co ostatnio czytalyscie (ksiazki)?

O literaturze, filmie, muzyce, fotografii, aktorkach etc.
ODPOWIEDZ
abecaduo
natchniona foremka
natchniona foremka

Re: co ostatnio czytalyscie (ksiazki)?

Post autor: abecaduo » 18 mar 2019, o 20:30

Piotr Stelmach - "Lżejszy od fotografii - o Grzegorzu Ciechowskim"
Zbiór wspomnień o ikonie. Opowiadają o nim współpracownicy, znajomi i rodzina.
Niezwykła pozycja o niezwykłym artyście.
silouett
początkująca foremka
początkująca foremka

Post autor: silouett » 4 kwie 2019, o 11:45

"Pestki" Ani Ciarkowskiej :)
Awatar użytkownika
Cori

Post autor: Cori » 4 kwie 2019, o 12:02

Biografie Michelle Obamy. Bardzo fajna :)
Awatar użytkownika
osiol
Moderatorka
Moderatorka

Post autor: osiol » 7 maja 2019, o 12:17

Geuzja - najpiękniejsza perła w carskiej koronie:
https://www.wydawnictwodialog.pl/index. ... uct_id=656
Histoia Gruzji z lat 1801 - 1917 gdy była pod panowaniem rosyjskim.
Przystanek Czytadłowo - Portal z ksiązkami
mofo
rozgadana foremka
rozgadana foremka

Post autor: mofo » 8 maja 2019, o 22:18

Troche się tego ostatnio nazbierało.

Foto-oko. Wizja fotograficzna wobec okularocentryzmu w sztuce I połowy XX wieku. Autor: Łuczak Dorota
https://www.empik.com/foto-oko-wizja-fo ... ,ksiazka-p

Historia światła. Idea fotografii. Autor: Mikuriya Junko Theresa
https://www.empik.com/historia-swiatla- ... ,ksiazka-p

Visual Storytelling. Jak opowiadać językiem video. Autor: Górska Monika
https://www.empik.com/visual-storytelli ... ,ksiazka-p

Instytucja medialna przez pryzmat płci. Autor: Gober Greta
https://www.empik.com/instytucja-medial ... ,ksiazka-p

Ingmar Bergman. Miłość, seks i zdrada. Autor: Sjoberg Thomas
https://www.empik.com/ingmar-bergman-mi ... ,ksiazka-p
Every artist is a cannibal, every poet is a thief.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma

Post autor: ImaSumak » 1 sie 2019, o 10:26

Podsumowując pierwsze półrocze tego roku:

Moja najdroższa, Gabriela Tallenta
Sięgnęłam z ciekawości, bo tematyka mnie zainteresowała. Rzecz o dziewczynce wychowywanej przez ojca psychopatę. Czyta się dobrze, ale to jednak uśmiech w kierunku producentów filmowych z Hollywood. W tym sensie King jest tylko jeden.

Bajki robotów, Stanisława Lema
A se odświeżyłam i znowu się pośmiałam. No bajka!
Ale jednak nie dla wszystkich.

Metro 2033 i Metro 2034 Dymitra Glukhovsky'ego
Pierwsza część mi się nawet podobała i na tyle zainteresowała, że sięgnęłam po część drugą, która mnie już jednak mocno irytowała.
Wizja Moskwy po ataku nuklearnym. Ciekawe przedstawienie i wyśmianie naszego świata i różnych myśli politycznych plus mistycyzm. No i oczywiście źli Obcy, których tym razem akurat sami stworzyliśmy, nie musząc posiłkować się przybyszami z Kosmosu. Z tego względu mogę polecić część pierwszą.
W drugiej autor już tak pojechał z seksizmem i przy okazji de facto nie wnosząc nic nowego, że tylko z poczucia obowiązku dokończyłam tę część.

Diuna Franka Herberta
Nigdy wcześniej nie przeczytałam tej książki. Nastawiłam się na wiele, no bo klasyk i takie tam głupoty.
Rozumiem światowe zachłyśnięcie się tą pozycją, w końcu był rok 1965. Wizja stworzonego świata mogła zachwycać plus nowatorskość. Problem w tym, że ja mam trochę inną wizję świata od dziecka i nudzą mnie oraz irytują opowieści o bohaterskich chłopcach, którzy ratują świat w otoczeniu swych "służebnic pańskich" w każdym wieku- czy to matka, czy dziewczyna.
To tak jak z Panem Kleksem: świat wymyślony, baśniowy, w sumie super, ale stworzony tylko dla Pana Kleksa, jego chłopców i wybrańca Adasia.
By zrozumieć różnicę odsyłam do serialu Stranger Things, który stworzony ówcześnie, bijąc pokłony latom 80-tym, nie spłyca dziewczyn, sióstr czy matek do roli głupich idiotek nadajacych się tylko do chronienia i/lub pieprzenia.
Ponoć ma powstać serial czy film na podstawie Diuny. No zobaczymy.
Generalnie książka mnie bardzo rozczarowała.

