wypowiedź J.Owsiaka

Wszystko na temat ruchu feministycznego, a więc: fakty, mity, różnorodność opinii i postaw, ważne wydarzenia, a także sylwetki działaczek.
bognastyk
Posty: 1
Rejestracja: 3 lut 2021, o 20:19

wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: bognastyk » 3 lut 2021, o 20:27

cześć,
jestem tu nowa (Bogna, miło mi!), niestety mniej miłe są okoliczności w jakich piszę ten post. Jeśli w miarę orientujecie się w tym, co dzieje się za naszymi oknami, to pewnie słyszałyście już skandaliczne wypowiedzi Owsiaka o "aborcji na pstryknięcie". Jak w ogóle się do tego odnosić? Czy jest jakaś szansa, że to wypowiedź wyrwana z kontekstu czy nieprawdziwa?

Powiem Wam szczerze, że ja bardzo źle się czuję w tej sytuacji. Zawsze sądziłam, że Owsiak jest jakby "z nami", a nie widzi tylko w nas kobiet, które chcą robić sobie aborcje na pstryknięcie palcami...
Unikam wirusa, wybieram zdrowo:
:serce: maseczki
:serce: zakupy tylko - sklep spożywczy online
:serce: DYSTANS!
marinnaWR
super forma
super forma
Posty: 2070
Rejestracja: 21 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: marinnaWR » 3 lut 2021, o 20:58

Jak przeczytałam wypowiedź Owsiaka, to pomyślałam, że przykro. I szkoda, że otworzył japę w tym temacie. Ale suma sumarum, to też dobrze się stało, że japę otworzył. Niech wszystkie dziadersy z każdej ze stron ujawnią się raz na zawsze i niech ich piekło pochłonie. Dobrze wiedzieć, gdzie i kim są. I kto naprawdę stoi za kobietami a kto jest tylko dziadersem.

Nie liczyłabym na to, że to słowa wyrwane z kontekstu, że może nie chciał tak klarownie i dosadnie. Myślę, że dokładnie i szczerze powiedział swoje zdanie. Wszyscy jesteśmy tu w Polsce spod płaszcza Kościoła, dlaczego Owsiak miałby być tym wyjątkowym, który samodzielnie myśli ? :beksa:
yyyyxxx1000
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 24
Rejestracja: 21 lip 2015, o 01:39

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: yyyyxxx1000 » 4 lut 2021, o 22:19

bognastyk pisze:
3 lut 2021, o 20:27
cześć,
Jak w ogóle się do tego odnosić? Czy jest jakaś szansa, że to wypowiedź wyrwana z kontekstu czy nieprawdziwa?

Powiem Wam szczerze, że ja bardzo źle się czuję w tej sytuacji. Zawsze sądziłam, że Owsiak jest jakby "z nami", a nie widzi tylko w nas kobiet, które chcą robić sobie aborcje na pstryknięcie palcami...
Tak się odnosić, że powiedział to co myślał i pewnie nadal myśli, że ta wypowiedź jest okej i postępowa, albo takie status quo, "zdroworozsądkowy kompromis"... Dla mnie to on nigdy nie był z nami, tylko ze swoim lansem. A problemy kobiet są mu obce. Innymi słowy, zawsze wydawał mi się konserwatywny.
Imelda
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 57
Rejestracja: 4 mar 2020, o 21:31

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: Imelda » 5 lut 2021, o 00:25

Pamiętajmy, że mówimy o człowieku, który całe życie poświęcił na pomaganie dzieciom. Nic dziwnego, że jest zdystansowany wobec aborcji.
mastabasta
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 293
Rejestracja: 8 kwie 2020, o 14:33

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: mastabasta » 5 lut 2021, o 06:45

Tak czytając i tu i w innych zakątkach tegoż forum odnoszę nieodparte wrażenie że jeśli jestem lesbijką to koniecznie muszę być za aborcją, feministką w rozumieniu pani Magdaleny Środy etc.
acbc
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 722
Rejestracja: 11 sty 2013, o 19:10

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: acbc » 5 lut 2021, o 08:25

