Wiem, co mówię

Cafe dla wszystkich
Awatar użytkownika
dobranocka13
super forma
super forma
Posty: 3030
Rejestracja: 19 lut 2006, o 00:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: dobranocka13 » 13 lis 2011, o 17:06

Maglina. Jakoś wygodniej mi się mówi niż maligna.
Awatar użytkownika
babette
super forma
super forma
Posty: 7356
Rejestracja: 25 paź 2005, o 00:00
Lokalizacja: Spod Grunwaldu

Re: Wiem, co mówię

Post autor: babette » 13 lis 2011, o 17:42

Kiedyś pomyliło mi się ścierwo ze ścierniskiem...
Wpis pierwotny skonfiskowany.
Niezgodność z ACTA.
Awatar użytkownika
tsundere
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 473
Rejestracja: 9 sty 2010, o 11:26
Lokalizacja: cztery ściany

Re: Wiem, co mówię

Post autor: tsundere » 13 lis 2011, o 17:51

dobranocka13 pisze:Maglina. Jakoś wygodniej mi się mówi niż maligna.
yyyyyyyyyy, nie znam żadnego z tych słów :lol:
Awatar użytkownika
Ali99
super forma
super forma
Posty: 1540
Rejestracja: 21 gru 2009, o 11:07

Re: Wiem, co mówię

Post autor: Ali99 » 13 lis 2011, o 18:58

Rua pisze:Skoro już przy abstrakcji jesteśmy - u mnie w domu od lat jada się pieruńskie torniczki. Smacznego! 8)
Lampi pisze:A wiedziałyście miłe panie, że samicę kreta nazywa się kretynką? :lol:
Ale sie usmialam :cool:
Mnie sie czesto zdarza żuma do gucia 8)
Zreszta mase mam takich tylko po prostu nie moge sobie teraz przypomniec, jak to zawsze gdy przychodzi co do czego
„Mam wrażenie, że wszyscy poza mną są bezwstydnie szczęśliwi, ale mam nadzieję, że tylko udają.”
zurawina32
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 470
Rejestracja: 24 maja 2008, o 02:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: zurawina32 » 13 lis 2011, o 23:21

Lampi pisze:A wiedziałyście miłe panie, że samicę kreta nazywa się kretynką? :lol:

Hm,a tego nie wiedziałam...Kretynka kojarzy mi się dość jednoznacznie z pewną niezbyt rozgarniętą kobietą a nie samicą kreta,ale czego to człowiek się nie dowie na forum:-). A apropos lapsusów-pamiętacie bajkę o misiu Colargolu?Do dziś nie umiem tego powiedzieć bez pomyłki-ostatnio brzmi to Coralgol albo,w bardziej poplątanej wersji,Colalgor.
zurawina32
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 470
Rejestracja: 24 maja 2008, o 02:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: zurawina32 » 13 lis 2011, o 23:36

A jak jestem zmęczona to"sapać mi się chce",tj.spać:-).
Awatar użytkownika
Rilla
super forma
super forma
Posty: 1927
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiem, co mówię

Post autor: Rilla » 13 lis 2011, o 23:45

Nie wiem czy to się zaliczy do tematu, ale już kilkakrotnie mi się zdarzyło i zaczynam uważać, że to notoryczne.
Mianowicie, chcę powiedzieć, że coś jest zielone, a pełną powagą i nieświadomością wygłaszam, że…niebieskie. I nie wiem skąd mi się to bierze - światło na przejściu może być niebieskie, czyjaś bluzka, absynt był też raz wedle moich słów niebieski… Różne takie dziwadła i jak mi ktoś nie zwróci konkretnie uwagi co powiedziałam, to będę pewna, że powiedziałam "zielone". Nie to, że mi się kolory mylą, tylko nazwy jakoś tak czasem :lol: :roll:
Awatar użytkownika
gusto
super forma
super forma
Posty: 2531
Rejestracja: 10 paź 2005, o 00:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: gusto » 13 lis 2011, o 23:51

