Kanon lektur lesbijskich

O literaturze, filmie, muzyce, fotografii, aktorkach etc.
ODPOWIEDZ
Pa_ulina
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 46
Rejestracja: 26 cze 2008, o 02:00

Post autor: Pa_ulina » 3 lip 2008, o 15:17

FR pisze:
Czyli przegiety nieustannie gej (nie Ciotka kreujaca wizerunek "chwilowo"), bedzie meskim, androgynicznym odpowiednikiem butch. Ale to nie bedzie ten sam androgynizm - trzeba by je zroznicowac jakos :wink: A u lesbijek istnieja Wujkowie - odpowiednicy Ciotek (nie trans na scenie, ale z "potrzeby chwili"? Mam wrazenie, ze jest jeden worek "butch" i tylko zmienia sie "nasycenie" cech u butch w strone bardziej meska/kobieca, ale "butch to butch"...
Ale cioty nie kreują swojego wizerunku, one takie są i robią to, co uważają za stosowne w/g własnego uznania. One nie mogą się kreować, bo niby dla kogo?Społeczeństwo ich nie cierpi, ba, nawet środowisko homoseksualne ich nie cierpi. Ale masz rację, bo butch chyba się nie przeginają.Zgadzam się z tobą, że jest jeden worek butch, może wzorem Witkowskiego też należałoby je rozróznić?
"Niemiła, niekulturalna, z nałogami i obwisłymi cyckami"
Awatar użytkownika
fixerin
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 106
Rejestracja: 28 lip 2008, o 02:00
Lokalizacja: krakow / londyn

Post autor: fixerin » 29 lip 2008, o 16:49

*Maga* pisze:"Pani Dalloway"Woolf za "czułość wszystkiego".
to naprawde piekna lektura. :)
DillyDally pisze:To ja bym jeszcze proponowała cykl o Klaudynie autorstwa Colette - moim zdaniem absolutna klasyka 8)
hihi, zostalam nazwana po bohaterce tej ksiazki. moja mama sie w niej zakochala. aczkolwiek nie czytalam. czy Klaudyna byla lesbijka? ;) jesli tak, to mam interesujaca historie imienia. :lol:


ze swojej strony nie jestem w stanie dodac lektur o tresci konkretnie lesbijskiej. wiem, ze Anne Rice pisywala swego czasu ksiazki o takiej tresci, ale ich nie czytalam. za to chcialabym Wam polecic dwie kobiece pozycje.

- 'Kuchnia' Yoshimoto Banany, japonskiego glosu mlodych; bardzo specyficzna literatura opowiadajaca o matce, ktora... byla kiedys mezczyzna. oraz o bohaterce o bardzo pokreconym zyciu.

- 'Milosc reaktywacja' Hanny Samson; bohaterka jest wprawdzie raczej heteroseksualna, ale ksiazka opowiada przede wszystkim o relacjach trzech pokolen: glownej bohaterki (ok.40-letniej), jej umierajacej matki oraz jej mlodej corki. zawsze przy tym placze, ale uwazam, ze jest warte przeczytania.

Wiem, ze mozecie sie dasac na mnie, ze wymieniam takie niekonkretnie lesbijskie pozycje, ale sa bardzo kobiece i to nie w tym sensie, ze wychwalaja kobiete jako cnotliwa, mala istotke przy mezczyznie, tylko kobiete jako istote o szczegolnym wnetrzu, szczegolnych doswiadczeniach i szczegolnym spojrzeniu na swiat. Wlasnie dlatego uwazam, ze mozna by je podciagnac. Wchodza w taka 'glebsza filozofie', bym powiedziala. Mozna sie w nich doszukac rzeczy niewypowiedzianych wprost. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ida_marzec
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 727
Rejestracja: 27 sty 2008, o 00:00
Lokalizacja: Gdańsk/Warszawa

Post autor: ida_marzec » 29 lip 2008, o 17:28

Powtarzane tysiąc razy "Muskając aksamit".
Jak gejsza bez kimona
Yoko Ono bez Lennona
Jak Tokio pod śniegiem
Marznę bez ciebie
Awatar użytkownika
fixerin
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 106
Rejestracja: 28 lip 2008, o 02:00
Lokalizacja: krakow / londyn

