Nowy ŁAD

Poważniej, czyli o polityce, sprawach społecznych, ustawodawstwie i naszych prawach.
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 13:26

oliveoil pisze:
3 lut 2022, o 12:49
Potwierdzam. Codziennie coraz więcej niemców przyjerzdża do Polski z baniakami by kupić benzynę. Słyszałam też w pewnej polskiej TV, że niemcy także zaczynają rozważać szukanie pracy w Polsce :gazeta: :dresik:
Coraz bardziej zaczynam się przekonywać do Pisiaczków. :cmok:
Na stronie Polsat News jest napisane w jednym z artykułów: "Po paliwo opłaca się przyjeżdżać do Polski – pisze dziennik "Bild" w poniedziałkowym wydaniu. Tytuł artykułu w niemieckiej gazecie jest grą słów, dosłowne tłumaczenie brzmi "Tankuj w Polsce!", niem. "Tanke, Polen!". Jednak słowa "Danke, Polen!" oznaczałyby - "Dziękujemy, Polsko!". "Bild" podkreśla, że kupując paliwo na polskiej stacji benzynowej, klienci przyjeżdżający z Niemiec płacą za jeden litr benzyny nawet o 0,58 euro mniej, niż u siebie. Jak opisuje "Bild", tankowanie w Polsce jest obecnie bardzo opłacalne, ceny paliwa są tu znacznie niższe, niż na niemieckich stacjach. O przykładach takich zakupów opowiedzieli gazecie Niemcy, którzy wybrali się po paliwo do Polski".

Ale oczywiście w swojej ulubionej stacji TVN24 o tym nie usłyszysz :cool: A może powiesz, że Polsat News też jest w rękach PiSu? :lol:
AnnaArendt
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 968
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Nowy ŁAD

Post autor: AnnaArendt » 3 lut 2022, o 13:42

Oto tłumaczenie tego wspaniałego artykułu.

Jego przesłanie oceńcie same.

"Ten łowca okazji chciał dostać prawdziwą okazję, ale to będzie dla niego naprawdę drogie!

1 lutego 2022 r. w Polsce obniżono ceny benzyny i oleju napędowego. Właściciel firmy (59 l.) z Turyngii pojechał więc swoją ciężarówką aż do Bogatyni w Polsce, aby zaopatrzyć się w tani olej napędowy. Przykład: W Görlitz litr oleju napędowego kosztuje obecnie ponad 1,60 euro, podczas gdy w Polsce cena często nie przekracza 1,30 euro.

Kalkulacje mężczyzny nie powiodły się: po powrocie do Niemiec został po raz pierwszy zatrzymany w Zittau przez policję federalną, która poinformowała organy celne. Z tyłu ciężarówki znaleźli osiem metalowych beczek, każda po 200 litrów oleju napędowego. Zobowiązanie podatkowe: 750 euro!

Przecież według zwyczajów paliwo można sprowadzać tylko na własny użytek, a po drugie jest ono zwolnione z podatku energetycznego tylko wtedy, gdy znajduje się w baku pojazdu lub w przewożonym kontenerze zapasowym. „Ponadto przeciwko 59-latkowi wszczęto postępowanie karne skarbowe” – powiedziała rzeczniczka celna."
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 13:45

Oczywiście te wysokie ceny paliwa i gazu w Niemczech to jest sprawka Morawieckiego :cool: To wcale nie jest zmowa cenowa między Putinem i Merkel, żeby wydoić jak najwięcej od Europejczyków i uzależnić ich od Nord Stream 2 :lol: Merkel już podpisała umowy z Putinem. W razie wojny Putin po prostu zakręci Europie kurek z gazem i będzie się śmiał, gdy my będziemy siedzieć w domach przy świeczkach i nie będziemy mogli sobie ugotować najzwyklejszej zupy na kuchence gazowej :roll:

Jak najszybciej trzeba się uniezależnić od Gazpromu. Hiszpania korzysta z gazociągu w Maroku i ma spokój. A Putin rządzi Europą jak chce. Trzeba koniecznie postawić na wydobycie gazu łupkowego, którego w Polsce są ogromne złoża. Wg. World Mackenzie "w 2031 r największym producentem gazu łupkowego w Europie będzie Polska. Wydobycie ma wynieść 10-30 mld m3. A to oznacza pełną samowystarczalność i jeszcze zapasy na eksport. Amerykanie ocenili, że w skałach łupkowych w Polsce może znajdować się nawet 1,5-3 bln m sześc. gazu".

Już dawno moglibyśmy rozpocząć wydobycie gazu łupkowego i uniezależnić się od rosyjskiego Gazpromu, ale urzędujący wtedy prezydent Komorowski stwierdził wtedy, że nie możemy tego zrobić, bo wydobycie odkrywkowe gazu łupkowego będzie zagrożeniem dla środowiska i okolicznych mieszkańców. Gaz łupkowy wydobywany metodą odkrywkową :shock: To było jedno z najzabawniejszych stwierdzeń pana prezydenta :lol: Ale oczywiście chodziło tylko o to, żeby znaleźć wymówkę, żeby Polska nie uniezależniła się od rosyjskiego gazu. Bo PO za przeproszeniem liże d... Putinowi.
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 13:51

AnnaArendt pisze:
3 lut 2022, o 13:42
Kalkulacje mężczyzny nie powiodły się: po powrocie do Niemiec został po raz pierwszy zatrzymany w Zittau przez policję federalną, która poinformowała organy celne. Z tyłu ciężarówki znaleźli osiem metalowych beczek, każda po 200 litrów oleju napędowego. Zobowiązanie podatkowe: 750 euro
To, co napisałaś potwierdza tę informację o tym, że w Polsce ceny paliwa są znacznie niższe, niż w Niemczech. Niemcy zaczęli tu przyjeżdżać po tańsze paliwo. Wiesz, dlaczego niemieccy celnicy wyłapują takie osoby? Bo wyobrażasz sobie, jak kwitłaby turystyka paliwowa, gdyby niemieckie firmy i osoby prywatne zaczęły do Polski przyjeżdżać masowo po paliwo? Niemieckie stacje benzynowe świeciłyby pustkami.
AnnaArendt
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 968
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Nowy ŁAD