A ja jestem za kompromisem aborcyjnym, a nie usuwaniem ciąży na życzenie. Więc czuję się jakbym stała pośrodku tego wszystkiego ale takie jest moje zdanie.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: dobranocka14 » 5 lut 2021, o 10:06

Tylko co to znaczy "na życzenie"?
Kto ma oceniać czy aborcja jest uzasadniona czy nie w przypadkach kiedy ro nie zdrowie matki/ dziecka jest zagrożone. Dlaczego obcy ludzie mają decydować czy kobieta ma zostać matką czy nie, nawet jeśli ciąża wynika ze zwykłej wpadki i jest "tylko" niechciana.
Nie chodzi o to aby traktować aborcję jako jedną z metod antykoncepcji ale ocenianie czyjejś decyzji przez swój pryzmat jest nie na miejscu. Przy czym @abc nie odnoszę się tu do Ciebie tylko ogólnie piszę.
biedronca
super forma
super forma
Posty: 2073
Rejestracja: 22 kwie 2015, o 19:46

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: biedronca » 5 lut 2021, o 10:40

Jak jedna strona traktuje ciało kobiety jak własność publiczną, to o jakim kompromisie tu może być mowa? Generalnie twoje ciało jest własnością publiczną, ale jeżeli jego użycie nie przyniesie żadnej wartości (czytaj dziecko umrze zaraz po porodzie), no to już niech będzie, pozwolimy ci się nie męczyć. To jest ten kompromis?
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: dobranocka14 » 5 lut 2021, o 10:46

Sorry @acbc a nie @abc :)

Temat aborcji łączy się ściśle z edukacją seksualną (choć chyba trzeba napisać jej brakiem bo pomysły Czarnka o nauczaniu wg encyklik JPII w tym temacie to pomysł z kosmosu) z dostępnością do środków antykoncepcyjnych (tu pomysły na apteki pro-life), na niezbyt powszechną dostępność tabletek "dzień po", na ograniczaniu walki o życie do urodzenia bo potem chore dzieci to zmartwienie rodziców lub tylko matek.
I jeszcze ta nomenklatura: "stan błogosławiony" :roll:

Problem jest zlożony ale wprowadzane restrykcje wcale go nie rozwiązują.
Ella_Bronia
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 619
Rejestracja: 15 mar 2013, o 18:41

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: Ella_Bronia » 5 lut 2021, o 12:20

dobranocka14 pisze:
5 lut 2021, o 10:46
Sorry @acbc a nie @abc :)

Temat aborcji łączy się ściśle z edukacją seksualną (choć chyba trzeba napisać jej brakiem bo pomysły Czarnka o nauczaniu wg encyklik JPII w tym temacie to pomysł z kosmosu) z dostępnością do środków antykoncepcyjnych (tu pomysły na apteki pro-life), na niezbyt powszechną dostępność tabletek "dzień po", na ograniczaniu walki o życie do urodzenia bo potem chore dzieci to zmartwienie rodziców lub tylko matek.
I jeszcze ta nomenklatura: "stan błogosławiony" :roll:

Problem jest zlożony ale wprowadzane restrykcje wcale go nie rozwiązują.
Temat aborcji jako taki wiąże się z edukacją seksualną, choć nie tylko, bo w praktyce z roznych powodow kobiety zachodzą w niechcianą ciążę i nie tylko ich slaba edukacja seksualna ma na to wpływ.
To orzeczenie i zmiana w prawie, ktore z niej wynika ma tylko taki skutek, że kobieta będzie zmuszona do urodzenia cięzko uposledzonego dziecka i męczenie się z nim przez cale życie co nie jest szczęsliwą perspektywą...