Post autor: fixerin » 31 lip 2008, o 23:55

przypomnialam sobie jedna lekture: 'Lato Milosci' Helen Cross. o dwoch aparatkach, ktore wyprawiaja rozne okropienstwa, wplatajac w to zafascynowanie swoim cialem. dosc dziwnie wyglada tu watek lesbijski, ale jest bardzo widoczny, z tego, co pamietam, zwlaszcza w przemysleniach glownej bohaterki, Mony, czy jak jej tam. mocna ksiazka.
ava40
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 18
Rejestracja: 7 cze 2008, o 02:00

Post autor: ava40 » 17 sie 2008, o 18:02

Właśnie skończyłam czytać niedawno wydaną "Rdzę" Ewy Berent. To wybitny debiut. Bohaterka Berent przypomina mi bohaterki Elfriede Jelinek. Punktem wyjścia „Rdzy” jest osamotnienie nastoletniej dziewczyny, która podejrzewana przez rodziców o bycie lesbijką zostaje wysłana na wieś, do ciotki, by odnaleźć „prawdziwą” seksualność.
Forgotten_Elf
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 471
Rejestracja: 31 lip 2008, o 02:00

Post autor: Forgotten_Elf » 17 sie 2008, o 18:53

ava40 pisze:Właśnie skończyłam czytać niedawno wydaną "Rdzę" Ewy Berent. To wybitny debiut. Bohaterka Berent przypomina mi bohaterki Elfriede Jelinek. Punktem wyjścia „Rdzy” jest osamotnienie nastoletniej dziewczyny, która podejrzewana przez rodziców o bycie lesbijką zostaje wysłana na wieś, do ciotki, by odnaleźć „prawdziwą” seksualność.
Nie moge tej ksiązki na Merlinie znaleźć.
ava40
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 18
Rejestracja: 7 cze 2008, o 02:00

Post autor: ava40 » 17 sie 2008, o 20:01

Ja kupiłam w Feminotece.
Forgotten_Elf
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 471
Rejestracja: 31 lip 2008, o 02:00

Post autor: Forgotten_Elf » 17 sie 2008, o 20:03

Zajrze ;)
Nalini37
Posty: 3
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 02:00

Post autor: Nalini37 » 28 wrz 2008, o 22:38

Przeczytajcie CYTRYNĘ Beaty B., wydana zreszta pod matronatem KK. Ksiazka jest pelna emocji, wszystkich jej odmian, kazda z was odnajdzie tam, przynajmniej po czesci, siebie...
ava40
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 18
Rejestracja: 7 cze 2008, o 02:00

Post autor: ava40 » 29 wrz 2008, o 17:37

"Szalona geometria miłości" Susany Guzner właśnie wydana przez Muzę. Maria, młoda tłumaczka, wraca do Madrytu po pobycie we Włoszech. Na rzymskim lotnisku Fiumiccino poznaje piękną, a przy tym tajemniczą i nieuchwytną Evę, i natychmiast odczuwa do niej nieodparty pociąg. To przypadkowe spotkanie staje się początkiem pełnej namiętności historii miłości.
Awatar użytkownika
Annelore
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 134
Rejestracja: 27 cze 2008, o 02:00
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Annelore » 5 paź 2008, o 10:49

Przeczytałam przedwczoraj pierwszy tom "Klaudyny" i już ją kocham :D
Awatar użytkownika
Pinkberry
super forma
super forma
Posty: 7088
Rejestracja: 11 sie 2004, o 00:00
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pinkberry » 5 paź 2008, o 14:46

Annelore pisze:Przeczytałam przedwczoraj pierwszy tom "Klaudyny" i już ją kocham :D
Nie kochaj, pierwszy jest najciekawszy.
Awatar użytkownika
blue bird
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 34
Rejestracja: 14 lut 2006, o 00:00
Lokalizacja: ziemia obiecana

Post autor: blue bird » 8 paź 2008, o 09:29

Rita Mae Brown "Rubyfruit jungle". Klasyka amerykańska. Jest na pewno w BULe.
Awatar użytkownika
Zarathustra
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 85
Rejestracja: 25 paź 2007, o 00:00
Lokalizacja: kujawsko- pomorskie

Post autor: Zarathustra » 8 paź 2008, o 17:28

Nie wiem czy juz bylo (wybaczcie mi - jesli tak, nie mam czasu na czytanie calego tematu) - Niebanalna Wiez - Sarah Waters... Moim zdaniem robi wrazenie....

