Jak widzicie edukację seksualną?

Wszystko na temat ruchu feministycznego, a więc: fakty, mity, różnorodność opinii i postaw, ważne wydarzenia, a także sylwetki działaczek.
ODPOWIEDZ
eminem98xd
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 826
Rejestracja: 2 lip 2014, o 19:46

Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: eminem98xd » 22 cze 2021, o 22:38

Czy waszym zdaniem widzenie seksu dzieciom szkodzi? tzn w internecie na reklamach?
Czy w końcu ktoś poiwnien poruszać ten temat?
W jakim wieku byłyście kiedy ta świadomość na ten temat się w was obudziła naturalnie?
I jak przebiegała? Czy myślicie że nie raz homoseksualizm jest etapem przejściowym tak jak np kkiedy dzieciak się raz fascynuje jednym rodzicem raz drugim?
pozdrawiam..(psss dodajcie coś od siebie, mogą być nawet pytania, chciała bym tutaj przeprowadzić dyskusję jakiej nie widziałam od 5 lat)
AnnaArendt
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 968
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: AnnaArendt » 23 cze 2021, o 11:49

Nie ogarniam. Edukacja seksualna ma się nijak do reklam nadawanych po 22giej. Edukacja seksualna to nauka o ciele, o granicach, o tym co jest ok a co ok nie jest (pedofilia, przekraczanie granic, wymuszenia). Ma się nijak do "oglądania seksu". Absurd.
miss_nikita
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 74
Rejestracja: 25 lis 2020, o 00:24

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: miss_nikita » 23 cze 2021, o 20:25

Światowa Organizacja Zdrowia określiła precyzyjnie standardy edukacji seksualnej. Tutaj od 39 strony jest wyjaśnione jak powinna wyglądać: https://www.bzga-whocc.de/fileadmin/use ... lnisch.pdf
eminem98xd
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 826
Rejestracja: 2 lip 2014, o 19:46

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: eminem98xd » 28 cze 2021, o 17:40

AnnaArendt pisze:
23 cze 2021, o 11:49
Nie ogarniam. Edukacja seksualna ma się nijak do reklam nadawanych po 22giej. Edukacja seksualna to nauka o ciele, o granicach, o tym co jest ok a co ok nie jest (pedofilia, przekraczanie granic, wymuszenia). Ma się nijak do "oglądania seksu". Absurd.
Damn 🤦 wiem. Nazwałam to tylko własnymi słowami.
Awatar użytkownika
wasnioha
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 48
Rejestracja: 22 lis 2018, o 20:16

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: wasnioha » 29 cze 2021, o 21:31

Rozdzielam edukacje seksualna od normalizacji seksualności człowieka.

I tak oglądanie scen sexu w filmach czy reklamach to dla mnie normalizacje seksualności człowieka.
To co było powszechne dla mojego pokolenia to zakrywanie dzieciom oczy na filmach, rozkaz żeby wyjść z pokoju gdy pan z pania się całowali itp - to tworzy temat tabu a tabu to coś zakazanego i tak wokół seksu narasta mit czegość zdrożnego, może niewłaściwego.
Także jestem za edukacją seksualną i normalizacją seksualności.
:pilka:
Elinor
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 362
Rejestracja: 7 cze 2018, o 12:01

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: Elinor » 2 sie 2021, o 13:24

Czy widzenie seksu na reklamach szkodzi dzieciom? Moim zdaniem nie. Przecież dzieci też mają popęd, przynajmniej młode nastolatki już znaczny. Uważam, że przedszkole czy wczesna podstawówka to za wcześnie na poruszanie tych tematów w szkole ze względu na brak dojrzałości emocjonalnej i intelektualnej. Ale ukrywanie seksualności moim zdaniem szkodzi dzieciom, potem uważają, że coś co jest normalne i zdrowe jest nienormalne, że jak mają ochotę na seks, to znaczy, że mają "brudne myśli", że kogoś tym krzywdzą, że niby chcą skrzywdzić. Trzeba do tego podchodzić normalnie, a jak dziecko pyta, to uczyć zdrowego podejścia, że wszystko jest okej jak obu stronom się podoba i trzeba po prostu pytać czy ktoś się zgadza, jak się nie wie.

