Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Aktywnie, na sportowo, pasje, hobby, podróże, adrenalina... ciągle w szlafrokach jednak z ręką na pulsie
ODPOWIEDZ
zurawina38
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 162
Rejestracja: 21 lis 2012, o 22:37
Lokalizacja: Dolny Śląsk/Wielkopolska

Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: zurawina38 » 19 sty 2013, o 22:50

No właśnie...Jestem ciekawa jakie są Wasze skojarzenia związane z tym pięknym i nadal nie odkrytym regionem Polski.Z czym/kim kojarzycie Dolny Śląsk?
odbicie
super forma
super forma
Posty: 1364
Rejestracja: 29 cze 2010, o 15:13

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: odbicie » 20 sty 2013, o 09:17

Lubię ten region, choć mieszkam na południu, to jednak w tą drugą, daleką stronę. Gdy byłam sobie bardzo młoda, to jeździłam palcem po mapie, szczególnie w to miejsce zahaczając. Później już tam parę razy przybyłam. Wstępnie to kojarzy mi się z pewną dziewczyną, którą tam nawiedzałam. Teoretycznie była leską, ostatecznie chyba wyszło na to, że bardziej bi – skończyła jako żona mężczyzny i ma kilkoro dzieci. Ale nadal utrzymuję z nią kontakt, czasem sobie porozmawiamy przez telefon, czy wyślemy sms. Na Dolnym Śląsku byłam pierwszy raz w czasach podstawówki (Śnieżka, Książ, Chojnik itp.). W ostatnich latach zahaczyłam o to miejsce w towarzystwie mojej dobrej znajomej. Np. wyjechałyśmy na kilka dni z bazą w Polanicy Zdrój – tak w ciemno, i w temacie noclegu, ale fajnie się trafiło. Przeszłyśmy trasę od Wambierzyc, szlakiem Skalnych Grzybów do Szczelinca Wielkiego. Kawał drogi, ale było świetnie. Byłyśmy w Kłodzku, w Międzygórzu – Wodospad Wilczki, miałyśmy uderzyć na Śnieżnik, ale brakło czasu.
Później zaczęłam jeździć do Bolkowa na festiwal Castle Party (plus zamek w Świnach). Pewnie będę jeszcze próbowała tam powrócić. Nie ma tam morza i plaż, nie ma tam gór takich jak w Bieszczadach, czy Tatrach, ale jest cała reszta – i chyba Dolny Śląsk jest najbardziej atrakcyjnym miejscem w Polsce. Różnorodność – owe góry, doliny, ciekawe trasy kolejowe, tunele, wiadukty, sztuczne jeziora i zapory, mnóstwo ciekawych miasteczek, choć zaniedbanych. Twierdze, zamki i pałace. Ogólnie całkiem niezły spadek po pewnym państwie. To tak krótko. :)
zurawina38
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 162
Rejestracja: 21 lis 2012, o 22:37
Lokalizacja: Dolny Śląsk/Wielkopolska

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: zurawina38 » 20 sty 2013, o 10:12

Uściślę-po dwóch państwach-w średniowieczu po Czechach a później po Królestwie Pruskim. Region piękny,myślałam że nie ma przede mną tajemnic(jestem rodowitą dolnoślązaczką)a jednak... :)
adele8
Posty: 2
Rejestracja: 2 lut 2013, o 14:03

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: adele8 » 2 lut 2013, o 14:43

Mi się kojarzy z przepięknym klimatycznym Wrocławiem!
domarant
Posty: 1
Rejestracja: 4 lut 2013, o 14:08

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: domarant » 4 lut 2013, o 16:45

A mi z zamkiem Książ. Majestatycznym i tajemniczym.
Koshka
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 133
Rejestracja: 29 lis 2013, o 19:09

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: Koshka » 30 lis 2013, o 22:31

Z moją byłą, z pewnym złym człowiekiem, ze Szklarską Porębą, Jelenią Górą, Mościskiem, Dzierżoniowem... Pięknymi Karkonoszami, ametystami, które zbierałam w rzece i grajkiem, który obudził mnie pewnego poranka o wschodzie słońca cudowną melodią, którą wygrywał na fujarce. Z zamkiem Chojnik i pięknym rynkiem we Wrocławiu.
Ale głównie, z moją byłą -.-
zlepek słów ze mnie, zlepek nut, niekoniecznie sensownych
Koshka
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 133
Rejestracja: 29 lis 2013, o 19:09

