Mezczyzni niepotrzebni? ;)

Wszystko na temat ruchu feministycznego, a więc: fakty, mity, różnorodność opinii i postaw, ważne wydarzenia, a także sylwetki działaczek.
Awatar użytkownika
marta7
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 194
Rejestracja: 15 kwie 2005, o 00:00
Lokalizacja: Jednak Ziemia

Mezczyzni niepotrzebni? ;)

Post autor: marta7 » 5 lut 2008, o 00:21

Slyszalyscie o tym: Ученые получили сперму из женских клеток ?

Skrot tresci artykulu:

Uczeni otrzymali sperme z zenskich komorek
Genetycy dokonali naukowego przlomu, uzyskujac spermatozoidy z zenskich embrionow. W perspektywie dzieki temu lesbijskie pary beda mogly miec wlasne biologiczne potomstwo.
Brytyjscy specjalisci, ktorzy wczesniej opracowali metode pozwalajaca przeksztalcac pobrane u mezczyzn komorki szpiku kostnego w sprmatozoidy, teraz powtorzyli analogiczny eksperyment z macierzystymi komorkami kobiet.
Odkrycia dokonala grupa z Uniwersytetu Njukastle (Newcastle University), ktora obecnie stara sie o prawo utworzenia spermatozoidow z komorek szpiku kostnego wzietego u kobiet. Jesli to sie uda, ich metoda bedzie bardziej praktyczna, niz ta z uzyciem komorek embrionalnych.
W rezultacie u lesbijskich par w przyszlosci pojawi sie mozliwosc wydania na swiat dzieci, ktore beda miec geny obydwu kobiet - sperme, otrzymana ze szpiku kostnego jednej z nich, mozna bedzie uzyc dla zaplodnienia komorek jajowych partnerki.


Jak Wam sie widzi taka perspektywa? :)
Awatar użytkownika
kubek-kawy
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 382
Rejestracja: 22 lis 2007, o 00:00
Lokalizacja: Krakow

Post autor: kubek-kawy » 5 lut 2008, o 00:23

czyli, ze będe mogła mieć dziecko sama ze sobą?
Za każdym razem, kiedy piszesz głupiego posta,
Bóg zabija kotka.
Konserwatywny G
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 76
Rejestracja: 19 sty 2007, o 00:00

Post autor: Konserwatywny G » 5 lut 2008, o 12:57

W rezultacie musi to sie zakonczyć degradacja materiału genetycznego, nie wiaodmo jakby sie zachowało stwozone "coś" w ten sposób i jakby eagowały geny połaczone w połaczeniu z innymi ludźmi, prawdopodobnie w przyszłosci mielibyśmy doczynienia z kontrolowanie naodzin pzez państwo i wydawaniem zezwoleń na posiadanie dzieci(ktoś musiał by tym pzeciez kieowac i zarządzać). W Ten sposób mielibyśmy "nowy wspaniały swiat 2"

To nie jest zbyt rózowa przyszłość.
Awatar użytkownika
ama
super forma
super forma
Posty: 2783
Rejestracja: 7 kwie 2005, o 00:00
Lokalizacja: z daleka

Post autor: ama » 6 lut 2008, o 18:36

kubek-kawy pisze:czyli, ze będe mogła mieć dziecko sama ze sobą?
Jak w "Seksmisji" czyli partenogeneza (dzieworództwo) :wink:
Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej.
Edward Stachura, Siekierezada
Awatar użytkownika
witch85
super forma
super forma
Posty: 4193
Rejestracja: 24 mar 2005, o 00:00

Post autor: witch85 » 6 lut 2008, o 20:34

Konserwa, nie pisz o czymś o czym nie masz pojęcia.
Masz jakiś link do tej publikacji, choćby nazwiska autorów?
(Nie idzie mi o ten tekst rosyjski)
mirka90
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2007, o 00:00

Post autor: mirka90 » 7 mar 2008, o 17:13

uważam że jest to tylko w sferze pobożnych życzeń,może i teoretycznie możliwe,tylko jaki produkt z tego wyrośnie?nie opisuj tego więcej
Awatar użytkownika
witch85
super forma
super forma
Posty: 4193
Rejestracja: 24 mar 2005, o 00:00

