Pies- czy to dobry pomysł?

Aktywnie, na sportowo, pasje, hobby, podróże, adrenalina... ciągle w szlafrokach jednak z ręką na pulsie
ODPOWIEDZ
nataljja
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2014, o 12:56

Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: nataljja » 27 lis 2014, o 14:33

Witajcie. Jestem mamą dwójki dzieci. Chłopiec i dziewczynka 2 i 3 lata. Zastanawiałam się czy to dobry czas na zakup dla nich psa, kota czy jakiegoś innego zwierzaka. Chciałabym, aby moje dzieci nauczyły się żyć ze zwierzętami. Chcę, żeby w przyszłości nie bały się zwierząt, umiały się nimi opiekować. Myślałam, żeby miały jakiegoś malutkiego psa, który będzie się z nimi wychowywał. Większe pieski mają swoje przyzwyczajenia i boję się, że mogą się nie dogadać. Nie chciałabym, żeby się coś stało. Czy macie jakieś sprawdzone rasy psów, które dobrze się dogadują z dziećmi. Czy decydując się na psa nie ryzykowałabym jakiegoś zagrożenia. Głównie nastawiam się na szczeniaczka, gdyż będzie mógł rosnąć razem z dziećmi i się przyzwyczajać. A może wziąć pieska, który jest już nauczony życia z dziećmi. Macie jakieś rozeznanie? Możecie mi coś podpowiedzieć.
Awatar użytkownika
Japonka
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 3906
Rejestracja: 3 paź 2004, o 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: Japonka » 27 lis 2014, o 15:10

Nie kupić, ale adoptować.
Miłości się nie kupuje, miłość jest za darmo. <3

Pies to domownik, to odpowiedzialność, to nie jest zabawka na parę dni czy tygodni, ale na kilkanaście lat. Decyzja nie może zostać podjęta pochopnie. Musisz liczyć się z wydatkami na karmę, weterynarzy i inne rzeczy związane z utrzymaniem i wychowaniem psa. Musisz także pamiętać, że pies potrzebuje zaangażowania człowieka w jego wychowanie, poświęcenia mu czasu.
Najbardziej zdrowe i mądre są mieszance. Jednakże, jeśli chcesz koniecznie mieć psa wybranej rasy, to kup go tylko ze sprawdzonej hodowli, takiej, która jest członkiem Związku Kynologicznego (oddziału Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI) i wydaje takie rodowody. Masz wtedy pewność, że pies będzie zdrowy, bez obciążeń genetycznych i będzie dokładnie taki jak opisana rasa. Pies rodowodowy, to tylko taki, który posiada rodowód ZK, a nie żadnego innego związku czy stowarzyszenia.
Rozważając wybór psa, nie kieruj się modami i opiniami, jaki pies pasuje do dzieci, ale jaki pies pasuje do całej rodziny i otoczenia w którym mieszkasz. Czy prowadzicie aktywny tryb życia, czy spędzacie dużo czasu na świeżym powietrzu, czy podróżujecie, czy będziecie mieli z kim zostawić psa w wypadku nagłego wyjazdu, jakie macie warunki mieszkaniowe i finansowe. Czy pies duży, czy mały, czy kanapowiec, czy biegacz, z długą sierścią, czy z krótką.
Szczeniak to duża odpowiedzialność, niszczy, siusia, i nigdy nie wiesz co z niego wyrośnie tak naprawdę. Pies ok roczny już ma mniej więcej sprecyzowany charakter i z pewnością stały wygląd. Bo czasem z takiej uroczej małej kuleczki, to nie wiesz, co wyrośnie.
Jak odpowiesz sobie na te wszystkie pytania, będzie Ci łatwiej wybrać swojego psa.

ps. Ja polecam adopcję z jakieś fundacji. Jest masa psów szukających swojego domu. Jest masa psów w typie rasy, czyli jak to się mówi u nas rodowodowych bez rodowodu, zarówno szczeniaków jak psów dorosłych.
Jeszcze jedna ważna sprawa - mózg psa jest bardzo plastyczny - i pies w każdym wieku jest w stanie wszystkiego się nauczyć.