Post autor: AnnaArendt » 3 lut 2022, o 13:55

mirella94les pisze:
3 lut 2022, o 13:51
AnnaArendt pisze:
3 lut 2022, o 13:42
Kalkulacje mężczyzny nie powiodły się: po powrocie do Niemiec został po raz pierwszy zatrzymany w Zittau przez policję federalną, która poinformowała organy celne. Z tyłu ciężarówki znaleźli osiem metalowych beczek, każda po 200 litrów oleju napędowego. Zobowiązanie podatkowe: 750 euro
To, co napisałaś potwierdza tę informację o tym, że w Polsce ceny paliwa są znacznie niższe, niż w Niemczech. Niemcy zaczęli tu przyjeżdżać po tańsze paliwo. Wiesz, dlaczego niemieccy celnicy wyłapują takie osoby? Bo wyobrażasz sobie, jak kwitłaby turystyka paliwowa, gdyby niemieckie firmy i osoby prywatne zaczęły do Polski przyjeżdżać masowo po paliwo? Niemieckie stacje benzynowe świeciłyby pustkami.
Okiem kierowcy: opylka się maks. do 100 km.
Ja bym miała przejechać więcej żeby zatankować 40l paliwa, z czego sama trasa (w dwie strony) zje mi 14l żeby zarobić na tym świetnym interesie całe 80 zł - 100 zł mając niemiecka pensje... No chyba by mi się nie chciało dupy z domu ruszyć.

Zwykła propaganda dla naiwniaczków.
Właściciele hybryd to już w ogóle nie zwrócą na to uwagi, plus stracony czas.
oliveoil
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 228
Rejestracja: 14 sty 2022, o 18:29

Re: Nowy ŁAD

Post autor: oliveoil » 3 lut 2022, o 14:03

mirella94les pisze:
3 lut 2022, o 13:45
Gaz łupkowy wydobywany metodą odkrywkową :shock: To było jedno z najzabawniejszych stwierdzeń pana prezydenta :lol: Ale oczywiście chodziło tylko o to, żeby znaleźć wymówkę, żeby Polska nie uniezależniła się od rosyjskiego gazu. Bo PO za przeproszeniem liże d... Putinowi.
Nie znam się ale może poczytaj coś więcej na ten temat. Widziałam program dokumentalny na temat wydobywania gazu łupkowego w stanach. Dokument nakręcony przez hamerykanów. Ludziom, któryrzy tam mieszkają w promieniu wielu mi, leci rdzawa woda z kranu i zauważyli na własnej skórze ekologiczne szkody przez wydobywanie tego gazu.
Niemcy, stany i inne bogate kraje kibicują nam, że będziemy to u siebie wydobywać i sprzedawać im po kożystnej cenie... pewnie z tych samych powodów, dlaczego Australia płaci biednym krajom Azjii za przyjmowanie statków z ich śmieciami., a niemcy przywożą swoje śmieci do naszego kraju...

Pieniądze to nie wszystko.

Co do paliwa, to mam takie zarobki jak przeciętny niemiec i powiem Ci, że nie ma szans, żebym się tukła swoim golfem godzine drogi a nawet 20minut dłużej by zapłacić 100 złotych mniej :-D To z paliwem jest tak samo rewelacyjnym niusem, jak to, że niemcy rozważają szukanie pracy w Polsce co defakto jest prawdą.
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 14:28

AnnaArendt pisze:
3 lut 2022, o 13:55
Okiem kierowcy: opylka się maks. do 100 km.
Ja bym miała przejechać więcej żeby zatankować 40l paliwa, z czego sama trasa (w dwie strony) zje mi 14l żeby zarobić na tym świetnym interesie całe 80 zł - 100 zł mając niemiecka pensje... No chyba by mi się nie chciało dupy z domu ruszyć.
Zwykła propaganda dla naiwniaczków.
oliveoil pisze:
3 lut 2022, o 14:03
Co do paliwa, to mam takie zarobki jak przeciętny niemiec i powiem Ci, że nie ma szans, żebym się tukła swoim golfem godzine drogi a nawet 20minut dłużej by zapłacić 100 złotych mniej :-D To z paliwem jest tak samo rewelacyjnym niusem, jak to, że niemcy rozważają szukanie pracy w Polsce co defakto jest prawdą.
Ależ przecież logiczne jest, że tylko Niemcy mieszkający w promieniu 100 km będą przyjeżdżać do Polski po tańsze paliwo, bo gdy mieszkają dalej, to im się to nie opłaca. Opłaca się to nawet berlińczykom, bo do Kostrzyna nad Odrą mają tylko 92 km. Po prostu chodzi o to, że niższe ceny paliwa w Polsce (w przeliczeniu na euro) w porównaniu do niemieckich to nie jest ściema tylko fakt. Niższe ceny paliwa w Polsce świadczą o tym, że polski rząd robi wszystko, co w ich mocy, żeby te ceny nie wywindowały w górę, jak w innych krajach.
AnnaArendt
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 968
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Nowy ŁAD

Post autor: AnnaArendt » 3 lut 2022, o 14:34

mirella94les pisze:
3 lut 2022, o 14:28
AnnaArendt pisze:
3 lut 2022, o 13:55
Okiem kierowcy: opylka się maks. do 100 km.
Ja bym miała przejechać więcej żeby zatankować 40l paliwa, z czego sama trasa (w dwie strony) zje mi 14l żeby zarobić na tym świetnym interesie całe 80 zł - 100 zł mając niemiecka pensje... No chyba by mi się nie chciało dupy z domu ruszyć.
Zwykła propaganda dla naiwniaczków.
oliveoil pisze:
3 lut 2022, o 14:03
Co do paliwa, to mam takie zarobki jak przeciętny niemiec i powiem Ci, że nie ma szans, żebym się tukła swoim golfem godzine drogi a nawet 20minut dłużej by zapłacić 100 złotych mniej :-D To z paliwem jest tak samo rewelacyjnym niusem, jak to, że niemcy rozważają szukanie pracy w Polsce co defakto jest prawdą.
Ależ przecież logiczne jest, że tylko Niemcy mieszkający w promieniu 100 km będą przyjeżdżać do Polski po tańsze paliwo, bo gdy mieszkają dalej, to im się to nie opłaca. Opłaca się to nawet berlińczykom, bo do Kostrzyna nad Odrą mają tylko 92 km. Po prostu chodzi o to, że niższe ceny paliwa w Polsce (w przeliczeniu na euro) w porównaniu do niemieckich to nie jest ściema tylko fakt. Niższe ceny paliwa w Polsce świadczą o tym, że polski rząd robi wszystko, co w ich mocy, żeby te ceny nie wywindowały w górę, jak w innych krajach.
Chyba nie zrozumiałaś.

