Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Poważniej, czyli o polityce, sprawach społecznych, ustawodawstwie i naszych prawach.
ODPOWIEDZ
odbicie
super forma
super forma
Posty: 1364
Rejestracja: 29 cze 2010, o 15:13

Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: odbicie » 23 paź 2015, o 08:47

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał orzeczenie, w którym uznał, że pozostawanie w stałym związku jednopłciowym nie stanowi ważnego powodu do zmiany nazwiska. Oznacza to, że lesbijka skarżąca decyzję Urzędu Stanu Cywilnego nie może przyjąć nazwiska partnerki. Jeden z trzech sędziów nie zgodził się z wyrokiem i wyraził zdanie odrębne. Wyrok nie jest prawomocny.

Z wypowiedzi wojewody:
Wobec osób postronnych zmiana nazwiska przez osoby żyjące w związkach jednopłciowych mogłaby tworzyć iluzję, iż pozostają one w stosunkach rodzinnych.

Cytaty ze strony:
http://kph.org.pl/sad-orzekl-lesbijka-n ... partnerki/

Ciekawe co by było, gdyby skarżąca podniosła inny powód dla zmiany nazwiska? Choć uzyskanie zgody mogłoby być problematyczne, gdyby nie podeprzeć się czymś, co mogłoby uchodzić w oczach nie tyle sądu, co określonego urzędu który tym się zajmuje, za „sensowne”…
Ale jak widać, pozostawanie w związku jednopłciowym stanowi przeszkodę, gdyż uderza w to co „święte” odnośnie polskiej rzeczywistości, a sam wyrok jednoznacznie wskazuje na definiowanie „normalności” i „nienormalności”. „Nie” staje się tutaj osądzeniem orientacji, a tylko pozornie wskazaniem na to, iż za rodzinę uznaje się w tym kraju związek kobiety i mężczyzny. Tym bardziej (stawiam na przewrotność), że ów „konkubinat” jako związek nieformalny, nie powinien interesować sądu, czy urzędu, skoro nie jest konkubinatem złożonym z kobiety i mężczyzny.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: ImaSumak » 23 paź 2015, o 11:18

odbicie pisze:Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał orzeczenie, w którym uznał, że pozostawanie w stałym związku jednopłciowym nie stanowi ważnego powodu do zmiany nazwiska. Oznacza to, że lesbijka skarżąca decyzję Urzędu Stanu Cywilnego nie może przyjąć nazwiska partnerki. Jeden z trzech sędziów nie zgodził się z wyrokiem i wyraził zdanie odrębne. Wyrok nie jest prawomocny.

Z wypowiedzi wojewody:
Wobec osób postronnych zmiana nazwiska przez osoby żyjące w związkach jednopłciowych mogłaby tworzyć iluzję, iż pozostają one w stosunkach rodzinnych.

Cytaty ze strony:
http://kph.org.pl/sad-orzekl-lesbijka-n ... partnerki/

Ciekawe co by było, gdyby skarżąca podniosła inny powód dla zmiany nazwiska? Choć uzyskanie zgody mogłoby być problematyczne, gdyby nie podeprzeć się czymś, co mogłoby uchodzić w oczach nie tyle sądu, co określonego urzędu który tym się zajmuje, za „sensowne”…
Ale jak widać, pozostawanie w związku jednopłciowym stanowi przeszkodę, gdyż uderza w to co „święte” odnośnie polskiej rzeczywistości, a sam wyrok jednoznacznie wskazuje na definiowanie „normalności” i „nienormalności”. „Nie” staje się tutaj osądzeniem orientacji, a tylko pozornie wskazaniem na to, iż za rodzinę uznaje się w tym kraju związek kobiety i mężczyzny. Tym bardziej (stawiam na przewrotność), że ów „konkubinat” jako związek nieformalny, nie powinien interesować sądu, czy urzędu, skoro nie jest konkubinatem złożonym z kobiety i mężczyzny.
O ile wiem w Polsce nie są uznawane związki homoseksualne. Nie rozumiem więc o co chodzi. Ktoś jest zaskoczony decyzją sądu w tej sprawie?
Lubię kiedy kobieta...
Awatar użytkownika
takeyoudowntown
super forma
super forma
Posty: 2049
Rejestracja: 3 lis 2014, o 09:19

