Badanie na HIV

Poważniej, czyli o polityce, sprawach społecznych, ustawodawstwie i naszych prawach.
Awatar użytkownika
Pamada
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 60
Rejestracja: 24 mar 2009, o 01:00
Lokalizacja: stolica

Badanie na HIV

Post autor: Pamada » 23 sty 2011, o 15:52

Oczywiście zostałam zainspirowana do założenia tego tematu, HIV/AIDS raczej nie jest rakiem, stąd osobny wątek.

Wiadomo, że co jakiś czas robi się akcje, kampanie na ten temat, ba, są nawet punkty pobrań oferujące anonimowość za darmochę. I tu właśnie Was się pytam - robiłyście coś takiego, tzn w takim 'punkcie'? Jakoś dziwnie odnoszę wrażenie (oczywiście zakładając, że istnieje coś takiego jak 'jakość' badania), że to się robi po łebkach. Ale to tylko wrażenie, stąd ten wątek.

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Wchodzisz, oddajesz krew, piszesz własny nick na probówce, wychodzisz, wracasz po wyniki i papa?
Awatar użytkownika
austin_alex
super forma
super forma
Posty: 4260
Rejestracja: 7 gru 2009, o 01:00

Re: Badanie na HIV

Post autor: austin_alex » 23 sty 2011, o 18:31

Pamada pisze:Oczywiście zostałam zainspirowana do założenia tego tematu, HIV/AIDS raczej nie jest rakiem, stąd osobny wątek.
Doceniam i dziękuję.
Pamada pisze:robiłyście coś takiego, tzn w takim 'punkcie'?
Ja zrobiłam to w taki sposób, że poszłam do stacji poboru krwi i oddałam "na honorowego krwiodawcę".
Przy okazji badają tam oddaną krew na różne rzeczy, m.in. na obecność wirusów.
Gratis dodają 8 czekolad, zwolnienie lekarskie z pracy na 1 dzień, soczek i satysfakcję, a w niektórych miastach zniżkę na MPK
Tak że polecam, choć oczywiście nie każdy może.
Praktyczna strona: przychodzisz bez zgłaszania, od ręki wypełniasz małą ankietę, pobierają próbkę do badania, zakładają książeczkę honorowego krwiodawcy, pobierają i każą chwilę odpocząć.
Całość trwa może z jakieś 45 minut.
Awatar użytkownika
babette
super forma
super forma
Posty: 7356
Rejestracja: 25 paź 2005, o 00:00
Lokalizacja: Spod Grunwaldu

Re: Badanie na HIV

Post autor: babette » 23 sty 2011, o 21:21

Wow, są gratisy...

Prościej jest pójść do ośrodka, a w każdym większym mieście - na pewno i Warszawie, i w Poznaniu takie są, a listę można znaleźć online - są ośrodki, w których anonimowo i bezpłatnie można się zbadać na obecność wirusa (-ów).
Jeśli bada się mając jakieś podejrzenia, stacja krwiodawstwa jest miejscem do tego nieprzeznaczonym. Zawsze trzeba pamiętać o możliwości zakażenia jeszcze niewykrywalnego w testach. Oddawanie krwi w takiej sytuacji... hmmm...
Wpis pierwotny skonfiskowany.
Niezgodność z ACTA.
Awatar użytkownika
Rilla
super forma
super forma
Posty: 1927
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Badanie na HIV

Post autor: Rilla » 23 sty 2011, o 21:30

Ja robię raz na jakiś czas badania w poradni diagnostycznej (http://www.podwale-siedem.pl/). Wchodzę, czekam na pogadankę z lekarzem (zależy ile jest osób itd.), chwilę rozmawiam, wypełniamy ankietę, idę się ukłuć. Po godzinie wracam po wynik, podaję pani w okienku hasło, odbieram świstek, czytam, uśmiecham się, dziękuję i wychodzę.
Szybko, bezstresowo, anonimowo.

