Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

O literaturze, filmie, muzyce, fotografii, aktorkach etc.
Awatar użytkownika
Arlene
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 20
Rejestracja: 21 lis 2018, o 12:41
Lokalizacja: Toruń

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: Arlene » 10 sty 2019, o 11:52

Spider-Man: Into the Spider Verse

Świetny film, ktory broni sie nie tylko jako animacja. Zabawny, wzruszający, szalenie dynamiczny i z genialną oprawą wizualną i dzwiękową.
Sad_Rabbit
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 468
Rejestracja: 12 lis 2017, o 20:08

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: Sad_Rabbit » 4 kwie 2019, o 09:38

Wczoraj wreszcie udalo mi sie znalezc wystarczajaco czasu, zeby wybrac sie na "Us" i moge spokojnie polecic jesli ktos lubi dobre atmosferyczne horrory. Film zostawia pole dla gry wyobrazni i wlasnej interpretacji. Bylo sporo fajnych scen, szczegolnie scena z tancem miala klimat! I do tego super dobrana muzyka i... wiecej nie zdradze!;)
You look like Marilyn Monroe and it makes me wanna run...... for president.
silouett
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2019, o 15:24

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: silouett » 4 kwie 2019, o 11:42

"Call me by your name" - w końcu, bo nie mogłam jakoś do tego przysiąść. Zjadł mnie ten film. Jest piękny zwyczajnie ;)
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 8 kwie 2019, o 17:24

"Wszyscy wiedzą" - Cruz i Bardem u Farhadiego. Wyszło dobrze choć główny wątek moim zdaniem ryzykowny i mógł położyć film na łopatki. Kto zna wcześniejsze filmy Irańczyka ten wie czego się spodziewać :) Kto nie zna - warto się przekonać. Tematyka jak zawsze - relacje rodzinne a w tle emocje, reakcje, zaszłości, które schowane w czasie stabilizacji wychodzą kiedy trzeba się zmierzyć z zagrożeniem. Pięknie pokazany klimat Hiszpanii!

"Ballada o Busterze Scruggsie" - gorzkie choć momentami zabawne i absurdalne historie jak zdobywano Dziki Zachód. Bracia Coen nie zawiedli!

"Roma" - gdyby nie to, że film ma świetne recenzcje plus zdobył Oskara - chciałam się przekonać dlaczego, raczej nie wytrzymałabym do końca. Film mnie nie porwał, nie jest zły ale z lekka nudny. Aluzje są czytelne ale czy coś wnoszą? Nic nowatorskiego moim zdaniem.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 29 wrz 2019, o 14:30

Byłam wczoraj - z jeszcze 2 foremkami na "Parasite".
Szanując prośbę reżysera o nieopowiadanie o filmie osobom, które jeszcze go nie widziały, napiszę tylko, że jest świetny! Trzeba jednak dobrze odnajdywać się w konwencji jaką wybrał reżyser :cool:
wojtek
super forma
super forma
Posty: 2878
Rejestracja: 19 lis 2016, o 21:43

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: wojtek » 4 paź 2019, o 17:58

Vita & Virginia
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 5 paź 2019, o 12:44

Paris is burning - film dokumentalny.
Nowy Jork, koniec lat 80. ubiegłego wieku, społeczność czarnych i latynoskich gejów oraz drag queen spotykających się na "balach" czyli konkursach modowo/ tanecznych i konkursach piękności. Różne fascynacje, potrzeba jedna - stać się sławnym choćby w tym mikro świecie, rozpoznawalnym, mieć chwilę kiedy spojrzenia publiczności skierowane są wyłącznie na występującego. Poczuć się kimś. Jest także konkurencja, która zwróciła moją uwage najbardziej a związana nie z potrzebą zaznaczenia swojej indywidualności strojem czy makijażem a z dążeniem do jak najwierniejszego odwzorowania ubioru, gestykulacji, zachowania białaych, heteroseksulnych mężczyzn klasy średniej lub wyższej. Konkurencja sama w sobie niezbyt ciekawa, jednak z pozycji nie białego i nie hetero mężczyzny/chłopaka, którego inność nie jest akceptowalna czyni ją niezwykle eksyctującą. Buduje wartość w oparciu o wygląd. Jak mówi jeden z modeli - skoro mogę wyglądać jak on mogę też (teoretycznie) być nim.
A, że to lata 80. to stylizacja jest na Dynastię, na wybiegach króluje voguing.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 10 paź 2019, o 22:27

