jak zacząć biegać?

Aktywnie, na sportowo, pasje, hobby, podróże, adrenalina... ciągle w szlafrokach jednak z ręką na pulsie
ODPOWIEDZ
mariolkazldz
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2017, o 00:15

jak zacząć biegać?

Post autor: mariolkazldz » 17 maja 2017, o 14:35

Hej, jestem tu nowa i mam problem. Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem rozpoczęcia przygody z bieganiem, ale jakoś nie mogę się przełamać. Macie jakieś sposoby żeby się zmotywować?
Awatar użytkownika
geek_girl
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 29
Rejestracja: 8 lut 2017, o 10:11
Lokalizacja: Tarnów

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: geek_girl » 17 maja 2017, o 14:53

Mnie osobiście motywują serwisy typu Endomondo i Strava, gdzie śledzę treningi znajomych i wspólnie się dopingujemy. Oprócz tego sporym motywatorem są dla mnie gadżety elektroniczne, bo codziennie chcę osiągnąć założony cel, zapełnić tarcze itd.
kot1992
Posty: 5
Rejestracja: 24 maja 2017, o 11:03

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: kot1992 » 24 maja 2017, o 11:05

Mnie na początku motywował stres i nerwy :D noże to dziwne ale w ten sposób się relaksowałam i wyładowywałam złość.
JulitkaKorobej
Posty: 6
Rejestracja: 23 maja 2017, o 19:03

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: JulitkaKorobej » 1 cze 2017, o 12:15

zmotywuj się w taki sposób, czy chcesz całe życie mieć lenia i odpuszczać wszystko? czy lepiej przezyć życie po swojemu ?
Awatar użytkownika
jaga_n
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 114
Rejestracja: 21 mar 2017, o 14:08

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: jaga_n » 10 cze 2017, o 16:39

Wyznaczaj sobie cele na każdy dzień, np. dzisiaj przebiegnę 400 m, za kilka dni 500 m itd. Wtedy biegniesz i wiesz,że jeszcze 200, 150, 50 ... metrów i już koniec. Na mnie to naprawdę działała, zwłaszcza na początku. Do tego jakaś aplikacja na smartfona i śledzenie swoich postępów.
Awatar użytkownika
A_marth
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2017, o 23:56
Lokalizacja: Dolny Śląsk!
Kontakt:

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: A_marth » 3 sie 2017, o 21:11

Ja jestem dziwnym przypadkiem, bo biegać w sumie lubię, ale ponieważ największą katorgą jest dla mnie pierwsze 400 metrów, największy problem mam z pozbieraniem się i wyjściem z domu aby pobiegać. Ale jakoś się przełamuję, myśląc tym, jak będzie fajnie po tych pierwszych 400 metrach. I o tym, jak otworzę zimnego browarka po powrocie do domu ;)
A warrior does not give up what he loves,
he finds the love in what he does.

Dan Millman
Somebodylovesme
Posty: 1
Rejestracja: 4 sie 2017, o 15:16

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: Somebodylovesme » 4 sie 2017, o 15:21

Przede wszystkim trzeba się przełamać. Przyznam, że ja miałam z tym duży problem. Niby jestem aktywna bo mam dziewięcioletniego syna i inaczej się nie da ale... Sporo pracuję przy komputerze i ciało stawia duży opór. Pierwszy raz jest ciężki ale po kilku minutach nadchodzi tzw. euforia biegacza. Wydzielają się hormony, które dają pozytywne nastawienie. Polecam. Tutaj znalazłam fajny tekst o bieganiu właśnie, do mnie przemawia:
https://wszystkotujest.pl/blog/p6,biega ... styl-zycia
Awatar użytkownika
A_marth
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2017, o 23:56
Lokalizacja: Dolny Śląsk!
Kontakt:

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: A_marth » 4 sie 2017, o 23:58

Ostatnio, przeglądając neta w poszukiwaniu dobrych artykułów na temat CrossFitu (bo jak się wpadło jak kamień w wodę to się czyta dużo na ten temat :D ) znalazłam rewelacyjnego bloga, którego autor zaczął od biegania, bo go wk***ała oponka na brzuchu ;) Potem biegał maratony :) Wrzucam linka do fajnego wpisu motywującego do biegania: https://dajeszojciec.pl/2013/09/01/czy- ... ak-bardzo/

Inne wpisy też polecam, bo fajnie się czyta i w ogóle są obłędne, a poczucie humoru autora momentami sprawia, że można zapluć monitor, więc warto uważać z napojami podczas lektury :)
A warrior does not give up what he loves,
he finds the love in what he does.

