Pro-abortion, Dream Team

Wszystko na temat ruchu feministycznego, a więc: fakty, mity, różnorodność opinii i postaw, ważne wydarzenia, a także sylwetki działaczek.
reader
natchniona foremka
natchniona foremka

Re: Pro-abortion, Dream Team

Post autor: reader » 21 lut 2018, o 12:26

jasandra pisze: Reader, już trochę mniej samo hasło. Zdecydowanie NIE róże i brokaty i, na litość, nie "Dream Team". Chociaż jedno z tego wyłączyć. Bo rzeczywiście wygląda to jak zaproszenie na zabieg piękności z magazynu dla nastolatek. W takim wydaniu wygląda to po prostu infantylnie. A jednak chodzi o kobiety świadome i uświadamiające.
Ale tam nie ma róży i brokatów. Jest tylko jeden różowy jako tło. Panie mają białe koszulki i niebieskie dżinsy. Nadruki na koszulkach są w czarnym i fioletowym. Nawet makijażu za bardzo nie mają. Jaki powinien być kolor tła, żeby się źle nie kojarzyło? I czy naprawdę zmiana tła zmieniłaby odbiór? Aborcyjny Dream-Team to nazwa tej inicjatywy, pod którą działają od jakiegoś czasu, więc nie bardzo da się zmienić.
jasandra
super forma
super forma

Post autor: jasandra » 21 lut 2018, o 12:52

Mylisz się, w kolejnym poście, w którym padły słowa KOCHAM ABORCJĘ (nieco dziwaczne) , padły też słowa "zamierzam dać jej tyle różu i brokatu, na ile zasługuje". Nie chcę mi się teraz szukać, ale mogę później znaleźć :). Nie wiem, czy zasługuje na róż i brokat.
reader
natchniona foremka
natchniona foremka

Post autor: reader » 21 lut 2018, o 13:06

A nie, to pisałyśmy o czymś innym. Ja o okładce WO, która poszła do mas. Ty piszesz o postach z fejsa, chyba z profilu jednej z autorek. Tam to chyba po prostu laska opowiada o swoich emocja związanych z aborcją. Uważasz, że nie ma prawa tak czuć i myśleć?
jasandra
super forma
super forma

Post autor: jasandra » 21 lut 2018, o 13:13

Hm, nikomu do niczego prawa nie odbieram. Głośno myślę, zastanawiam się. To chyba dobrze ;)
reader
natchniona foremka
natchniona foremka

Post autor: reader » 21 lut 2018, o 13:16

Myśl, myśl. :wink:
jasandra
super forma
super forma

Post autor: jasandra » 21 lut 2018, o 13:19

Nie wiem. W każdym razie, jest to pójście po bandzie w kierunku: rozmawiajmy o wszystkim, a nie: "przekonujmy nieprzekonanych". Ja zawsze byłam po tej drugiej stronie, więc dlatego ciężko mi to przełknąć. Szanuję wybór bezkompromisowego walenia między oczy, ale ja zawsze lepiej się czułam, zaczynając od punkty wyjścia rozmówcy, krok po kroku, acz z jasnym celem (choć może dla mojego dobrego samopoczucia). Z tego też powodu nie udzialam się publicznie w jakichś artykułach, bo pismo nie może się bronić (jak pisał Platon, i głęboko w to wierzę).
jasandra
super forma
super forma

Post autor: jasandra » 21 lut 2018, o 13:24

Oczywiście, nie mówimy o prolajfowcach czy homofobach, tylko o takich "no w sumie nie wiem, może nie, ale może mnie przekonasz że tak". Zawsze sprawiało mi dużą satysfakcję widzieć te przeskakujące trybiki. Ale szczerze, nie jestem na 100 procent pewna, ile z tego było trwałe (choć NIGDY nie spotkałam się z objawami homofobii po coming oucie, coming outy - także te aborcyjne - najlepsze są prosto w oczy, bo ludziom robi się nagle głupio, żeby cię potępić. Tylko że nigdy nie robię z tego wielkiego halo, tak po prostu przy okazji wychodzi)
Yellowjackets
początkująca foremka
początkująca foremka