Kiedyś robili jeszcze różne żółtaczki i inne takie, niestety przestali z powodu braku funduszy :(
Awatar użytkownika
austin_alex
super forma
super forma
Posty: 4260
Rejestracja: 7 gru 2009, o 01:00

Re: Badanie na HIV

Post autor: austin_alex » 23 sty 2011, o 21:37

babette pisze:Jeśli bada się mając jakieś podejrzenia...
Cały numer z HIV polega na tym, że podejrzenia powinien mieć każdy człowiek przez całe życie.
Niezależnie, co wyprawiał albo i nie wyprawiał.
A propos, lista ośrodków:
http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-s ... 34685.html
Awatar użytkownika
filifionka
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 184
Rejestracja: 21 gru 2010, o 15:50
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Badanie na HIV

Post autor: filifionka » 24 sty 2011, o 00:24

Rilla pisze: Kiedyś robili jeszcze różne żółtaczki i inne takie, niestety przestali z powodu braku funduszy :(
W punktach krwiodawstwa krew dawcy jest badana również pod kątem występowanie w niej wirusów żółtaczki typu B i C, nie tylko HIV.
Awatar użytkownika
Rilla
super forma
super forma
Posty: 1927
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Badanie na HIV

Post autor: Rilla » 24 sty 2011, o 01:45

filifionka pisze:
Rilla pisze: Kiedyś robili jeszcze różne żółtaczki i inne takie, niestety przestali z powodu braku funduszy :(
W punktach krwiodawstwa krew dawcy jest badana również pod kątem występowanie w niej wirusów żółtaczki typu B i C, nie tylko HIV.
Przecież ja nie pisałam o krwiodawstwie. Zresztą, ja nawet nie mogę być dawcą.

Poza tym, też mi się wydaje, że promowanie stacji krwiodawstwa, jako miejsc gdzie się idzie zbadać na HIV, to zły pomysł. Punktów diagnostycznych jest dużo, zrobienie takiego badania nie stanowi większego problemu, a "krwiopijcy" mają na pewno o wiele więcej pilniejszej roboty (nie mówię, że nie testują na obecność HIV, ale nie jest to głównym zadaniem takich miejsc).


Swoją drogą, udało mi się w życiu parę osób namówić do badania. To taka moja mała misja edukacyjna :)
Awatar użytkownika
lena_b
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2009, o 19:14

Re: Badanie na HIV

Post autor: lena_b » 24 sty 2011, o 10:42

We Wrocławiu są co najmniej dwa punkty zajmujące się diagnostyką HIV. Ja byłam dwa razy na podwalu, to jest zresztą chyba najdłużej działający punkt. Pani doktor bardzo miła, ale tak mnie przepytała jak na Szucha. Pytała o : orientację seksualna, ilość partnerek, ilość partnerek moich partnerek i w ogóle miałam rozplanować siatkę konfiguracji l-word. Poza tym pytała o narkotyki i inne środki przekazu wirusa. Chyba był to porządny wywiad :] Lekarki z diagnostyk trenowały w Mosadzie :]
A co do punktów krwiodawstwa to wyniki HIV nie są tam dokładne, tym bardziej że na tego wirusa potrzebny jest drogi sprzęt i nie każda placówka go ma, po drugie testy pod względem obecności HIV nie trwają jeden dzień. Chyba, że coś się zmieniło, ja pamiętam, że najwcześniej można było odebrać wynik po tygodniu.
Oczy tej małej, jak dwa błękity. Myśli tej małej, białe zeszyty.
Awatar użytkownika
Rilla
super forma
super forma
Posty: 1927
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Badanie na HIV