„Feministki: co wtedy myślały” - film dokumentalny.
Fotografie kobiet, które w latach 70. walczyły o zrównanie praw kobiet z prawami mężczyzn stanowią w tym filmie punkt wyjścia dla opowiedzenia historii tychże postaci. Te historie natomiast w bardzo przystępny sposób pokazują czym feminizm jest, jak ważna jest ciągła edukacja społeczeństwa oraz wprowadzanie regulacji prawnych chroniących kobiety przed pozbawieniem ich podmiotowości i dających możliwości takiego samego rozwoju jaki (z natury oczywiście) przynależy się mężczyznom.
Z dzisiejszego punktu widzenia prawo do nauki i robienia kariery zawodowej, wyboru własnej ścieżki życiowej niekoniecznie przy wsparciu na ramieniu mężczyzny wydaje się być czymś naturalnym , oczywistym i danym raz na zawsze ale, jak się okazuje, może okazać się bardzo ulotne. Przychodzi mi ma myśl jedna z ostatnich wypowiedzi zmarłego niedawno min. Szyszko, który raczył był wyrazić nadzieję, że wrócą normalne (!) czasy kiedy to pan mąż będzie zarabiał na tyle dużo żeby utrzymać żonę i 5. dzieci a żona z radością temu przyklaśnie. Czyli skoro kobiety wrócą do naturalnie przynależnej im roli gospodyń domowych to skończą się protesty w sprawie równych płac i dostępu do zawodów uważanych jeszcze niedawno za męskie, ba, edukacja kobietom również nie będzie zbytnio potrzebna. Lesbijki rzecz jasna przestaną cudować i wpasują się do zdrowego, konserwatywnego społeczeństwa. A jak nie to społeczeństwo je wypluje.
Film posługuje się łatwymi do przyswojenia przykładami jak również bohaterki operują językiem bardzo przystępnym, tak więc można z pewnością polecić go paniom, które uważają feminizm za niegodny kobiet. Powinny zrozumieć.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 17 paź 2019, o 15:58

Wysoka dziewczyna.
Dobre, mocne kino o pragnieniu powrotu do normalności w powojennej rzeczywistości. Film o uczuciach, o człowieczeństwie, o pragnieniach a także o godzeniu się ze swoim losem, w każdym z jego bohaterów.

Ból i blask. Almodovar.
Ładnie, w wyważony sposób sportretowane przemijanie. Banderas - świetny w swojej roli!

Prwnego razu w Hollywood. Tarantino.
Mnie nie porwał, natomiast aktorsko duet Brad Pitt i Leonardo DiCaprio wypadł doskonale!

Truposze nie umierają. Jarmusch
Mało zajmująca fabuła za to w przyjemnej, znanej obsadzie.

Joker - Joaquin Phoenix w tej roli wypadł rewelacyjnie! Jest plastyczny, przekonujący tylko czy to "prawdziwy" Joker czy też postać - inspiracja? Mam wątpliwość biorąc pod uwagę wiek Arthura Flecka oraz wiek chłopca, późniejszego Mrocznego Rycerza. Do tego śmiech, znak rozpoznawczy, wykorzystywany świadomie a nie będący wynikiem urazu neurologicznego nad którym obecny bohater nie panuje.
Nie znam się za bardzo (eufemizm) na Batmanach więc to tylko takie tam luźne spostrzeżenia.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: ImaSumak » 19 paź 2019, o 16:57

Też widziałam Jokera i też mi się podobał. Chciałam porównać rolę Phenixa z rolą Legera, by móc się wypowiedzieć, sięgnęłam więc po trylogię Nolana. Nie jest to mój świat, więc ledwo zmęczyłam pierwszą część, by dotrzeć do Legera w drugiej.
Rozumiem uwielbienie ludzi- fanów Batmana jego wcieleniem. Zagrał faktycznie świetnie i rozumiem skąd zachwyt nad jego kreacją. Mnie się jednak bardziej podoba Joker Phenixa, bo o ile Leger przełamał konwencję komiksu i pokazał, ze można inaczej zagrać Jokera, o tyle Phenix go uczłowieczył i zrobił to bardzo, przynajmniej dla mnie, przekonująco.
Dodałabym jeszcze, że muzyka w tym filmie jest rewelacyjna!