Post autor: Yellowjackets » 21 lut 2018, o 13:27

Nikomu, niczego nie narzucam. Wyraziłam swoją opinię, bo doświadczyłam tego, o czym piszecie. Tak się składa, że płód rosnący w macicy staje się częścią kobiety, która go nosi. To nie jest worek z zepsutym mięsem, który ot tak, się wyrzuca. Płód, to 50% genów matki.
Jestem za prawem do aborcji. Uważam, że kobiety powinny to robić, kiedy uważają, że tak trzeba. Jednocześnie powinny mieć dostęp do rzetelnej informacji na ten temat. To szerokie zagadnienie i wymaga wiedzy, rozsądku i dobrej woli wszystkich zainteresowanych. O to warto walczyć. I tyle.
jasandra
super forma
super forma

Post autor: jasandra » 21 lut 2018, o 13:52

Yellowjackets pisze:Tak się składa, że płód rosnący w macicy staje się częścią kobiety, która go nosi. To nie jest worek z zepsutym mięsem, który ot tak, się wyrzuca. Płód, to 50% genów matki.
Akurat zwierzęta często to robią. Pozbywają się niektórych dzieci. Kotki podobno potrafią zjadać swoje młode, jeśli czują, że są chore. A materiał genetyczny jest też w Twoich komórkach jajowych, więc to nie jest argument (w ogóle nigdy nie rozumiałam, czym dziecko genetycznie moje miałoby się tak bardzo różnić od tego, które wychowam). Niemniej, co do reszty się zgadzam. A czy ktoś uważa to za byt niezależny, czy za "pasożyta" na ciele kobiety, to jego sprawa. Tutaj chyba panuje największy oburz. A przecież ciąża to nie ząbek stan błogosławiony, tylko nieco patologiczny dla organizmu. Nie bez powodu tyle kobiety umierało przy porodzie z wycieńczenia czy innych przyczyn.
jasandra
super forma
super forma

Post autor: jasandra » 21 lut 2018, o 13:56

Niemniej rzetelna informacja jest kluczem i nieprzekonywanie kobiet, że jedyny powód ich lęku to presja społeczna. A czasem to idzie w tę stronę.
I oczywiście zapobieganie sytuacjom zmuszania, choć zazwyczaj argument ten służy ubezwłasnowalnianiu kobiety i odbieraniu jej prawa wyboru - a argumentem kuriozalnym jest, że "będzie żałować". Noż [ciach]. Moja decyzja, mój żal.
dobranocka14
super forma
super forma

Post autor: dobranocka14 » 21 lut 2018, o 14:03

jasandra pisze:Zdecydowanie NIE róże i brokaty i, na litość, nie "Dream Team". Chociaż jedno z tego wyłączyć. Bo rzeczywiście wygląda to jak zaproszenie na zabieg piękności z magazynu dla nastolatek. W takim wydaniu wygląda to po prostu infantylnie. A jednak chodzi o kobiety świadome i uświadamiające.
Jasandro a jak te kobiety należało ubrać żeby można było uznać, że ubrane są stosownie? W garsonki i na czarno jak w żałobie? Moim zdaniem ubrane są normalnie - na sportowo, w koszulki z komunikatem z jakim próbują trafić do społeczeństwa. Włosy też neutralnie uczesane, żadnych kucyków z różowymi gumkami czy nieodpowiedniego makijażu.
Jak sobie przypominam to na ulicach panie z "pro-life" ubrane były na biało w niekształtne koszulki i jakieś obszerne spódnice do kostek. Bardzo smętnie, jakby życie było udręką.
Co do nazwy - to rozumiem co masz na myśli, bo nazwa "dream team" kojarzy się bardziej ze sportową rywalizacją - z najlepszym składem, który osiąga sukcesy, z których to kibice mogą być dumni.

Ta akcja to niejako drugi biegun w dyskusji. Z jednej strony hasła i spoty org. pro-life plus retoryka KK podniesiona do rangi głosu obozu władzy z drugiej postawa, że aborcja nie jest czymś o czym należy rozmawiać w pozycji półklęczącej, z głową posypaną popiołem.
Natomiast jeśli ta okładka jest nieakceptowalna przez część osób popierających ruch "pro-choice" to chyba oznacza, że osoby te nie do końca zdawały sobie sprawę co to w zasadzie oznacza bycie "pro-choice".
jasandra
super forma
super forma

Post autor: jasandra » 21 lut 2018, o 14:20

Wyjaśniłam, o co chodzi z brokatami w rozmowie z reader.
I kto tu mówi o pozycji półklęczącej :shock:? Chyba mówisz ciągle o tym samym biegunie... Ale już wytłumaczyłam, o co mi chodzi, kto chce, ten przeczyta. Nie zastanawiam się nad słusznością motywacji tych pań, tylko nad czymś zupełnie innym. I nad otoczką przekazu, nie samym przekazem, który jest ważny i potrzebny.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma

Post autor: ImaSumak » 21 lut 2018, o 14:27

A teraz, per analogiam, wyobraźmy sobie taką sytuację:

W pewnym, średniowiecznym państwie, np. na literę "Pe", homoseksualiści walczą o równouprawnienie, którego efektem ma być możliwość zawierania związków partnerskich przez nich. W kraju tym przez dużą część społeczeństwa jest to niedopuszczalne, zboczone, niezgodne z linią kościoła, więc zbrodnicielskie i piekielnie grzeszne. Nie mniej są w tym kraju ludzie, którzy ociekają wręcz tolerancją oraz mądrością, dlatego głoszą, że nie mają nic przeciwko homoseksualistom lub że mają, ale rozumieją i szanują ich istnienie, dlatego nie mają nic przeciwko temu, że homoseksualiści istnieją w przestrzeni publicznej, natomiast nie są do końca przekonani, czy można homoseksualistom pozwolić na związki partneskie, bo potem homoseksualisci mogą chcieć mieć dzieci, a przecież na to nikt normalny nie może się zgodzić!
Homoseksualisci w tym kraju oczywiscie wpisują się w narzuconą im rolę, więc obiecują publicznie, że to broń boże nie chodzi im o dzieci, tylko o równouprawnienie w podstawowych kwestiach. Tajemnicą Poliszynela zaś jest ilu homoseksualistów w tym kraju ma dzieci, ilu się o nie obecnie stara, i ilu będzie się o nie starało. O tym nie wolno mówić, bo problem na dzień dzisiejszy przecież nie istnieje. Zaistnieje dopiero po przegłosowaniu związków partnerskich- to oczywiste.

I teraz wyobraźmy sobie, że nagle, w tym wymyślonym kraju, ktoś robi kampanię, w ktorej na sportowo ubrani, w różach i brokacie, usmiechnieci homoseksualisci głoszą: adopcja i wychowanie dzieci przez osoby homoseksualne jest ok!

No i świat się skończył. Jak to tak żyć nie w zakłamaniu.
Lubię kiedy kobieta...
jasandra
super forma
super forma

Post autor: jasandra » 21 lut 2018, o 14:29

Napisałam o tej analogii. Cały czas się zastanawiam, czy ona jest słuszna, ale zauważcie, nie przedstawiam tu twardego stanowiska. Jestem skonfundowana i tyle.
jasandra
super forma
super forma

Post autor: jasandra » 21 lut 2018, o 14:32

Ok, na początku napisałam ostrym tonem, ale to było na świeżo. Pewnie będę nad tym jeszcze sporo myśleć i rozmawiać. To jedna z niewielu pozytywnych rzeczy, które zrobiły rządy PiS. Tak jak i dla poczucia obywatelskości I społecznej - nie patriotycznej - odpowiedzialności za wspólnotę.
biedronca
super forma
super forma

Post autor: biedronca » 21 lut 2018, o 15:44

Dyskusja jest bardzo potrzebna właśnie dlatego, że próbują nam odebrać resztki praw.

Moim zdaniem artykuł pokazujący nawet bardzo skrajne postawy jest potrzebny. Do tej pory dyskusja (przynajmniej w mainstreamowych mediach) była między tymi, którzy uważali, że aborcja jest zła i absolutnie niedopuszczalna, a tymi, którzy mówili, że zła, ale w niektórych przypadkach dopuszczalna, ale edukacja i antykoncepcja przede wszystkim. Więc to dobrze, że WO pokazują szersze spektrum i skłaniają do dyskusji.

I jeszcze jedno - artykuł w prasie to nie postulaty polityczne. Zgadzam się, że nie byłoby rozsądne ani pragmatyczne próbować przeprowadzić w sejmie ustawę pod hasłem "aborcyjny dream team". Ale to jest artykuł w prasie. Bardzo dobrze, że pokazuje kobiety, które czują i myślą inaczej niż w katolickiej Polsce przystoi.
malwupe

Post autor: malwupe » 22 wrz 2021, o 12:21

Aborcja powinna być legalna, ale w naszym kraju niestety jeszcze długo nie będzie. Warto wiedzieć, że w Czechach można liczyć na pomoc. Sporo informacji na ten temat znajdziesz na https://aborcja.cz
ODPOWIEDZ