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: takeyoudowntown » 23 paź 2015, o 11:51

Nie są i na pewno nie doczekamy się ich uznania przez najbliższe cztery lata. :evil:
Be someone who makes you happy
odbicie
super forma
super forma
Posty: 1364
Rejestracja: 29 cze 2010, o 15:13

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: odbicie » 23 paź 2015, o 12:49

ImaSumak pisze: O ile wiem w Polsce nie są uznawane związki homoseksualne. Nie rozumiem więc o co chodzi. Ktoś jest zaskoczony decyzją sądu w tej sprawie?
Na moje oko, chodziło tutaj o próbę uzyskania zmiany nazwiska wspierając się udokumentowanym „stażem” związku pomimo faktu, że jest to związek osób tej samej płci. Próbę taką panie podjęły, bo czemu nie? Można oczywiście postawić im zarzut, że winny wiedzieć w jakim systemie społecznym funkcjonują.

A problem rozbija się tak naprawdę o to, że przykładowo nie dawno para gejów dostała ze strony USC zgodę, aby jeden z nich mógł zmienić nazwisko na takie, które nosi partner.

Cytat:
Piotr i Michał są razem od siedmiu lat. Nie mogą w Polsce zalegalizować związku, ale wpadli na pomysł, żeby przynajmniej nosić takie samo nazwisko.

http://wyborcza.pl/1,76842,14276403,Par ... olska.html

Choć wyglądało to tak, że zmieniający dodał sobie drugi człon do własnego nazwiska, to jednak warto jeszcze zwrócić na uwagę kierownika USC:
Kierownik urzędu nie przypomina sobie tego konkretnego przypadku, ale przyznał, że przy racjonalnej argumentacji nie można nikomu odmówić zmiany nazwiska. Bo w tym przypadku "życie prywatne wnioskodawcy nie ma nic do rzeczy".

Dowolność interpretacji przepisów prawa jaka panuje w Polsce, źle świadczy o tych przepisach.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: ImaSumak » 23 paź 2015, o 14:41

A jaki powód zmiany nazwiska podał ten chłopak?

Mnie tylko chodzi o to Odbicie, że skoro znam sytuacje w swoim kraju, to nie będę wieszać się na sztandarach w imię własnych przekonań, tylko jeśli chcę coś załatwić skutecznie, to to robię. Czyli w tym przypadku idę do urzędu i mówię, że nikt nie jest wstanie napisać bezbłędnie mojego nazwiska, że ciągle mam kłopoty z tego powodu itd. itp. i zmieniam nazwisko, na nazwisko mojej dziewczyny. Po sprawie.
No ale mnie nie zależy na sławie, ani nie jestem już idealistką.
Lubię kiedy kobieta...
odbicie
super forma
super forma
Posty: 1364
Rejestracja: 29 cze 2010, o 15:13

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: odbicie » 23 paź 2015, o 17:50

ImaSumak pisze:A jaki powód zmiany nazwiska podał ten chłopak?
Piotr nie ukrywał prawdziwych motywów. - Moje uzasadnienie było emocjonalne i skupiło się na trzech zasadniczych kwestiach: ułatwieniu dostępu do informacji o stanie zdrowia, na wypadek gdyby mój partner lub ja trafił do szpitala, zasygnalizowanie, że prowadzimy wspólnie gospodarstwo domowe, dzielimy się dochodami, wspólnie ponosimy koszty i udowodnieniu bycia w związku na wypadek przeprowadzania spraw spadkowych - wyjaśnia Piotr. Reakcja urzędniczki pozytywnie ich zaskoczyła, bo potraktowała ich z szacunkiem. - Ani przez chwilę nie dało się wyczuć w jej głosie nuty niechęci czy dezaprobaty - wyjaśnia Piotr.