Obejrzałam też Paris is burning. Bardzo smutny film. Poza oczywiście wymową filmu, trzy rzeczy zwróciły moją uwagę:
1. Nigdy nie postrzegałam filmów z lat 80tych jako rasistowskie, a tu faktycznie przecież króluje świat białych ludzi sukcesu, pisząc b ogólnie.
2. Tylko mężczyźni wiedzą jak powinna się ruszać prawdziwa kobieta (boże jak dobrze, że te czasy już minęły!).
3. Lepiej być czarnym, pogardzanym transseksualistą w przebraniu kobiecym niż prawdziwą kobietą.
Cóż, mam nadzieję, że do tego świata już nie wrócimy i że jednak ludzie kiedyś zrozumieją (a zwlaszcza re wszystkie prawicowe idiotki), że feminizm jest bardzo potrzebny.
Lubię kiedy kobieta...
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 28 paź 2019, o 23:53

Boże Ciało.
To film o potrzebie wiary rozumnej a nie opartej na powtarzalnych obrzędach, o konieczności poradzenia sobie z emocjami wywołanymi tragedią nie poprzez rozpamiętywanie winy a poprzez wybaczenie. O tym, że trudno jest zmierzyć się głównie ze sobą a bez tego nie ma mowy o pójściu dalej, zwłaszcza, że prawda okazuje się być nie taka oczywista. Ale łatwiej jest znieść ból przekierowująć negatywne emocje na "winnego" choć nienawiść niszczy wszystkich.
To też film o tym, że oszustwo - nawet w najlepszej wierze, w końcu wychodzi i trudno jest rozpocząć nowe życie nie doprowadziwszy do końca spraw z przeszłości.
Film ma ciekawie poprowadzoną fabułę, bohaterowie nie są przerysowani, nikt nie staje się nagle lepszym człowiekiem.
Warto.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 24 lis 2019, o 11:35

Z racji przymusowego wydłużonego weekendu, który musiałam spędzić w domu zrobiłam sobie półmaraton filmowy z Netflixem i tak:
Król” z 2019 roku z T. Chalametem (grał np. w Tamte dni, tamte noce) o Karolu V . Film utrzymany w nieco mrocznym klimacie, aktorsko bardzo sprawny.
Król wyjęty spod prawa” („Outlaw King” w oryginale) – historia Roberta I Bruce’a króla Szkocji.
Film znakomity od strony wizualnej! Krajobraz Szkocji zachwyca, ujęcia batalistyczne wypadają autentycznie, realia życia i zwyczaje ówczesnych Szkotów, stroje, broń oddane są z dużą dbałością. Te elementy to zdecydowanie najmocniejsza strona filmu.
Oba filmy zaliczane są do gatunku historycznych acz to filmy fabularne a nie biograficzne i nie tłumaczące tła podejmowanych decyzji. Dobrze się je ogląda.
"Jane" – film dokumentalny o początkach pracy Jane Goodall w Afryce i jej pionierskich badaniach nad szympansami. Przykład kobiety, której pasja, zaangażowanie, olbrzymia cierpliwość i nieskażone nauką podejście pozwoliły na prowadzenie pionierskich badań nad szympansami, co zmieniło podejście nauki do tych zwierząt. To przykład kobiety dla której praca stałą się całym życiem. Jest taka fajna scena w filmie, kiedy wraz z mężem muszą podjąć decyzję co dalej z ich małżeństwem – oboje nie pracują już od dłuższego czasu razem ani nie mieszkają w tym samym miejscu, ich życie się rozjeżdża w innych kierunkach – i chyba jej mama pisze do niej, że dla mężczyzny najważniejsza jest praca a kobieta jest jej dopełnieniem. To wywołało mój uśmiech bo to by znaczyło, że Jane jest mężczyzną, zdecydowanie wybierała swoje zawodowe cele.
goreka
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 707
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 15:59