Post autor: witch85 » 7 mar 2008, o 23:18

Na myszach się udało. Ludzie dość podobni są.
Awatar użytkownika
AssaAbloy
super forma
super forma
Posty: 5491
Rejestracja: 26 wrz 2004, o 00:00

Post autor: AssaAbloy » 8 mar 2008, o 13:05

Ludzie dość podobni są.
podobienstwa uwidaczniaja sie zwlaszcza w procesie wychowawczym 8)
http://arsneo.pl
Awatar użytkownika
witch85
super forma
super forma
Posty: 4193
Rejestracja: 24 mar 2005, o 00:00

Post autor: witch85 » 8 mar 2008, o 13:18

Ja tam o rozwoju zarodkowym mówie.
Awatar użytkownika
Rilu
Posty: 3
Rejestracja: 26 lut 2008, o 01:00

Post autor: Rilu » 8 mar 2008, o 23:58

Partenogeneza, inaczej dzieworództwo → Sposób rozmnażania bezpłciowego, polegający na rozwoju zarodka, a następnie osobnika dorosłego z niezapłodnionej komórki jajowej. Dziedziczenie jest klonalne. Potomstwo składa się z samych samic genetycznie prawie identycznych z matkami.

W przypadku zalodnienia
Awatar użytkownika
Rilu
Posty: 3
Rejestracja: 26 lut 2008, o 01:00

Post autor: Rilu » 9 mar 2008, o 00:08

Rilu pisze:Partenogeneza, inaczej dzieworództwo → Sposób rozmnażania bezpłciowego, polegający na rozwoju zarodka, a następnie osobnika dorosłego z niezapłodnionej komórki jajowej. Dziedziczenie jest klonalne. Potomstwo składa się z samych samic genetycznie prawie identycznych z matkami.

W przypadku zalodnienia
nie wyszedł mi ten post :roll:
mialo byc tak:

Partenogeneza, inaczej dzieworództwo → Sposób rozmnażania bezpłciowego, polegający na rozwoju zarodka, a następnie osobnika dorosłego z niezapłodnionej komórki jajowej. Dziedziczenie jest klonalne. Potomstwo składa się z samych samic genetycznie prawie identycznych z matkami

zaplodnienie "jajem o jajo" nie ma chyba nawet swojej nazwy bo o ile mi wiadomo nie odkryto go w przyrodzie
pojecie partenogenezy mylone jest przez ten film
Aidma
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 355
Rejestracja: 5 cze 2006, o 00:00

Post autor: Aidma » 18 mar 2008, o 12:36

hmm..nie wiem czy ja chcialabym byc takim krolikiem doswiadczalnym..:/ :?
Awatar użytkownika
saorixyz
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 20
Rejestracja: 6 cze 2008, o 02:00

Post autor: saorixyz » 8 cze 2008, o 16:06

to wygląda jak bajka XD
Nawet jeśli by do takiego czegoś doszło to za ile lat było by to możliwe w Polsce , jeszcze by się kościół wtrącił , politycy itd...nic by z tego nie wyszło;-)
Poza tym jakie dziecko by się mogło urodzić ze swoich własnych komórek ?
Przypadkiem to nie było by coś w rodzaju klonowania? hehe , nie wiem czy bym chciała mieć dziecko podobne do mnie , hehehe
Awatar użytkownika
robackowa
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 291
Rejestracja: 31 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: robackowa » 8 cze 2008, o 21:07

jakoś nie koniecznie mi się chce w to wierzyć...
[i]"A niebo zostawmy im - Aniołom oraz wróblom."[/i]
Awatar użytkownika
Fabiola
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 76
Rejestracja: 28 gru 2007, o 00:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: Fabiola » 24 lip 2008, o 15:58