Mnie jest bardzo przykro, że Strajk Kobiet z ktorym się identyfikuję nic nie wywalczył. Został całkowicie zlekceważony. Demonstrujacy pokrzyczeli przekleństwa i wyzwiska, powymachiwali humorystycznymi niejednokrotnie transparentami i ... nic nie zdziałali.
Wedlug mnie byc może błedem było wychodzenie z tak "szerokimi" postulatami. Postulat o aborcję na żądanie, czy "wypierdalać", czyli postulat o ustąpienie Rządu to moze było w tym kraju za dużo.
Wulgarność, a także humorystyczne hasła też wedlug mnie nie byly na miejscu. Walczymy o poważną sprawę i nasze hasła powinny być poważne i rzeczowe, a nie taka dziecinada.
Jest wiele kobiet trochę starszych, które planowaly zeby urodzić kolejne dziecko, ale teraz się pewnie na to nie zdecydują ze względu na duże ryzyko aberracji chromosomowej. Nie każdy ma pieniadze i warunki żeby usuwać ciążę za granicą. To koszt ponad 1000 Euro.
Smutne to wszystko.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: dobranocka14 » 5 lut 2021, o 14:18

Ella_Bronia pisze:
5 lut 2021, o 12:20
dobranocka14 pisze:
5 lut 2021, o 10:46
Sorry @acbc a nie @abc :)

Temat aborcji łączy się ściśle z edukacją seksualną (choć chyba trzeba napisać jej brakiem bo pomysły Czarnka o nauczaniu wg encyklik JPII w tym temacie to pomysł z kosmosu) z dostępnością do środków antykoncepcyjnych (tu pomysły na apteki pro-life), na niezbyt powszechną dostępność tabletek "dzień po", na ograniczaniu walki o życie do urodzenia bo potem chore dzieci to zmartwienie rodziców lub tylko matek.
I jeszcze ta nomenklatura: "stan błogosławiony" :roll:

Problem jest zlożony ale wprowadzane restrykcje wcale go nie rozwiązują.
Temat aborcji jako taki wiąże się z edukacją seksualną, choć nie tylko, bo w praktyce z roznych powodow kobiety zachodzą w niechcianą ciążę i nie tylko ich slaba edukacja seksualna ma na to wpływ.
Tak, zgadza się dlatego w moim poprzednim poście zaznaczyłam, że chodzi o zwrot "aborcja na życzenie" tudzież "na pstryknięcie" czyli kiedy ciąża jest wynikiem choćby tylko samej wpadki.
Imelda
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 57
Rejestracja: 4 mar 2020, o 21:31

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: Imelda » 5 lut 2021, o 15:59

Inna sprawa, że orzeczenia TK nie byłoby, gdyby nie nieudolnie napisana konstytucja przez lewicę. Bo z obecnego kształtu art. 38 jednoznacznie wynika, że aborcja poza zagrożeniem życia matki jest niezgodna z konstytucją. To była od lat tykająca bomba, która tykała dopóki ktoś nie wpadł na złożenie wniosku do Trybunału w tej sprawie. No i PiS w końcu tę bombę zdetonował.
Ella_Bronia
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 619
Rejestracja: 15 mar 2013, o 18:41

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: Ella_Bronia » 5 lut 2021, o 17:14

To jest też kwestia definicji, czy "człowiek" jest od momentu narodzin, czy od momentu poczęcia.
Imelda
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 57
Rejestracja: 4 mar 2020, o 21:31

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: Imelda » 5 lut 2021, o 19:04

Nie byłoby takich wątpliwości, gdyby w konstytucji zamiast prawnej ochrony życia człowieka była ochrona życia obywatela. Wtedy byłoby jasne, że chodzi o człowieka urodzonego.
marinnaWR
super forma
super forma
Posty: 2070
Rejestracja: 21 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: marinnaWR » 6 lut 2021, o 00:07

Imelda pisze:
5 lut 2021, o 19:04
Nie byłoby takich wątpliwości, gdyby w konstytucji zamiast prawnej ochrony życia człowieka była ochrona życia obywatela. Wtedy byłoby jasne, że chodzi o człowieka urodzonego.
Nie chodzi o żadne wątpliwości, to oczywiste.
Chodzi o upupienie kobiet, zgodnie z życzeniem PIS, który spłaca dług powyborczy wobec kleru. Kobieta ma określoną rolę w społeczeństwie wg Kościoła katolickiego i kobietom prawa o samostanowieniu nie należą się. Ma rodzić i nie marudzić. Nie chce rodzić ? to do więzienia a najlepiej na stos.