To się tak naprawdę w ogóle nie opłaca, chyba że mieszkasz bardzo przy granicy. Serio. :)
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 14:36

oliveoil pisze:
3 lut 2022, o 14:03
Widziałam program dokumentalny na temat wydobywania gazu łupkowego w stanach. Dokument nakręcony przez hamerykanów. Ludziom, któryrzy tam mieszkają w promieniu wielu mi, leci rdzawa woda z kranu i zauważyli na własnej skórze ekologiczne szkody przez wydobywanie tego gazu.
Z takim myśleniem to Polska nigdy nie będzie silnym krajem, z którym inni będą się liczyć :roll: Serio uważasz, że 40 mln obywateli ma być zdane na widzimisię Putina, bo w przypadku uruchomienia wydobycia gazu łupkowego ileś tam tysięcy mieszkańców będzie miało rdzawą wodę w kranach?? Przecież ci mieszkańcy za przeprowadzenie się w inne miejsce dostaną odszkodowania, które pozwolą im żyć na wysokim poziomie. Może elektrowni atomowych też nie otwierajmy, bo przecież istnieje zagrożenie, że okoliczni mieszkańcy zostaną napromieniowani w przypadku awarii :wink: Niestety rozwój ma swoją cenę i ja na miejscu tych mieszkańców z miejscowości graniczących z miejscem wydobycia gazu łupkowego byłabym w stanie się poświęcić i przeprowadzić w inne miejsce. Dla Polski i dla przyszłych pokoleń.
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 14:37

AnnaArendt pisze:
3 lut 2022, o 14:34
Chyba nie zrozumiałaś.

To się tak naprawdę w ogóle nie opłaca, chyba że mieszkasz bardzo przy granicy. Serio. :)
To nie chodzi o to, czy się opłaca, czy nie. Przytoczyłam ten artykuł z "Bilda" jako dowód na to, że ceny paliwa w Polsce są o wiele niższe niż w Niemczech.
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 14:38

Dzięki polityce naszego rządu :cool:
AnnaArendt
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 968
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Nowy ŁAD

Post autor: AnnaArendt » 3 lut 2022, o 14:43

mirella94les pisze:
3 lut 2022, o 14:38
Dzięki polityce naszego rządu :cool:
To jeszcze policz o ile mają wyższe wynagrodzenia, koniecznie mediana a nie średnia (gdzieś wcześniej pisałam dlaczego), porównaj sobie relacje cen Polskie i Niemieckie i będziemy w domu (niekoniecznie propagandowym)
oliveoil
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 228
Rejestracja: 14 sty 2022, o 18:29

Re: Nowy ŁAD

Post autor: oliveoil » 3 lut 2022, o 14:45

mirella94les pisze:
3 lut 2022, o 14:28

Ależ przecież logiczne jest, że tylko Niemcy mieszkający w promieniu 100 km będą przyjeżdżać do Polski po tańsze paliwo, bo gdy mieszkają dalej, to im się to nie opłaca. Opłaca się to nawet berlińczykom, bo do Kostrzyna nad Odrą mają tylko 92 km. Po prostu chodzi o to, że niższe ceny paliwa w Polsce (w przeliczeniu na euro) w porównaniu do niemieckich to nie jest ściema tylko fakt. Niższe ceny paliwa w Polsce świadczą o tym, że polski rząd robi wszystko, co w ich mocy, żeby te ceny nie wywindowały w górę, jak w innych krajach.
Anna policzyła 100km a ja zrobiłam swoje obliczenia i NIE OPŁACA się mi jechać na taki dystans po paliwo o pół euro tańsze. Obecnie płacę w przeliczeniu na euro około 1.86 za litr i żeby jechać nawet te 50 km po paliwo nawet z zapasowym baniakiem, to zaoszczędziłabym może półtora godziny spędzonej w swojej pracy.
Ci niemcy ostatnio strasznie zubożeli :D :lol: :lol:
mirella94les pisze:
3 lut 2022, o 14:28

Z takim myśleniem to Polska nigdy nie będzie silnym krajem, z którym inni będą się liczyć :roll: Serio uważasz, że 40 mln obywateli ma być zdane na widzimisię Putina, bo w przypadku uruchomienia wydobycia gazu łupkowego ileś tam tysięcy mieszkańców będzie miało rdzawą wodę w kranach?? Przecież ci mieszkańcy za przeprowadzenie się w inne miejsce dostaną odszkodowania, które pozwolą im żyć na wysokim poziomie
Bo najważniejsze to być bogatym krajem. Schorowanym i zanieczyszczonym do szpiku kości ale bogatym :czerwononosyrenifer: :ok:
mirella94les pisze:
3 lut 2022, o 14:28

Niestety rozwój ma swoją cenę i ja na miejscu tych mieszkańców z miejscowości graniczących z miejscem wydobycia gazu łupkowego byłabym w stanie się poświęcić i przeprowadzić w inne miejsce. Dla Polski i dla przyszłych pokoleń.
Niekturzy nie mogą się aż tak poświęcić. Ale mam propozycję :lol: jeśli dla dobra Polski jesteś skłonna do takich poświęceń, to spakuj się ze wszystkimi pisiorami i wyjedźcie z kraju mieszkać gdzieś indziej :ok: Tylko nie zapomnij zabrać ze sobą kaczora :mrgreen: :wink:
miss_nikita
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 74
Rejestracja: 25 lis 2020, o 00:24

