Patriotyzm.

Poważniej, czyli o polityce, sprawach społecznych, ustawodawstwie i naszych prawach.
abecaduo
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 483
Rejestracja: 2 wrz 2015, o 18:55

Patriotyzm.

Post autor: abecaduo » 1 sie 2017, o 16:00

Patriotyzm dziś (znacząca data) - co o tym myślicie, jakie macie refleksje, stosunek, czym dla Was jest?
Zakładam ten temat, bo w tym roku pierwszy raz pomyślałam i poczułam całkiem wyraźnie, że nie chciałabym poświęcać swego zdrowia lub życia dla kraju. Że ten heroiczny romantyzm we mnie gdzieś umarł. Że nie czuję w sobie potrzeby obrony kraju przed potencjalnym atakiem najeźdźców. Że traktuję państwo, jako sztuczny wymysł i twór kilku ludzi ileś lat temu.

Kiedyś mocno ważne były dla mnie postawy młodzieży z "Kamieni na szaniec", "Zośki", "Parasola", zresztą od małego byłam harcerą. A teraz nie czuję nic.
Awatar użytkownika
Altena_Q
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 2295
Rejestracja: 3 gru 2012, o 17:33

Re: Patriotyzm.

Post autor: Altena_Q » 1 sie 2017, o 16:22

abecaduo pisze:Patriotyzm dziś (znacząca data) - co o tym myślicie, jakie macie refleksje, stosunek, czym dla Was jest?
Zakładam ten temat, bo w tym roku pierwszy raz pomyślałam i poczułam całkiem wyraźnie, że nie chciałabym poświęcać swego zdrowia lub życia dla kraju. Że ten heroiczny romantyzm we mnie gdzieś umarł. Że nie czuję w sobie potrzeby obrony kraju przed potencjalnym atakiem najeźdźców. Że traktuję państwo, jako sztuczny wymysł i twór kilku ludzi ileś lat temu.

Kiedyś mocno ważne były dla mnie postawy młodzieży z "Kamieni na szaniec", "Zośki", "Parasola", zresztą od małego byłam harcerą. A teraz nie czuję nic.
Podpisuję się pod tym.
Jeżelibym czuła, że prawo kraju urodzenia mnie akceptuje i chroni, prawdopodobnie było by inaczej. A tak? Moją ojczyzną jest Unia Europejska, a szerzej, planeta Ziemia. Jak to mówią, jeżeli człowiek rodzi się w stajni, nie znaczy, że jest koniem.

The wind is my voice
The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Awatar użytkownika
takeyoudowntown
super forma
super forma
Posty: 2049
Rejestracja: 3 lis 2014, o 09:19

Re: Patriotyzm.

Post autor: takeyoudowntown » 1 sie 2017, o 17:56

Aby zobaczyć jak się kończy patriotyzm po polsku, a jak granie do obcej bramki, wystarczy spojrzeć na aktualne życie powstańców i zbrodniarzy prl-owskich. Koniec tematu.
Be someone who makes you happy
malina_grey
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 894
Rejestracja: 19 paź 2016, o 22:00

Re: Patriotyzm.

Post autor: malina_grey » 1 sie 2017, o 18:52

takeyoudowntown pisze:Aby zobaczyć jak się kończy patriotyzm po polsku, a jak granie do obcej bramki, wystarczy spojrzeć na aktualne życie powstańców i zbrodniarzy prl-owskich. Koniec tematu.
To znaczy, że tak źle i tak niedobrze. Pierwszych nie docenliśmy i zawiedliśmy ( jako kraj ) a drugich potępiamy ( jako społeczeństwo ). To widzisz trzecią drogę ?
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Patriotyzm.