ps2. Ale może zacznij najpierw od chomiczka czy świnki morskiej dla oswojenia dzieci ze zwierzęciem i braniem odpowiedzialności za czyjeś życie i zdrowie: karmienie, pojenie, czyszczenie klatki.
Pozdrawiam Piękne Panie
Awatar użytkownika
Herria
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 49
Rejestracja: 15 gru 2013, o 18:00
Lokalizacja: wałcorW

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: Herria » 27 lis 2014, o 15:35

nataljja pisze:Chłopiec i dziewczynka 2 i 3 lata. Zastanawiałam się czy to dobry czas na zakup dla nich psa,
Nie. Są za małe i na pewno nie będą się nim właściwie opiekować.
nataljja pisze:Chciałabym, aby moje dzieci nauczyły się żyć ze zwierzętami.
Zabieraj je do znajomych, którzy mają zwierzęta, na wieś, na wakacje, do zoo...
nataljja pisze:Myślałam, żeby miały jakiegoś malutkiego psa, który będzie się z nimi wychowywał.
Pies sam się nie wychowa. Trzeba dużo czasu, cierpliwości, wiedzy i poświęcenia (i trochę pieniędzy) żeby wychować porządnego psa.

Z reszty twojego wpisu wynika, że nie masz specjalnie doświadczenia z psami, więc ja bym zaczekała aż dzieci trochę podrosną :) całkiem niedawno słyszałam o sytuacji, że ludzie kupili szczeniaka i po kilku dniach oddali go hodowcy, bo... dziecko było zazdrosne o psa i mu dokuczało. Pomijając kwestię wychowania tego dziecka ;) to trzeba się dobrze zastanowić zanim się zdecydujesz. Ten szczeniak miał szczęście, że jest z odpowiedzialnej hodowli która przyjęła go z powrotem. Ale wiele takich psów trafia do schroniska albo jeszcze gorzej.
Japonka pisze:Najbardziej zdrowe i mądre są mieszance.
Niestety nie zawsze - zależy czego są mieszańcami ;)
Japonka pisze:Jednakże, jeśli chcesz koniecznie mieć psa wybranej rasy, to kup go tylko ze sprawdzonej hodowli, takiej, która jest członkiem Związku Kynologicznego [...]. Masz wtedy pewność, że pies będzie zdrowy, bez obciążeń genetycznych i będzie dokładnie taki jak opisana rasa.
Z pierwszym zdaniem się zgodzę, z drugim - niestety nie. W ZK jest tyle samo nieodpowiedzialnych hodowców łączących byle co z byle czym, byle sprzedać, jak wszędzie indziej...

nataljja, ja na twoim miejscu poszukałabym najpierw ogólnie informacji o rasach psów, a jeśli wytypujesz jakieś konkretne które by ci najbardziej odpowiadały - to żaden problem znaleźć hodowców, spotkać się z właścicielami, obejrzeć je na wystawie, i tak dalej... i potem albo znajdziesz fajną, odpowiedzialną hodowlę, albo znajdziesz "coś w typie" do adopcji ale zawsze to już bardziej świadomy wybór :) a dzieci zdążą w tym czasie podrosnąć ;)
Awatar użytkownika
dalidaa
super forma
super forma
Posty: 1757
Rejestracja: 20 lis 2014, o 12:36

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: dalidaa » 28 lis 2014, o 19:57

Japonka pisze:Nie kupić, ale adoptować.
Miłości się nie kupuje, miłość jest za darmo. <3

ps2. Ale może zacznij najpierw od chomiczka czy świnki morskiej dla oswojenia dzieci ze zwierzęciem i braniem odpowiedzialności za czyjeś życie i zdrowie: karmienie, pojenie, czyszczenie klatki.
polecam Stowarzyszenie Pomocy Świnkom Morskim (SPŚM) gdzie można adoptować świnki morskie (głównie, ale i inne zwierzaki) oraz otrzymać porady jak je wychowywać, karmić, leczyć itp, itd.