Re: Nowy ŁAD

Post autor: miss_nikita » 3 lut 2022, o 16:52

mirella94les pisze:
3 lut 2022, o 13:45
Jak najszybciej trzeba się uniezależnić od Gazpromu.
To stanie się już pod koniec roku kiedy oddany do użytku zostanie Baltic Pipe.
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 16:57

oliveoil pisze:
3 lut 2022, o 14:45
Bo najważniejsze to być bogatym krajem. Schorowanym i zanieczyszczonym do szpiku kości ale bogatym :czerwononosyrenifer: :ok:
Łupki są skałami macierzystymi ropy naftowej. To wg Ciebie wydobycie ropy naftowej jest ok, a gazu łupkowego już nie?? Wydobycie ropy nie grozi zanieczyszczeniem i nie wywołuje chorób w społeczeństwie, a wydobycie gazu łupkowego już tak??

To jest właśnie filozofia takich osób, jak Ty: gdy tylko Polska może być silna i samodzielnie rozwijać się gospodarczo, to wciskacie ją butem w ziemię i dalej uzależniacie od innych krajów, a najlepiej od Niemiec i Rosji. Od lat Polska była w klinczu między tymi dwoma państwami i była "chłopcem do bicia", a gdy tylko próbowała się usamodzielnić, to kraje te rozpoczynały działania, które miały zdusić w zarodku plany polepszenia sytuacji Polaków. Cudze chwalicie, a swego nie znacie. A teraz Putin grozi wojną i atakiem m.in. też na Polskę, bo nie podoba mu się to, że nie chcemy płacić im kroci za gaz, a także robimy przekop Mierzei Wiślanej, żeby nasze statki nie musiały za każdym razem prosić Rosji o wpłynięcie do Zalewu Wiślanego.
AnnaArendt pisze:
3 lut 2022, o 14:43
To jeszcze policz o ile mają wyższe wynagrodzenia, koniecznie mediana a nie średnia (gdzieś wcześniej pisałam dlaczego), porównaj sobie relacje cen Polskie i Niemieckie i będziemy w domu (niekoniecznie propagandowym)
Nie muszę liczyć mediany, bo wystarczy zobaczyć o ile wzrosła w Polsce pensja minimalna od 2015 r. - z 1286,16 zł netto, do 2363,56 zł netto. Gdyby nie epidemia srovida i recesja, to kto wie, o ile więcej mogłaby wzrosnąć. Ja mam ogromną nadzieję, że to przetrwamy, a gdy nadejdą spokojniejsze czasy to będziemy w końcu tak bogatym krajem, jak np. Niemcy.
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 17:09

oliveoil pisze:
3 lut 2022, o 14:45
Niekturzy nie mogą się aż tak poświęcić. Ale mam propozycję :lol: jeśli dla dobra Polski jesteś skłonna do takich poświęceń, to spakuj się ze wszystkimi pisiorami i wyjedźcie z kraju mieszkać gdzieś indziej :ok: Tylko nie zapomnij zabrać ze sobą kaczora :mrgreen: :wink:
Jasne jasne, najlepiej w czasach recesji pozbyć się rządu, który próbuje przeciwdziałać temu całemu bajzlowi, który narobił srovid i wprowadzić Tuska z PO, zbawcę narodu :cool: Pod jego rządami firmy oszukujące na vacie miały się świetnie, wystarczy zobaczyć, jakie poparcie ma PO wśród kryminalistów. PiS w 2019 r. wprowadził tzw. "białą listę" dzięki której oszukańcze firmy już nie mogą się posługiwać lipnymi kontami bankowymi do ukrywania przychodów.

PO raz dwa poprawi finanse Polski, jak to zrobiło z finansami tysięcy Polaków, których oszukało Amber Gold. Firma ta miesiącami nie składała w US sprawozdań finansowych i żaden z urzędników ani prokuratorów się do tego nie doczepił :cool: A Ty zwykły obywatelu albo uczciwa firmo spróbuj się spóźnić z deklaracją o jeden dzień i już naliczone Ci zostaną odsetki albo w najlepszym przypadku musisz składać "czynny żal", żeby US łaskawie darował Ci karę.
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 17:24

miss_nikita pisze:
3 lut 2022, o 16:52
To stanie się już pod koniec roku kiedy oddany do użytku zostanie Baltic Pipe.
Na szczęście w rządzie mamy mądrych ludzi, takich jak Maciej Małecki, którzy dokładają wszelkich starań, by rozbudowa Baltic Pipe doszła do skutku. Wypowiedź Macieja Małeckiego ze strony www.biznesalert.pl: "Z Baltic Pipe zdążymy do końca tego roku. Prace idą zgodnie z harmonogramem, gazociąg ma być uruchomiony na początku października, z końcem roku wygasa wieloletnia umowa z Gazpromem, która zawierała niekorzystny aneks dla Polski. Wtedy Polska będzie uwolniona od Gazpromu, natomiast będziemy mieli zapewnione dostawy gazu dla naszej gospodarki i bardziej swobodne ręce w zakresie nabywania gazu kiedy jest tańszy na rynkach światowych. Gazu w Polsce nie zabraknie. Magazyny mamy wypełnione w odróżnieniu od innych krajów Europy zachodniej. Zadbaliśmy o bezpieczeństwo energetyczne naszych obywateli – powiedział sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Maciej Małecki. – Kraje Europy zachodniej wierzyły w bajki, że Putin jest przedsiębiorcą kierującym się biznesem, że Gazprom prowadzi klasyczne działania rynkowe i taka narracja funkcjonowała w Europie zachodniej wzmacniana przez wysokich urzędników różnych krajów".