Chyba jest coś takiego jak płynność orientacji u bardzo młodych osób, które dopiero odkrywają swoje preferencje. Natomiast nie wiem, ja tam jestem najzwyczajniej bi i nie na zasadzie, że podobają mi się ludzie niezależnie od płci, podoba mi się męskość i podoba mi się kobiecość, oddzielnie lub ich mieszanka u jednej osoby. Podobają mi się też męscy mężczyźni i kobiece kobiety.
Clear-Sky
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 99
Rejestracja: 6 maja 2021, o 19:03

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: Clear-Sky » 2 sie 2021, o 18:50

Seks był, jest i będzie. Wystarczy, że dziecko ma kontakt ze zwierzętami i widzi, jak one się rozmnażają. Zamykanie w bańce niewiedzy jest moim zdaniem bez sensu i tylko odwleka nieuniknione. Niekiedy wręcz szkodzi.

Jak najbardziej należy rozmawiać i tłumaczyć. Oczywiście, dostosowując przekazywaną wiedzę do wieku dziecka. Uważam, że najmłodsi powinni mieć chociaż minimalny wgląd na temat tego, że coś jest dobre, a coś złe. Ktoś dotyka Cię w pewnym miejscu? Pokazuje coś niepokojącego? Każe Ci coś robić i potem zmusza do milczenia? Tłumaczyć i jeszcze raz tłumaczyć.

To, że z czasem ktoś dojrzewa i ma różne popędy jest całkowicie naturalne. Biologi nie oszukamy. Nie wiem, jak wygląda obecnie edukacja seksualna w polskich szkołach, ale patrząc na to, co się obecnie dzieje, to jestem przerażona. Dlatego warto przekazać chociaż minimum wiedzy. Może to kiedyś uratuje dziecku życie? Oczywiście, to, co napisałam, to ekstremum, ale tyle już widziałam złego, że jestem przezorna ;)
davergne
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 391
Rejestracja: 6 cze 2020, o 20:19

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: davergne » 5 sie 2021, o 23:38

Dlaczego na tej stronie i innych lgbt stronach jak pada pytanie o edukację dzieci to nigdy nie jest to propozycja włączenia do szkoły np:
-lekcji pierwszej pomocy
-nauki na temat systemu podatkow
-przysposobienia obronnego
-czy ochrony srodowiska
tylko zawsze jest to propozycja wprowadzenia edukacji seksualnej???

10% społeczeństwa chce na siłę uczyć dzieci wychowywanych przez 90% społeczeństwa na temat seksu i orientacji seksualnych? I nic innego nie jest ważniejsze..
Filmy les na www.violka.pl
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: ImaSumak » 6 sie 2021, o 11:23

davergne pisze:
5 sie 2021, o 23:38
Dlaczego na tej stronie i innych lgbt stronach jak pada pytanie o edukację dzieci to nigdy nie jest to propozycja włączenia do szkoły np:
-lekcji pierwszej pomocy
-nauki na temat systemu podatkow
-przysposobienia obronnego
-czy ochrony srodowiska
tylko zawsze jest to propozycja wprowadzenia edukacji seksualnej???

10% społeczeństwa chce na siłę uczyć dzieci wychowywanych przez 90% społeczeństwa na temat seksu i orientacji seksualnych? I nic innego nie jest ważniejsze..
Ponieważ seksualność jest podstawową i nieodzowną częścią czlowieka i jego życia. To bardzo istotna część fizjologii ludzkiego organizmu.

Noszenie maski przeciwgazowej nie.
Lubię kiedy kobieta...
Elinor
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 362
Rejestracja: 7 cze 2018, o 12:01

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: Elinor » 6 sie 2021, o 11:26

Bo taka jest specyfika forów i grup tematycznych. Koncentrują się tylko na jednym temacie. Wejdź na forum programistów i pewnie znajdziesz tylko wątki tylko dotyczące przedmiotu informatyka w szkołach, jeżeli rozmawiają o edukacji.
davergne
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 391
Rejestracja: 6 cze 2020, o 20:19

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: davergne » 6 sie 2021, o 12:14

heterycy: dlaczego naszym malym dzieciom chcecie wciskac edukacje seksualna w szkolach??