Post autor: dobranocka14 » 1 sie 2017, o 20:44

abecaduo pisze:Patriotyzm dziś (znacząca data) - co o tym myślicie, jakie macie refleksje, stosunek, czym dla Was jest?
Zakładam ten temat, bo w tym roku pierwszy raz pomyślałam i poczułam całkiem wyraźnie, że nie chciałabym poświęcać swego zdrowia lub życia dla kraju. Że ten heroiczny romantyzm we mnie gdzieś umarł. Że nie czuję w sobie potrzeby obrony kraju przed potencjalnym atakiem najeźdźców. Że traktuję państwo, jako sztuczny wymysł i twór kilku ludzi ileś lat temu.

Kiedyś mocno ważne były dla mnie postawy młodzieży z "Kamieni na szaniec", "Zośki", "Parasola", zresztą od małego byłam harcerą. A teraz nie czuję nic.
Wydaje mi się, że trudno porównywać zachowania patriotyczne - jeśli tak to ująć - czasu wojny z czasem pokoju. Podziwiam wszystkie te osoby, które narażając życie stawiały opór, były w konspiracji. To, jak zostały potraktowane po wojnie przez rodaków i sojusznika to osobny temat. Ja nie wiem jak zachowałabym się w obliczu zagrożenia śmiercią lub kiedy okupant byłby cały czas obecny wokół, dążąc do zniszenia podbitego narodu. Nie wiem czy byłoby we mnie tyle odwagi żeby narażać siebie i bliskie mi osoby.

Patriotyzm dziś - to takie zachowanie, którego celem jest dbanie o dobry wizerunek Polaka, inaczej - nie przynoszenie wstydu. To pracowitość a nie liczenie na zasiłki. Dbanie o język, tradycję. Ogólna znajomość historii Polski. To także podejmowanie takich działań (na szczeblu rządowym), których celem jest jednoczenie a nie dzielenie Polaków, zmierzających do rozwoju gospodarczego (w tym tworzenie dobrego prawa) i podniesienia standardu życia obywateli.
Awatar użytkownika
161c
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 113
Rejestracja: 29 gru 2013, o 00:08

Re: Patriotyzm.

Post autor: 161c » 2 sie 2017, o 17:16

Dla mnie patriotyzm, to przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka, do miejsca w którym mieszkam, pomoc wzajemna.
Wspieranie oddolnych inicjatyw, lokalnych i małych firm. Wspólnota ludzi, którzy się szanują i szanują innych, dbająca o otoczenie - swój kraj. Niestety patriotyzm teraz to gadżety, odpalane race i "a na drzewach zamiast liści..." Przykre zjawisko głupoty.
"Powiem to tylko raz. Nigdy wcześniej tego nie mówiłem. Taką pewność ma się tylko raz w życiu."
Awatar użytkownika
161c
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 113
Rejestracja: 29 gru 2013, o 00:08

Re: Patriotyzm.

Post autor: 161c » 12 lis 2017, o 19:06

https://web.facebook.com/nacjonalizmton ... page_panel

Rozkręcam stronę. Zapraszam jeżeli nie godzicie się na nacjonalistyczne i ksenofobiczne postawy.
"Powiem to tylko raz. Nigdy wcześniej tego nie mówiłem. Taką pewność ma się tylko raz w życiu."
Awatar użytkownika
bruxxa
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 87
Rejestracja: 12 lis 2017, o 20:07

Re: Patriotyzm.

Post autor: bruxxa » 12 lis 2017, o 20:27

Na marszu niepodległości nie byłam, nie chciało mi się. Do patriotyzmu mam taki stosunek - za czasów II WŚ Hitler prawdopodobnie uciekł do Argentyny (zginął sobowtór), nasz rząd do Londynu, a to nas zabijano. Nie dam sobie wmówić, że bezsensowna śmierć w obronie cudzych interesów to jest patriotyzm.
Awatar użytkownika
161c
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 113
Rejestracja: 29 gru 2013, o 00:08

Re: Patriotyzm.

Post autor: 161c » 13 lis 2017, o 20:28

Osobiście mam poglądy anarchistyczno - wolnościowe. Ale praca od podstaw i uświadamianie jest bardzo ważne.