*Sheer face of love*, czyli kompletne oblicze miłości. Mężczyzna może zaoferować kobiecie penetrację macicy, zaś zdrowa kobieta drugiej kobiecie już nie. Jakoś penetracja macicy nie kojarzy mi się z miłością, tylko z krwawą przemocą. Kompletne oblicze miłości ( z naturalną penetracją głębszych rejonów pochwy ) jest możliwe tylko między kobietami. Zachęcam do lektury *Homoseksualizmu* profesora endokrynologii, Krzysztofa Boczkowskiego. Naukowiec pisze, powołując się na badania, że związek lesbijski jest bardziej trwały niż przeciętny związek między kobietą i mężczyzną. Chociaż nie wierzy on lekarzom twierdzącym, że lesbijki są seksualną większością. To dziwne, albowiem moi lekarze mówili moim rodzicom, gdy byłam dzieckiem, że większość dziewczyn wykazuje tendencje homoseksualne i ja jestem normalna.
Posłuchajcie o odrzuceniu mężczyzny w miłości:
U2 * The Fly*
http://pl.youtube.com/watch?v=Nc2nMTnQFvo
Nie zapominajmy jednak, że wszyscy jesteśmy jednością - bez względu na płeć: U2 *One* http://pl.youtube.com/watch?v=JFWPeVfWB9o
Życzę rozkoszy, moje Myszki ! Dziewczyna jest wyjątkowo grzeszna...
Delirious
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 68
Rejestracja: 24 lip 2008, o 02:00

Post autor: Delirious » 25 lip 2008, o 12:00

ale przecież to rzekome dziecko nie powstanie z materiału genetycznego tylko jednej partnerki, ale dwóch, czyli nie ma tu mowy o partenogenezie, ponieważ bedzie miało po 23 chromosomy pochodzące od obydwu, zatem nie będzie kopia/klonem jednej. Nie znam się tak na biologii, ale wydaje mi sie, ze posiadajac w swym genie kodujacym plec X i Y dwie kobiety moga miec i chłopca i dziewczynkę..? więc znowu nie wizja seksmiji, która jest faktycznie dobrym filmem :) ..choć nie wiem.. dobra, zaplątałam się w wywodzie ;P
Awatar użytkownika
witch85
super forma
super forma
Posty: 4193
Rejestracja: 24 mar 2005, o 00:00

Post autor: witch85 » 25 lip 2008, o 12:12

Delirious pisze:ale przecież to rzekome dziecko nie powstanie z materiału genetycznego tylko jednej partnerki, ale dwóch, czyli nie ma tu mowy o partenogenezie, ponieważ bedzie miało po 23 chromosomy pochodzące od obydwu, zatem nie będzie kopia/klonem jednej.
Masz racje o biologii pojęcia nie masz. Termin partenogeneza jest ciągle używany, gdyż jeszcze (chyba) nie wymyślono innego. W wyniku partenogenezy powstają haplonty, o pojedynczym garniturze chromosomów.


Delirious pisze:Nie znam się tak na biologii, ale wydaje mi sie, ze posiadajac w swym genie kodujacym plec X i Y dwie kobiety moga miec i chłopca i dziewczynkę..? SIC (!) więc znowu nie wizja seksmiji, która jest faktycznie dobrym filmem :)
Machulski chyba jednak lepiej zna biologię niż Ty. Ludzie to nie kury i u kobiet występują standardowo dwa chromosomy X, więc nie mogą spłodzić osobnika męskiego.

Zdarzyło Ci się chodzić do jakiejś szkoły wyżej podstawówki?
Delirious
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 68
Rejestracja: 24 lip 2008, o 02:00

Post autor: Delirious » 25 lip 2008, o 12:18

myslałm wciąz o tej spermie i stąd te X i Y. Chodzilo mi bardziej o to, ze to nie bedzie kopia.

Nie musisz od razu wyskakiwać z "czy zdarzyło Ci się kiedys.." .
Awatar użytkownika
idealna
super forma
super forma
Posty: 3896
Rejestracja: 14 kwie 2006, o 00:00

Post autor: idealna » 25 lip 2008, o 16:50

witch85 pisze: W wyniku partenogenezy powstają haplonty, o pojedynczym garniturze chromosomów.
mogę to sobie wkleić do alkowy ( wątek o obcych językach)
pooooodniecająceeeeee :D
Nasze umysły są jak spadochrony - pracują tylko wtedy, kiedy są otwarte
Awatar użytkownika
Fabiola
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 76
Rejestracja: 28 gru 2007, o 00:00
Lokalizacja: Polska