Post autor: Rilla » 24 sty 2011, o 17:25

lena_b pisze:A co do punktów krwiodawstwa to wyniki HIV nie są tam dokładne, tym bardziej że na tego wirusa potrzebny jest drogi sprzęt i nie każda placówka go ma, po drugie testy pod względem obecności HIV nie trwają jeden dzień. Chyba, że coś się zmieniło, ja pamiętam, że najwcześniej można było odebrać wynik po tygodniu.
Są dwa rodzaje badań, mają jakieś tam numerki, nigdy nie pamiętam jakie ;) Jak kiedyś gadałam z lekarzem przed testem i pytałam o to, to mówił, że różnica między nimi jest właściwie żadna jak chodzi o dokładność - chodzi o czas od zakażenia w jakim wirus jest wykrywany. Ten test, którego wynik można odebrać po godzinie jest na 12 tygodni, ten na który czeka się kilka dni jakoś krócej. W każdym razie, na Podwalu 7 zawsze można było wybrać, który się chce albo nawet zrobić oba, ale to raczej lekarz po wywiadzie pomagał zdecydować.
Awatar użytkownika
pigula73
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 804
Rejestracja: 2 gru 2004, o 00:00

Re: Badanie na HIV

Post autor: pigula73 » 24 sty 2011, o 17:39

babette pisze: ...
Jeśli bada się mając jakieś podejrzenia, stacja krwiodawstwa jest miejscem do tego nieprzeznaczonym. Zawsze trzeba pamiętać o możliwości zakażenia jeszcze niewykrywalnego w testach. Oddawanie krwi w takiej sytuacji... hmmm...
To się nazywa tzw. okienko serologiczne. Dziewczyny, warto się badać bo i "złapać" HIV można w głupi, jednorazowy sposób. Polecam stronkę http://www.aids.gov.pl/ Miałam prowadzone przez nich szkolenie, ze względów zawodowych.
Macie podany telefon - poradzą, podadzą adresy.
Awatar użytkownika
pigula73
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 804
Rejestracja: 2 gru 2004, o 00:00

Re: Badanie na HIV

Post autor: pigula73 » 24 sty 2011, o 17:52

Właściwie punkty darmowego testowania są również na ich stronce (można skorzystać z adresów, bez dzwonienia). Można też mailowo zapytać o jakieś szczegóły...
Awatar użytkownika
mAnDeLa
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 119
Rejestracja: 21 lis 2006, o 00:00
Lokalizacja: Location Location

Re: Badanie na HIV

Post autor: mAnDeLa » 24 sty 2011, o 19:50

Ja robiłam badanie pod koniec ubiegłego roku w Warszawie (Izis na Chmielnej 4). Nie trzeba się zapisywać tylko przychodzi się w godzinach otwarcia. Czasem jest kilka osób w kolejce, czasem nie ma nikogo. Nie czeka się długo. Na początku jest wywiad czyli seria pytań, a następnie idzie się na pobranie krwi. Nie pamiętam dokładnie, ale wyniki są już chyba następnego dnia. Idzie się na 1 piętro po odbiór.
Robiłam badanie bardziej z czystej ciekawości i trochę za namową koleżanki z pracy, która bała się sama iść. Za pierwszym razem nie byłam zbyt rozmowna, ale jak poszłam drugi raz z moją dziewczyną (robiłam za tłumacza, bo ma aparat słuchowy i miała obawy, że nie zrozumie lekarza) to trafiłam na Pana, który wyjaśnił, że można zawsze przyjść, nie tylko na samo badanie, ale także by porozmawiać. W ogóle wszystkie te osoby, na które trafiłam w Izis (w sumie 4) były naprawdę pomocne.
Awatar użytkownika
babette
super forma
super forma
Posty: 7356
Rejestracja: 25 paź 2005, o 00:00
Lokalizacja: Spod Grunwaldu

Re: Badanie na HIV

Post autor: babette » 24 sty 2011, o 20:47

austin_alex pisze:
babette pisze:Jeśli bada się mając jakieś podejrzenia...
Cały numer z HIV polega na tym, że podejrzenia powinien mieć każdy człowiek przez całe życie.
Niezależnie, co wyprawiał albo i nie wyprawiał.
A propos, lista ośrodków:
http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-s ... 34685.html
Wcięło mi wczoraj posta, więc dziś..