Kto z Poznania, zapraszam https://web.facebook.com/events/1162331 ... discussion
"Powiem to tylko raz. Nigdy wcześniej tego nie mówiłem. Taką pewność ma się tylko raz w życiu."
Awatar użytkownika
efgee
Posty: 2
Rejestracja: 15 lis 2017, o 11:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Patriotyzm.

Post autor: efgee » 15 lis 2017, o 11:18

Ja jestem patriotką, ale nie jakąś tam zagorzałą, bo co za dużo to nie zdrowo.
Co będzie skuteczne na krew w moczu? SPRAWDŹCIE!
becky
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2017, o 19:47

Re: Patriotyzm.

Post autor: becky » 15 lis 2017, o 15:54

abecaduo pisze:Zakładam ten temat, bo w tym roku pierwszy raz pomyślałam i poczułam całkiem wyraźnie, że nie chciałabym poświęcać swego zdrowia lub życia dla kraju. Że ten heroiczny romantyzm we mnie gdzieś umarł. Że nie czuję w sobie potrzeby obrony kraju przed potencjalnym atakiem najeźdźców. Że traktuję państwo, jako sztuczny wymysł i twór kilku ludzi ileś lat temu.
Ja jestem ciekawa co takiego się zmieniło? Co wpłynęło na Twoją postawę? Jakie czynniki?
Altena_Q pisze: Jeżelibym czuła, że prawo kraju urodzenia mnie akceptuje i chroni, prawdopodobnie było by inaczej. A tak? Moją ojczyzną jest Unia Europejska, a szerzej, planeta Ziemia. Jak to mówią, jeżeli człowiek rodzi się w stajni, nie znaczy, że jest koniem.
Twoją ojczyzną jest Unia Europejska? To ciekawe, że twór polityczny pełen obłudy, hipokryzji i zakłamania, nie mający wiele z demokracją wspólnego jest dla Ciebie ideałem. Jednostka, która nie posiada własnej tożsamości kulturowej czy etnicznej. Ciekawa jestem jak wygląda sprawa z tożsamością kulturową, narodową, religijną. Wszystko co powie pan Schulz czy Tusk jest święte dla Ciebie i najważniejsze? Biorąc pod uwagę to, że nie mają oni w interesie dobra państwa polskiego, a jedynie swój własny.
To, że ludzie nie rozumieją i nie akceptują, że każdy ma prawo by żyć swobodnie i wg swoich zasad to jedna sprawa, ale to, że mamy jako Polacy wspólną historię, tradycję, kulturę, którą należy pielęgnować to jest zupełnie co innego. Nie znoszę polityków, którzy kłamią i kręcą czy wielu Polaków, którzy kradną, zabijają i oszukują siebie nawzajem, ale kraj - ojczyzna to coś więcej, to ziemia, zbiór wartości, kanonów, wspólna historia, która przez lata, wieki nam towarzyszy.

Dla mnie patriotyzm to stawianie interesu naszego kraju na pierwszym miejscu, a nie oglądanie się na inne kraje by im się w jakiś sposób przypodobać. To bronienie polskich wartości, polskiej tradycji przed wymarciem. To walka o suwerenność i niepodległość. To po prostu kochanie i szanowanie swojego kraju. Oczywiście wszystko w rozsądnych granicach.
Sad_Rabbit
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 468
Rejestracja: 12 lis 2017, o 20:08

Re: Patriotyzm.

Post autor: Sad_Rabbit » 15 lis 2017, o 20:24

becky pisze:
Dla mnie patriotyzm to stawianie interesu naszego kraju na pierwszym miejscu, a nie oglądanie się na inne kraje by im się w jakiś sposób przypodobać. To bronienie polskich wartości, polskiej tradycji przed wymarciem. To walka o suwerenność i niepodległość.
Good Dod! Scary! :twisted:

Patriotyzm?
“Every national border marks the place where two gangs of bandits got too exhausted to kill each other anymore and signed a treaty. Patriotism is the delusion that one of these gangs of bandits is better than all the others”. - Robert Anton Wilson - Tez tak mniej-wiecej to widze.....
You look like Marilyn Monroe and it makes me wanna run...... for president.
ulotna_chwila40
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 917
Rejestracja: 16 lis 2014, o 20:36

Re: Patriotyzm.