ImaSumak: "ponieważ seksualność jest podstawową i nieodzowną częścią czlowieka i jego życia. To
bardzo istotna część
fizjologii ludzkiego organizmu."

heterycy: im tylko seks w glowach :shock: no normalnie zboczency no..


ImaSumak: :shock:
Filmy les na www.violka.pl
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: ImaSumak » 6 sie 2021, o 19:11

davergne pisze:
6 sie 2021, o 12:14
heterycy: dlaczego naszym malym dzieciom chcecie wciskac edukacje seksualna w szkolach??


ImaSumak: "ponieważ seksualność jest podstawową i nieodzowną częścią czlowieka i jego życia. To
bardzo istotna część
fizjologii ludzkiego organizmu."

heterycy: im tylko seks w glowach :shock: no normalnie zboczency no..


ImaSumak: :shock:
1. Wskaż w którym miejscu wkleiłam ikonkę.
Nie ładnie jest imputowac komus cos, czego nie powiedział. Wlasne wymysły zachowaj dla siebie.
2. Swiat nie stanowi grupka ciemnych i zacofanych zwolenników pisu czy konfederacji na wschodzie Europy. To malenki zaścianek, który odbierasz jako uniwersum. W dodatku ci wyimaginowani heterycy, to również bi i homo pozamykani szczelnie w swoich szafach.

Prawdziwy świat, poza twoim nosem, wygląda zupelnie inaczej.
Lubię kiedy kobieta...
davergne
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 391
Rejestracja: 6 cze 2020, o 20:19

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: davergne » 6 sie 2021, o 19:37

ImaSumak pisze:
6 sie 2021, o 19:11

1. Wskaż w którym miejscu wkleiłam ikonkę.
Nie ładnie jest imputowac komus cos, czego nie powiedział. Wlasne wymysły zachowaj dla siebie.
Twoja wypowiedz umiescilam w cudzyslowiu natomiast ikonke sama dodalam zeby "niby bylo smiesznie" ale widze, ze chyba przedobrzylam :|
ImaSumak pisze:
6 sie 2021, o 19:11
2. Swiat nie stanowi grupka ciemnych i zacofanych zwolenników pisu czy konfederacji na wschodzie Europy. To malenki zaścianek, który odbierasz jako uniwersum. W dodatku ci wyimaginowani heterycy, to również bi i homo pozamykani szczelnie w swoich szafach.
Polska zawsze bedzie "100 lat za murzynami". Dlatego caly czas proponuje obranie strategii dostosowanej do realiow w Polsce. Polacy w tematyce roznorodnosci seksualnych nie "przelkna" tyle co niemcy czy amerykanie.
ImaSumak pisze:
6 sie 2021, o 19:11
Prawdziwy świat, poza twoim nosem, wygląda zupelnie inaczej.
Oczywiscie ze tak. Prawdziwy swiat jest taki "rozwojowy" :mrgreen:

Tylko Twoja wizja swiata jest poprawna i prawdziwa. Moje uwagi i spostrzezenia nadaja sie tylko do kosza...
Filmy les na www.violka.pl
Clear-Sky
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 99
Rejestracja: 6 maja 2021, o 19:03

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: Clear-Sky » 6 sie 2021, o 19:59

davergne pisze:
5 sie 2021, o 23:38
Dlaczego na tej stronie i innych lgbt stronach jak pada pytanie o edukację dzieci to nigdy nie jest to propozycja włączenia do szkoły np:
-lekcji pierwszej pomocy
-nauki na temat systemu podatkow
-przysposobienia obronnego
-czy ochrony srodowiska
tylko zawsze jest to propozycja wprowadzenia edukacji seksualnej???