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: Koshka » 30 lis 2013, o 22:32

odbicie pisze:Lubię ten region, choć mieszkam na południu, to jednak w tą drugą, daleką stronę.
Podkarpacie? Ludzi z gór wschodnich ciągnie na zachodnie. Też tak mam.
zlepek słów ze mnie, zlepek nut, niekoniecznie sensownych
juupy
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2014, o 15:33

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: juupy » 29 sty 2014, o 14:34

Z ogromem pięknych zamków i pałaców.
frissbie
Posty: 4
Rejestracja: 30 sty 2014, o 10:42

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: frissbie » 30 sty 2014, o 10:46

Z zabytkami, przemysłem, kopalniami i pięknym Wrocławiem :D
smogq
Posty: 3
Rejestracja: 9 kwie 2014, o 22:44

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: smogq » 9 kwie 2014, o 22:59

Piękny Wrocław to wizytówka Dolnego Śląska.:-)
Oliwka89
Posty: 3
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 13:36

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: Oliwka89 » 22 kwie 2014, o 13:42

Jeśli któraś z Was interesuje się historią to wie że znajduję się tam wiele zamków oraz pozostałości po II wojnie a w szczególności imponujące budowle wzniesione przez nazistów :) Może mam dziwne zainteresowania ale zawsze historia mnie pociągała :D
Awatar użytkownika
Altena_Q
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 2295
Rejestracja: 3 gru 2012, o 17:33

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: Altena_Q » 25 kwie 2014, o 13:29

Z moją patologiczną byłą, slumsami w Katowicach, brudem, zboczeńcami na dworcu, homofobią, alkoholizmem.

Z drugiej strony - pięknym parkiem krajobrazowym i zamkami między Krakowem i Częstochową, szczególnie piękny Mirów, Bobolice, Ogrodzieniec. Albo Ojców. Słowem - natura i historia cudowne, współczesność - straszna.

The wind is my voice
The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: dobranocka14 » 25 kwie 2014, o 20:05

Altena_Q pisze:Z moją patologiczną byłą, slumsami w Katowicach, brudem, zboczeńcami na dworcu, homofobią, alkoholizmem.

Z drugiej strony - pięknym parkiem krajobrazowym i zamkami między Krakowem i Częstochową, szczególnie piękny Mirów, Bobolice, Ogrodzieniec. Albo Ojców. Słowem - natura i historia cudowne, współczesność - straszna.
Pytanie jest o Dolny nie Górny Śląsk :lol:
odbicie
super forma
super forma
Posty: 1364
Rejestracja: 29 cze 2010, o 15:13

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: odbicie » 25 kwie 2014, o 20:06

Altena – ale Ty odnosisz się do miejsc, które nie leżą na Dolnym Śląsku. :D
(hehe ubiegłaś mnie dobranocka o seksundy... :wink: )
Awatar użytkownika
Altena_Q
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 2295
Rejestracja: 3 gru 2012, o 17:33

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: Altena_Q » 25 kwie 2014, o 20:18

No sorry, dla mnie Śląsk to Śląsk :P

The wind is my voice
The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Awatar użytkownika
selma1
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 978
Rejestracja: 20 wrz 2007, o 00:00
Lokalizacja: zza morza

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: selma1 » 25 kwie 2014, o 22:10

Dla mnie Dolny Slask to zamki w Ksiazu, Czocha i Kliczkowie, to Zloty Stok ze swoja kopalnia, Kletno z kopalnia uranu itd...To piekny region , ktorego nie zniszczyla wojna, a dokonali tego" wyzwoliciele ze Wschodu " i nasi rodacy.
Rozumienie wyklucza nienawisc.
odbicie
super forma
super forma
Posty: 1364
Rejestracja: 29 cze 2010, o 15:13