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: goreka » 24 lis 2019, o 17:20

Dobranocka... Skąd masz tyyyle wolnego czasu?
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 24 lis 2019, o 17:33

goreka pisze:
24 lis 2019, o 17:20
Dobranocka... Skąd masz tyyyle wolnego czasu?
A tego tytułu nie znam :lol:
goreka
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 707
Rejestracja: 5 wrz 2019, o 15:59

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: goreka » 26 lis 2019, o 18:43

:lol:
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 22 gru 2019, o 17:31

Historia małżeńska.
Popis gry aktorskiej w wykonaniu Adama Drivera i Scarlet Johanson, scena kłótni - oscarowa!
Temat zawsze na czasie - rozstanie, podany w sposób inteligentny, refleksyjny, czasem zabawny częściej dramatyczny. O tym co się dzieje z ludźmi, kiedyś sobą zafascynowanyi, po czasie nie zauważającymi potrzeb partnera, realizującymI swoje cele.
Polecam, choć niekoniecznie na Święta.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 19 sty 2020, o 14:59

Irlandczyk.
Gangsterska historia z Robertem De Niro, Alem Pacino i Jo Pesci pod batutą Scorsese. Zdecydowanie warto!
Matilsa
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2020, o 16:22

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: Matilsa » 28 sty 2020, o 08:22

W zeszłym tygodniu byłam w kinie na „Deerskin” i bardzo polecam. Nie wszystkim przypadnie do gustu, bo to specyficzne kino. Jeśli ktoś zna i lubi reżysera Dupieux, to na ten seans będzie z pewnością udany. Z seriali, to wczoraj zaczęłam „Outsider” na HBO GO i zapowiada się nieźle. Widziałam dopiero 1 odcinek.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 10 lut 2020, o 17:47

Moje typy zgarnęły Oskary :tancze:
Parasite i Phoenix
oraz zasłużenie B. Pitt i L. Dern
adama
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 971
Rejestracja: 12 sie 2014, o 23:07

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: adama » 16 lut 2020, o 21:24

dobranocka14 pisze:
29 wrz 2019, o 14:30
Byłam wczoraj - z jeszcze 2 foremkami na "Parasite".
Szanując prośbę reżysera o nieopowiadanie o filmie osobom, które jeszcze go nie widziały, napiszę tylko, że jest świetny!
Co takiego świetnego w tym filmie ? Za co te oscary?
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 10 mar 2020, o 12:23

"Sala samobójców. Hejter"
Aktualny, mocny, z doborową obsadą.
Temat hejtu i kreowania rzeczywistosci w necie jest znany więc nic nowego ale Komasa, jak dla mnie, bardzo plastycznie opowiada o emocjach.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: ImaSumak » 21 mar 2020, o 00:14

Obejrzałam "Parasite". :shock:
To jakaś porażka.
Zrobiono temu filmowi ogromną krzywdę. On nie jest zły, ale przyznanie mu tylu nagród, uczyniło go bardzo kiepskim.

Obejrzałam też "Jojo Rabbit"
Ten film jest genialny! Jeden z najlepszych filmów jakie widziałam w życiu. Warto zobaczyć.
Lubię kiedy kobieta...
adama
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 971
Rejestracja: 12 sie 2014, o 23:07

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: adama » 21 mar 2020, o 10:45

ImaSumak pisze:
21 mar 2020, o 00:14


Obejrzałam też "Jojo Rabbit"
Ten film jest genialny! Jeden z najlepszych filmów jakie widziałam w życiu. Warto zobaczyć.
Wczoraj po obejrzeniu "Hejtera", próbie "Dawno temu .." i "Polityka" myślałam już, że kino się skończyło a tu taka niespodzianka - "Jojo Rabbit" :serce:
adama
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 971
Rejestracja: 12 sie 2014, o 23:07

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: adama » 21 mar 2020, o 10:54

Chodziło o "Pewnego razu ... w Hollywood" a nie dawno temu ;) znudziło mnie tak (obejrzałam tylko początek), że nawet tytuł przekręciłam.
angelinake
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 38
Rejestracja: 18 mar 2014, o 07:43

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: angelinake » 6 kwie 2020, o 11:12