Cytat z: (nie wiem czy pod linkiem będzie cały artykuł czy tylko część, więc skopiowałam wyżej istotny fragment)
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/ ... l?cookie=1
Mnie tylko chodzi o to Odbicie, że skoro znam sytuacje w swoim kraju, to nie będę wieszać się na sztandarach w imię własnych przekonań, tylko jeśli chcę coś załatwić skutecznie, to to robię. Czyli w tym przypadku idę do urzędu i mówię, że nikt nie jest wstanie napisać bezbłędnie mojego nazwiska, że ciągle mam kłopoty z tego powodu itd. itp. i zmieniam nazwisko, na nazwisko mojej dziewczyny. Po sprawie.
No ale mnie nie zależy na sławie, ani nie jestem już idealistką.
Ima, ok. Tu nie chodzi o fakt, iż one w imię uzyskania czegoś, chciały podeprzeć się czymś, co nie nakieruje urzędu na kwestie ich związku – homoseksualnego. Ktoś może interpretować to jako parcie na szkło, czy otwartą walkę z homofobicznym system. Nie wiem jednak, czy rozsądne jest odbiegać komuś prawa do wciągnięcia określonej flagi na maszt w swoim ogródku, a następnie wjechanie wielokorowym (barwy wiadome) samochodem w samą „paszczę” określonych instytucji w celu domagania się tak prozaicznej rzeczy, jak nowego nazwiska.

Uznały, że chcą właśnie tak podpierać się w uzasadnieniu… Zdaje się, iż dowolne akcje związane z ukazaniem nierówności, w historii nie tylko LGBT, czy w ogóle mniejszości, po czasie skutkują uzyskaniem tego, o co ktoś zabiegał, czy przynajmniej wskazywał na tą nierówność.
Już niedługo w kinach film „Suffragette” w Polsce od 6 listopada (na świecie od 7 października, więc u Ciebie może już było w kinach). Ktoś tam na ekranie będzie stosował różną taktykę w celu pokazania, że coś jest nie tak w pewnych kwestiach. Metoda, czy metody tam zaprezentowane odnośnie działań dla uzyskania pewnych celów, mogą oceniane być przecież różnie?

Tak czy owak:
„O Barbarze Starskiej, co Przybyszewska chciała się nazywać”
Tu:
http://natemat.pl/138397,o-barbarze-sta ... ie-nazywac

W toku postępowania dwa razy usłyszałam, że decyzja byłaby pozytywna, gdybym w drugim punkcie nie napisała o więzi, która łączy mnie z moją partnerką – mówi Starska.


Znaczy mogła dostać co chciała, tylko niepotrzebnie się uparła? :wink:
Awatar użytkownika
pannaeliza
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 969
Rejestracja: 25 cze 2015, o 17:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: pannaeliza » 23 paź 2015, o 18:02

Polska to jest kraj kombinatorów i jak się chce coś załatwić to trzeba kombinować.żenujące ale prawdziwe, nie mniej jednak, zrobiło mi się przykro jak o tym przeczytałam. Nikomu to nie wadzilo. Fajnie, że decyzja sędziów nie była jednomyslna - takie małe światełko w tunelu.
a czy ty wiesz, że czasem bywa tak i tak się zdarza, że kury, koguty zadziobują swe własne jajka i je jedzą?
Awatar użytkownika
cycha
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 540
Rejestracja: 30 gru 2009, o 23:01
Lokalizacja: luton UK

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: cycha » 23 paź 2015, o 22:23

widziałam artykuł wczoraj, aż mi się przykro zrobiło.
Jakim prawem !
Obrazek
Bądź, a klęknę, spójrz, a upadnę

http://www.parafraza.bloog.pl
Awatar użytkownika
Alfa_Omega
super forma
super forma
Posty: 1835
Rejestracja: 9 cze 2012, o 21:54

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: Alfa_Omega » 23 paź 2015, o 23:07

takeyoudowntown pisze:Nie są i na pewno nie doczekamy się ich uznania przez najbliższe cztery lata. :evil:
chyba czterysta :D
Miód jest dla mięczaków, prawdziwi twardziele żują pszczoły :-D
dzagita82
Posty: 6
Rejestracja: 21 paź 2015, o 21:50