Dan Millman
Awatar użytkownika
Altena_Q
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 2295
Rejestracja: 3 gru 2012, o 17:33

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: Altena_Q » 6 sie 2017, o 20:21

Pierwszy raz jest ciężki ale po kilku minutach nadchodzi tzw. euforia biegacza.
Niestety mi się nie zdarzyła. Nie w bieganiu na dworze, a próbowałam nie raz i nie dwa. Zdarzyło mi się uderzenie endorfin na bieżni, na siłowni, na Qigong, ale nigdy przy bieganiu na dworze. Bieganie na zewnątrz jest dla mnie zbyt stresujące i w końcu dałam sobie spokój.

The wind is my voice
The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Awatar użytkownika
paolinalina
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 68
Rejestracja: 18 gru 2012, o 16:16
Lokalizacja: małopolskie

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: paolinalina » 7 sie 2017, o 08:26

A_marth pisze:Ostatnio, przeglądając neta w poszukiwaniu dobrych artykułów na temat CrossFitu (bo jak się wpadło jak kamień w wodę to się czyta dużo na ten temat :D ) znalazłam rewelacyjnego bloga, którego autor zaczął od biegania, bo go wk***ała oponka na brzuchu ;) Potem biegał maratony :) Wrzucam linka do fajnego wpisu motywującego do biegania: https://dajeszojciec.pl/2013/09/01/czy- ... ak-bardzo/

Inne wpisy też polecam, bo fajnie się czyta i w ogóle są obłędne, a poczucie humoru autora momentami sprawia, że można zapluć monitor, więc warto uważać z napojami podczas lektury :)
z fajnych blogów/ fb zwiazanych z cross fit polecam jeszcze :"Wulgarny poradnik crossfitowy" ( bywa naprawdę wulgarny ale można się nieźle uśmiać oraz " Dziki trener" - najlepsza porcja motywacji ( tez bywa wulgarnie ale taki już jest crossfit :cool: )
"Czasy takie niespokojne, róbmy miłość a nie wojnę"
Awatar użytkownika
A_marth
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2017, o 23:56
Lokalizacja: Dolny Śląsk!
Kontakt:

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: A_marth » 8 sie 2017, o 12:54

Altena_Q pisze: Zdarzyło mi się uderzenie endorfin na bieżni, na siłowni, na Qigong, ale nigdy przy bieganiu na dworze. Bieganie na zewnątrz jest dla mnie zbyt stresujące i w końcu dałam sobie spokój.
Na bieżni, czyli jednak przy bieganiu :D
Ja nie lubię bieżni, czuję się na niej jak chomik w tym takim kółku co się cały czas kręci, a chomik zapieprza bez końca ;) Owszem, korzystałam, kiedy chciałam podnieść sobie tętno, ale zdecydowanie wolę to samo osiągnąć na ergometrze wioślarskim ;) Niby też urządzenie stacjonarne, siedzisz i udajesz mistrza wioślarstwa, ale i tak wolę go niż bieżnię :D
A warrior does not give up what he loves,
he finds the love in what he does.

Dan Millman
Awatar użytkownika
Altena_Q
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 2295
Rejestracja: 3 gru 2012, o 17:33

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: Altena_Q » 8 sie 2017, o 13:27

A_marth pisze:
Altena_Q pisze: Zdarzyło mi się uderzenie endorfin na bieżni, na siłowni, na Qigong, ale nigdy przy bieganiu na dworze. Bieganie na zewnątrz jest dla mnie zbyt stresujące i w końcu dałam sobie spokój.
Na bieżni, czyli jednak przy bieganiu :D
Ja nie lubię bieżni, czuję się na niej jak chomik w tym takim kółku co się cały czas kręci, a chomik zapieprza bez końca ;) Owszem, korzystałam, kiedy chciałam podnieść sobie tętno, ale zdecydowanie wolę to samo osiągnąć na ergometrze wioślarskim ;) Niby też urządzenie stacjonarne, siedzisz i udajesz mistrza wioślarstwa, ale i tak wolę go niż bieżnię :D
Zgadza się, bo ja jestem bardzo asocjalna kiedy ćwiczę, muszę się zupełnie wyizolować z otoczenia i aby czuć się bezpiecznie, muszę mieć gwarancję, że nikt mnie nie zaczepi. Na ulicy tej gwarancji nie ma ;)