Sorry za brak polskich znaczkow - francuska klawiatura tego nie przewiduje.... :wink:

Dodam, ze caly cykl Klaudyna szalenie mi sie podobal.... Romans z piekna mezatka podwyzsza cisnienie - szkoda, ze ..... ech nic juz nie zdradzam..... 8) 8)
Navigare necesse est,
Vivere non est necesse...
Awatar użytkownika
Annelore
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 134
Rejestracja: 27 cze 2008, o 02:00
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Annelore » 12 paź 2008, o 18:59

Za mną już "Klaudyna w Paryżu". Oj, podnosi ciśnienie równo... Zwłaszcza, jak się czyta na lekcjach polskiego :P
Awatar użytkownika
emka85
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 181
Rejestracja: 24 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: poznań

Post autor: emka85 » 16 paź 2008, o 02:32

"Nasi okupanci" T. Boy Żeleński.
Klasyka, która co prawda, silniej wpisuje się w kanon lektur feministycznych, niż lesbijskich. Zaskakuje analogia ówczesnych sporów, odnośnie praw kobiet, do wspóczesnych dylematów w tej kwestii. Silny nacisk, na odwieczne problemy praw kobiet, aborcji, kościoła, antykoncepcji.
Dla mnie, fenomenem jest sposób postrzegania świata przez mężczyznę, który niemal osiemdziesiąt lat temu, nawoływał kobiety do decydownia o sobie, do mobilizacji i walki o przysługujące im prawa. Uświadamiał, iż pasywność i przekonanie iż "inni załatwią to za mnie", prowadzą do dalszego zniewolenia.
Dążył do stworzenia warunków w których kobiety będą mogły kontrolować swoje ciało, w sposób wolny, swobodny, bezpieczny i co najważniejsze, niezależny od nakazów kościoła.
Znienawidzony przez kościół, wielki reformator. Dla mnie, jeden z największych działaczy na rzecz kobiet.
Książka, to zbiór niezwykle absorbujących felietonów Boya.

Jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrobił, warto przeczytać.
[img]http://img4.imageshack.us/img4/9025/38351.gif[/img]
Awatar użytkownika
M-planet
super forma
super forma
Posty: 1379
Rejestracja: 30 sty 2008, o 00:00
Lokalizacja: Wielka Deska Mazowiecka

Post autor: M-planet » 23 paź 2008, o 15:58

Anna Kowalska "Dzienniki 1927-1969"

...i rozmowa Anny Laszuk z Krzysztofem Tomasikiem na temat:
http://serwisy.gazeta.pl/tokfm/4,77022,,,,5790883.html

Aaaa tak w ogóle 8) ,
to książka jest czytana na antenie Polskiego Radia przez Teresę Budzisz-Krzyżanowską i tamże się na nią przedwczoraj napatoczyłam.
http://www.polskieradio.pl/dwojka/liter ... 71697.html

:P
ava40
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 18
Rejestracja: 7 cze 2008, o 02:00

Post autor: ava40 » 31 gru 2008, o 12:11

"Damy z Bath" Susan Swan i "Pieśni Bilitis" Pierre'a Louys'a.
Awatar użytkownika
kleop
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 228
Rejestracja: 25 sie 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wro.

Post autor: kleop » 31 gru 2008, o 12:43

a czy któraś z Was czytała może "¬ródło samotności" Hall Radclyffe ?
ava40
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 18
Rejestracja: 7 cze 2008, o 02:00

Post autor: ava40 » 31 gru 2008, o 20:52

kleop pisze:a czy któraś z Was czytała może "Źródło samotności" Hall Radclyffe ?
Niestety, nie. Ale bardzo bym chciała. Można dostać gdzieś tę książkę? Oprócz biblioteki oczywiście.
Awatar użytkownika
kleop
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 228
Rejestracja: 25 sie 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wro.