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: dzagita82 » 23 paź 2015, o 23:08

wystarczy ze jedna osoba bedzie przeciwna i po ptokach niech sie odwoluje wkoncu wygra
Awatar użytkownika
cycha
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 540
Rejestracja: 30 gru 2009, o 23:01
Lokalizacja: luton UK

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: cycha » 24 paź 2015, o 02:02

weronika1111 pisze:
dzagita82 pisze:wystarczy ze jedna osoba bedzie przeciwna i po ptokach niech sie odwoluje wkoncu wygra
dokładnie, takie są właśnie tam zasady... Veto!!!! :evil:

sofamy sie do komunizmu
Obrazek
Bądź, a klęknę, spójrz, a upadnę

http://www.parafraza.bloog.pl
ma_noki
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 168
Rejestracja: 6 sie 2008, o 02:00

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: ma_noki » 5 lis 2015, o 18:42

Pewnie słyszałyście tą historię. Poniżej link do podstrony chłopaków, na której wyjaśnili krok po kroku, jak wyglądała u nich procedura zmiany nazwiska.


http://nasze-wielkie-krakowskie-wesele. ... -nazwisko/
odbicie
super forma
super forma
Posty: 1364
Rejestracja: 29 cze 2010, o 15:13

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: odbicie » 17 lis 2015, o 20:32

To tylko tvn, ale jest o bohaterkach wątku. A i psa mają, no i kota... 8)

(dwa filmiki, jeden w studiu, drugi reportaż - trzeba tylko przeczekać obowiązkowe reklamy na początku)

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/l ... 85736.html
Neverland
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 11
Rejestracja: 3 lut 2010, o 10:56

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: Neverland » 26 lis 2015, o 21:53

Nie wszędzie tak jest. Ja poszłam do urzędu i powiedziałam wprost, bez ściemniania, że jestem w związku z kobietą i chciałabym zmienić nazwisko na jej. Nikt krzywo nie spojrzał, nikt nic nie powiedział, Pani kierowniczka USC przyjęła do wiadomości, sprawdziła w aktach czy jestem stanu wolnego i jak wygląda moja sytuacja od strony prawnej, jak się okazało, że panna to od razu powiedziała, żebym złożyła podanie i przyszła po odbiór decyzji za 3 tyg.
Nadmieniła również od razu żebym się nie stresowała, decyzja będzie pozytywna.

3 tyg pózniej poszłam po decyzję, było dokładnie tak jak mówiła, zmieniłam dokumenty i nazwisko jest takie same.
Zyczę wszystkim takiego podejścia urzędników,
pozdrawiam
Awatar użytkownika
babette_h
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 1233
Rejestracja: 29 gru 2014, o 17:16

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: babette_h » 7 gru 2015, o 23:02

Neverland pisze:Nie wszędzie tak jest (...)
To też jest nie fair, że coś dla kogoś ważnego zależy nie od prawa, ale także od widzimisię czy lepszego/gorszego nastroju urzędnika.
Kurze wycieram... - zaczął nienaturalnym dyszkantem i nagle poznał przyjaciół. - A, to wy - powiedział - Myślałem, że ludzie...
kochac8
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2015, o 14:47

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: kochac8 » 15 mar 2016, o 15:50

Czytając wasze wypowiedzi ujżałam swiatełko w tunelu :-) Pragniemy z moja partnerka zawrzeć związek partnerski i chce przyjąć jej nazwisko ale jak wiadomo w Polsce jest to mało prawdopodobne że USC pozytywnie rozpatrzy wniosek a więc trzeba kombinować...Miło by było poznać kogos kto przez to przechodził i by poradził jak sobie z tym poradzić a zależy nam bardzo na tym...
Fraankaa
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 10
Rejestracja: 13 sty 2017, o 16:14

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: Fraankaa » 13 sty 2017, o 16:30