Sama mam dwie :D

Plus 3 psy i 4 koty, ale dla tak małych dzieci bym tych dużych futrzaków nie polecała na razie. Potem zostaniesz sama z kuwetami, wyprowadzaniem na spacer itd. a to jednak duży obowiązek. Niech też nie daj Boże taki większy stworek się zdenerwuje i pacnie łapą (nawet w ramach obrony, nie specjalnie i nie żeby krzywdę zrobić) to się potem dzieciaki mogą wystraszyć...
"On saura que les enfants sont les gardiens de l’âme
Et qu’il y a des reines autant qu’il y a de femmes"
Awatar użytkownika
czarodziej-z-oz
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 710
Rejestracja: 28 gru 2012, o 18:51

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: czarodziej-z-oz » 4 gru 2014, o 18:53

moim zdaniem dzieciaczki sa jeszcze zdecydowanie za male na zwierzaka - z wielu powodow o ktorych dziewczyny juz pisaly + jeszcze jeden - nie maja wyczucia sily :)
Jesli okaze sie, ze za mocno scisna w dowod milosci a zwierze zacznie sie bronic i np. ugryzie albo zadrapie - moze sie okazac, ze bedzie problem. Latwo o mylna interpretacje zachowania zwierzaka i co wtedy?
Wyrzucisz? Uspisz? Oddasz?
Dla mnie zwierzak w domu to tak jak dziecko - jest sie odpowiedzialnym za niego do konca jego zycia stad tez zadna z ww opcji nie wchodzilaby w gre.

i jest jeszcze jedna rzecz - co zrobisz ze zwierzakiem gdy okaze sie, ze ktores z dzieci ma alergie? Siersc, slina, naskorek to najczestsze alergeny a w wieku Twoich dzieci jest to bardzo czesto spotykane.

Przemysl wiec temat na spokojnie, zaprzyjaznijcie sie z jakimis innymi zwierzakami, poobserwuj i zobacz co z tego wynika.

I ostatnia rzecz - zrob sobie trening tj. przez miesiac wychodz z domu 3 x dziennie, o stalej porze - rano, po poludniu i wieczorem na min. 10-15 min. i pokraz wokol bloku, bez wzgledu na zmecznie i pogode. Jesli nie bedziesz miala dosc - zdalas egzamin na psa :D
Awatar użytkownika
ama-canem
Posty: 3
Rejestracja: 6 gru 2014, o 17:28

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: ama-canem » 6 gru 2014, o 17:58

Mimo ze sama jestem hodowca od wielu lat to tez nie zachecam do kupna psa do tak malych dzieci. Pies bedzie trzecim dzieckiem ktore nie dorosnie i bedzie zawsze wymagalo opieki. I jesli sama Ty chcesz psa i bedziesz sie nim zajmowac nie czekajac na dzieci to mozesz kupic. Ale dla dzieci- nie. I trzeba tez pamietac ze pies ma swoje potrzeby- i nie respektowanie ich skutkuje powaznymi problemami na linii dziecko-pies.
greentea
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 52
Rejestracja: 26 sty 2008, o 00:00

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: greentea » 10 lip 2015, o 09:11

Moje dzieci miały 2 lata i 10 miesięcy kiedy wzięłam pieska z ogłoszenia o znajdzie.Ale wzięłam go dla siebie i to ja dbałam o niego jak i o dzieci.Teraz dzieci maja lat 15 i 14,suczka tez jest 14 letnia babunią,tak wiec to decyzja na wiele lat.
biedronca
super forma
super forma
Posty: 2073
Rejestracja: 22 kwie 2015, o 19:46

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: biedronca » 10 lip 2015, o 11:29

Po pierwsze jeśli przygarniesz psa, to Ty będziesz o niego dbała, nie dzieci. Więc zastanów się, czy masz na to czas i ochotę. Po drugie też uważam, że lepiej nie przygarniać szczeniaczka, tylko trochę starszego psa. Będziesz miała trzecie malutkie dziecko w domu i będziesz musiała jeszcze bardziej pilnować, żeby sobie nie porobiły na wzajem krzywdy. Poza tym szczeniaczek na pewno jest uroczy, ale tym dzieci znudzą się bardzo szybko. Starszy pies będzie bardziej interesującym towarzyszem.
Awatar użytkownika
Melbo
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 573
Rejestracja: 25 mar 2013, o 10:36