W sumie ostatni film, jaki oglądałam, to druga część Czarownicy. Wkręciłam się bardziej w seriale.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 22 kwie 2020, o 23:06

Kalifat
Szwedzki, 8. odcinkowy serial, jeden z niewielu, którym w 10. punktowej skali mogę dać 9.
Bardzo sprawnie zrealizowany, wciągający i jednocześnie bardzo przygnębiający. Mnie przybił.
Zdecydowanie nie dla kogoś kto potrzebuje/ szuka kina rozrywkowego, podnoszącego nastrój.
Awatar użytkownika
ama
super forma
super forma
Posty: 2783
Rejestracja: 7 kwie 2005, o 00:00
Lokalizacja: z daleka

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: ama » 3 maja 2020, o 00:29

Jak utopić doktora Mraczka Ten film ani przez chwilę nie próbuje być poważny :cool: Mistrzostwo absurdu i swoistego wariactwa ne ma tu sobie równych :mrgreen: :cool: Film dla fanów czeskiego kina i humoru Jak utopić doktora Mraczka / Jak utopit dr Mracka aneb konec vodniku v Cechach 1974 :cool:
Pielęgniarka (o tym, że lekarz zarządził przyszycie obciętej nogi wraz z butem, w którym tkwiła): Nie obawia się pan infekcji?
Lekarz: Jak później umyjemy ręce, to się nam nic nie stanie.
Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej.
Edward Stachura, Siekierezada
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: dobranocka14 » 21 cze 2020, o 12:56

Ujawnienie.
Dokumentalny z 2020 roku. Wypowiedzi współcześnie tworzących aktorek, reżyserek, producentek (-ów) ts o tym w jaki sposób na przestrzeni lat wprowadzano do X muzy wątki dotyczące osób ts. W skrócie - karykaturalnie, bardzo powierzchownie i najczęściej w negatywno - prześmiewczym kontekście. Było i nadal jest to o tyle istotne, że (za info z filmu) 80% Amerykanów deklaruje, że nie zna żadnej osoby ts a wiedzę czerpie z kina, mediów.
Dokument jest ciekawy, warto obejrzeć choćby dla spojrzenia na znane filmy z innej perspektywy.

Obraz pojawił się na Netflix'ie z okazji Miesiąca Dumy.
claas
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 42
Rejestracja: 18 lis 2016, o 18:54

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: claas » 24 cze 2020, o 20:34

dobranocka14 pisze:
21 cze 2020, o 12:56
Ujawnienie.
Dokumentalny z 2020 roku. Wypowiedzi współcześnie tworzących aktorek, reżyserek, producentek (-ów) ts o tym w jaki sposób na przestrzeni lat wprowadzano do X muzy wątki dotyczące osób ts. W skrócie - karykaturalnie, bardzo powierzchownie i najczęściej w negatywno - prześmiewczym kontekście. Było i nadal jest to o tyle istotne, że (za info z filmu) 80% Amerykanów deklaruje, że nie zna żadnej osoby ts a wiedzę czerpie z kina, mediów.
Dokument jest ciekawy, warto obejrzeć choćby dla spojrzenia na znane filmy z innej perspektywy.

Obraz pojawił się na Netflix'ie z okazji Miesiąca Dumy.
Moim pierwszym skojarzeniem jest oczywiście dzieło fabularne - "Nie czas na łzy". Mimo że to film hollywoodzki, zatem i okraszony odpowiednią dozą hollywoodzkiej kosmetyki, jego autentyzm dotyka najczulszych strun. "Nie czas na łzy" ma już status emblematu i myślę, że dla większości stanowi on lekturę obowiązkową, serdecznie zachęcam do obejrzenia po raz wtóry!
Awatar użytkownika
ama
super forma
super forma
Posty: 2783
Rejestracja: 7 kwie 2005, o 00:00
Lokalizacja: z daleka

Re: Co ostatnio oglądałyście? [filmy]

Post autor: ama » 21 lip 2020, o 23:55

Polecam Spaleni słońcem, Niedokończony utwór na pianolę, oraz Gorzki romans-Nikity Michałkowa Dwa ostatnie można obejrzeć na CDA Wspaniałe kino! :serce:
Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej.
Edward Stachura, Siekierezada
ODPOWIEDZ