Post autor: ulotna_chwila40 » 16 lis 2017, o 15:32

takeyoudowntown pisze:Aby zobaczyć jak się kończy patriotyzm po polsku, a jak granie do obcej bramki, wystarczy spojrzeć na aktualne życie powstańców i zbrodniarzy prl-owskich. Koniec tematu.
Niestety,racja.
Nie uważam sie za patriotke choć nie neguje poglądów osób które do patriotów sie zaliczają i za takich uwazaja.
Dla każdego patriotyzm oznacza co innego.
Dla mnie obecnie to słowo nie znaczy nic.
Jest pustym frazesem w ustach polityków czy prawicy.
Straciło swoj romantyczny wydźwięk i jakieś wartości.
Kiedyś rozumialam sens bycia patriota jako miłość do kraju przodków i gotowość do obrony tego kraju nawet za cenę życia.
A teraz?
Nie oddalabym nawet jednego strzału do potencjalnego wroga.
Może to kryzys wartości,nie wiem.
Wszystko co potępiamy u innych, znajdziemy we własnej duszy.
Seneka.
Awatar użytkownika
bruxxa
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 87
Rejestracja: 12 lis 2017, o 20:07

Re: Patriotyzm.

Post autor: bruxxa » 17 lis 2017, o 17:01

Altena_Q pisze:Moją ojczyzną jest Unia Europejska, a szerzej, planeta Ziemia.
A co idzie za taką deklaracją? Załóżmy, że istnieje już armia Unii Europejskiej i jesteś w jej szeregach, najechałabyś z nią swój naród?
abecaduo
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 483
Rejestracja: 2 wrz 2015, o 18:55

Re: Patriotyzm.

Post autor: abecaduo » 18 lis 2017, o 13:28

becky pisze:
abecaduo pisze:Zakładam ten temat, bo w tym roku pierwszy raz pomyślałam i poczułam całkiem wyraźnie, że nie chciałabym poświęcać swego zdrowia lub życia dla kraju. Że ten heroiczny romantyzm we mnie gdzieś umarł. Że nie czuję w sobie potrzeby obrony kraju przed potencjalnym atakiem najeźdźców. Że traktuję państwo, jako sztuczny wymysł i twór kilku ludzi ileś lat temu.
Ja jestem ciekawa co takiego się zmieniło? Co wpłynęło na Twoją postawę? Jakie czynniki?
.
Rozczarowanie dorosłością w tym kraju.
Awatar użytkownika
Alpha
super forma
super forma
Posty: 3548
Rejestracja: 9 cze 2012, o 22:00

Re: Patriotyzm.

Post autor: Alpha » 21 lis 2017, o 03:33

Patriotyzm nie istnieje w obecnej rzeczywistości. Jest kartą w rękach polityków i kleru. Te wszystkie marsze, kotyliony, kotwice rysowane wszędzie i tatuowane na ramionach chłopców z ONR uwazam za wstrętne. Obraza to godność człowieka i pamięć tych, co znali heroizm z ulicy opanowanej przez wojnę. Jeszcze jakieś jego szczątki mozna było dostrzec w latach 80-tych. Obecnie jest to puste słowo! Wykorzystywane przez obrzydliwą ekipę rządzącą, która zacierając łapy akceptuje i przyzwala na zachowania nazistowdkie, rasistowskie, i homofobiczne.
..życie jest wierzchowcem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca
Balba
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 55
Rejestracja: 7 sty 2016, o 21:15

Re: Patriotyzm.

Post autor: Balba » 1 gru 2017, o 22:24

Popieram poniższą wypowiedź. Brałam udział w patriotycznym Marszu Niepodległości. Jestem dumna z Polski. Żaden naród tak nie walczył o wolność jak My.
..............................................................................................................................................................