Post autor: kleop » 31 gru 2008, o 21:59

w bibliotece (przynajmniej we wrocławiu) nie można dostać:/
Awatar użytkownika
nałka
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 431
Rejestracja: 5 mar 2004, o 00:00

Post autor: nałka » 6 sty 2009, o 21:46

kleop pisze:w bibliotece (przynajmniej we wrocławiu) nie można dostać:/
chyba w ogóle w niewielu bibliotekach mozna to dostac.
Awatar użytkownika
Zarathustra
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 85
Rejestracja: 25 paź 2007, o 00:00
Lokalizacja: kujawsko- pomorskie

Post autor: Zarathustra » 17 sty 2009, o 23:58

A ja dostalam w prezencie "Muskajac aksamit" - swietnie sie czyta, choc nieco rozni sie od filmu.... Przynajmniej sam koniec ksiazki....
Navigare necesse est,
Vivere non est necesse...
ava40
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 18
Rejestracja: 7 cze 2008, o 02:00

Post autor: ava40 » 21 kwie 2009, o 18:44

"Ekstremizmy" Ewy Furgał - tomik poezji.
"Córka rzezbiarza" - autobiografia Tove Jansson, jeszcze jej nie czytałam, ale Pani od Muminków była lesbijką, więc może będzie wątek lesbijski.
"Fun home" - jeden z najlepszych komiksów, jakie wpadły mi w ręce.
in_case
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 266
Rejestracja: 22 lut 2009, o 01:00

Post autor: in_case » 21 kwie 2009, o 19:03

Haruki Murakami "Sputnik Sweetheart" - pierwsza książka jaka pewnego dnia wpadła mi do rąk w ksiegarni i jakie było moje zaskoczenie, ma się tego czuja :D
Obrazek
Awatar użytkownika
squeeze
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 585
Rejestracja: 6 gru 2005, o 00:00

Post autor: squeeze » 21 kwie 2009, o 19:10

in_case pisze:Haruki Murakami "Sputnik Sweetheart" - pierwsza książka jaka pewnego dnia wpadła mi do rąk w ksiegarni i jakie było moje zaskoczenie, ma się tego czuja :D
troszkę przynudnawa .. ale wątek jest;)
[img]http://www.gify.org/bazagif/disney/disney005.gif[/img]
ava40
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 18
Rejestracja: 7 cze 2008, o 02:00

Post autor: ava40 » 30 kwie 2009, o 23:11

W "Monologach waginy" Eve Ensler są też opowieści lesbijek.
Awatar użytkownika
czekoladowa
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 75
Rejestracja: 18 maja 2009, o 02:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: czekoladowa » 21 maja 2009, o 16:54

"Kobiety z Lewego Brzegu" Shari Benstock - to raczej z dziedziny literaturoznawstwa - prawdziwa kopalnia "zorientowanych" na kobiety autorek ;-)
"Anais Nin. Tysiąc i jedna kobieta" - Linde Salber - polecam na początek, przed Dziennikami. To taka biografio-psychoanaliza Anais, szukająca powiązań między twórczością i życiem prywatnym. Wciąga dopiero po jakichś 100 stronach. Sama Anais nie miała jednak zapędów stricte lesbijskich, tylko biseksualne. Jest to jednak książka o poszukiwaniu samej siebie, co Anais Nin zajęło w sumie całe życie.
ava40
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 18
Rejestracja: 7 cze 2008, o 02:00

Post autor: ava40 » 3 cze 2009, o 00:59

"Życie rodzinne świstaka" - urocze czytadło o lesbijkach dla lesbijek.

"Przygoda w nieznanym kraju" Anieli Gruszeckiej - podejmuje problem dojrzewania artystki. Czynnikiem pobudzającym Klarę Lubomską do plastycznych poszukiwań jest spotkanie z inną kobietą - Julią Bielską. Julia wyzwala w Klarze nieznane pokłady wrażliwości, inspiruje ją do nowych rozwiązań, zachęca do działania.

"Stu kochających inaczej, którzy mieli największy wpływ na dzieje ludzkości" Paula Russella - wśród sławnych lesbijek m.in.: Addams, Woolf, Dickinson, Navratilova, Stein, Hall, Brown, Smyth, Safona, Rich, Renault, Nightingale, Millett, Lorde, Freud, Brooks, Doolittle, Bonheur, Barney.
lovette
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 139
Rejestracja: 11 wrz 2008, o 02:00

Post autor: lovette » 3 cze 2009, o 09:18

Freud był lesbijką! O prosze :lol:
ODPOWIEDZ