dodatkowe jednostki w społeczeństwie, bez wątpienia pozytywnie wpłyną na gospodarkę w przyszłości, a sam koszt in vitra, jest niski w porównaniu do potencjalnego zysku. (zakładając że osoba przeżyje wystarczająco długu, zostanie w polsce, będzie pracowała i płaciła podatki). Dlatego uważam że finansowanie invitra dla ludzi którzy nie mogli by mieć dzieci, + ich zarobki nie są wystarczające aby pokryć koszty, jest opłacalne dla polski. I nie widzę powodu żeby mieszać w to jakiś światopoglądowych wizji ;3.
plepleple
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 47
Rejestracja: 14 kwie 2012, o 16:16

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: plepleple » 18 kwie 2012, o 20:29

Laga pisze: to tak samo w pewnej debacie wypowiadał się Kazimierz Kutz, który mówił, że kościół musi być oddzielony od państwa. to ciekawe co by powiedział, gdyby jakiś liberał mu zasugerował, że w takim razie idźmy za ciosem - niech kultura też będzie oddzielona od państwa. ciekawe co by pan artysta na to powiedział :)

Proponuję najpierw sprawdzić, ile pieniędzy idzie z kasy państwa na kościół a ile na szeroko rozumianą kulturę..
dotte
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 159
Rejestracja: 16 cze 2004, o 00:00

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: dotte » 19 kwie 2012, o 13:34

Ja natomiast proponuję, aby sprawdzić czym jest ten enigmatyczny "Fundusz Kościelny".
Powstał on w 1950 przez nacjonalizację lub przejęcie (co w sumie wychodzi na jedno) dóbr materialnych Kościoła. Władza ludowa wzięła sobie różne dobra kościelne, do których należały między innymi szpitale, przytułki, domy należące do różnych zakonów, niektóre kościoły gdzie pobudowała np. magazyny ze zbożem, ziemię bodajże powyżej 50 hektarów -- teoretycznie całość tych dóbr powinna była na mocy ustawy z 1950 przewędrować do tegoż Funduszu Kościelnego.
Funduszem zarządzał Urząd do Spraw Wyznań, podlegający esbecji (czyli MBP przemianowane w 1954 roku na MSW). Być może dlatego po 1989, część esbeków postanowiła uwłaszczyć się w miarę swych potrzeb, wykorzystując do tego Fundusz Kościelny, który przez lata był w ich gestii. W 2008 jeden z takich przypadków ujrzał światło dzienne:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/ ... Majatkowej

Tak więc, wbrew pozorom, Fundusz Kościelny nie powstał z łaskawości i uczynności władz PRLu lecz z zabranych Kościołowi dóbr najróżniejszych, które on zgromadził na przestrzeni lat (głównie z darowizn wiernych, którzy np. zapisywali że po śmierci chcą przekazać swój majątek jakiemuś kościołowi).
Awatar użytkownika
ania4
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 20
Rejestracja: 28 maja 2009, o 02:00

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: ania4 » 19 kwie 2012, o 14:37

fundusz kościelny to nie jedyne źródło finansowania kościoła przez państwo

http://www.polityka.pl/kraj/analizy/150 ... ciola.read

oraz

http://pl.wikipedia.org/wiki/Finansowan ... ych#Polska
(rubryka "Całkowita wielkość finansowania").

nie będę już dyskutowała na temat legalności funduszu kościelnego, ale jak widać to tylko mała część z tego co państwo płaci
z czego lwia część to (imo niepotrzebna) katecheza w szkołach
dotte
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 159
Rejestracja: 16 cze 2004, o 00:00

Re: Nowoczesna Polska Palikota

Post autor: dotte » 19 kwie 2012, o 14:45

ania4 pisze:nie będę już dyskutowała na temat legalności funduszu kościelnego
A to szkoda, bo gdy został dotknięty ten temat i państwowej Komisji Majątkowej -- zaczęło być ciekawie :>
No ale pewnie to nie czas i miejsce by mówić w tym wątku o osobach, które zastanawiają się jak w państwowy system rurek wkręcić swój prywatny kurek.
ODPOWIEDZ