Twoją ojczyzną jest Unia Europejska? To ciekawe, że twór polityczny pełen obłudy, hipokryzji i zakłamania, nie mający wiele z demokracją wspólnego jest dla Ciebie ideałem. Jednostka, która nie posiada własnej tożsamości kulturowej czy etnicznej. Ciekawa jestem jak wygląda sprawa z tożsamością kulturową, narodową, religijną. Wszystko co powie pan Schulz czy Tusk jest święte dla Ciebie i najważniejsze? Biorąc pod uwagę to, że nie mają oni w interesie dobra państwa polskiego, a jedynie swój własny.
To, że ludzie nie rozumieją i nie akceptują, że każdy ma prawo by żyć swobodnie i wg swoich zasad to jedna sprawa, ale to, że mamy jako Polacy wspólną historię, tradycję, kulturę, którą należy pielęgnować to jest zupełnie co innego. Nie znoszę polityków, którzy kłamią i kręcą czy wielu Polaków, którzy kradną, zabijają i oszukują siebie nawzajem, ale kraj - ojczyzna to coś więcej, to ziemia, zbiór wartości, kanonów, wspólna historia, która przez lata, wieki nam towarzyszy.

Dla mnie patriotyzm to stawianie interesu naszego kraju na pierwszym miejscu, a nie oglądanie się na inne kraje by im się w jakiś sposób przypodobać. To bronienie polskich wartości, polskiej tradycji przed wymarciem. To walka o suwerenność i niepodległość. To po prostu kochanie i szanowanie swojego kraju. Oczywiście wszystko w rozsądnych granicach.[/quote]
Balba
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 55
Rejestracja: 7 sty 2016, o 21:15

Re: Patriotyzm.

Post autor: Balba » 1 gru 2017, o 22:26

Też tak rozumiem patriotyzm współcześnie.
............................................................
Patriotyzm dziś - to takie zachowanie, którego celem jest dbanie o dobry wizerunek Polaka, inaczej - nie przynoszenie wstydu. To pracowitość a nie liczenie na zasiłki. Dbanie o język, tradycję. Ogólna znajomość historii Polski. To także podejmowanie takich działań (na szczeblu rządowym), których celem jest jednoczenie a nie dzielenie Polaków, zmierzających do rozwoju gospodarczego (w tym tworzenie dobrego prawa) i podniesienia standardu życia obywateli.
Awatar użytkownika
neutrall
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 345
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 16:27

Re: Patriotyzm.

Post autor: neutrall » 2 gru 2017, o 15:40

Balba pisze:Też tak rozumiem patriotyzm współcześnie.
............................................................
Patriotyzm dziś - to takie zachowanie, którego celem jest dbanie o dobry wizerunek Polaka, inaczej - nie przynoszenie wstydu. To pracowitość a nie liczenie na zasiłki. Dbanie o język, tradycję. Ogólna znajomość historii Polski. To także podejmowanie takich działań (na szczeblu rządowym), których celem jest jednoczenie a nie dzielenie Polaków, zmierzających do rozwoju gospodarczego (w tym tworzenie dobrego prawa) i podniesienia standardu życia obywateli.
Taka definicja patriotyzmu, w dzisiejszych realiach politycznych, to takie pustosłowie, które idzie w odwrotnym kierunku...
''Wolność to stan umysłu''
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Patriotyzm.

Post autor: dobranocka14 » 2 gru 2017, o 22:34

neutrall pisze:
Balba pisze:Też tak rozumiem patriotyzm współcześnie.
............................................................
Patriotyzm dziś - to takie zachowanie, którego celem jest dbanie o dobry wizerunek Polaka, inaczej - nie przynoszenie wstydu. To pracowitość a nie liczenie na zasiłki. Dbanie o język, tradycję. Ogólna znajomość historii Polski. To także podejmowanie takich działań (na szczeblu rządowym), których celem jest jednoczenie a nie dzielenie Polaków, zmierzających do rozwoju gospodarczego (w tym tworzenie dobrego prawa) i podniesienia standardu życia obywateli.
Taka definicja patriotyzmu, w dzisiejszych realiach politycznych, to takie pustosłowie, które idzie w odwrotnym kierunku...
Czyli w jakim?
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Patriotyzm.