10% społeczeństwa chce na siłę uczyć dzieci wychowywanych przez 90% społeczeństwa na temat seksu i orientacji seksualnych? I nic innego nie jest ważniejsze..
Temat dotyczy konkretnie edukacji seksualnej, dlatego piszemy tutaj głównie o niej ;) gdyby zadano bardziej ogólnikowe pytanie, to pewnie znajdą się tam powyższe odpowiedzi.
Z tą nauką na siłę, to akurat nie zgodzę się. Powiem więcej, mam wrażenie, że Polska pod tym względem ma pewne braki. Nie idźmy oczywiście w przesadyzm, ale przekażmy chociaż podstawy. Nie każdy ma rodzica w domu, który wytłumaczy czym jest chociażby miesiączka. Tak, wiem, jest od tego biologia... Ale na biologi nie nauczysz się wszystkiego, a nawet jeśli, to nauczyciel pewnie bardziej skupi się na anatomii, co jest całkowicie zrozumiałe.

Naprawdę nie rozumiem. Co jest złego w tym, by przekazać dziecku podstawy?
davergne
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 391
Rejestracja: 6 cze 2020, o 20:19

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: davergne » 6 sie 2021, o 20:11

Wygralyscie.. nie bede sie juz udzielac na takie tematy bo widze, ze to nie ma sensu :|
Filmy les na www.violka.pl
Wenus_8005
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 687
Rejestracja: 18 wrz 2019, o 22:30

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: Wenus_8005 » 11 sie 2021, o 01:20

Edukację seksualną w szkole widzę jako coś żenującego. Nauczyciel pokazuje filmiki nagości chłopców i dziewczynek, aktu seksualnego i to w klasie o płci mieszanej bez podziału na chłopców i dziewczynek. Dzieci mają 10 lat , dla mojej córki było to upokarzające i prosiła bym nie zgodziła się na jej udział w tych zajęciach - na szczęście mogłam się nie zgodzić.
davergne
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 391
Rejestracja: 6 cze 2020, o 20:19

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: davergne » 15 sie 2021, o 02:00

Filmy les na www.violka.pl
Elinor
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 362
Rejestracja: 7 cze 2018, o 12:01

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: Elinor » 15 sie 2021, o 07:53

Ale z tą matematyką to nie chodzi przypadkiem o to, żeby zachęcać dziewczynki do matematyki? Przecież to zdominowana przez mężczyzn dziedzina i udowodniono, że powodem, dla którego dziewczęta wybierają później klasy humanistyczne są uprzedzenia na ich temat w kwestii matematyki.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: dobranocka14 » 15 sie 2021, o 18:57

"Do Rzeczy" jako źródło rzetelnej informacji dotyczącej gender... :lol: Litości...
davergne
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 391
Rejestracja: 6 cze 2020, o 20:19

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: davergne » 15 sie 2021, o 20:23

dobranocka14 pisze:
15 sie 2021, o 18:57
"Do Rzeczy" jako źródło rzetelnej informacji dotyczącej gender... :lol: Litości...
Przeciez oni sami tego nie napisali tylko zwalili z gazetaprawna.pl ktora natomiast przerobila artykul z pap.pl :D :D
Filmy les na www.violka.pl
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: dobranocka14 » 16 sie 2021, o 01:05

davergne pisze:
15 sie 2021, o 20:23
dobranocka14 pisze:
15 sie 2021, o 18:57
"Do Rzeczy" jako źródło rzetelnej informacji dotyczącej gender... :lol: Litości...
Przeciez oni sami tego nie napisali tylko zwalili z gazetaprawna.pl ktora natomiast przerobila artykul z pap.pl :D :D
Czyli same przedruki ogólników, w tym z pap. OK. Co mi się w tych założeniach podoba - położenie akcentu na uczeniu się postępowania empatycznego, uczeniu się rozwiązywania konfliktów, rozwoju potencjału z perspektywy inkluzywnej, zwróceniu uwagi na indywidualne różnice pomiędzy uczniami a w sporcie - wiedzy na temat różnych lig sportowych. Inaczej, jeśli dobrze rozumiem, na uczeniu młodych ludzi, że inny nie znaczy gorszy a dziewczyny mogą to samo co chłopcy . Nie wiem jak brzmi pełny dokument więc trudno się odnieść do np. fragmentu: "wkład liczb i geometrii w różne obszary wiedzy z perspektywy płci", brzmi dość egzotycznie ale to tylko wycinek informacji.
Ostatnio prowadziłam rozmowę z bratankiem na temat osób TS i homoseksualistów. To nastolatek, który ze szkoły nie wyniósł żadnej wiedzy w tym temacie i dla którego LGBT to ideologia (co innego ja i moja dziewczyna). Mieliśmy kilka rozmów w temacie, efekt jest taki, że chyba zrozumiał w czym rzecz, generalnie słuchał uważnie i z zaciekawieniem. Wydaje mi się więc, że dobrze jeśli szkoła pomaga zrozumieć, że świat nie jest czarno - biały a prawdziwa rodzina to nie tylko chłopak i dziewczyna (tak w skrócie).
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Jak widzicie edukację seksualną?