Z podejrzeniem, to sorry, ale farmazony piszesz - HIV to nie grom czy inna cegła z dachu, tylko określone sytuacje, w których może dojść do zakażenia tym w sumie dość nietrwałym wirusem. Życie z ciągłym podejrzeniem to najprostsza droga do paranoi.
Jeśli naprawdę się możliwość zakażenia podejrzewa, to się którąś z tych sytuacji zaliczyło i stacja krwiodawstwa nie jest miejscem przeznaczonym do wyjaśniania czy doszło do zakażenia. W nich się krew oddaje, stacje na to mają określone budżety, które są przeznaczone m.in. na badanie potencjalnych krwiodawców. Tych, które wierzą, że nie mają przeciwwskazań, a nie mają podejrzenia.
Badania można zrobić anonimowo w punktach, ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, pracowniczego czy w końcu prywatnie.

Przy okazji - znacznie bardziej po "ryzykownym zachowaniu" bałabym się zakażenia WZW B czy C - o ile zakażonych HIV jest zarejestrowanych od 1985 r. 13 tys, było w sumie 2,5 tys chorych na HIV, z tego połowa zmarła, to jest to niewiele w porównaniu do liczby chorych na WZW, których na pewno jest powyżej miliona, a może i bliżej dwóch.
Wpis pierwotny skonfiskowany.
Niezgodność z ACTA.
Awatar użytkownika
austin_alex
super forma
super forma
Posty: 4260
Rejestracja: 7 gru 2009, o 01:00

Re: Badanie na HIV

Post autor: austin_alex » 24 sty 2011, o 21:58

babette pisze:HIV to nie grom czy inna cegła z dachu, tylko określone sytuacje
Pod tytułem: uprawianie seksu bez zabezpieczenia.
Każdy, kto się kiedykolwiek w życiu, z kimkolwiek (w tym z dziewicą, zakonnicą i rodzonym mężem), w jakiejkolwiek technice i konfiguracji w ten sposób bzykał, powinien mieć co do siebie podejrzenie.
Awatar użytkownika
filifionka
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 184
Rejestracja: 21 gru 2010, o 15:50
Lokalizacja: Nibylandia

Re: Badanie na HIV

Post autor: filifionka » 25 sty 2011, o 03:03

babette pisze: Przy okazji - znacznie bardziej po "ryzykownym zachowaniu" bałabym się zakażenia WZW B czy C - o ile zakażonych HIV jest zarejestrowanych od 1985 r. 13 tys, było w sumie 2,5 tys chorych na HIV, z tego połowa zmarła, to jest to niewiele w porównaniu do liczby chorych na WZW, których na pewno jest powyżej miliona, a może i bliżej dwóch.
Do ponad 60% wszystkich zakażeń WZW typu B dochodzi w placówkach służby zdrowia-częściej na oddziałach niezabiegowych niż zabiegowych. Lista "ryzykownych zachowań" dość długa, ale akurat na WZW typu B można się zaszczepić. Organizm wytwarza przeciwciała przez ok. 5 lat po ostatniej dawce szczepionki (są 3).
babette pisze: Jeśli bada się mając jakieś podejrzenia, stacja krwiodawstwa jest miejscem do tego nieprzeznaczonym. Zawsze trzeba pamiętać o możliwości zakażenia jeszcze niewykrywalnego w testach. Oddawanie krwi w takiej sytuacji... hmmm...
Punkty krwiodawstwa nie są po to, żeby się w nich badać -też tak twierdzę i absolutnie nie zachęcam do oddawania krwi tylko dla tych celów (obok sporej satysfakcji, to tylko taka mała dodatkowa korzyść). Z resztą na samym początku wypełnia się kwestionariusz, który ma ocenić, czy przypadkiem ryzykownych zachowań nie wykazujemy. Na podstawie tego i wywiadu lekarskiego można zostać zdyskwalifikowanym jeszcze przed samym pobraniem próbek krwi do badania.
Awatar użytkownika
austin_alex
super forma
super forma
Posty: 4260
Rejestracja: 7 gru 2009, o 01:00