Post autor: ImaSumak » 3 gru 2017, o 13:38

Tu jest dość ciekawie min. o patriotyźmie:
https://magazyn.wp.pl/artykul/przymusow ... e-o-polske
Lubię kiedy kobieta...
abecaduo
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 483
Rejestracja: 2 wrz 2015, o 18:55

Re: Patriotyzm.

Post autor: abecaduo » 3 gru 2017, o 22:26

Też brałam udział w Marszu Niepodległości. Raz. Po nim stwierdziłam, że to najmniej patriotyczna rzecz, w której przyszło mi uczestniczyć.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Patriotyzm.

Post autor: ImaSumak » 3 gru 2017, o 23:02

abecaduo pisze:Też brałam udział w Marszu Niepodległości. Raz. Po nim stwierdziłam, że to najmniej patriotyczna rzecz, w której przyszło mi uczestniczyć.
Ponieważ patriotyzm jest mylony z nacjonalizmem.
Lubię kiedy kobieta...
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Re: Patriotyzm.

Post autor: jasandra » 3 gru 2017, o 23:58

Moją ojczyzną jest mój język. To jedyna rzecz związana z tym krajem, która budzi we mnie czułość i jakąś dumę (bo przecież wielkich poetów mamy, wspaniałą muzykę, piękną kulturę). Poza tym, moją ojczyzną jest Europa - bardziej Platon niż Piłsudski, bardziej Kartezjusz niż Dmowski. Ale i Goya, i Wyspiański. Najlepszym wkładem w rozwój patriotyzmu jest umiłowanie dla kultury. Tej światowej, i tej, zakorzenionej w niej, polskiej. Duma z tego, że w jej imieniu ktoś się zabijał, jest mi obca.
Niestety, tożsamości europejskiej (bo to o niej przede wszystkim myślę, kiedy mówię "świat") się mi odmawia. I ja się na to nie godzę i takim patriotyzmem gardzę.
Balba
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 55
Rejestracja: 7 sty 2016, o 21:15

Re: Patriotyzm.

Post autor: Balba » 4 gru 2017, o 01:08

ImaSumak pisze:
abecaduo pisze:Też brałam udział w Marszu Niepodległości. Raz. Po nim stwierdziłam, że to najmniej patriotyczna rzecz, w której przyszło mi uczestniczyć.
Ponieważ patriotyzm jest mylony z nacjonalizmem.
Znalazłam wyjaśnienie tych pojęć:

https://wpolityce.pl/historia/315230-pa ... m?strona=1

"Patriotyzm, oznacza miłość swej ojczyzny. Można też być „patriotą lokalnym”, czyli kochać swoje miasto, ziemię rodzinną, okręg. Robić wszystko dla ich dobra, poświęcać swój czas, wysiłek, własne środki finansowe. Często patrioci, z miłości do ojczyzny, poświęcają nawet własne życie. Pojęcie patriota podkreśla uczucie do rodzinnej ziemi, kraju, do rodzinnego miejsca, jego kultury, tradycji, historii, jego mieszkańców".

"Pojęcie nacjonalizmu oznaczało pierwotnie ideę podporządkowania interesów grupowych, szczegółowych, czy też klasowych – interesowi całego narodu. Oznaczało politykę stawiania dobra narodowego, ponad interesy grup i różnych klas.

Idee nacjonalistyczne są popularne szczególnie wtedy, gdy interesy i dobro narodowe, czy też suwerenność danego narodu zostają zagrożone.

Nacjonalista stawia na pierwszym miejscu interesy własnego narodu, własnego państwa, co wcale nie musi być łączone z pogardą i nienawiścią do innych narodów.