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: Melbo » 10 lip 2015, o 12:09

nie jest dobrym pomysłem branie psa dla dzieci. są jeszcze za małe żeby o niego dbać, nawet na spacer z nim nie wyjdą.
Jak zaczną same zabiegać o psa to poczekaj jeszcze troche. Pies to nie jest zabawka którą mogą się pobawić a jak sie znudzi to zostawić.
Kup im może jakieś mniej zajmujące zwierzątko jak już chcesz jakieś. może królik? szczurek? kot?
Awatar użytkownika
dalidaa
super forma
super forma
Posty: 1757
Rejestracja: 20 lis 2014, o 12:36

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: dalidaa » 10 lip 2015, o 12:49

Kot lepszy od psa dla dziecka?!
No nie sądzę...
Psychika kota jest bardzo skomplikowana. Łatwo go skrzywdzić, jeszcze łatwiej, żeby broniąc się oddał dziecku...
Moim zdaniem pies jest lepszy, ale generalnie zwierzątko dla DZIECKA od 5 r.ż.

Jeśli rodzic da radę pilnować i zajmować się stworami (jak moi rodzice ) to można mieć i 10 szt
"On saura que les enfants sont les gardiens de l’âme
Et qu’il y a des reines autant qu’il y a de femmes"
Awatar użytkownika
Melbo
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 573
Rejestracja: 25 mar 2013, o 10:36

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: Melbo » 10 lip 2015, o 14:37

Piszac o kocie mialam na mysli ze nie trzeba. Nim wychodzic 'x- razy dziennie na spacer.
timetolive
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 62
Rejestracja: 1 cze 2015, o 21:19

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: timetolive » 10 lip 2015, o 19:43

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że najlepiej zaczekać aż dzieci będą miały około 5 lat. Wtedy jest zdecydowanie łatwiej, chociaż to wszystko zależy od chęci i podejścia do tematu :)
timetolive
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 62
Rejestracja: 1 cze 2015, o 21:19

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: timetolive » 10 lip 2015, o 19:48

szkoda ze nie da się edytować posta... szczeniak i małe dzieci to masakra, a potem jest tylko gorzej bo pies szybko osiąga wiek "młodzieńczy" kiedy najczęściej właścicielom opadają ręce i wymaga naprawdę dużo uwagi. Nie rozumiem kompletnie dlaczego wszyscy tak się napalają na szczeniaczki i twierdzą, że "się wychowa" :twisted: szczeniaka wcale nie jest tak łatwo poprowadzić we właściwy sposób, zwłaszcza mając tyle obowiązków przy dzieciach.
Biorąc psa starszego, powyżej roku, wiadomo jaką ma psychikę, nawyki i stosunek do dzieciaków. Zdecydowanie bardziej polecam, a jeśli chodzi o adopcję to nie wprost ze schroniska, tylko ze sprawdzonej organizacji , która stosuje domy tymczasowe.
Fajnie, że jest tu tyle świadomch zwierzolubów :serce: pozdrawiam
Tessi
Posty: 8
Rejestracja: 14 lip 2015, o 12:30

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: Tessi » 15 lip 2015, o 10:18

Myślę, że to bardzo dobry pomysł. Jak będę miała dzieci to też chciałabym, żeby nauczyły się odpowiedzialności przy opiece nad psem. Ale wydaje mi się, że zamiast kupować to lepiej adoptować jaką biedną porzuconą psinkę :)
Awatar użytkownika
Melbo
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 573
Rejestracja: 25 mar 2013, o 10:36

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: Melbo » 24 lip 2015, o 23:05

dzieci same w sobie są absorbujące a chcesz do tego jeszcze szczeniaka?
Poczekaj aż troche podrosną

I jeżeli już to ze schroniska.
Wiesz lepiej wziąć takiego 2-3 letniego niż szczeniaka.
Awatar użytkownika
JaSzczurzyca
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 83
Rejestracja: 11 lut 2014, o 21:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: JaSzczurzyca » 12 sie 2015, o 01:53

Herria pisze:
nataljja pisze:Chłopiec i dziewczynka 2 i 3 lata. Zastanawiałam się czy to dobry czas na zakup dla nich psa,
Zabieraj je do znajomych, którzy mają zwierzęta, na wieś, na wakacje, do zoo...
Jak najbardziej znajomi ze zwierzętami (przy okazji można sprawdzić czy dziecko, dzieci są uczulone zanim zaadoptuje się psa czy kota), na wieś.
Kury, krowy, często też konie.