Przypominam, że niekorzystny dla Polski aneks z Gazpromem do umowy gazociągu jamalskiego podpisany został w 2010 r. za czasów rządów PO-PSL. Jaka to świetna wiadomość, że w tym roku ten kontrakt się kończy. Oby te "inteligentne" partie już nigdy nie miały możliwości rządzenia Polską i "pomagania" naszym obywatelom :cool:
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 17:37

Premiera Mateusza Morawieckiego i wspierającą go ekipę ekonomistów popieram w 100%. Pod względem finansowym prowadzą bardzo mądrą politykę. Ale moim marzeniem jest, żeby Kaczyński przeszedł w końcu na emeryturę i nie wtrącał się do polityki, bo przez niego światopoglądowo PiS leży.

Tacy ludzie, jak Czarnek, Kaja Godek i inni politycy, mający zacofane poglądy powinni zostać odsunięci od władzy, bo tylko cofają nas światopoglądowo do czasów PRLu, a nawet średniowiecza.

Dlatego jestem zdania, że resorty finansowe, społeczne i obronne powinny należeć do PiSu, a pozostałymi ministerstwami, m.in. szkolnictwa, powinna się zająć jakaś bardziej liberalna partia. Może to być Polska2050 Hołowni.
oliveoil
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 228
Rejestracja: 14 sty 2022, o 18:29

Re: Nowy ŁAD

Post autor: oliveoil » 3 lut 2022, o 18:52

mirella94les pisze:
3 lut 2022, o 17:37
Ale moim marzeniem jest, żeby Kaczyński przeszedł w końcu na emeryturę i nie wtrącał się do polityki, bo przez niego światopoglądowo PiS leży.
A tak światopoglądowo, to co uważasz, że powinno być w kraju zrobione :?:
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 3 lut 2022, o 19:09

oliveoil pisze:
3 lut 2022, o 18:52
A tak światopoglądowo, to co uważasz, że powinno być w kraju zrobione :?:
Przede wszystkim aborcja: pro-choice, więcej praw dla związków partnerskich, m.in. prawo do odwiedzania się w szpitalu, likwidacja funduszu kościelnego, kontrole NIKU przepływów pieniężnych między państwem, a kościołem, każda szkoła indywidualnie powinna decydować o wymiarze lekcji religii, rozdzielenia państwa od kościoła.
muchomorek
Posty: 6
Rejestracja: 14 gru 2014, o 23:43

Re: Nowy ŁAD

Post autor: muchomorek » 4 lut 2022, o 00:19

mirella94les pisze:
3 lut 2022, o 09:04
muchomorek pisze:
3 lut 2022, o 07:13
mirella94les pisze:
1 lut 2022, o 17:53

Przepraszam, mój błąd. Rząd wprowadził 5% stawkę VAT na prąd, a zerową na żywność, gaz ziemny oraz nawozy.
Co Ty p***dolisz o pomocy dla firm i o vacie. Jeśli twierdzisz ze obniżka vatu to pomoc dla biznesu to świadczy tykko o tym ze nie masz pojęcia jak działają firmy, rozliczenia etc. A zdjęcie rachunki na taz większego o 300% mogę ci podesłać (pgnig).
Nie gadaj, że nie mam pojęcia jak działają firmy, bo nie urwałam się z choinki, pracuję w biurze zarządu dużej spółki akcyjnej notowanej na giełdzie i wiem, jak działają firmy, rozliczenia etc. Mój szef, mimo, że jako przedsiębiorca miałby prawo do narzekania na rząd nie robi tego. Wręcz przeciwnie, uważa, że dzięki wprowadzeniu przez PiS JPK-ów i uszczelnieniu ściągalności vatu na rynku przestają funkcjonować firmy-oszuści, na których nie raz szef dał się nabrać. Działania rządu powodują, że na rynku zostają uczciwy przedsiębiorcy, a te, które oszukiwały na vacie zostają bezwzględnie wyłapywane.

Przed recesją przedsiębiorcy i osoby prywatne masowo rezygnowały z usług firmy Tauron i PGNiG, skuszone atrakcyjnymi ofertami cenowymi firm takich jak Fortum, czy małe lokalne firmy typu Eniga. Przedsiębiorcy i zwykli ludzie myśleli, że wykiwali rządowe firmy energetyczne i gazowe, bo płacili rachunki o kilka lub kilkanaście % mniejsze. A teraz? Teraz te wszystkie prywatne firmy podniosły rachunki za energię i gaz nawet o 300%, a Tauron i PGNiG tylko o 10-30%. Trzeba było zostać przy tych renomowanych firmach, a nie szukać innych alternatyw. Polak to zawsze się cieszy, że zapłaci kilka zł mniej, a potem z własnej winy cierpi, bo go ktoś perfidnie oszukał :roll:

Obniżka vat-u nie jest pomocą dla biznesu??? A co powiesz na to, że przed obniżką przedsiębiorcy kupili towary po wyższych stawkach vat i odliczyli sobie przy zakupie ten vat, a teraz sprzedają towary po stawkach obniżonych lub zerowych? A więc przedsiębiorca dzięki obniżce vat zyska, a w najgorszym wypadku wyjdzie na zero. Dzięki temu, że vat jest niższy to przedsiębiorcy mogą obniżać ceny sprzedaży i zyska również społeczeństwo. Wiem, że to nie są duże obniżki, ale w czasach recesji rząd podejmuje na prawdę mądre decyzje, żeby ceny nie wzrastały jeszcze bardziej, tylko się obniżyły.

Chcecie wywieźć rząd na taczkach, mimo, że w czasach recesji robią na prawdę mądre i dobre rzeczy. A u nas nie jest tak źle, jak w innych krajach Europy. Niemcy przyjeżdżają do nas z baniakami po paliwo, bo mimo recesji dzięki działaniom rządu jest jednym z najtańszych w Europie. A wy chcielibyście, żeby ceny były takie, jak przed kryzysem.

