Bruksizm

Cafe dla wszystkich
Awatar użytkownika
wyznawczyni17
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 255
Rejestracja: 4 sty 2010, o 20:52

Bruksizm

Post autor: wyznawczyni17 » 24 lip 2011, o 22:48

Foremki, taki chyba nietypowy problem mam - zgrzytam zębami;)
Moja połówka nie może już tego znieść;) ja śpie spokojnie natomiast ona nie może.
Czytałam nawet, że jest taka choroba ale nie ma konkretnej łatwej odpowiedzi co zrobić. Może Wy spotkałyście się z czymś takim i pomożecie?
...i ślubujesz mi uśmiech przy kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę?
Awatar użytkownika
ewciaaa2204
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 157
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 19:02
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: Bruksizm

Post autor: ewciaaa2204 » 24 lip 2011, o 23:06

Ojej, aż mi ciarki przechodzą jak sobie to wyobrażam :cool: Brrrrrr.... :ysz:
Bo związek dwóch kobiet też może być piękny!
Laga
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 557
Rejestracja: 8 lut 2011, o 07:18

Re: Bruksizm

Post autor: Laga » 24 lip 2011, o 23:17

idź do ortodonty, jak masz wadę zgryzu to ci wsadzi takie szyny i będziesz musiała z nimi chodzi 8) albo masz robaki.. która perspektywa lepsza? ew. po prostu za bardzo się czymś stresujesz
poziomkowa
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 22
Rejestracja: 19 kwie 2011, o 17:10

Re: Bruksizm

Post autor: poziomkowa » 24 lip 2011, o 23:24

Z tym raczej kiepsko. Sama zgrzytam zębami. Zależy od okresu- raz bardziej, raz mniej. Ponoć spory wpływ ma i dieta i stres (potwierdzam, ponoć w mocno stresującym dla mnie czasie zgrzytałam więcej:P). Ale z tego, co dentystka mówiła nie ma na to dobrego sposobu. Możesz nosić w nocy nakładki na zęby (mało przyjemne)- sprawią, że w nocy nie będziesz sobie "piłowała zębów", ale nie wyleczysz się z tego. Chyba, że jest to u Ciebie w dużej mierze kwestia stresu, to może się to zgrzytanie zminimalizuje ;).
Wiem, że to może być uciążliwe dla osób śpiących obok.. Moją siostrę potrafiłam czasem tym nawet zbudzić. Jednak Partnerka na szczęście śpi twardym snem i nie odczuwamy tego jak problemu w spaniu ;).
Niemniej przejść się do dentysty warto, bo można sobie szkliwo nieźle stępić.
Awatar użytkownika
wyznawczyni17
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 255
Rejestracja: 4 sty 2010, o 20:52

Re: Bruksizm

Post autor: wyznawczyni17 » 24 lip 2011, o 23:29

nie wiem czy to istotne ale podczas snu wykonuję niekontrolowane, dziwne ruchy, np. zaciskam pięści albo trzęsą mi się ręce.
...i ślubujesz mi uśmiech przy kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę?
poziomkowa
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 22
Rejestracja: 19 kwie 2011, o 17:10

Re: Bruksizm

Post autor: poziomkowa » 24 lip 2011, o 23:50

wyznawczyni17 pisze:nie wiem czy to istotne ale podczas snu wykonuję niekontrolowane, dziwne ruchy, np. zaciskam pięści albo trzęsą mi się ręce.
Też nie wiem, czy to istotne. Ale możliwe, że to u Ciebie bardziej na tle nerwowym, więc może bardziej "przejściowym". Nie wiem. Mnie np. nikt nie powiedział, żebym jakieś dziwne ruchy podczas snu wykonywała. Czasem po prostu budziłam się rano z bolącą szczęką, jakbym ją pół nocy mocno zaciskała.