Do ZOO - to też jest pomysł.

Ale przenigdy do cyrku. Przenigdy.
Awatar użytkownika
JaSzczurzyca
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 83
Rejestracja: 11 lut 2014, o 21:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: JaSzczurzyca » 12 sie 2015, o 02:09

"Nie możesz już edytować ani usunąć tego wpisu."

Przepraszam, ale z tej racji będzie kolejny.

Nie bądźcie złe.

Melbo pisze: Wiesz lepiej wziąć takiego 2-3 letniego niż szczeniaka.
3-letni pies to nie szczeniak.
Po śmierci P. wzięłyśmy ze schroniska L.

Jako, że to pies schroniskowy ciężko ustalić wiek, ale niejeden Wet spoglądał w paszczę i miała wtedy... musiałabym spojrzeć w Jej książeczkę a nie mam pod ręką, ale na podstawie budowy i zębów - maks rok.

Jeżeli okaże się, że dzieci dobrze się zgrywają z kotami, psami, nie mają uczulenia - w schronisku (schroniskach) czekają na Was zwierzaki.

Oczywiście można wziąć również od kogoś, kto wcześniej nie wysterylizował/kastrował (dla nas to jedna z podstaw, jak szczepienie) zwierzęcia, ale radzę najpierw je zbadać. Osobie, która wcześniej nie zdecydowała się na taki zabieg. Dlaczego Ty masz płacić za to skoro masz zamiar wziąć na siebie wszelkie szczepienia, dbanie o jedzenie, ochronę przeciw pchłom, kleszczom, wyprowadzenia na spacer, kilkunastoletnią (najpewniej) opiekę?

Poczekajcie jeszcze trochę i jeśli wszystko będzie dobrze - ucieszę się, jeżeli kolejne zwierzę znajdzie się pod odpowiednią opieką. :)
Awatar użytkownika
Melbo
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 573
Rejestracja: 25 mar 2013, o 10:36

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: Melbo » 12 sie 2015, o 07:38

Melbo pisze: Wiesz lepiej wziąć takiego 2-3 letniego niż szczeniaka.

3-letni pies to nie szczeniak.
Przecież oczywiste ze 3 letni pies to nie szczeniak.
Napisalam ze lepiej wziac 2-3 letniego (psa) NIZ szczeniaka
Awatar użytkownika
JaSzczurzyca
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 83
Rejestracja: 11 lut 2014, o 21:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: JaSzczurzyca » 13 sie 2015, o 02:26

Melbo pisze:
Melbo pisze: Wiesz lepiej wziąć takiego 2-3 letniego niż szczeniaka.

3-letni pies to nie szczeniak.
Przecież oczywiste ze 3 letni pies to nie szczeniak.
Napisalam ze lepiej wziac 2-3 letniego (psa) NIZ szczeniaka
Przepraszam, źle odczytałam!

Ale czemu stawiasz na wzięcie 2-3 letniego psa zamiast szczeniaka?

Jak dla mnie to właśnie szczeniak jest najlepszy. Pies 2-3 letni jest już w pewien sposób ukształtowany psychicznie, ma swoje, że tak ujmę, naleciałości.
Szczeniaka wychowuje się od maleńkiego.
Awatar użytkownika
gimmeeverything
super forma
super forma
Posty: 4848
Rejestracja: 25 lut 2012, o 16:14
Lokalizacja: ha-ha-Hardcorowo :)

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: gimmeeverything » 13 sie 2015, o 13:31

JaSzczurzyca pisze:
Ale czemu stawiasz na wzięcie 2-3 letniego psa zamiast szczeniaka?