Re: Badanie na HIV

Post autor: austin_alex » 25 sty 2011, o 17:08

filifionka pisze:na samym początku wypełnia się kwestionariusz, który ma ocenić, czy przypadkiem ryzykownych zachowań nie wykazujemy.
Ale pamiętasz, jak wygląda pytanie, o które mi chodzi?
Czy uprawiałaś seks z kimś innym niż stały partner.
To nic nie daje, o ile nie zapyta się też partnera.
A się go nie pyta.
Awatar użytkownika
Skaterin
super forma
super forma
Posty: 4143
Rejestracja: 12 sie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Badanie na HIV

Post autor: Skaterin » 25 sty 2011, o 23:27

http://seks.wieszjak.pl/biseksualizm/23 ... istow.html

Artykuł, jak artykuł, ale może jakaś kobieta się zastanowi...
"ciebie bym nie chciala nawet gdybys byla noblistka o urodzie miss swiata." crystall, 14/10/2010
Awatar użytkownika
austin_alex
super forma
super forma
Posty: 4260
Rejestracja: 7 gru 2009, o 01:00

Re: Badanie na HIV

Post autor: austin_alex » 26 sty 2011, o 13:27

"Przepraszamy, ale strona nie została znaleziona".
?
Awatar użytkownika
Skaterin
super forma
super forma
Posty: 4143
Rejestracja: 12 sie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Badanie na HIV

Post autor: Skaterin » 26 sty 2011, o 14:12

Noż cholera. A w google jeszcze wisi jako zindeksowane. No nic, wczoraj to czytałam, były podane jakieś naukowe statystyki na temat zachorowalności na HIV u kobiet biseksualnych, że są to wartości większe, niż w przypadku ... i tak dalej, i tak dalej.
"ciebie bym nie chciala nawet gdybys byla noblistka o urodzie miss swiata." crystall, 14/10/2010
Awatar użytkownika
austin_alex
super forma
super forma
Posty: 4260
Rejestracja: 7 gru 2009, o 01:00

Re: Badanie na HIV

Post autor: austin_alex » 26 sty 2011, o 14:18

A tu dane rządowe mówiące o tym, że największa zapadalność jest w województwie dolnośląskim:
http://www.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/h ... Ryc_4d.jpg
Wniosek.
Kochaj się bezpiecznie - nigdy w Opolu!
Awatar użytkownika
Rilla
super forma
super forma
Posty: 1927
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Badanie na HIV

Post autor: Rilla » 26 sty 2011, o 16:12

austin_alex pisze:A tu dane rządowe mówiące o tym, że największa zapadalność jest w województwie dolnośląskim:
http://www.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/h ... Ryc_4d.jpg
Wniosek.
Kochaj się bezpiecznie - nigdy w Opolu!
Pamiętam rozmowę (wywiad) na ten temat z pewnym profesorem, który tłumaczył, że ten wysoki wskaźnik zakażonych na Dolnym Śląsku wynika przede wszystkim z tego, że jest tu najlepsza i najłatwiej dostępna diagnostyka w kraju, stąd po prostu świadomość i ilość odnotowanych przypadków jest większa. Mówił też o tym, że szacuje się, iż 70% nosicieli HIV nie wie o tym. Przerażające.
Badajcie się, choćby tylko pro forma!
Awatar użytkownika
austin_alex
super forma
super forma
Posty: 4260
Rejestracja: 7 gru 2009, o 01:00

Re: Badanie na HIV

Post autor: austin_alex » 26 sty 2011, o 16:16

Rilla pisze: wysoki wskaźnik zakażonych na Dolnym Śląsku wynika przede wszystkim z tego, że jest tu najlepsza i najłatwiej dostępna diagnostyka w kraju
Ale powyższy diagram jest opisany nie jako "najwyższa wykrywalność", a "najwyższa zapadalność".
Tak więc zakonotujmy sobie, że wyniki badań jeszcze trzeba umieć zinterpretować.