Maligna, tak, oczywiście, heh. A wczoraj powiedziałam na forum, że uważam, że czwarty lipca powinien być wolny jako święto narodowe. Tylko jedna osoba lekko się zdziwiła, co mi uświadomiło, że nie powiedziałam jednak czwartego czerwca, o czym byłam święcie przekonana. Miałam takiego fajnego wykładowcę, mega mózg i łebski facet. U niego dość często występowało co jakiś czas zdanie: "Przepraszam, co ja powiedziałem??"
lingwistka
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 141
Rejestracja: 27 maja 2010, o 21:39

Re: Wiem, co mówię

Post autor: lingwistka » 14 lis 2011, o 00:05

tsundere pisze:Pół dnia chodziłam próbując przypomnieć sobie imię greckiego uczonego Archimedesa.
W głowie pobrzmiewało Hermenidas :podbite oczko: Jedyne o czym byłam przekonana to to, że gdzieś w tym imieniu, które próbuję przywołać jest dźwięk "ch" i jest jakieś zmiękczające "i", ale przy Hermenidasie nie miałam doznania, że właśnie tego słowa szukałam, ono mi się tylko wydawało podobne...no i dopiero po kilku godzinach układy scalone łaskawie zaiskrzyły i mnie oświeciło.

Albo to. Wizualizują mi się pewne kwiatki i nie mogę przypomnieć sobie ich nazwy, więc pytam koleżanek. Opisuję im, że takie małe ogrodowe roślinki ozdobne a kwiaty mają jak odwrócone małe kiście winogrona i taki kolor...[luka, bo już nie jestem w stanie określić słowem koloru, choć w wyobraźni go widzę] i dodaję, że chyba ich nazwa zaczyna się na "w", bo widzę "w" w tej nazwie. Żadna z koleżanek oczywiście nie domyśla się gatunku kwiatka. W końcu ni z gruszki, ni z pietruszki spływa na mnie, że chodziło mi o szafirki.
Puenta koleżanki: "Kwiatek na "wu"? Szafirek" :roll:

Albo to. Chciałam coś powiedzieć o zakładzie pogrzebowym...i zanim doszłam do słowa zakład, to najpierw padło biuro pogrzebowe, potem urząd pogrzebowy...i dopiero przy trzecim podejściu zakład.

lingwistka, jest na to jakaś diagnoza i terapia? bo boję się czasem iść do sklepu, bo zapominam jak nazywają się produkty...zamiast wołać jogurt jagodowy proszę o "to fioletowe" i pokazuję paluchem. :oops:
Zjawisko nazywa się 'mam-to-na-końcu-języka' (tip-of-the-tongue phenomenon, TOT) lub dysnomia. Nie możemy przypomnieć sobie właściwego wyrazu, wypowiadamy (często świadomie) wyraz podobnie brzmiący, inny o podobnym znaczeniu lub przypominamy go sobie później. Z różnych przyczyn połączenia między warstwą znaczeniową i warstwą fonologiczną wyrazu są słabsze. Wprawdzie wyrazy znajdują się w pamięci, ale problemem jest przypomnienie sobie ich brzmienia.
U zdrowych ludzi jest to normalne zjawisko, które jednak może się nasilać wraz z wiekiem.
Wpływ na występowanie dysnomii mają także:
- dysleksja
- przyjmowanie niektórych leków psychotropowych (Lorazepam)
- napięcie nerwowe
- chroniczne zmęczenie
- brak snu

Na wiek czy dysleksję leków nie ma. W wypadku pozostałych czynników pomaga spokój, odpoczynek i więcej snu.
Może także jakieś sposoby na polepszenie pamięci długotrwałej. Zatem nie wszystko stracone :slonko:

W afazji, której przyczyną są uszkodzenia ośrodków mowy w mózgu (wylew, silny wstrząs mózgu, rana postrzałowa, ciężka choroba alkoholowa, choroba Alzheimera) możemy mieć do czynienia z anomią, która jest poważnym zaburzeniem mowy, choć w efekcie jest podobna do dysnomii. Chory ma stały problem z nazywaniem pokazywanych przedmiotów, przypominaniem sobie wyrazów, używa wyrazów podobnych, posługuje się opisami lub tworzy neologizmy. Anomia jest często uważana za ciężką postać dysnomii. Dysnomia jest problemem sporadycznym, który mają także zdrowe osoby :wink:
Awatar użytkownika
Lotka
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 648
Rejestracja: 7 paź 2003, o 00:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: Lotka » 14 lis 2011, o 00:22

Bardzo często przekręcam słowa, zapominam nazw, używam niewłaściwych, mylę słowa o przeciwstawnym znaczeniu. Jeszcze nieszczęsne imiona. Ostatnio najadłam się wstydu - zapomniałam imienia koleżanki, z którą jestem już od roku w grupie, a wyszło to podczas zajęć.
Ostatnio powiedziało mi się "przebić igło uchom". Kiedyś używałam słowa "manipulator", zamiast "manipulant".
Awatar użytkownika
piesn_smierci
super forma
super forma
Posty: 4148
Rejestracja: 11 wrz 2006, o 00:00
Lokalizacja: poznań

Re: Wiem, co mówię

Post autor: piesn_smierci » 14 lis 2011, o 09:40

Mój przyjaciel podczas pobytu na siłowni "trzeba uważać żeby nie uszkodzić kolanów"- dodam że polonista, dobry. :lol:
czytając przymruż oko;-)
moisellebaton
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 16
Rejestracja: 11 lut 2008, o 00:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: moisellebaton » 14 lis 2011, o 10:06

zdarzają mi się często przejęzyczenia. często jest tak, że brakuje mi słów lub występuje ten syndrom 'mam-na-końcu-języka'. wtedy muszę powiedzieć pierwsze słowo, które przychodzi mi do głowy (choć sprawa jasna, niewiele ma wspólnego nie tylko znaczeniowo ale i w tym wypadku 'słuchowo'). jak już wypowiem, to po chwili przychodzi to odpowiednie.

neologizmy za to ubóstwiam, ludzi tak tworzących szanuję niezmiernie i doceniam kunszt i wyobraźnię; namawiam do wykorzystywania tej cechy, pozbycia się wstydu i bycia dumnym z tej umiejętności.
zurawina32
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 470
Rejestracja: 24 maja 2008, o 02:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: zurawina32 » 14 lis 2011, o 14:48

Wszystko super,ale-moje Panie-czy zgadniecie znaczenie tych słów:kikilek, konik paśki i śrubidło?Te dwa pierwsze to skróty entymematyczne córki mojej Pani(córka ma teraz 21 lat,a ja ubaw z jej słownictwa jak była mała)a ostatnie to moja skleroza.
Awatar użytkownika
ama
super forma
super forma
Posty: 2783
Rejestracja: 7 kwie 2005, o 00:00
Lokalizacja: z daleka

Re: Wiem, co mówię

Post autor: ama » 14 lis 2011, o 17:09

Kiedyś koledze chciałam wyjaśnić, że mam astygmatyzm, ale powiedziałam, że mam stygmaty, przecież wiem, co mówię tak :wink: W dzieciństwie stałyśmy z koleżanką w cukierni i chciałyśmy kupić dwa eklerki, ale nie mogłyśmy sobie przypomnieć nazwy tych ciastek i ekspedientce koleżanka powiedziała, że prosi dwie trumienki. Takie dziwne skojarzenie koleżanka miała :mrgreen: Niestety babka się trochę na nas wściekła, co za głupoty wygadujemy :wink:
Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej.
Edward Stachura, Siekierezada
kharyi
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 182
Rejestracja: 29 mar 2009, o 01:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: kharyi » 14 lis 2011, o 20:25

dziś : Nastaw wodę na czajnik co miało znaczyć : nastaw/wstaw wodę na herbatę. Takie skróty myślowe są przezabawne :D
niepokorna31
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 191
Rejestracja: 12 lip 2007, o 00:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: niepokorna31 » 14 lis 2011, o 20:59

