Nauka - z czego korzystacie?

O literaturze, filmie, muzyce, fotografii, aktorkach etc.
ODPOWIEDZ
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Nauka - z czego korzystacie?

Post autor: jasandra » 6 gru 2017, o 00:40

Jako że nie mam normalnych hobby :D, ale uwielbiam poszerzać wiedzę, ciekawa jestem czy coś wrzucicie.
Ogólnie uwielbiam darmowe materiały z porządnych storn internetowych, i kiedy tylko mam czas, staram się je zgłębiać, bo na studiach zajmuję się innymi rzeczami. Zazwyczaj robię to w pewnych okresach czasu, kiedy mogę mogę sobie pozwolić na taki luksus - robię to chętniej niż oglądanie seriali czy takie tam.
Moim pierwszym wielkim odkryciem jest khanacademy.org. Jest tak dosłownie wszystko. Pewne działy (np. matematyka) funkcjonują też bardzo dobrze po polsku, ale w większości trzeba posługiwać się biegle angielskim. Są tam bardzo szczegółowe i bardzo interesujące omówienia dzieł z historii sztuki (głównie w postaci filmików z komentarzami) od czasów paleolitu po XX w.; filmiki dotyczące różnych okresów historycznych, nie tylko z Europy; wciąż rozszerzane zagadnienia z gramatyki angielskiej, historii i teorii muzyki itp. Jest matematyka od klasy I po zaawansowane zagadnienia uniwersyteckie. Szczegółowe, szalenie interesujące kursy biologii, chemii, fizyki, mnóstwo zagadnień z medycyny. Programowanie, ale tego nie zgłębiałam. Zdaje się, że też różne dziedziny ekonomii itd. A wszystko za darmo. Portal się rozwija, a zakres tematyczny zapiera dech w piersiach. Sal Khan założył te portal z ideałem darmowej i łatwo dostępnej wiedzy.
Moim drugim odkryciem, sprzed paru dni zaledwie, jest ten kanał: https://www.youtube.com/channel/UCCehms ... _SDLtff6xA Dostępne jest tam MASA ciekawych wykładów na bardzo interesujące tematy. Głównie powiązane z biologią i naukami przyrodniczymi oraz filozofią, jak się zdaje. Co więcej, mają też stronę z również bezpłatnymi kursami (copernicuscollege.pl). Większość materiałów jest po polsku. Są i podręczniki, i filmy, i artykuły. Osobiście jestem wielką zwolenniczką słowa mówionego. Nic, tylko brać. Serdecznie polecam.

Zdarzało mi się wcześniej korzystać z innych stron typu coursera, ale żadne nie wciągnęły mnie tak jak ta pierwsza i -jak sądzę - ta druga, moje nowe odkrycie :). Kto jeszcze kocha naukę? (oczywiście, że będę i pozostanę laikiem, ale wiedzy nigdy dość)
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Re: Nauka - z czego korzystacie?

Post autor: jasandra » 6 gru 2017, o 00:46

Nie mogę edytować. Chciałam też napisać, że na khanacademy jest też mnóstwo testów sprawdzających wiedzę. Zwłaszcza z matematyki (to głównie zadania), ale nie tylko. Interaktywne zadania z matematyki znacznie ułatwiają naukę, bo dostaje się natychmiastowe sprawdzenie i podsumowanie wyników, program automatycznie każe na uzupełniać wiedzę w przypadku błędów, wiec to dobry system. Sal jest też niezmordowany w nagrywaniu filmików poglądowych z większości dziedzin.
Awatar użytkownika
devise
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 68
Rejestracja: 8 paź 2017, o 02:25

Re: Nauka - z czego korzystacie?

Post autor: devise » 11 gru 2017, o 12:12

Do języków, ciekawie zapowiadało się www.duolingo.com, ale już dawno nie korzystałam i nie wiem, czy utknęło w martwym punkcie, czy się rozwija ;)
Zajebiście wyluzowany kwiat na tafli jeziora
ODPOWIEDZ