Jak dla mnie to właśnie szczeniak jest najlepszy. Pies 2-3 letni jest już w pewien sposób ukształtowany psychicznie, ma swoje, że tak ujmę, naleciałości.
Szczeniaka wychowuje się od maleńkiego.
parafrazując na własny użytek stwierdzenie którejś z trenerek, że "nie ma złej pogody na trening z psem - są tylko nieodpowiednie ubrania", pozwolę sobie wtrącić z pełnym przekonaniem, że nie ma zbyt późnego wieku na wychowanie psa - są tylko źle dobrane metody :wink:
...choć osobiście nie lubię wychowywać = wolę się raczej dogadywać.
...i nawet jak upadnę, to wstanę - a wtedy TY masz przejebane :twisted:
Awatar użytkownika
Melbo
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 573
Rejestracja: 25 mar 2013, o 10:36

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: Melbo » 13 sie 2015, o 18:59

autorka wątku ma małe dzieci więc nie sądzę żeby miała czas na szkolenie szczeniaka. A psy 2-3 letnie czekają w schronisku. I są bardzo wdzięczne

Poza tym ze szczeniaka nigdy nie wiadomo co wyrośnie. Zależy od własciciela :)
Awatar użytkownika
gimmeeverything
super forma
super forma
Posty: 4848
Rejestracja: 25 lut 2012, o 16:14
Lokalizacja: ha-ha-Hardcorowo :)

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: gimmeeverything » 13 sie 2015, o 22:23

Melbo pisze: Poza tym ze szczeniaka nigdy nie wiadomo co wyrośnie. Zależy od własciciela :)
...i nie tylko = przy założeniu, że "bierze się" czy nawet kupuje popularnego mieszańca/kundelka, i że istnieje raczej rzadko spotykana możliwość obejrzenia jego obojga faktycznych rodziców (częściej jest to wyłącznie matka), to po kilku miesiącach sama tylko wielkość może się okazać pewnym zaskoczeniem - tym bardziej kłopotliwym, gdy w zakresie naszych przestrzenno-budżetowych możliwości uwzględniliśmy np gabaryty beaglea, ale basseta - już niekoniecznie, natomiast dorosły pies jaki jest - każdy widzi;
abstrahując od kwestii powierzchowności - wspomniane wyżej "naleciałości" IMO stanowią bardziej atut, niż wadę; u 2-3 letniego, w miarę prawidłowo ukształtowanego psa z o wiele mniejszym prawdopodobieństwem mogą wystąpić atypowe/zaburzone zachowania/reakcje czy chwilowe odchyły, spowodowanych choćby zmianą warunków/otoczenia, podczas gdy wiele z "niewinnych" i często nieświadomie popełnianych błędów w okresie dorastania może w przyszłości skutkować fatalnie - zwłaszcza, gdy na ustalanie i przestrzeganie reguł z psim smarkaczem nie można poświęcić zbyt wiele czasu i uwagi;
oczywiście szczenięta zazwyczaj przyciągają, rozczulają, śmieszą - ale w schroniskach i domach tymczasowych czeka o wiele więcej naprawdę świetnych nie-szczeniaków (i tych entuzjastycznie zabiegających o zmianę swojego losu, i tych rozpaczliwie o nią żebrzących, i tych pogrążonych w apatycznej rezygnacji, i tych dumnych, które nigdy o nic nie proszą) - wystarczy dać im szansę a udowodnią, na co je stać.
...i nawet jak upadnę, to wstanę - a wtedy TY masz przejebane :twisted:
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: ImaSumak » 13 sie 2015, o 22:58

Od siebie moge dodac, ze zwierzat nie bierze sie dla dzieci, bo nie sa zabawkami i to my w efekcie bedziemy za nie odpowiedzialne i my sie nimi bedziemy opiekowac.
Nigdy tez dzieci nie powinny wychowywac zwierzat. Od karcenia, nagradzania jestesmy my, nie dzieci. Przestrzegajac tej zasady bedziemy miec zdrowy uklad w domowym stadzie i taki np. pies bedzie traktowal dziecko jak swoje i bedzie go pilnowal i bronil. W innym przypadku pies glupieje, bo dziecko nigdy nie bedzie w jego oczach jego przewodnikiem.
Lubię kiedy kobieta...
Awatar użytkownika
JaSzczurzyca
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 83
Rejestracja: 11 lut 2014, o 21:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: JaSzczurzyca » 14 sie 2015, o 00:17

Melbo pisze:autorka wątku ma małe dzieci więc nie sądzę żeby miała czas na szkolenie szczeniaka. A psy 2-3 letnie czekają w schronisku. I są bardzo wdzięczne

Poza tym ze szczeniaka nigdy nie wiadomo co wyrośnie. Zależy od własciciela :)

Tyż prawda.