Nacjonalność uzupełnia patriotyzm, a często jest z nim utożsamiana. Kupując np. polskie wyroby, zamiast niemieckich, włoskich lub chińskich, wcale nie okazujemy tym samym pogardy dla Włochów czy Chińczyków. Podejmując decyzje, np. gospodarcze, polityczne, edukacyjne czy dotyczące kultury, promujące i realizujące wartości ważne dla narodu polskiego – wcale nie okazujemy pogardy czy wrogości, ani nienawiści, czy nietolerancji dla innych narodów. Po prostu realizujemy swoje – polskie, polskiego narodu interesy, nasze dobro, np.: wzmocnienie naszego bezpieczeństwa, naszej gospodarki, naszej kultury. Bez uczuć nacjonalnych, pronarodowych, propaństwowych żadne suwerenne państwo, ani naród nie przetrwałyby.

Idee nacjonalizmu mogą mieć różne odcienie i nasilenie. Jeżeli jednak nacjonalizm, czyli działanie w interesie i dla dobra własnego narodu, połączone jest – podkreślam: tylko, gdy jest połączone – z wrogością lub nienawiścią do innych narodów, wtedy nacjonalizm przekształca się w zwyrodniałą, złą formę, tj. przekształca się w szowinizm. Tzn. w bezmyślne, ślepe uwielbienie własnego tylko narodu, połączone z nienawiścią do innych narodów i z dążeniem do ich ujarzmienia".
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Patriotyzm.

Post autor: dobranocka14 » 4 gru 2017, o 09:46

Marsz Niepodległości zdominowały właśnie szownistyczne grupy i to nie tylko biorąc pod uwagę kontekst narodowościowy ale i wyrażaną pogardę dla tych, którzy nie wpisują się w schemat białego heteroseksualnego Polaka - katolika.
A jak pokazuje życie, czyny od słów dzieli mały krok.
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Re: Patriotyzm.

Post autor: jasandra » 4 gru 2017, o 14:34

W polityce to prawicowe barachło. A już linkowanie stron typu "bialyrasizm", tu :shock: ...
Bronić pojęcia nacjonalizmu w XXI w. to nieporozumienie. Nie mówiąc o jego ideach.
Pojęcie narodu w sensie etnicznym jest bezbrzeżnie głupie i niebezpieczne. Powinniśmy, jaki Europa, z tego wyrosnąć.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Patriotyzm.

Post autor: ImaSumak » 4 gru 2017, o 19:03

Balba pisze:
ImaSumak pisze:
abecaduo pisze:Też brałam udział w Marszu Niepodległości. Raz. Po nim stwierdziłam, że to najmniej patriotyczna rzecz, w której przyszło mi uczestniczyć.
Ponieważ patriotyzm jest mylony z nacjonalizmem.
Znalazłam wyjaśnienie tych pojęć:

https://wpolityce.pl/historia/315230-pa ... m?strona=1

"Patriotyzm, oznacza miłość swej ojczyzny. Można też być „patriotą lokalnym”, czyli kochać swoje miasto, ziemię rodzinną, okręg. Robić wszystko dla ich dobra, poświęcać swój czas, wysiłek, własne środki finansowe. Często patrioci, z miłości do ojczyzny, poświęcają nawet własne życie. Pojęcie patriota podkreśla uczucie do rodzinnej ziemi, kraju, do rodzinnego miejsca, jego kultury, tradycji, historii, jego mieszkańców".

"Pojęcie nacjonalizmu oznaczało pierwotnie ideę podporządkowania interesów grupowych, szczegółowych, czy też klasowych – interesowi całego narodu. Oznaczało politykę stawiania dobra narodowego, ponad interesy grup i różnych klas.

Idee nacjonalistyczne są popularne szczególnie wtedy, gdy interesy i dobro narodowe, czy też suwerenność danego narodu zostają zagrożone.

Nacjonalista stawia na pierwszym miejscu interesy własnego narodu, własnego państwa, co wcale nie musi być łączone z pogardą i nienawiścią do innych narodów.