Ale idź do swojego dentysty, bo po kij sobie zęby psuć. A długotrwałe zgrzytanie, to nie tylko szkliwo niszczy, ale także może doprowadzić np. do nadwrażliwości zębów. A jeżeli to głównie nerwy, to może da się jakoś zaradzić ;)
Awatar użytkownika
wyznawczyni17
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 255
Rejestracja: 4 sty 2010, o 20:52

Re: Bruksizm

Post autor: wyznawczyni17 » 25 lip 2011, o 00:03

Mam nadwrażliwość zębów, nie wypiję niczego gorącego :?
...i ślubujesz mi uśmiech przy kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę?
komtres
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 29
Rejestracja: 15 sty 2011, o 18:24

Re: Bruksizm

Post autor: komtres » 25 lip 2011, o 01:12

Od długotrwałego zgrzytania zębami można się nabawić strzelania w szczęce :P Gdy szerzej otwieram buzię, przeskakują mi stawy żuchwowe. Sprawiłam sobie wspomnianą nakładkę, ale zmiany są nieodwracalne. Cóż, teraz tylko boję się jeść w ciszy :lol: Proponuję Ci zająć się tą sprawą, bo wylądujesz w moich butach :cool:
Awatar użytkownika
Rilla
super forma
super forma
Posty: 1927
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bruksizm

Post autor: Rilla » 26 lip 2011, o 03:32

Też zgrzytam. Bardzo rzadko i na tle raczej nerwowym/zmęczeniowym.
Na szczęście nigdy mi to nie przeszkadzało, zęby i szczęka mają się dobrze, ot tylko kilka osób miało ubaw, słysząc np. w czasie wspólnych wakacji, dziwne nocne dźwięki i lokalizując ich źródło :D Podobno to jest bardzo głośne zgrzytanie i naprawdę je mocno słychać. Sama się złapałam parę razy na tym, że rusza mi się szczęka, w tej płytkiej fazie snu, kiedy już się jest niemal obudzoną, ale jeszcze kończą się śnić jakieś rzeczy.
kprez
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 235
Rejestracja: 8 sie 2010, o 23:42

Re: Bruksizm

Post autor: kprez » 26 lip 2011, o 06:41

Może założymy girls band? Ja będę jeździć paznokciami po tablicy :dance: :twisted:
"Zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka..."
Awatar użytkownika
wyznawczyni17
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 255
Rejestracja: 4 sty 2010, o 20:52

Re: Bruksizm

Post autor: wyznawczyni17 » 26 lip 2011, o 21:09

kprez pisze:Może założymy girls band? Ja będę jeździć paznokciami po tablicy :dance: :twisted:
oo jejku ;p dobry pomysł ;D tylko to występy nocne :cool:
ale tak nie ma nic gorszego jak pisk kredy po tablicy :shock:
...i ślubujesz mi uśmiech przy kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę?
poziomkowa
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 22
Rejestracja: 19 kwie 2011, o 17:10

Re: Bruksizm

Post autor: poziomkowa » 26 lip 2011, o 21:32

wyznawczyni17 pisze:
kprez pisze: ale tak nie ma nic gorszego jak pisk kredy po tablicy :shock:
usłyszałabyś, jak śpiewam i zmieniłabyś zdanie :cool:

ale za pomysłem z girls bandem jestem za- to dopiero byłaby muzyka alternatywna :)
Awatar użytkownika
wyznawczyni17
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 255
Rejestracja: 4 sty 2010, o 20:52

Re: Bruksizm

Post autor: wyznawczyni17 » 26 lip 2011, o 21:59

poziomkowa pisze:
wyznawczyni17 pisze:
kprez pisze: ale tak nie ma nic gorszego jak pisk kredy po tablicy :shock:
usłyszałabyś, jak śpiewam i zmieniłabyś zdanie :cool:

ale za pomysłem z girls bandem jestem za- to dopiero byłaby muzyka alternatywna :)
na pewno nie jest tak źle :wink:
...i ślubujesz mi uśmiech przy kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę?
kprez
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 235
Rejestracja: 8 sie 2010, o 23:42

Re: Bruksizm

Post autor: kprez » 26 lip 2011, o 22:54

oooookej!
To zaczynam wbijać pazury w tablicę w rytm "Wlazł kotek na płotek..." która dalej pociągnie? :sing:
"Zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka..."
Awatar użytkownika
elsinoe
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 164
Rejestracja: 22 lis 2004, o 00:00
Lokalizacja: Belgia