The wind is my voice
The moon is my heart
Come find me
I'm on every hills and fields
I'm here
Awatar użytkownika
oliwka99
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 39
Rejestracja: 10 sie 2017, o 17:30

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: oliwka99 » 10 sie 2017, o 17:37

Ja zawsze gdy mam coś robić to pytam siebie – dlaczego? Myślę, że z Twoim bieganiem możesz robić podobnie. Zapytaj siebie dlaczego chcesz biegać, a potem wypisz odpowiedzi na kartce. Przeczytaj to kilka razy i poczuj w sobie motywację :)
Ludzie mówią "kocham Cię", ale nie każdy ma na myśli to samo
Awatar użytkownika
A_marth
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2017, o 23:56
Lokalizacja: Dolny Śląsk!
Kontakt:

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: A_marth » 11 sie 2017, o 00:26

Mi dodatkowo pomaga muzyka :) Biegam ze słuchawakami w uszach i mam dyżurną biegowo-treningową playlistę, głównie cięższy rock i metal oraz epickie kawałki w stylu "2 Steps From Hell". I od razu lepiej :) Czasami mam też tak, że w domu puszczę sobie na głośniki np. "Thunderstruck" AC/DC i w zasadzie jestem gotowa do biegania ;)
A warrior does not give up what he loves,
he finds the love in what he does.

Dan Millman
Awatar użytkownika
neutrall
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 345
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 16:27

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: neutrall » 12 sie 2017, o 15:32

Przede wszystkim:
Mała rozgrzewka,
rozciąganie,
rozgrzewka,
rozciąganie,
I tak w kółko aż stawy będą dobrze rozciągnięte, a mięśnie i ciało odpowiednio rozgrzane. To się tyczy każdego sportu. Przy tym odpowiednia suplementacja, np. galaretki wieprzowe, i wszelkiego rodzaju żelatyna, to dosyć dobrze działa na stawy. Dodatkowo jak naprawdę zaczyna się biegać, lepiej na początku zacząć od marszów, przez pewien czas, potem trucht przez pewien czas, potem bieganie. Wszystko stopniowo.
''Wolność to stan umysłu''
Awatar użytkownika
neutrall
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 345
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 16:27

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: neutrall » 12 sie 2017, o 15:38

mariolkazldz pisze:Hej, jestem tu nowa i mam problem. Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem rozpoczęcia przygody z bieganiem, ale jakoś nie mogę się przełamać. Macie jakieś sposoby żeby się zmotywować?
Jak odpowiednio zaczniesz, i nie rzucisz się od razu na głęboką wodę, tzn... nie za szybko i nie za długo, tylko stopniowo, to jogging i ogólnie sport staje się nałogiem. Silne zakwasy, i mocne zmęczenie, demotywują na starcie.
''Wolność to stan umysłu''
ebiola
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 10
Rejestracja: 21 sie 2017, o 12:05

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: ebiola » 21 sie 2017, o 12:08

Chyba zależy też kto co lubi. Ja biegam powoli, ale długo. Moja siostra biega szybko, ale krótko. Zależy, jak CI wygodniej i co chcesz osiągnąć
joasia99
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 10
Rejestracja: 10 sie 2017, o 13:47

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: joasia99 » 13 wrz 2017, o 14:53

Warto znaleźć parę do biegania :) We dwie zawsze raźniej. Zacznij od krótkich dystansów, bo dalekie trasy też zniechęcają ;) Bieganie wciąga :) Na początku mi tez było trudno, a teraz to tęsknie za bieganiem, jak mam dłuższa przerwę :)
makinto
Posty: 5
Rejestracja: 14 gru 2017, o 16:25

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: makinto » 14 gru 2017, o 16:59

Bieganie jest proste, wystarczy chwycić telefon i wybiec z domu, zanim się człowiek rozmyśli ;) Do tego pomocne są również specjalne aplikacje. Warto prowadzić zdrowy tryb życia :)
moja_alchemia
super forma
super forma
Posty: 4600
Rejestracja: 27 lis 2007, o 00:00

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: moja_alchemia » 14 gru 2017, o 17:59

makinto pisze:Bieganie jest proste, wystarczy chwycić telefon i wybiec z domu, zanim się człowiek rozmyśli ;) Do tego pomocne są również specjalne aplikacje. Warto prowadzić zdrowy tryb życia :)
to bez telefonu nie można biegać?
whiskey09
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 65
Rejestracja: 12 gru 2017, o 22:21