Świetny wątek:) Ja mówię "skartepki" i "Masakra" (o tuszu), a kolega zmęczony sesją zapytał w sklepie:"Przepraszam, czy są puwa piszkowe?" I jeszcze "kandajki" i stwierdzenie jednej uczennicy:"Proszę pani, a Roma zjadła całą półpaczkę chipsów!"
zurawina32
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 470
Rejestracja: 24 maja 2008, o 02:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: zurawina32 » 14 lis 2011, o 21:04

Stres przedmaturalny-wkuwałam literaturę starożytną-zapomniałam jak nazywał się jeden z greckich liryków. Kojarzę,że coś na"h"-tylko...jak to było???Homer?Niee,to nie ten na bank.Po dłuższym poszukiwaniu, gonitwie myśli dopada mnie eureka-Horacki!!! :D
Awatar użytkownika
enzymowka
super forma
super forma
Posty: 4960
Rejestracja: 30 cze 2003, o 00:00
Lokalizacja: z latarni morskiej

Re: Wiem, co mówię

Post autor: enzymowka » 15 lis 2011, o 00:40

Kiedyś zdarzyło mi się kupić "lakier do paznokciów" :oops: :oops: :oops: .
Z rzeczy jadalnych bardzo lubię mlasie pteczko. A mama notorycznie myli pralkę z lodówką: " schowaj tego kurczaka do pralki", "czarne na 30 stopni do lodówki", itp.
Awatar użytkownika
violka67
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 755
Rejestracja: 23 sty 2010, o 05:18

Re: Wiem, co mówię

Post autor: violka67 » 15 lis 2011, o 00:56

Zeby nie bylo, po angielsku tez potrafie...kupilam dzis rano "kitek" (ticket) na pociag do pracy...
"Kobieto, jezeli nie mozesz byc gwiazda na niebie, badz przynajmniej lampa naftowa w domu!"
lingwistka
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 141
Rejestracja: 27 maja 2010, o 21:39

Re: Wiem, co mówię

Post autor: lingwistka » 15 lis 2011, o 01:03

zurawina32 pisze:Wszystko super,ale-moje Panie-czy zgadniecie znaczenie tych słów:kikilek, konik paśki i śrubidło?
Strzelam: kotek, zebra, śrubokręt?

Teraz mi się przypomniało: "Na pewno Chytrus by tak nie postąpił"
Awatar użytkownika
taka_panna
super forma
super forma
Posty: 1391
Rejestracja: 25 lis 2006, o 00:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: taka_panna » 15 lis 2011, o 01:41

a ja nigdy nie mogę od razu przypomnieć sobie słowa "szafirowy". zajmuje mi to dłuższą chwilę i zawsze kołacze mi się po glowie cos niepodobnego. dziwi mnie to, tym bardziej, że to jeden z moich ulubionych kolorów. ostatnio nawet mowilam komus, że jeśli znowu będę chciała powiedzieć o jakimś kolorze ale zapomne nazwy to chodzi o ten właśnie.
"Jeśli coś kochasz puść to wolno.
Jeśli wróci - jest twoje.
Jeśli nie - nigdy twoje nie było."
Awatar użytkownika
madziulec
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 48
Rejestracja: 11 lis 2011, o 17:20

Re: Wiem, co mówię

Post autor: madziulec » 15 lis 2011, o 07:46

Mistrzynią w tym była moha była kierowniczka.....

Zawsze mówiła np: "patrzałaś" co doprowadzało mnie do szewckiej pasji :D

Ale kiedyś zrobiła mi takie małe kombo:
"Pani Magdo, ja patrzałam, i Pani nie wyczyszczyła swojego stanowska pracy! Pani weżnie i to zrobi, ale już"
Daj długopis, będzie opis
zero4
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 12
Rejestracja: 7 lip 2010, o 08:59

Re: Wiem, co mówię

Post autor: zero4 » 15 lis 2011, o 09:31

Łosiotr- niesamowite połączenie łososia i jesiotra. Wypowiedziane na forum w obecności 2 kucharzy wywołuje niepohamowaną salwę śmiechu i kąśliwe wypominanie przez kolejny miesiąc.
Awatar użytkownika
violka67
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 755
Rejestracja: 23 sty 2010, o 05:18