A co do tego, że większość nie wie.
Takie są skutki kierowania się "podejrzeniami".
Awatar użytkownika
Rilla
super forma
super forma
Posty: 1927
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Badanie na HIV

Post autor: Rilla » 26 sty 2011, o 17:10

A ta zapadalnośc ustalona jest na podstawie czego? Najpewniej właśnie odnotowanych przypadków.
Awatar użytkownika
austin_alex
super forma
super forma
Posty: 4260
Rejestracja: 7 gru 2009, o 01:00

Re: Badanie na HIV

Post autor: austin_alex » 26 sty 2011, o 20:28

Rilla pisze:A ta zapadalnośc ustalona jest na podstawie czego? Najpewniej właśnie odnotowanych przypadków.
Raczej.
Ale tego już nie napisali.
Albo cep ten diagram robił, albo o coś im chodziło.
JoannaK2
Posty: 1
Rejestracja: 6 kwie 2017, o 16:10

Re: Badanie na HIV

Post autor: JoannaK2 » 6 kwie 2017, o 16:15

Ja zrobiłam nieco inaczej. Po raczej kiepskiej pierwszej wizycie w laboratorium (w szczegóły "oceniania" mnie nie będę wchodzić) poszukałam w Internecie testów. Okazuje się, że domowy testów jest już kilka w Polsce. Pamiętam, jak jeszcze parę lat temu zapytałam o taki test w aptece, Pani zrobiła wielkie oczy. W tamtym roku w stanach kupiłam bez problemu. U nas po powrocie w aptece dalej nie ma. Dobrze, że chociaż Internet nadąża...
Awatar użytkownika
Altena_Q
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 2295
Rejestracja: 3 gru 2012, o 17:33

Re: Badanie na HIV

Post autor: Altena_Q » 6 kwie 2017, o 21:27

Można znaleźć klinikę/lekarza, który ma uprawnienia do badań marynarskich, oni robią testy na hiv, bo to jest w wymaganiach do pracy na statku.

The wind is my voice
The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Awatar użytkownika
kwadracik
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 404
Rejestracja: 23 maja 2016, o 20:21
Lokalizacja: Zagłębie Miedziowe

Re: Badanie na HIV

Post autor: kwadracik » 8 kwie 2017, o 18:46

Ja robiłam takie badania w zwykłej przychodni w małym miasteczku,ale musiałam czekać tydzień na wyniki.Jak mówili sami tego nie robią tylko odsyłają do specjalnego laboratorium w większym mieście.Więc myślę,że wszędzie można,trzeba zapytać.
Wiśta wio,łatwo powiedzieć ... :faja: :scratch:
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Badanie na HIV

Post autor: ImaSumak » 16 kwie 2017, o 16:46

W linku gdzie do tej pory można było zrobić badania za darmo i anonimowo:
http://m.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie ... 34685.html

Niestety przy tej kwestii PiS też postanowiło pogrzebać i cofnąć np. darmowe leczenie osób z HIV. Nie wiem więc czy w kwestii darmowych badań też się coś nie zmieniło.
Lubię kiedy kobieta...
Juni
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 154
Rejestracja: 13 lis 2016, o 21:43

Re: Badanie na HIV

Post autor: Juni » 18 kwie 2017, o 00:02

Nie czuje potrzeby byci anonimowym podczas takiego badania. Pare razy w zycziu wykonywalam test. Zawsze odbywalo sie to tak ze prosilam swojego lekarza o skierowanie na badanie. Nie widze kłopotu za bardzo. Badanie jak kazde inne
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Badanie na HIV

Post autor: ImaSumak » 18 kwie 2017, o 03:24

Juni pisze:Nie czuje potrzeby byci anonimowym podczas takiego badania. Pare razy w zycziu wykonywalam test. Zawsze odbywalo sie to tak ze prosilam swojego lekarza o skierowanie na badanie. Nie widze kłopotu za bardzo. Badanie jak kazde inne
Badania na HIV z zasady są anonimowe i takimi powinny pozostać. Natomiast to, że Ty nie czujesz potrzeby bycia anonimową w tej kwestii, to Twoja sprawa, która oczywiście powinna być uszanowana.
Lubię kiedy kobieta...
ODPOWIEDZ