Post autor: ImaSumak » 23 sie 2021, o 03:52

davergne pisze:
6 sie 2021, o 19:37
ImaSumak pisze:
6 sie 2021, o 19:11

1. Wskaż w którym miejscu wkleiłam ikonkę.
Nie ładnie jest imputowac komus cos, czego nie powiedział. Wlasne wymysły zachowaj dla siebie.
Twoja wypowiedz umiescilam w cudzyslowiu natomiast ikonke sama dodalam zeby "niby bylo smiesznie" ale widze, ze chyba przedobrzylam :|
ImaSumak pisze:
6 sie 2021, o 19:11
2. Swiat nie stanowi grupka ciemnych i zacofanych zwolenników pisu czy konfederacji na wschodzie Europy. To malenki zaścianek, który odbierasz jako uniwersum. W dodatku ci wyimaginowani heterycy, to również bi i homo pozamykani szczelnie w swoich szafach.
Polska zawsze bedzie "100 lat za murzynami". Dlatego caly czas proponuje obranie strategii dostosowanej do realiow w Polsce. Polacy w tematyce roznorodnosci seksualnych nie "przelkna" tyle co niemcy czy amerykanie.
ImaSumak pisze:
6 sie 2021, o 19:11
Prawdziwy świat, poza twoim nosem, wygląda zupelnie inaczej.
Oczywiscie ze tak. Prawdziwy swiat jest taki "rozwojowy" :mrgreen:

Tylko Twoja wizja swiata jest poprawna i prawdziwa. Moje uwagi i spostrzezenia nadaja sie tylko do kosza...
Pomijając wszystkie głupoty, skończmy z refleksją:
1. Tak, świat jest piękny i "rozwojowy" i warto to śledzić i się tego uczyć.

2. Właściwe nazewnictwo pozwala nam w tym świecie się w miarę zrozumiale komunikować. W miarę, ponieważ ilu ludzi, tyle opinii. Ale gdyby nie było definicji słów, to nie moglibyśmy się zrozumiale komunikować. Jeżeli napiszę/powiem, że jestem Eskimoską (niezbyt dobry przykład, bo przy okazji obrażę bardzo wielu ludzi), a właściwie Inuitką, bo czuję, że aktualnie pociąga mnie Björk i może nawet z nią sypiam (dajmy na to), to będzie mnóstwo ludzi, którzy się oburzą, bo sypianie z kimś tej nacji nie czyni mnie jednocześnie autohtonką.
Wiem, duże uproszczenie w tłumaczeniu, ale ma swój sens.

3. Nie, nigdzie nie jest napisane, że "tylko moja wizja świata jest poprawna i prawdziwa" oraz że "Twoje uwagi i spostrzeżenia nadają się tylko do kosza".
Nie ma co rozpaczać i wymyślać. Natomiast warto się zatrzymac i choćby zastanowić:
Golizna nie jest związana tylko z seksem. Tak jak bylo wspomniane wcześniej, są ginekolodzy, historycy sztuki, artyści, nudyści, zwykli ludzie... Golizna jest wszędzie. Nie musisz się tlumaczyć z życiowych wyborów, bo NIKT tego od Ciebie nie wymaga. Nie musisz też udowadniać, że seks z facetem to patrzenie na jego genitalia, tylko dlatego, że chcesz być lesbijką... Czy to nie jest popieprzone? Sprobuj być sobą i nie czytaj, ani nie słuchaj głupich poradników.
Lubię kiedy kobieta...
ODPOWIEDZ