Przypominam, że w czasach poprzedniej recesji, czyli w 2012 r. cena benzyny wynosiła 6 zł, a najniższa krajowa "na rękę" wynosiła 1111,86. Natomiast teraz cena benzyny również wynosi 6 zł, ale najniższa krajowa "na rękę" wynosi obecnie 2363,56. Komu wy chcecie wcisnąć ciemnotę, że za Tuska było lepiej, a za Morawieckiego jest gorzej???
Tak się zaplączesz w tej propagandzie, ze piszesz w kółko to samo jak w tvpis, aż ktoś w końcu uwierzy. W PGNIG wzrosła taryfa dla firm o 300% nie w żadnym fortum. Ja musiałam zrobić cesje umowy z firmy na os. prywatna przez co ogrzewanie lokalu nie może być jyz kosztem, ale przy 300% podwyżki był to lepszy ruch.
PGNIG!!!!!

Co do vatu wychodzisz albo na 0 albo tracisz np. Wystawiasz fv za usługę na 1k + 23%, dla przykładu tankujesz paliwo za 500zl, to kiedy zostaje ci więcej w kieszeni jak VAT był 23% czy 8?
Obniżka jest korzystna głównie dla osób fizycznych.

A płacę minimalna powinien regulować wolny rynek a nie z góry narzucone stawki. Stad są podwyżki bo ktoś te pensje musi opłacać wiec towary idą w górę. Wg twojego toku rozumowania pensja minimalna powinna wynosić 4K wiec dla przykładu dozorca u mnie w dzielnicy który głównie opiera się o miotle bo nie wie do czego służy, będzie wynagradzany po takiej samej stawce jak nie jedna osoba po studiach co zasuwa jak osioł. Rząd wspiera patologie bo łatwo jest sterować ciemnigrodem.
oliveoil
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 228
Rejestracja: 14 sty 2022, o 18:29

Re: Nowy ŁAD

Post autor: oliveoil » 4 lut 2022, o 04:12

Dopiero miesiąc minął od wprowadzenia tego hmmm... "ładu", a w internecie wszystcy narzekają.. Ciekawe co będzie za 6 miesięcy?
Co do artykułów, że "niemcy przyjerzdżają do polski po paliwo", więc Polska to kraj dobrobytu :scratch: to w internecie podpatzrałam całkiem trafne komentarze, że kilka lat temu niemcy jeździeli na ukrainę po paliwo i fajki, bo były tańsze niż u nich. My też jeździliśmy :|

Fakt. Wczorajszy artykuł:
https://www.fakt.pl/pieniadze/ceny-regu ... we/tq90rq0

Obniżka VAT nie pomoże? Rząd może sięgnąć po opcję "atomową"! Ekonomista ostrzega: przez ceny regulowane mogą wrócić kartki
Obniżka VAT z 5 do 0 proc. obowiązuje dopiero od kilku dni, jednak klienci widzą, że nie wszędzie sklepy obniżyły swoje ceny. I już ślą skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Czy w takiej sytuacji rząd sięgnie po opcję "atomową", czyli wprowadzenie cen regulowanych na żywność? Nie będzie to wcale trudne – taką możliwość daje obowiązująca wciąż tarcza antykryzysowa!

"Minister właściwy do spraw gospodarki (...) może, w drodze rozporządzenia, ustalić maksymalne ceny lub maksymalne marże hurtowe i detaliczne stosowane w sprzedaży towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych" – tak brzmi przepis tarczy antykryzysowej. Wprowadzono go tuż po wybuchu pandemii. Teraz rząd mógłby przepisy zastosować, by zamrozić ceny podstawowych produktów żywnościowych.

Ceny urzędowe. Politycy PiS mówią jednym głosem

Na razie obniżono stawki VAT na jedzenie, jednak wiele sklepów ociąga się z uwzględnieniem tego w cenach. Tymczasem ustanowienie urzędowych, stałych cen sprawiłoby, że przynajmniej podstawowe produkty nie drożałyby. Politycy PiS od kilku tygodni przebąkują o takim rozwiązaniu.

– Chcemy wprowadzić ceny regulowane na artykuły żywnościowe: chleb, cukier, mąkę – mówił w styczniu poseł PiS Kazimierz Smoliński. Wtórował mu wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. – Jeżeli by się okazało, że te ceny nie spadają (po obniżce VAT – przyp. red.), będziemy analizować co dalej. To nie jest tak, że jedna tacza czy druga tarcza jest ostatecznym złotym środkiem na wszystko – mówił wiceminister. Nie wykluczał także wprowadzenia cen regulowanych. – Każde działanie będzie poprzedzone bardzo dokładną analizą – mówił Paweł Jabłoński.

O prawnej możliwości wprowadzenia urzędowych cen na niektóre produkty mówił także ostatnio szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny podczas spotkania z branżą handlową.

Ceny urzędowe. Ekonomista: Mogą wrócić kartki

Fakt zapytał ekonomistów, co sądzą o pomyśle wprowadzenia cen regulowanych.

– Oczywiście, z punktu widzenia prawa zamrażanie cen jest możliwe i czasem nawet uzasadnione, ale, podkreślam, to rozwiązanie na krótką metę – ostrzega ekonomista prof. Witold Orłowski. – Nie zastępuje umiejętnej polityki gospodarczej. Trzeba zastanowić się nad konsekwencjami: ceny nie pokrywałyby kosztów produkcji, zaczęłoby brakować towarów, trzeba byłoby wprowadzić kartki – wylicza.

Obniżka VAT. Urzędnicy chcą karać sklepikarzy!

Ceny regulowane. Polska pójdzie śladami Węgier?
Polacy są podzieleni. – Jestem przeciwna tego typu regulacjom. Kojarzą mi się z dawno minioną epoką – mówi Elżbieta Przybyłowicz (66 l.) z Warszawy.