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: odbicie » 26 kwie 2014, o 09:10

selma1 pisze:To piekny region , ktorego nie zniszczyla wojna, a dokonali tego" wyzwoliciele ze Wschodu " i nasi rodacy.
Jednakże owa wojna, przyczyniła się właśnie w dużym stopniu do zniszczeń. Beznadziejna sytuacja strategiczna przegrywających Niemiec wymuszała określone rejony – a szczególnie większe miasta przekształcać w tzw. miasta twierdze. Kończyło się to uporczywą obroną, i tym samym bardzo poważnymi zniszczeniami, a najbardziej jaskrawe przypadki na Dolnym Śląsku to: Wrocław, czy Głogów. Tyle tylko że duże miasta odbudowywano (choć nie Stare Miasto w Głogowie), stąd owe zniszczenia nie rzucały się w oczy przez dziesiątki lat jak było to i nadal jest w przypadku zamków czy pałaców w małych miejscowościach. A to w oparciu o stan różnych obiektów w tych małych miejscowościach kreuje się pogląd o szczególnych zniszczeniu Dolnego Śląska po wojnie – przez grabież ze strony sowietów i przybywających w te rejony Polaków.

Paradoksalnie – o „zniszczeniu” można pisać w kontekście współczesnych działań rodaków – gdyż w odniesieniu do „odbudowy” przykładowo starówki Głogowa, używa się przez świadomych wartości takiej zabudowy, określenia (retrowersja) „gargamele” („makiety” udające dawną architekturę, coś w rodzaju bloków z elewacją pseudokamienicy) – w sensie prostota, styropian, pstrokacizna, beton i szkło. Tak jak na Pomorzu podobnym przykładem jest jakość odbudowy starówki w Elblągu.

„Jakość”: (nie wiem czy to jeszcze istnieje, zdaje się że właśnie w Głogowie – można więc niszczyć na różny sposób, w tym „odbudowując” po wielu latach od wojny).
http://glogow.miaston.pl/zdjecia/duze/1 ... flaz-d.jpg :shock:
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: dobranocka14 » 26 kwie 2014, o 23:40

Z fajnymi ludźmi :cool:
niebo_mam_tu
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 2013, o 16:16

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: niebo_mam_tu » 2 maja 2014, o 12:31

Z krasnalami wrocławskimi, z Halą Ludową obecnie (Halą Stulecia), z Zamkiem Czocha, wiecznie wietrznym Zgorzelcem, z mroźnym Karpaczem uginającym się od suwenirów kupowanych głównie przez Niemców, z Niemcami odwiedzającymi swoją "niegdysiejszą" Heimat, z pysznym piwem ze Lwówka Śląskiego, z Pałacem w Brunowie, z zamkiem Chojnik, z gondolą w Świeradowie (...) :)
Imelda
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 57
Rejestracja: 4 mar 2020, o 21:31

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: Imelda » 22 sty 2023, o 22:12

niebo_mam_tu pisze:
2 maja 2014, o 12:31
Z krasnalami wrocławskimi, z Halą Ludową obecnie (Halą Stulecia), z Zamkiem Czocha, wiecznie wietrznym Zgorzelcem, z mroźnym Karpaczem uginającym się od suwenirów kupowanych głównie przez Niemców, z Niemcami odwiedzającymi swoją "niegdysiejszą" Heimat, z pysznym piwem ze Lwówka Śląskiego, z Pałacem w Brunowie, z zamkiem Chojnik, z gondolą w Świeradowie (...) :)
Zgorzelec to już nie jest Dolny Śląsk, tylko Łużyce. Śląsk od zachodu kończy się na rzece Kwisie.

Obecne granice administracyjne nie pokrywają się z historycznymi. Tak samo częścią Dolnego Śląska nie jest ziemia kłodzka. Z kolei wiele części Dolnego Śląska leży poza województwem dolnośląskim, np. część południowego lubuskiego (Zielona Góra, Żagań, Świebodzin), zachodnie opolskie (Namysłów, Brzeg) i niewielki fragment wielkopolskiego (tzw. kraik rychtalski).
Magdalena82
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 49
Rejestracja: 14 gru 2022, o 22:13
Lokalizacja: KRK

Re: Z czym kojarzy Wam się Dolny Śląsk?

Post autor: Magdalena82 » 8 lut 2023, o 07:29

Cześć,
..A ja z dolnego Śląska kocham Bardo Śląskie nad Nysa Kłodzka, samo Kłodzko i piękna Twierdza. Ząbkowice również są urokliwe. I nie zapomnę jak jadąc do Bardo z przyjaciółmi śmialiśmy się , gdy przed nami jechał samochód dostawczy taka chłodnia z reklama producenta wędlin z miejscowości Stolec ..I to hasło reklamowe "Najlepsze wędliny prosto ze Stolca" :D

Pozdrawiam
Magdalena
ODPOWIEDZ