Sierżant Cuff cz. 2 Kingi Krzemińskiej i Krzysztofa Komandera
Bardzo polecam! Doskonała rozrywka i niczym nie ustępuje części pierwszej!

Ogień i krew cz. 1 Georga R.R. Martina
Jestem wielką fanką cyklu książek Gry o tron, jak również jego wcześniejszej twórczości. Jeszcze daaawno temu, kiedy u nas był ten Pan nieznany, zwróciłam uwagę na jego opowiadania, a zwłaszcza na nigdy niezapomniane i wielbione przeze mnie Piaseczniki. Wszystko to spowodowało, że śledzę jego dokonania dość istotnie. Dlatego też, jestem nielekko obrażona, że zamiast dokończyć Grę o tron wziął się za pisanie innych książek, chcąc na maksa wykorzystać swoje serialowe 5 minut. Choć doszły mnie również niepotwierdzone przeze mnie słuchy, że podpisał umowę z producentem serialu GoT o nie opublikowaniu ostatniej części przed zakończeniem serialu. To by go trochę usprawiedliwiało.
Ogień i krew (piszę o cz. pierwszej), to historia rodu Targaryenów w formie usystematyzowanych historycznych zapisków, opowieści i legend. W tym sensie każdy pisarz po Tolkienie chce mu coś udowodnić. Sama ta część to produkt na kilka seriali, jeśli ktoś chciałby to zrobić dobrze.
Generalnie takie se i jak w każdej historiografii, można się pogubić. Ale dużo fantastyczniej jest się gubić i topić w 100 latach samotności, niż takim czymś. Mnie nie wciągnęło. No ale też nie jest złe.

Co najważniesze: by dosiadać smoki jednak potrzebne jest siodło i odpowiednia uprząż. Amen!

Ślepowidzenie Petera Wattsa
Warto zwrócić uwagę na tę książkę. Powalać nie powala, ale nie jest zła. Spotkanie obcych sobie światów. Tak, Obcy z gwiazd i my, plus wampiry oraz gmeranie przy genach na szeroką skalę. Autor chciał być bardzo nowatorski, ale moim zdaniem się nie udało, choć wizja wampirów fajna.

Filary Ziemi Kena Folletta
Ohh, ahh! Co dodać? Romantyczna wizja jak budowano średniowieczne katedry w średniowiecznej Anglii, opowiedziana na przykładzie życia kilku osób, plus wydarzeń dziejowych.
Przeogromniaście mi się podobała! Bardzo polecam!

Człowiek w przystępnej cenie Urszula Jabłońska
Wstrząsający reportaż dotyczący Tajlandii.Niby wiadomo co tam się dzieje, ale jednak... Dlatego ja w takie miejsca nie latam.
Warto przeczytać.

Ciekawe czasy i Czarodzicielstwo Terrego Pratchetta
A wpadły mi w ręce, no to z ogromną przyjemnością, delektując się, przeczytałam jeszcze raz.

Cisza białego miasta Evy Garcia Sáez de Urturi
Kryminał. Bardzo dobrze się czyta, historia naprawdę wciąga, choć nie jest to Zafón i nigdy nie będzie Cień wiatru. Niemniej ja mam słabość do autorów z członem "Garcia" w nazwisku.
Fajne, polecam.

Sodoma Frédérica Martela
Dziennikarskie śledztwo na temat co się naprawdę dzieje w Watykanie. Bardzo rzetelny opis sytuacji w kościele katolickim od papieża Grzegorza VI do obecnego Franciszka. Każdy powinien to przeczytać, zarówno z lewa jak i prawa.
Jestem ogromnie zdziwiona, że w Polsce ta pozycja przechodzi zupełnie bez echa. To bardzo, bardzo niedobrze.

To tyle na ten czas.
Lubię kiedy kobieta...
Awatar użytkownika
Missi
początkująca foremka
początkująca foremka

Post autor: Missi » 1 sie 2019, o 13:16

Ostatnio tylko Księzniczka po przejsciach. Bardzo fajna biografia śp. Carrie Fisher :<
ODPOWIEDZ