– Jestem za tego typu działaniami ze strony rządu, bo byłoby to dla mnie korzystne. Sądzę, że dzięki temu ceny by choć trochę spadły – uważa z kolei Paulina Raś (37 l.) z Głogowa

Od 1 lutego na Węgrzech obowiązują regulowane ceny na sześć produktów: mąkę, cukier, mleko, olej słonecznikowy, nóżki wieprzowe, kurczaka. Ich ceny zamrożono na poziomie z dnia 15 października. Inflacja na Węgrzech wyniosła w 2021 r. 7,4 proc. Dla porównania, w Polsce inflacja w zeszłym roku wyniosła 5,1 proc.
oliveoil
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 228
Rejestracja: 14 sty 2022, o 18:29

Re: Nowy ŁAD

Post autor: oliveoil » 4 lut 2022, o 04:19

Dlaczego polskie media tak bardzo zachwalają pis? Może dlatego, że pis nie żałuje kasy na swój wizrunek :ok:

Artykuł z wczoraj w Onet wiadomości:
2 mld zł trafią do mediów publicznych. Prezydent podpisał ustawę budżetową
Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową, w której zostały uwzględnione dodatkowe pieniądze, niemal 2 mld zł, dla mediów publicznych – pisze portal branżowy Press.pl. W 2020 r. prezydent stawiał warunki przy podpisywaniu ustawy abonamentowej, która również gwarantowała publicznym mediom 2 mld. W przypadku ustawy budżetowej prezydent nie ma jednak prawa weta.
oliveoil
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 228
Rejestracja: 14 sty 2022, o 18:29

Re: Nowy ŁAD

Post autor: oliveoil » 4 lut 2022, o 04:31

Konfederat ujawnia, że w przegłosowaniu polskiego ładu pis na głosy nie miał szans i więc ład nie zostałby wprowadzony. Z Pisem wspópracowała tu lewica, która swoimi głosami pomogła go przegłosować: https://streamable.com/0sbej5

Jedna z posłanek lewicy, polskie małe biznesy nazywa biedafirmami, co pokazuje jaki ma stosunek do tych firm :cry:
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 4 lut 2022, o 16:04

muchomorek pisze:
4 lut 2022, o 00:19
Wg twojego toku rozumowania pensja minimalna powinna wynosić 4K wiec dla przykładu dozorca u mnie w dzielnicy który głównie opiera się o miotle bo nie wie do czego służy, będzie wynagradzany po takiej samej stawce jak nie jedna osoba po studiach co zasuwa jak osioł. Rząd wspiera patologie bo łatwo jest sterować ciemnigrodem.
Od kiedy to rząd ustala ile będzie zarabiać dozorca, a ile osoba po studiach?? Rząd tylko wyznacza płacę minimalną, poniżej której przedsiębiorca nie może zjechać. Gdyby nie ustalona z góry stawka minimalna to przedsiębiorcy wypłacaliby wynagrodzenie na poziomie 1.000 zł wg swojego widzimisię. Masz pretensje do rządu, że osoba po studiach często zarabia tyle samo, co dozorca?? Przecież to przedsiębiorcy decydują o tym, w jakiej wysokości wynagrodzenie wypłacą, ogranicza ich tylko płaca minimalna.
muchomorek pisze:
4 lut 2022, o 00:19
Tak się zaplączesz w tej propagandzie, ze piszesz w kółko to samo jak w tvpis, aż ktoś w końcu uwierzy.
To, co tu piszę na temat działań rządu to nie jest propaganda, tylko fakty księgowe, czy Ci się to podoba, czy nie. Oczywiście, że w TVPiS jest propaganda, bo tam wszystkie działania rządu pokazywane są jako idealne, a wcale takie nie są. Dlatego nie oglądam TVPiS, tylko czytam artykuły na specjalistycznych stronach ekonomicznych i nie oglądam ani TVP ani TVN. Pracuję w biurze zarządu spółki akcyjnej notowanej na giełdzie, więc nie wciskaj mi, że się nie znam i kieruję się propagandą. Nie powtarzam w kółko tego samego, tylko spokojnie odpowiadam zgodnie z rzeczywistością na każdy zarzut kierowany pod adresem rządu. Nie jest to rząd idealny, ale gdyby Polską rządziła teraz inna partia to mielibyśmy bajzel, jak w Kazachstanie.
muchomorek pisze:
4 lut 2022, o 00:19
Co do vatu wychodzisz albo na 0 albo tracisz np. Wystawiasz fv za usługę na 1k + 23%, dla przykładu tankujesz paliwo za 500zl, to kiedy zostaje ci więcej w kieszeni jak VAT był 23% czy 8?
Obniżka jest korzystna głównie dla osób fizycznych.
Przecież przy zakupie przedsiębiorca odliczył sobie 23% vatu, a po 01.02 sprzedając ten towar jest dłużny fiskusowi tylko 8% podatku vat, czyli w jego kieszeni zostaje 15% vatu!!! Prowadzisz firmę, a takich podstawowych rzeczy nie wiesz???
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 4 lut 2022, o 16:08

oliveoil pisze:
4 lut 2022, o 04:31
Jedna z posłanek lewicy, polskie małe biznesy nazywa biedafirmami, co pokazuje jaki ma stosunek do tych firm :cry:
Posłance lewicy chodziło o to, że te przedsiębiorstwa do tej pory były biedafirmami, a wprowadzenie nowego ładu ma poprawić sytuację tych firm.
oliveoil
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 228
Rejestracja: 14 sty 2022, o 18:29

Re: Nowy ŁAD

Post autor: oliveoil » 4 lut 2022, o 16:14

mirella94les pisze:
4 lut 2022, o 16:08
oliveoil pisze:
4 lut 2022, o 04:31
Jedna z posłanek lewicy, polskie małe biznesy nazywa biedafirmami, co pokazuje jaki ma stosunek do tych firm :cry:
Posłance lewicy chodziło o to, że te przedsiębiorstwa do tej pory były biedafirmami, a wprowadzenie nowego ładu ma poprawić sytuację tych firm.
Poprawiło- pozamykały się :ok:
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 4 lut 2022, o 16:17

muchomorek pisze:
4 lut 2022, o 00:19
W PGNIG wzrosła taryfa dla firm o 300% nie w żadnym fortum. Ja musiałam zrobić cesje umowy z firmy na os. prywatna przez co ogrzewanie lokalu nie może być jyz kosztem, ale przy 300% podwyżki był to lepszy ruch.
PGNIG
No daj tutaj scan tej faktury z PGNiG z rachunkiem wyższym o 300%. Chętnie zobaczę, czy to prawda, bo przeszukałam internet w poszukiwaniu informacji o tym, że PGNiG zwiększył rachunki o tyle procent. Dla firm znalazłam widełki od 50-83% podwyżki, ale dopiero od lutego. Za to znalazłam mnóstwo wypowiedzi o tym, że to prywatne firmy niezależne od rządu, jak Eniga podniosły rachunki o 300%. A mój szef na własnej skórze doświadczył rachunku z firmy Fortum wyższego o 300%. Dobrze, że ma nieustępliwy charakter, zadzwonił do zarządu tej firmy i zrobił taką aferę, że im w pięty poszło. Przeprosili i stwierdzili, że się pomylili. Ich "pomyłka" wynosiła 8.000 zł, zrobili korektę z 12.000 zł do 4.000 zł. Tak Polaków oszukują prywatne firmy sprzedające gaz i zrzucają winę na działania rządu!
mirella94les
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 gru 2021, o 15:36