A co do Owsiaka, to on popiera Strajk Kobiet, tak przynajmniej twierdzi. Jego wypowiedź natomiast wpisuje się gładko w poddańczą rolę Polaków wobec nakazów Kościoła. Z tej smutnej spuścizny niewielu i niewiele z nas potrafi się otrząsnąć, ale dobra wiadomość jest taka, że wraz z "wulgarnym" ruchem Marty Lempart, takich osób jest coraz więcej, mimo, że PIStelewizja zrobiła wszystko, żeby Polakom ten ruch zochydzić.
marinnaWR
super forma
super forma
Posty: 2070
Rejestracja: 21 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: marinnaWR » 6 lut 2021, o 00:46

Poczytajcie całą wypowiedź Owsiaka na jego stronie na FB, tam broni swojego stanowiska. Zacytuję tylko fragment :
I wiele razy też wypowiadaliśmy swoją opinię na temat braku pomocy systemowej dla rodzin, zwłaszcza samotnych matek wychowujących dzieci, które wymagają specjalistycznej opieki. Myślę też o tym, bo mam dwie córki i dwie wnuczki – ich los i ich prawa są dla mnie po prostu ważne.
Chciałem wspierać Strajk Kobiet i wszystkie strony obróciły się przeciwko nam. Czas jednak pokaże, że z całych sił chcemy bronić praw człowieka, bezpieczeństwa kobiet i aktywności obywatelskiej.
she76
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 574
Rejestracja: 17 lip 2017, o 15:12

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: she76 » 7 lut 2021, o 20:20

Ella_Bronia pisze:
5 lut 2021, o 17:14
To jest też kwestia definicji, czy "człowiek" jest od momentu narodzin, czy od momentu poczęcia.
A ja myślę, że to jest kwestia wiary. Pewne rzeczy są trudne do zdefiniowania. Tak jak miłość. Kiedy tak naprawdę się zaczyna? Od pierwszego spojrzenia, od pierwszej, drugiej rozmowy, od zakochania, czy od momentu kiedy jesteśmy pewni, że to jest ta osoba, z którą chcemy być do końca? Zaczynamy kochać kiedy sobie to uświadomimy, czy wcześniej nasza podświadomość przygotowuje nas do tego co ma wydarzyć się później?
Dla mnie człowiek jest od momentu poczęcia. I trwa w myślach, we wspomnieniach, w sercu( piszę o tych, których kochałam) nawet po śmierci. Wierzę, że moje ukochane osoby nadal żyją tylko fizycznie ich nie widać. Ciało nie jest istotną sprawą w tym momencie. Gdyby miało być inaczej, po co przechowywać fotografie, po co zapalać świeczkę na grobie, po co pamiętać? Zdaję sobie sprawę, że nie każdy wierzy tak jak ja. Jednak niezależnie od tego w co i jak wierzę, uważam, że pis zrobił świństwo "ruszając" sprawę aborcji w takim momencie. To raz. A dwa, to jest tak delikatna sprawa, że powinno się ją zostawić sumieniu kobiety i lekarza. Tymbardziej, że żadna władza jak do tej pory nie zrobiła nic, żeby zapewnić kobiecie i dziecku KOMPLEKSOWĄ opiekę i pomoc tak długo jak będą tego potrzebować. Zmusić do urodzenia a potem "radź sobie sama" to okropieństwo i hipokryzja tzw. obrońców życia.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: ImaSumak » 7 lut 2021, o 22:47

Jeżeli medycyna miałaby by stać się kwestią wiary, to ja wychodzę.
Lubię kiedy kobieta...
marinnaWR
super forma
super forma
Posty: 2070
Rejestracja: 21 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: marinnaWR » 7 lut 2021, o 23:01