Ale jednak łatwiej wychować malucha niż psa "ze stażem" (oczywiście mowa o zwierzęciu branym ze schroniska; co innego, jeżeli jest już wychowane a z jakichś przyczyn dotychczasowa opiekunka/opiekunowie muszą zwierzę powierzyć w dalsze ręce).

Mamy psa ze schroniska.

Wiele można się tam dowiedzieć o charakterze psa, zdecydowanie łatwiej jest wówczas wybierać (lubi, nie lubi tego i tamtego, toleruje inne zwierzęta/nie toleruje etc.) - niestety o tym, co działo się przed tym jak trafił do schroniska - rzadko kiedy cokolwiek. I to z winy tych, którzy go do tej pory trzymali - ciężko mówić o opiece, chociaż mógł się urwać ze smyczy, a być traktowanym dobrze - a nie, oczywiście, schroniska!

Jeżeli jest to zwierzak wzięty komuś, kto go głodził i bił (skur....) wtedy wiadomo, co dzieje się w głowie zwierzaka. Ale jeżeli jest znaleziony - ?

W tym najgorszym przypadku najlepsze jest wzięcie jeszcze małego szczeniaka, psychikę, o ile włożymy w to wiele starań, da się w miarę naprostować dzięki miłości i odpowiedniemu wychowaniu.

Zresztą OK, umówmy się bo taka jest prawda: niezależnie od tego, czy zwierzę ma 10 miesięcy czy 10 lat będzie wierne za to, że trafiło do dobrego domu.

I trafiamy do początku...
Awatar użytkownika
Herria
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 49
Rejestracja: 15 gru 2013, o 18:00
Lokalizacja: wałcorW

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: Herria » 4 paź 2015, o 07:50

gimmeeverything pisze:przy założeniu, że "bierze się" czy nawet kupuje popularnego mieszańca/kundelka, i że istnieje raczej rzadko spotykana możliwość obejrzenia jego obojga faktycznych rodziców (częściej jest to wyłącznie matka), to po kilku miesiącach sama tylko wielkość może się okazać pewnym zaskoczeniem - tym bardziej kłopotliwym, gdy w zakresie naszych przestrzenno-budżetowych możliwości uwzględniliśmy np gabaryty beaglea, ale basseta - już niekoniecznie, natomiast dorosły pies jaki jest - każdy widzi;
W moim przypadku, po kilku miesiącach wielkość psa okazała się zaskoczeniem - mimo, że wzięłam dorosłego :lol: (ze schroniska, nie wiedząc nic na temat psa (tego konkretnego), za to wiedząc wszystko na temat rasy (naprawdę wszystko - nawet więcej niż niektórzy hodowcy... stąd ostateczna decyzja o adopcji).
Po prostu przez pierwsze dni/miesiące chodził tak skulony i wystraszony, że teraz wydaje się sporo większy niż na początku. Poza tym, że przytył i nabrał masy. Ale nie żałuję, chociaż trochę przekracza gabaryty jakie zakładałam na początku, i ma zryty beret ;)
sevilla
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 235
Rejestracja: 29 sty 2013, o 09:56

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: sevilla » 5 paź 2015, o 13:25