Post autor: Fabiola » 25 lip 2008, o 17:51

Zdarza się, że osobnik jajnikowy, czyli kobieta, jest XY. Taka pani ma wówczas zaburzenia hormonalne, bo jej komórki typu męskiego wychwytują za dużo testosteronu.
Życzę szczęścia penetrującym i penetrowanym myszkom ! Niech żyje zdrowa malina ( łechtaczka, clitoris ) !
Sonic Youth *Bull In The Heather*
http://pl.youtube.com/watch?v=2T4BsnXmJ ... re=related
Życzę rozkoszy, moje Myszki ! Dziewczyna jest wyjątkowo grzeszna...
Awatar użytkownika
linda86
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 413
Rejestracja: 2 lip 2008, o 02:00

Post autor: linda86 » 26 lip 2008, o 03:03

Kobieta nie może mieć XY, bo Y jest na tyle silny, że nawet przy zespole Klinefeltera, XXY, determinuje płeć męską. Y jest dominujący. Kobieta może mieć najwyżej XO, czyli może brakować jej jednego X, a i tak będzie kobietą, choć niską i jeszcze parę cech się ujawni.
Już łopatologiczniej się nie dało. Czyżby Fabioli informacje podają kosmici?
"Co jest pieczęcią osiągniętej wolności? Przestać wstydzić się samego siebie"
Awatar użytkownika
witch85
super forma
super forma
Posty: 4193
Rejestracja: 24 mar 2005, o 00:00

Post autor: witch85 » 26 lip 2008, o 08:37

Linda mylisz się. Kobieta może być XY, jeżeli u jej ojca dojdzie do crossing over pomiędzy chromosomami X i Y i na X zostanie przeniesiony fragment chromosomu Y z genem SRY. Wtedy osobnik XX* (z rejonem SRY) będzie niepłodnym mężczyzną a XY- (bez SRY) kobietą.

Co nie zmienia faktu, ze nadal nie wiem, jak można z kobiecych komórek wyhodować spermę zawierającą Y.
Awatar użytkownika
beit
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 458
Rejestracja: 19 paź 2007, o 00:00

Post autor: beit » 26 lip 2008, o 20:21

Mnie sie to zwyczajnie nie podoba,za duzo inegerencji w nature :/
Bo nie.
Awatar użytkownika
wiedzmak
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 799
Rejestracja: 19 mar 2008, o 01:00
Lokalizacja: ∫t∫εt∫in

Post autor: wiedzmak » 27 lip 2008, o 01:56

witch85 pisze:Linda mylisz się. Kobieta może być XY, jeżeli u jej ojca dojdzie do crossing over pomiędzy chromosomami X i Y i na X zostanie przeniesiony fragment chromosomu Y z genem SRY. Wtedy osobnik XX* (z rejonem SRY) będzie niepłodnym mężczyzną a XY- (bez SRY) kobietą.

Co nie zmienia faktu, ze nadal nie wiem, jak można z kobiecych komórek wyhodować spermę zawierającą Y.
to już chyba sama sobie odpowiedziałaś na to pytanie :wink:
tyle, że bez SRY to on g..o warty jest i chłopca z niego nie będzie

a tak nawiasem, takie osoby są niepłodne a częstotliwość występowania to o ile jeszcze coś mi dobrze w głowie świta to ok. 1:20 000 urodzeń. Zakładając czysto hipotetycznie, że rzeczywiście możliwe byłoby wyhodowanie spermy u fenotypowo kobiety z Y i nastąpiłoby zapłodnienie u drugiej, zdrowej kobiety to szansa na dziecko XY- wyniosłaby aż 50%... (Witch jeśli coś pomyliłam to daj znać, nie chciałabym błyszczeć głupotą)

Natura mądra jest
panie boże daj rozumu ze trzy grosze
Awatar użytkownika
linda86
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 413
Rejestracja: 2 lip 2008, o 02:00