She, przechowujemy fotografie, zapalamy znicze, bo to karmi nasze emocje. Nie robimy tego dla zmarłego a dla siebie. Kiedy nieszczęśliwie się zakochujemy, to targają nami tęsknota, żal, czasem złość i takie tam. Różnie sobie radzimy z tymi emocjami, czasem potrzebujemy bardzo dużo czasu żeby odzyskać spokój ducha.
Kiedy zaczyna się człowiek ? Od kiedy postanowisz, od kiedy się dowiesz, od kiedy pragniesz. Od Twoich emocji się zaczyna.
Zapłodnienie i rozwój płodu to fizjologia, która nie ma prawa rozwoju i zaistnienia bez twoich emocji i decyzji. Dyskusja kiedy zaczyna się człowiek jest bezprzedmiotowa jeśli nie dotyczy twojej osoby. Czy może chcesz decydować o cudzej emocjonalności ? a może chcesz kazać innym czuć to co Ty czujesz ?
Niestety po PISie przecież nikt nie spodziewa się niczego dobrego, prawda ? I słusznie, bo PIS jest w kieszeni Kościoła a Kościół przecież wszystko wie i czuje lepiej. Zatem decyduje za wszystkich :(
Imelda
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 57
Rejestracja: 4 mar 2020, o 21:31

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: Imelda » 7 lut 2021, o 23:24

she76 pisze:
7 lut 2021, o 20:20
Ella_Bronia pisze:
5 lut 2021, o 17:14
To jest też kwestia definicji, czy "człowiek" jest od momentu narodzin, czy od momentu poczęcia.
A ja myślę, że to jest kwestia wiary. Pewne rzeczy są trudne do zdefiniowania. Tak jak miłość. Kiedy tak naprawdę się zaczyna? Od pierwszego spojrzenia, od pierwszej, drugiej rozmowy, od zakochania, czy od momentu kiedy jesteśmy pewni, że to jest ta osoba, z którą chcemy być do końca? Zaczynamy kochać kiedy sobie to uświadomimy, czy wcześniej nasza podświadomość przygotowuje nas do tego co ma wydarzyć się później?
Dla mnie człowiek jest od momentu poczęcia. I trwa w myślach, we wspomnieniach, w sercu( piszę o tych, których kochałam) nawet po śmierci. Wierzę, że moje ukochane osoby nadal żyją tylko fizycznie ich nie widać. Ciało nie jest istotną sprawą w tym momencie. Gdyby miało być inaczej, po co przechowywać fotografie, po co zapalać świeczkę na grobie, po co pamiętać? Zdaję sobie sprawę, że nie każdy wierzy tak jak ja. Jednak niezależnie od tego w co i jak wierzę, uważam, że pis zrobił świństwo "ruszając" sprawę aborcji w takim momencie. To raz. A dwa, to jest tak delikatna sprawa, że powinno się ją zostawić sumieniu kobiety i lekarza. Tymbardziej, że żadna władza jak do tej pory nie zrobiła nic, żeby zapewnić kobiecie i dziecku KOMPLEKSOWĄ opiekę i pomoc tak długo jak będą tego potrzebować. Zmusić do urodzenia a potem "radź sobie sama" to okropieństwo i hipokryzja tzw. obrońców życia.
No właśnie. Jeśli już wprowadza się takie zmiany (do tego niezwykle kontrowersyjne społecznie), to trzeba mieć od razu gotowy pakiet ustaw żeby zbudować system wsparcia, a z tego co słychać to ledwo w ministerstwie się budzą i dopiero zastanawiają się co robić. PiS lubi używać frazesów o "silnym państwie", a to tak naprawdę takie samo państwo z dykty i kamieni kupa jak inne rządy III RP.
marinnaWR
super forma
super forma
Posty: 2070
Rejestracja: 21 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: marinnaWR » 8 lut 2021, o 00:28

No cóż Imeldo, siłowe zmuszanie kobiet do rodzenia dzieci z wadami letalnymi nie jest żadną kontrowersyjną społecznie zmianą, jak to ujęłaś. To jest zwyczajny zamordyzm i torturowanie kobiet. Tutaj nie pomoże żaden pakiet wsparcia, który z założenia będzie pozorował dobrą wolę (oferując pokoje płaczu). Kobietom należy się prawo do wolnej decyzji. Państwo powinno zapewnić dostęp do badań i kompleksową opiekę medyczną, dla kobiet, które zdecydują się urodzić takie dziecko. Państwo pomaga i wspiera swoich obywateli a nie wtrąca ich do więzienia dlatego, że niektórzy nie podzielają zdania Kościoła. Oczywiście każde europejskie, nowoczesne państwo a nie państwo polskie za rządów PIS.
she76
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 574
Rejestracja: 17 lip 2017, o 15:12