Re: Wiem, co mówię

Post autor: violka67 » 15 lis 2011, o 10:17

Lary dosu....tak kiedys sis ladnie okreslila swoje dzieci, sprzatajac radosne pobojowisko ich "dzialalnosci"...w ramach wspomnienia piosenki Rynkowskiego :lol: :sing: ...
"Kobieto, jezeli nie mozesz byc gwiazda na niebie, badz przynajmniej lampa naftowa w domu!"
SecondOneToKnow
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 275
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 21:59

Re: Wiem, co mówię

Post autor: SecondOneToKnow » 15 lis 2011, o 10:52

gusto pisze: Czy Wy też tak macie, że jak się nauczycie nowego słowa to wtykacie je wszędzie gdzie się da?
Nieustannie! Niestety wychodzę przy tym na kozaka jakim jestem, bowiem zwykle nowe słówko poznam chcąc nie chcąc w obecności mojej dziewczyny, a potem do niej go używam i czekam na aprobatę, że takie ładne słowa znam, a ona do mnie, że co się wożę, skoro razem je poznałyśmy :wink:

Natomiast moim uniwersalnym słowem na rzeczy małe, których nazwy nie znam, jest "cypelek" - np. żeby włączyć pralkę kliknij ten cypelek. Podaj mi ten cypelek do szycia. Tu brakuje cypelka żeby działało.

Ale nie wiem co to cypelek faktycznie jest :roll:
there is a light and it never goes out
Awatar użytkownika
violka67
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 755
Rejestracja: 23 sty 2010, o 05:18

Re: Wiem, co mówię

Post autor: violka67 » 15 lis 2011, o 11:46

SecondOneToKnow pisze: Ale nie wiem co to cypelek faktycznie jest :roll:
Jesli od cypel, to uklonek w strone geografii...
Ja mam dzyndzelek i wihajsterek...i pyczek.
To ostatnie dziala rowniez w formie czasownikowej pyknij...zamiast "wlacz, zapal, pstryknij, podaj"...
A jak ktos mnie "nerwuje", to czasem mowie, zeby sie odpiorkal :mrgreen: .
"Kobieto, jezeli nie mozesz byc gwiazda na niebie, badz przynajmniej lampa naftowa w domu!"
zurawina32
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 470
Rejestracja: 24 maja 2008, o 02:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: zurawina32 » 15 lis 2011, o 12:21

lingwistka pisze:
zurawina32 pisze:Wszystko super,ale-moje Panie-czy zgadniecie znaczenie tych słów:kikilek,konik paśki i śrubidło?
Strzelam: kotek, zebra, śrubokręt?

Teraz mi się przypomniało: "Na pewno Chytrus by tak nie postąpił"
Blisko,nawet bardzo blisko.Zebra i śrubokręt się zgadza,a kikilek to...motylek. Zapytana o to przez moją Ukochaną długo dumałam aż w końcu sama powiedziała :)
lingwistka
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 141
Rejestracja: 27 maja 2010, o 21:39

Re: Wiem, co mówię

Post autor: lingwistka » 15 lis 2011, o 21:43

violka67 pisze:Lary dosu
Piękne :lol: :flower:

Mniej piękne: słynna praczka, domki w Słupsku, bajka Jurka, buhaj w Rabce, butki jak salony, całe mycki, gad w zalotach :ups:
niepokorna31
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 191
Rejestracja: 12 lip 2007, o 00:00

Re: Wiem, co mówię

Post autor: niepokorna31 » 15 lis 2011, o 22:05

Taa, i PRADZIADEK PRZY SANIACH:)
lingwistka
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 141
Rejestracja: 27 maja 2010, o 21:39

Re: Wiem, co mówię

Post autor: lingwistka » 15 lis 2011, o 22:18

niepokorna31 pisze:Taa, i PRADZIADEK PRZY SANIACH:)
Oooo, to takie bardziej... wyrafinowane :wink:
ODPOWIEDZ