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: whiskey09 » 20 gru 2017, o 20:28

telefon dodaje energii...
maltae
Posty: 6
Rejestracja: 4 sty 2018, o 10:53

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: maltae » 4 sty 2018, o 12:12

to bez telefonu nie można biegać?
Można, ale wygodniej z nim, szczególnie kiedy lubi się słuchać muzyki w trakcie / sprawdzać trasę, a innych urządzeń się nie ma:)
grzechotka23
Posty: 3
Rejestracja: 9 lut 2018, o 09:01

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: grzechotka23 » 9 lut 2018, o 09:17

Ja zaczęłam od okrążeń wokół własnego bloku - najpierw jedno-dwa, stopniowo coraz więcej. Teraz robię już dłuższe trasy po parku :)
wikiantonina
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 14
Rejestracja: 29 sty 2018, o 15:02

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: wikiantonina » 9 lut 2018, o 10:23

Trzeba zacząć ruszać nogami i się powoli rozpędzać :cool:
A tak serio: dla mnie sport sam w sobie jest motywacją. Po prostu fajnie zrobić coś tak dla siebie :)
Awatar użytkownika
pepe44
Posty: 5
Rejestracja: 16 lut 2018, o 19:39

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: pepe44 » 19 lut 2018, o 14:05

Znakomicie :) Dzieki wielkie za wszelkie porady w tym obszarze tematycznym. Z całą pewnością przydadzą mi się one :)
Ten, kto boi się przegrać, już przegrał.
Dankka
Posty: 3
Rejestracja: 9 mar 2018, o 12:01

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: Dankka » 9 mar 2018, o 12:10

Ja zaczynałam od szybkiego marszu a później robiłam szybkie marsze i truchtałam 5min i znowu marsz. Zaczynałam biegać sobie tak co 2 dni a później trochę częściej :)
detka
Posty: 4
Rejestracja: 14 mar 2018, o 14:10

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: detka » 14 mar 2018, o 14:11

marsz wystarczy robić wtedy, kiedy na prawdę nie ma się siły na bieg.
W Warszawie to https://creoarti.pl/schody-zabiegowe-warszawa/ sklep jest warty uwagi przy wyborze schodów.
monikawrona
Posty: 5
Rejestracja: 9 maja 2018, o 09:10

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: monikawrona » 9 maja 2018, o 09:24

W internecie znajdziesz na pewno dużo blogów, warto poczytać bo są tam zawarte bardzo przydatne informacje, które z pewnością ci pomogą w rozpoczęciu przygody z bieganiem
ebiola
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 10
Rejestracja: 21 sie 2017, o 12:05

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: ebiola » 18 maja 2018, o 15:30

Myślę, że zawsze ten pierwszy krok jest najtrudniejszy. Mi pomaga takie ustalanie sobie planu dnia. Tzn mówię sobie dzień wcześniej, że następnego dnia o 18 idę biegać. Więc następneo dnia o 18 już się nie zastanawiam i nie roztkliwam tylko po prostu idę ;)
Awatar użytkownika
Melbo
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 573
Rejestracja: 25 mar 2013, o 10:36

Re: jak zacząć biegać?

Post autor: Melbo » 10 lip 2018, o 18:59

Najważniejsza jest systematyczność. na początku nie ważne są kilometry przebiegnięte ale wyrobienie sobie nawyku, że musisz sie ubrać i wyjśc przebiec choćby kilometr. Na pewno podbuduje sie swoją samoocene, gdy mimo tego że sie nie chce to sie wyjdzie.
ja tak mam teraz że mimo że mi sie nie chce to wychodzę pobiegać. Ustaliłam sobie w które dni idę pobiegać i już mnie nosi jak na przykład pada. Dzisiaj padąło ale na chwile przestało więc między jedną chmurą z deszczem a drugą poszłam biegać :) I nie żałuję. W sumie nie słyszałam żeby ktoś żałował że wyszedł potrenować.
Tak więc nie ma co się porównywać z wyczynowcami że oni biegają bez zadyszki 10km a ty po 2km masz dość. Trzeba wychodzić i powoli budować swoją kondycje. Na pewno osoby w mijanych autach zazdroszczą, że biegasz :)

I na pytanie jak zacząć biegać? Zalożyć buty i biec przed siebie ile da się rade. Energetyczna muzyka na pewno pomaga. :pilka:
ODPOWIEDZ