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: she76 » 8 lut 2021, o 17:51

ImaSumak pisze:
7 lut 2021, o 22:47
Jeżeli medycyna miałaby by stać się kwestią wiary, to ja wychodzę.
Nie medycyna a podejmowanie decyzji, dokonywanie wyborów. O to mi chodziło. Każdy powinien mieć prawo do wolnego wyboru
she76
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 574
Rejestracja: 17 lip 2017, o 15:12

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: she76 » 8 lut 2021, o 18:46

marinnaWR pisze:
7 lut 2021, o 23:01
She, przechowujemy fotografie, zapalamy znicze, bo to karmi nasze emocje. Nie robimy tego dla zmarłego a dla siebie.
W pewnym sensie zgoda, ale nie do końca. Dla zmarłego też możesz coś zrobić- modlić się, oni potrzebują naszej modlitwy. Jeśli w to wierzysz. Jeśli nie, jest to tylko mój punkt widzenia odmienny od Twojego i uszanujmy siebie nawzajem.

Zapłodnienie i rozwój płodu to fizjologia, która nie ma prawa rozwoju i zaistnienia bez twoich emocji i decyzji.
Nie bardzo rozumiem :? . Jakim zatem cudem dochodzi do zapłodnienia i rozwoju płodu, ciąży u kobiet nie bardzo świadomych, będących pod wpływem alkoholu, narkotyków ? Co z ciążą z gwałtu, gdzie tu jest decyzja kobiety? To u ludzi. A jak jest u zwierząt z emocjami i decyzjami o zapłodnieniu i rozwoju płodu? Chyba miałaś coś innego na myśli... :?
marinnaWR
super forma
super forma
Posty: 2070
Rejestracja: 21 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: marinnaWR » 8 lut 2021, o 22:18

she76 pisze:
8 lut 2021, o 18:46
marinnaWR pisze:
7 lut 2021, o 23:01
She, przechowujemy fotografie, zapalamy znicze, bo to karmi nasze emocje. Nie robimy tego dla zmarłego a dla siebie.
W pewnym sensie zgoda, ale nie do końca. Dla zmarłego też możesz coś zrobić- modlić się, oni potrzebują naszej modlitwy. Jeśli w to wierzysz. Jeśli nie, jest to tylko mój punkt widzenia odmienny od Twojego i uszanujmy siebie nawzajem.

Zapłodnienie i rozwój płodu to fizjologia, która nie ma prawa rozwoju i zaistnienia bez twoich emocji i decyzji.
Nie bardzo rozumiem :? . Jakim zatem cudem dochodzi do zapłodnienia i rozwoju płodu, ciąży u kobiet nie bardzo świadomych, będących pod wpływem alkoholu, narkotyków ? Co z ciążą z gwałtu, gdzie tu jest decyzja kobiety? To u ludzi. A jak jest u zwierząt z emocjami i decyzjami o zapłodnieniu i rozwoju płodu? Chyba miałaś coś innego na myśli... :?
Żadnym cudem a z powodu takiej a nie innej budowy ciała kobiety dochodzi do zapłodnienia. Potem najczęściej są dwie drogi : aborcja lub decyzja kobiety o urodzeniu dziecka.To fizjologia decyduje, że kobieta (a nie np mężczyzna) jest zapłodniona a potem może urodzić dziecko. Niezależnie od okoliczności, w jakich dochodzi do zapłodnienia, kobiece ciało umożliwia prokreację. To tak w skrócie. Fizjologia umożliwia a stan twoich emocji i twoja decyzja spowoduje, że zarodek będzie się rozwijał lub nie będzie się rozwijał. Masz prawo do tej decyzji, choć swojej fizjologii nie zmienisz i nie możesz przerzucić ciąży np na partnera czy inną osobę, to jednak ty podejmujesz decyzję co dalej.
Nie wiem czy teraz rozumiesz ?
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: ImaSumak » 8 lut 2021, o 22:50

she76 pisze:
8 lut 2021, o 17:51
ImaSumak pisze:
7 lut 2021, o 22:47
Jeżeli medycyna miałaby by stać się kwestią wiary, to ja wychodzę.
Nie medycyna a podejmowanie decyzji, dokonywanie wyborów. O to mi chodziło. Każdy powinien mieć prawo do wolnego wyboru
Być może w Pl ludzie kiedyś odkryją, że każdy człowiek ma prawo decydować o swoim ciele i innym do tego wara.
Niezmiennie trzymam za to kciuki.
Lubię kiedy kobieta...
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: ImaSumak » 8 lut 2021, o 22:51