Re: Nowy ŁAD

Post autor: mirella94les » 4 lut 2022, o 16:17

oliveoil pisze:
4 lut 2022, o 16:14
Poprawiło- pozamykały się :ok:
Podaj informację ile firm pozamykało się w styczniu 2022 r.
oliveoil
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 228
Rejestracja: 14 sty 2022, o 18:29

Re: Nowy ŁAD

Post autor: oliveoil » 4 lut 2022, o 17:08

mirella94les pisze:
3 lut 2022, o 14:36
Niestety rozwój ma swoją cenę i ja na miejscu tych mieszkańców z miejscowości graniczących z miejscem wydobycia gazu łupkowego byłabym w stanie się poświęcić i przeprowadzić w inne miejsce. Dla Polski i dla przyszłych pokoleń.
Cena o której piszesz w przypadku łupków jest zbyt duża i tylko szaleniec zgodziłby się ją zapacić :cry:

Postanowiłam poświęcić wolną chwilę na znalezienie informacji na temat wydobycia gazu łupkowego. Po tym, co znalazłam, to bardzo cieszę się, że wydobycie łupków w Polsce nie doszło do skutku :|

Pionierem wydobycia łupków było USA gdzie gaz znajdował się na głębokości około 400 metrów. W Polsce ten gaz jest znacznie głębiej bo 4000 metrów pod ziemią, więc i koszta jego wydobycia będą większe nawet o połowę niż w stanach a do końcowej ceny gazu trzeba będzie jeszcze doliczyć ogromne koszta firmy zajmującej się wydobyciem.

Plusy wydobywania łupków:
-niższa cena energii o około 70%


Minusy wydobywania łupków:
-Ograniczone zasoby: tak jak w przypadku węgla łupków nie można wydobywać w nieskończoność.

-Ogromne zużycie wody oraz wpuszczanie chemikaliów pod ziemię: do ewentualnie zaplanowanych na przyszłość 300 odwiertów należałoby zużyć 4,5 miliona metrów sześciennych wody, 90000 metrów sześciennych materiałów pomocniczych i 15000 ton chemikaliów. Te czynności doprowadziły by do skażenia gleby, którego długoterminwe skutki nie są jeszcze znane.
Takie skażenie może mieć duży wpływ na naszą florę czyli wszystkie plony i rośliny :shock:

-Skażenie wody pitnej: wody pitnej już mamy mało a wydobywanie łupków może spowodować jej zanieczyszczenie jak miało to miejsce w USA gdzie ludziom z kranów płynęła rdzawa woda w której przez skażenie nie można było się kąpać a co dopiero jej pić. Takiej wody nie można też oczyścić.

Podsumowując: dzięki Ci boziu, że ludzie do których należała decyzja o rozpoczęciu odwiertów, nie skusiły żadne pieniądze i postanowili tego nie robić!

Elektrownia atomowa:
Polska obecnie jest jednym z niewielu krajów w europie, który nie ma swojej elektrowni atomowej. Taka elektrownia była budowana w Polsce na początku lat 80 i była w połowie ukończona ale po wybuchu w czarnobylu, prace nad nią zakończono i nie wznowiono ich do teraz.
Przez wybuch w czarnobylu, który wynikał z zaniedbania i nie przestrzegania przepisów, reaktory atomowe zyskały złą sławę przez ludzki strach, a są one obecnie najbardziej ekologicznym i najtańszym sposobem pozyskiwania energii :shock:

Plusy elektrowni atomowej:

- Czysta energia. Elektrownie atomowe przyczyniają się do nieporównywalnie niższego skażenia naszego środowiska, a według statystyk, (dla porównania) więcej ludzi zginęło przez skażenie i skutki wywołane wydobyciem węgla niż przy pozyskiwaniu energii z atomu (wliczając ofiary wybuchu w czarnobylu) :shock:

- Bezpieczeństwo: dobrze zaplanowana i zarządzana elektrownia jest znacznie bardziej bezpieczna niż kopalnie węgla.

-Nieograniczone zasoby: złoża węgla, łupków i ropy się kończą a ich liczba jest określona. Jeśli o reaktory atomowe chodzi, to chyba należy je wymieniać co 20?? lat. A same zasoby energii z atomu są nieograniczone.

- Energia z atomu jest znacznie tańsza niż obecne opcje i posiadanie własnych reaktorów sprawiłoby, że nie bylibyśmy zależni od innych państw.

- koszt budowy elektrowni atomowej to troche ponad 100mld złotych. Czyli tylko 5 razy więcej, niż Kaczyński właśnie przekazał mediom na szerzenie swojej propagandy!


Minusy elektrowni atomowej:

-Strach: ludzie przez wybuch w czarnobylu i swoją niewiędzę odczuwają niepokój na samą myśl o atomie.

-Utylizacja odpadów: na razie opracowaliśmy tylko bezpieczne magazynowanie odpadów z reaktora a sposobów utylizacji jeszcze nie mamy :cry: Plusem jest to, że składowanie odpadów nie potrzebuje ogromnych przestrzeni.

Wiem, że Konfederacja dąży do powstania takich elektrowni w polsce ale nie znam stanowiska innych partii w tej sprawie.



Ile elektrowni atomowych mają inne kraje świata:
Obrazek
ODPOWIEDZ