Re: Bruksizm

Post autor: elsinoe » 27 lip 2011, o 21:33

odhaczam sie, tez zgrzytam!;]
moj dziadek zgrzytal, moj tata zgrzytal, zgrzytam i ja.
od dzieciectwa, niezaleznie od stresu, badz jego braku.
nadwrazliwosci za to nie posiadam, ani na gorace, ani na zimne potrawy/napoje etc.
generalnie nie mam z moim zgrzytaniem problemu. niektorzy chrapia, inny zgrzytaja, a jeszcze inni cierpia na bezsennosc.
jesli jednak odczuwalabym jakis dyskomfort, zwiazany z ta przypadloscia, udalabym sie po porade do mojej ulubionej dentystki:]
Awatar użytkownika
wyznawczyni17
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 255
Rejestracja: 4 sty 2010, o 20:52

Re: Bruksizm

Post autor: wyznawczyni17 » 28 lip 2011, o 23:10

kprez pisze:oooookej!
To zaczynam wbijać pazury w tablicę w rytm "Wlazł kotek na płotek..." która dalej pociągnie? :sing:
styropianem po szybie " i mrugaaaaaaaaaaaaa" :mrgreen:
...i ślubujesz mi uśmiech przy kawie, parasol w deszczu i stokrotki na wiosnę?
Awatar użytkownika
Dainty
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 816
Rejestracja: 31 sie 2005, o 00:00

Re: Bruksizm

Post autor: Dainty » 16 wrz 2011, o 12:55

Wyznawczyni...Ja tak zgrzytałam, że Moją budziłam i mnie w środku nocy szturchała :D Moja neurolożka powiedziała, że to na tle stresowym i dała mi środki uspokajające, żebym się zluzowała...Moja się od jakiegoś czasu nie skarży więc chyba pomogło....
"Pamiętaj, tchórz umiera tysiąc razy.
Odważny umiera,Zawsze tylko raz!" ZxRx
bettejen
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 85
Rejestracja: 9 lip 2011, o 22:33

Re: Bruksizm

Post autor: bettejen » 22 paź 2011, o 22:26

wyznawczyni17 pisze:
kprez pisze:oooookej!
To zaczynam wbijać pazury w tablicę w rytm "Wlazł kotek na płotek..." która dalej pociągnie? :sing:
styropianem po szybie " i mrugaaaaaaaaaaaaa" :mrgreen:
az mnie szczeka zabolala jak sobie to wyobrazilam ,ja moge ewentualnie dolozyc chrapanie "ladna to piosenka "(zalezy dla kogo ,wszyscy w domu sie budza i kaza mi spac na boku)
Amident_Krakow
Posty: 1
Rejestracja: 31 maja 2016, o 15:07

Re: Bruksizm

Post autor: Amident_Krakow » 31 maja 2016, o 16:52

tak, bruksizm - czyli zgrzytanie zębami - jest często zauważany przez osoby, przy których śpimy. Niejednokrotnie dźwięk ten je budzi. To też prawda, że często jest skutkiem nadmiernego stresu w życiu codziennym. Ale nie tylko. Może być dziedziczony, być skutkiem wad zgryzu czy nieprawidłowego dostosowania kształtu mostów, koron i protez, a także źle wyprofilowanych uzupełnień ubytków w zębach.
Jego skutkiem jest regularne ścieranie się zębów. Wynika z nasilonej aktywności mięśni żwaczy, które odpowiadają za pracę żuchwy. Stąd może pojawić się ból stawu skroniowo – żuchwowego, a nawet zmiany w zgryzie. Prowadzi do nawracających bólów głowy, najczęściej w okolicach skroni, czoła i tyłu głowy. Ból odczuwać można także m.in. w okolicach karku, pleców i obręczy barkowej. Może prowadzić do pękania zębów, koron i szkliwa.

Jak sobie z nim poradzić? Jest kilka sposobów:
- wspomniane nakładki na zęby, tzw. szyny utrzymujące staw skroniowo – żuchwowy w prawidłowej pozycji i uniemożliwiające zaciskanie zębów
- toksyna botulinowa – botoks – wstrzykiwana w mięśnie żwacze, by je rozluźnić i osłabić
- wizyty u psychoterapeuty lub psychologa, dzięki którym można nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem
- aparat ortodontyczny, który pomoże w przypadku nieprawidłowego zgryzu

Warto dbać o swoje zdrowie. No i o komfort snu – nie tylko swojego :-P
pilin
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 235
Rejestracja: 28 lut 2022, o 20:55

Re: Bruksizm

Post autor: pilin » 25 kwie 2022, o 09:07

Nakładka na zęby i możliwe, że mniej stresu :lol: :lol: :lol:
ODPOWIEDZ