Może doprecyzuję mój poprzedni wpis:
Za ludzi uważam również kobiety i innowierców.
Lubię kiedy kobieta...
Ella_Bronia
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 619
Rejestracja: 15 mar 2013, o 18:41

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: Ella_Bronia » 8 lut 2021, o 23:31

marinnaWR pisze:
8 lut 2021, o 22:18
she76 pisze:
8 lut 2021, o 18:46
marinnaWR pisze:
7 lut 2021, o 23:01
She, przechowujemy fotografie, zapalamy znicze, bo to karmi nasze emocje. Nie robimy tego dla zmarłego a dla siebie.
W pewnym sensie zgoda, ale nie do końca. Dla zmarłego też możesz coś zrobić- modlić się, oni potrzebują naszej modlitwy. Jeśli w to wierzysz. Jeśli nie, jest to tylko mój punkt widzenia odmienny od Twojego i uszanujmy siebie nawzajem.

Zapłodnienie i rozwój płodu to fizjologia, która nie ma prawa rozwoju i zaistnienia bez twoich emocji i decyzji.
Nie bardzo rozumiem :? . Jakim zatem cudem dochodzi do zapłodnienia i rozwoju płodu, ciąży u kobiet nie bardzo świadomych, będących pod wpływem alkoholu, narkotyków ? Co z ciążą z gwałtu, gdzie tu jest decyzja kobiety? To u ludzi. A jak jest u zwierząt z emocjami i decyzjami o zapłodnieniu i rozwoju płodu? Chyba miałaś coś innego na myśli... :?
Żadnym cudem a z powodu takiej a nie innej budowy ciała kobiety dochodzi do zapłodnienia. Potem najczęściej są dwie drogi : aborcja lub decyzja kobiety o urodzeniu dziecka.To fizjologia decyduje, że kobieta (a nie np mężczyzna) jest zapłodniona a potem może urodzić dziecko. Niezależnie od okoliczności, w jakich dochodzi do zapłodnienia, kobiece ciało umożliwia prokreację. To tak w skrócie. Fizjologia umożliwia a stan twoich emocji i twoja decyzja spowoduje, że zarodek będzie się rozwijał lub nie będzie się rozwijał. Masz prawo do tej decyzji, choć swojej fizjologii nie zmienisz i nie możesz przerzucić ciąży np na partnera czy inną osobę, to jednak ty podejmujesz decyzję co dalej.
Nie wiem czy teraz rozumiesz ?
Jeszcze dodaj, że zdarza się, że to natura decyduje, że ciąża się kończy przed rozwiazaniem. To się nazywa poronienie. Częste.
Natura sama eliminuje wadliwe genetycznie płody. 20% ciąż.
she76
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 574
Rejestracja: 17 lip 2017, o 15:12

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: she76 » 9 lut 2021, o 12:12

marinnaWR pisze:
8 lut 2021, o 22:18
she76 pisze:
8 lut 2021, o 18:46
marinnaWR pisze:
7 lut 2021, o 23:01
She, przechowujemy fotografie, zapalamy znicze, bo to karmi nasze emocje. Nie robimy tego dla zmarłego a dla siebie.
W pewnym sensie zgoda, ale nie do końca. Dla zmarłego też możesz coś zrobić- modlić się, oni potrzebują naszej modlitwy. Jeśli w to wierzysz. Jeśli nie, jest to tylko mój punkt widzenia odmienny od Twojego i uszanujmy siebie nawzajem.