Ja jestem za kompromisowymi rozwiazaniami, dlaczego by mialy wziasc slubu cywilnego?
mi tam nie przeszkadza ze jedna chce nosic drugiej nazwisko.
Gdybym ja sie znalazla w takiej sytuacji, to bym sobie wzial swoj jakis tam wymyslony slub a potem normlanie na legalu zmienilo nazwisko na jej? i w czym problem :)
Awatar użytkownika
Altena_Q
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 2295
Rejestracja: 3 gru 2012, o 17:33

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: Altena_Q » 14 sty 2017, o 22:25

Fraankaa pisze:Ja jestem za kompromisowymi rozwiazaniami, dlaczego by mialy wziasc slubu cywilnego?
mi tam nie przeszkadza ze jedna chce nosic drugiej nazwisko.
Gdybym ja sie znalazla w takiej sytuacji, to bym sobie wzial swoj jakis tam wymyslony slub a potem normlanie na legalu zmienilo nazwisko na jej? i w czym problem :)
Przepraszam, jaki ślub? W Polsce? No i panie Franku, rąbnął się pan w rodzajnikach :D

The wind is my voice
The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Juni
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 154
Rejestracja: 13 lis 2016, o 21:43

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: Juni » 15 sty 2017, o 08:37

Wymyslony ślub. O raju

A jak ktos glodny niech sie naje wymyslonych chlebem :)

Przeciez to chodzi zeby bylo normalnie. Zeby kazdy kto jest glodny mial chleb a komu potrzebny slub mogl sie pobrac bez wzgledu na plec. Bez wymyslania

Ale to tak w ramach odejscia od tematu teoche.

Smutna sytuacja, ze trzeba tak kombinowac. Ze to wszystko takie zaklmane. Ze nie mozna po prostu zalegalizowac faktu, jesli sie ma taka potrzebe. Idealistka nie jestem ale to takie oczywiste. Oczywiste, ze pary homoseksualne sa czescia spolecznosci. Nie rozumiem tego udawania. Szalenstwo
Awatar użytkownika
Lexus-1980
super forma
super forma
Posty: 1015
Rejestracja: 1 lip 2016, o 21:17

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: Lexus-1980 » 15 sty 2017, o 14:40

To udawanie, ze nas nie ma, ze nie kochamy, nie istniejemy. Tylko my jesteśmy,kochamy i czy chcą czy nie chcą jesteśmy częścią społeczeństwa.
__________________________________________________
Praw­dzi­wa Ko­bieta, jest nies­kończoną tajemnicą
Fraankaa
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 10
Rejestracja: 13 sty 2017, o 16:14

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: Fraankaa » 16 sty 2017, o 12:35

Juni pisze:Wymyslony ślub. O raju

A jak ktos glodny niech sie naje wymyslonych chlebem :)

Przeciez to chodzi zeby bylo normalnie. Zeby kazdy kto jest glodny mial chleb a komu potrzebny slub mogl sie pobrac bez wzgledu na plec. Bez wymyslania

Ale to tak w ramach odejscia od tematu teoche.

Smutna sytuacja, ze trzeba tak kombinowac. Ze to wszystko takie zaklmane. Ze nie mozna po prostu zalegalizowac faktu, jesli sie ma taka potrzebe. Idealistka nie jestem ale to takie oczywiste. Oczywiste, ze pary homoseksualne sa czescia spolecznosci. Nie rozumiem tego udawania. Szalenstwo
Zgadzam się z Tobą!
Awatar użytkownika
takeyoudowntown
super forma
super forma
Posty: 2049
Rejestracja: 3 lis 2014, o 09:19

Re: Sąd orzekł: lesbijka nie może przyjąć nazwiska partnerki

Post autor: takeyoudowntown » 16 sty 2017, o 14:14

Najlepsze są argumenty, że możemy przecież założyć spółkę cywilną albo pójść do notariusza i też będzie dobrze. Tylko czy oni by chcieli tak chodzić? Gdyby musieli, to by zaraz prawo zostało zmienione, bo kto to widział dla podstawy funkcjonowania człowieka wymyślać 150 różnych świstków z pieczątkami od państwa, że się zgadzają na jakieś nasze czynności, parodia.

Dla niektórych ślub to tylko formalność, a dla niektórych to formalność.
Be someone who makes you happy
ODPOWIEDZ