Pies kupiony, czy nawet zasdaptowany dla małych dzieci - to bardzo zły pomysł.
Pies to nie maskotka, nie zabawka- ale czująca i myśląca istota. Pies potrzebuje przez całe swoje życie opieki i zaangażowania takiego jak przeciętne , trzyletnie dziecko. Oieki nie tylko w sensie fizycznym, ale i emocjonalnym, bo trzeba mu zapewnić dużą dozę zainteresowania, pieszczot, zabawy.
Pies jako maskotka dla małych dzieci- gorąco odradzam. Dzieci, gdy dorosną- wredy jest czas na świadomy wybór psa.
Posiadanie psa jest bardzo kosztowne- obroża przeciw kleszczom i pchłom na pół roku to koszt prawie 100 zł, każda wizyta u lekarza weterynarii- ok 60 zł , plus leki . Psy chorują tak jak ludzie, przeziębiają się, mają nowotwory. Trzeba im leczyć zęby. Koszt badania krwi- 60-80 zł. obcinanie pazórków- 35 zł, wyciskanie gruczołów- 35 zł. Wymagają naprawdę dobrej, zbilansowanej karmy, lub gptowania pokarmów. Inaczej będą chorować.Duże koszty opieki nad zwierzęciem nue tylko finansowe, ale i emocjonalne. Pies potrzebuje też spokoju - a jak zapewnisz to mając dwoje rozbrykanych dzieci, które nie rozumią, że pies to nie jest maskotka? Skutkuje to tym, że psy zaczynają dzieci nie lubić.
Naucz swoje dzieci szacunku do zwierząt, mów im, że one czują i myślą, mają swój wewnętrzny świat, że są to żywe istoty tak jak i ludzie. Ale nie na przykładzie żywej istoty traktowanej jak maskotka.
Pies dla dzieci to wogóle wielka pomyłka.
Ty sama mając dwójkę dzieci nie będziesz mieć czasu na zajmowanie się psem. A gdy pojawi się trzecie dzieckp to odstawisz psa do schroniska? Oddasz na wieś? Porzucisz?
Pies to członek rodziny, a nie żywa maskotka.
Bądź odpowiedzialna i daruj sobie żywe zwierzę mając dwoje maluchów w domu pod opieką. Pies do Waszej rodziny to tak, jakbyś jeszcze z troje niemowlaków sobie sprezentowała.
Sama mam zwierzaki i wiem, co to jest opieka nad psami, zwierzętami.
Do dzici absolutnie odradzam. Zamęczą psa.
trala lala la trala la la la......
sevilla
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 235
Rejestracja: 29 sty 2013, o 09:56

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: sevilla » 5 paź 2015, o 13:40

Przepraszam za błędy i literówki- klawiatura...
trala lala la trala la la la......
sevilla
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 235
Rejestracja: 29 sty 2013, o 09:56

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: sevilla » 5 paź 2015, o 13:46

Jeszcze dodam parę słó a propo's szczeniaka- to jeszcze gorszy pomysł niż dorosły pies . Szczeniaka trzeba nauczyć załatwiania poza domem- zanim nauczy się tej sztuki , to duuużo czasu upłynie i sika, robi kupę tam, gdzie stoi. Nauka szczeniaka jest trudna i czasochłonna. Szczeniak , tak jak dziecko ząbkuje- wredy gryzie wszystko- meble , buty, co ma pod ręką.
Lepiej jeździć z dziećmi do np gospodarstw agro, znajomych, którzy mają zwierzaki. Tak dzieci uczyć poznawać zwierzęta.
trala lala la trala la la la......
narika
Posty: 3
Rejestracja: 24 lis 2015, o 14:35

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: narika » 24 lis 2015, o 14:40

Zdecydowanie warto adoptować zwierzaka :) To najbardziej wdzięczne stworzenia. Sama mam w domu znajdkę i jest cudowna.
venita
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 133
Rejestracja: 29 lis 2013, o 17:18
Lokalizacja: warszawa

Re: Pies- czy to dobry pomysł?

Post autor: venita » 27 lis 2015, o 16:32

Owszem,pies jak najbardziej wzbogaci rozwój dzieci i ponieważ wszystko co ważne tu już dziewczyny powiedziały,dodam tylko jeszcze,że najlepszy by był pies młody,nie szczeniak tylko spokojny dojrzały pies i nie miniatura a średniej wielkości.

tak aby bezpiecznie przeżył okres przedszkolny Twoich dzieci,które jak wiadomo nie potrafią zapanować nad uczuciami jeszcze i z miłości potrafią zwierzakowi zrobić krzywdę.
A psiak ze strachu,może stać się agresywny i to wcale nie jest rzadko spotykane.
W zemście i miłości kobieta jest większym barbarzyńcą niż męzczyzna..
ODPOWIEDZ