Zapłodnienie i rozwój płodu to fizjologia, która nie ma prawa rozwoju i zaistnienia bez twoich emocji i decyzji.
Nie bardzo rozumiem :? . Jakim zatem cudem dochodzi do zapłodnienia i rozwoju płodu, ciąży u kobiet nie bardzo świadomych, będących pod wpływem alkoholu, narkotyków ? Co z ciążą z gwałtu, gdzie tu jest decyzja kobiety? To u ludzi. A jak jest u zwierząt z emocjami i decyzjami o zapłodnieniu i rozwoju płodu? Chyba miałaś coś innego na myśli... :?
Żadnym cudem a z powodu takiej a nie innej budowy ciała kobiety dochodzi do zapłodnienia. Potem najczęściej są dwie drogi : aborcja lub decyzja kobiety o urodzeniu dziecka.To fizjologia decyduje, że kobieta (a nie np mężczyzna) jest zapłodniona a potem może urodzić dziecko. Niezależnie od okoliczności, w jakich dochodzi do zapłodnienia, kobiece ciało umożliwia prokreację. To tak w skrócie. Fizjologia umożliwia a stan twoich emocji i twoja decyzja spowoduje, że zarodek będzie się rozwijał lub nie będzie się rozwijał. Masz prawo do tej decyzji, choć swojej fizjologii nie zmienisz i nie możesz przerzucić ciąży np na partnera czy inną osobę, to jednak ty podejmujesz decyzję co dalej.
Nie wiem czy teraz rozumiesz ?
Tak, dziękuję za wyjaśnienie, teraz wiem co masz na myśli. Ja jednak byłabym ostrożna z argumentacją prawa do życia lub nie uzależnionego od stanu emocji i możliwości podejmowania o tym decyzji. To są bardzo trudne tematy i zawężanie ich do wybranych kryteriów nie jest dobre. Tak uważam. Nie oddaje istoty problemu. Gdyby kierować się tą logiką powinniśmy dać ludziom prawo do samobójstw bez próby ratowania ich. Co byś zrobiła wiedząc, że ktoś chce popełnić samobójstwo, albo widząc, że ktoś usiłuje to zrobić na twoich oczach? Uszanowałabyś jego emocje i decyzję, czy raczej próbowałabyś go ratować, zmuszając go niejako do życia?
marinnaWR
super forma
super forma
Posty: 2070
Rejestracja: 21 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: marinnaWR » 9 lut 2021, o 12:44

Osoba w depresji lub na skraju załamania nerwowego jest osobą, która czasem woła o pomoc sięgając po argument ostateczny. Nikt, kto jest człowiekiem, takiej pomocy nie odmówi. Jak myślisz, dlaczego mimo to, dochodzi do tego, że takie osoby jednak tracą życie ?
Kobieta, która zawiniwszy jedynie swoją fizjologią, zawsze ma prawo do decyzji czy urodzić czy nie. Tu nie ma wyjątków, bo to o jej drogę życiową chodzi. Ona nie odbiera nikomu życia, bo przecież zarodek poza jej ciałem nie przetrwa. Ona decyduje o swoim życiu i ma do tego niepodważalne prawo. Wola zarodka kończy się tam, gdzie ogranicza prawo kobiety do tej decyzji. Nie ma cudu narodzin, to manipulacja ze strony Kościoła, który uzurpuje sobie prawo do ingerowania w osobiste decyzje kobiety. Cud narodzin jest wtedy, gdy kobieta tego chce i zdecyduje. Kobieta nie zmieni swojej fizjologi (nie każemy przecież nikogo za to, że urodził się kobietą albo mężczyzną), ale niech zmienia wszystko inne, jeśli tego pragnie
she76
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 574
Rejestracja: 17 lip 2017, o 15:12

Re: wypowiedź J.Owsiaka

Post autor: she76 » 9 lut 2021, o 18:30

marinnaWR pisze:
9 lut 2021, o 12:44
Osoba w depresji lub na skraju załamania nerwowego jest osobą, która czasem woła o pomoc sięgając po argument ostateczny. Nikt, kto jest człowiekiem, takiej pomocy nie odmówi. Jak myślisz, dlaczego mimo to, dochodzi do tego, że takie osoby jednak tracą życie ?
No właśnie, a Ty jak myślisz, dlaczego?
ODPOWIEDZ