Nacjonalność uzupełnia patriotyzm, a często jest z nim utożsamiana. Kupując np. polskie wyroby, zamiast niemieckich, włoskich lub chińskich, wcale nie okazujemy tym samym pogardy dla Włochów czy Chińczyków. Podejmując decyzje, np. gospodarcze, polityczne, edukacyjne czy dotyczące kultury, promujące i realizujące wartości ważne dla narodu polskiego – wcale nie okazujemy pogardy czy wrogości, ani nienawiści, czy nietolerancji dla innych narodów. Po prostu realizujemy swoje – polskie, polskiego narodu interesy, nasze dobro, np.: wzmocnienie naszego bezpieczeństwa, naszej gospodarki, naszej kultury. Bez uczuć nacjonalnych, pronarodowych, propaństwowych żadne suwerenne państwo, ani naród nie przetrwałyby.

Idee nacjonalizmu mogą mieć różne odcienie i nasilenie. Jeżeli jednak nacjonalizm, czyli działanie w interesie i dla dobra własnego narodu, połączone jest – podkreślam: tylko, gdy jest połączone – z wrogością lub nienawiścią do innych narodów, wtedy nacjonalizm przekształca się w zwyrodniałą, złą formę, tj. przekształca się w szowinizm. Tzn. w bezmyślne, ślepe uwielbienie własnego tylko narodu, połączone z nienawiścią do innych narodów i z dążeniem do ich ujarzmienia".
W weekend kilku Niemców zostało pobitych w Łodzi za to, że mówili po niemiecku. Jednego czekają dwie operacje rekonstrukcji twarzy.
Rozumiem, że po takich "akcjach" panowie "patrioci" wyciągają transparent z napisem: "My chcemy Boga" i być może nawet, gdy aktualnie nie są pijani, idą do kościoła.

Balbo dziękuję Ci za przedstawienie jakiejś wizji definicji słów patriotyzm i nacjonalizm, ale ja nie jestem podatna na bajki. Wyższość białej, czy tam polskiej rasy mnie nie przekonuje. Nie potrzebuję też biegać do kościoła, spowiadać się i jeść "ciała Jezusa Chrystusa", by nie krzywdzić ludzi i nie myśleć o sobie lepiej niż o innych.
No ale ja znam swoją tożsamość, akceptuję ją, szanuję i nie żyję w lęku, że ktoś mi ją zabierze. Czego i również Tobie życzę. :kwiatek:
Lubię kiedy kobieta...
Balba
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 55
Rejestracja: 7 sty 2016, o 21:15

Re: Patriotyzm.

Post autor: Balba » 4 gru 2017, o 19:49

ImaSumak pisze: Balbo dziękuję Ci za przedstawienie jakiejś wizji definicji słów patriotyzm i nacjonalizm, ale ja nie jestem podatna na bajki. Wyższość białej, czy tam polskiej rasy mnie nie przekonuje. Nie potrzebuję też biegać do kościoła, spowiadać się i jeść "ciała Jezusa Chrystusa", by nie krzywdzić ludzi i nie myśleć o sobie lepiej niż o innych.
No ale ja znam swoją tożsamość, akceptuję ją, szanuję i nie żyję w lęku, że ktoś mi ją zabierze. Czego i również Tobie życzę. :kwiatek:
Imo, dziękuję za serdeczne życzenia. Otóż jestem za normalnością, przeciw dzieleniu ludzi na białych, czarnych, czerwonych czy żółtych. Każdy inny, ale równie ważny. Co nie przeszkadza mi czuć się Polką dumną z własnego kraju. Tożsamość narodowa to moja podstawa i również "nie żyję w lęku, że ktoś mi ją zabierze". Pozdrawiam gorąco:-)
MarieS
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 141
Rejestracja: 3 cze 2013, o 21:53

Re: Patriotyzm.

Post autor: MarieS » 28 gru 2017, o 11:36

Im człowiek bardziej otwarty na świat tym mniej w nim stereotypowego patriotyzmu. Widzi świat tkaim jaki jest a nie jakim być powinien. Poza tym miejsce urodzenia to czysty przypadek.
ODPOWIEDZ