Post autor: linda86 » 27 lip 2008, o 02:08

Przepraszam za to, że znowu to wkleiłam. Po prostu wczoraj pojawiło mi się to, że błędny URL i myślałam, że nie poszło. Dzięki Witch za uzupełnienie. Aczkolwiek mam pytanie. Crossing-over umożliwia rekombinację materiału genetycznego, więc tak naprawdę nie mam Y, tylko mam gen SRY, jeden z genów występujących na Y. Y jest wprawdzie pozbawiony genu odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi, ale chyba nie zawiera wyłącznie genu SRY. Gen SRY ujawnia się dopiero przy odpowiednim działaniu testosteronu, dlatego kobieta nie będzie mężczyzną, choć go ma, ale jak zapisujemy genotyp to chyba nie piszemy XY. Będę wdzięczna, jak mi to wyjaśnisz. Nie mam wykształcenia biologicznego, ale mnie to pasjonuje. Jak napisałam jakąś głupotę to przepraszam, ale jestem z wykształcenia filolożką, więc przepraszam, niemniej jestem ciekawa odpowiedzi. Pozdrawiam.
"Co jest pieczęcią osiągniętej wolności? Przestać wstydzić się samego siebie"
Awatar użytkownika
witch85
super forma
super forma
Posty: 4193
Rejestracja: 24 mar 2005, o 00:00

Post autor: witch85 » 27 lip 2008, o 09:48

Wiedźmak, o ile dobrze pamiętam to ustawa bioetyczna zakazuje manipulacji na linii zarodkowej człowieka. A chromosom Y- jest niekompletny na jego bazie nie ma szans na męskiego potomka.
linda86 pisze: Crossing-over umożliwia rekombinację materiału genetycznego, więc tak naprawdę nie mam Y, tylko mam gen SRY, jeden z genów występujących na Y.
NA chromosomie Y występuje niewielki fragment, który jest identyczny jak fragment chromosomu X i pomiędzy tymi fragmentami możne dojść do c.o. Na Y znajdują się m.in geny odpowiedzialne za prawidłową spermatogenezę, dlatego mężczyzna XX*(z SRY) będzie bezpłodny, bo nie wytworzy plemników.
linda86 pisze:Gen SRY ujawnia się dopiero przy odpowiednim działaniu testosteronu, dlatego kobieta nie będzie mężczyzną, choć go ma, ale jak zapisujemy genotyp to chyba nie piszemy XY.
Gen SRY ujawnia się już w okresie rozwoju płodu, a więc w kobiecej macicy. Nadmiaru testosteronu to tam nie ma. To właśnie on działa jak zwrotnica, domyślnie kształtowana jest płeć żeńska, dopiero obecność SRY (u płodu) powoduje przełączenie na kształtowanie płci męskiej. (to tak upraszczając)
A genotyp zapisujemy zgodnie z prawdą, mimo iż jest to fenotypowo kobieta, jest ona XY(SRY-)
Awatar użytkownika
wiedzmak
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 799
Rejestracja: 19 mar 2008, o 01:00
Lokalizacja: ∫t∫εt∫in

Post autor: wiedzmak » 27 lip 2008, o 10:30

utworzenia spermatozoidow z komorek szpiku kostnego wzietego u kobiet
ustawa bioetyczna zakazuje manipulacji na linii zarodkowej człowieka.
jak wytworzysz spermę z komórek szpiku kostnego to chyba nie manipulujesz zarodkiem? (jeśli oczywiście wierzyć temu skrótowi)
panie boże daj rozumu ze trzy grosze
Awatar użytkownika
witch85
super forma
super forma
Posty: 4193
Rejestracja: 24 mar 2005, o 00:00

Post autor: witch85 » 27 lip 2008, o 10:32

Oczywiście. Dokąd nie chcesz sprawdzić czy to działa :D
Poczytaj sobie co wyszło u myszy :D
Awatar użytkownika
wiedzmak
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 799
Rejestracja: 19 mar 2008, o 01:00
Lokalizacja: ∫t∫εt∫in

Post autor: wiedzmak » 27 lip 2008, o 10:39

witch85 pisze:Poczytaj sobie co wyszło u myszy :D
tylko gdzie mam tego szukać?
panie boże daj rozumu ze trzy grosze
Awatar użytkownika
witch85
super forma
super forma
Posty: 4193
Rejestracja: 24 mar 2005, o 00:00

Post autor: witch85 » 27 lip 2008, o 10:46

Ponieważ nie znoszę jak ktoś zamiast szukać, pyta o gotowe, proszę:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/
W wyszukiwarkę wpisz: Nayernia K.
ODPOWIEDZ