Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

O literaturze, filmie, muzyce, fotografii, aktorkach etc.
ODPOWIEDZ
mofo
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 113
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 00:23

Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: mofo » 12 maja 2019, o 00:54

Czy widzieliście już film? Co o nim myślicie? Czy wzbudził jakieś emocje? Wasze opinie na temat sposobu nakręcenia oraz postprodukcji filmu (stylistyka, obraz, udźwiękowienie) a przedstawiony temat.

Zastanawia mnie to bo sama mam mieszane uczucia co do filmu ponieważ ok jest to ważny temat ale nie idzie mi w parze z samym wyglądem końcowego materiału. Szalenie ważny temat przedstawiony w stylistyce no właśnie i tu jest problem. Jakby do kociołka wrzucić program "uwaga", film Man on Wire, troche ujęć z drona bo to modne i do tego ten color grading poszczególnych ujęć dosłownie jak z presetu. Troche animacji. Jeszcze ta muzyka. Taka czasami aż pretensjonalna. Taki miszmasz.
Z jednej strony zrobiony tanim kosztem i użyte wszystkie najlepsze chwyty by "poruszyć" tzw szarego człowieka a z drugiej strony liczyłam, że ze względu na tematykę będzie bronił się też obrazem. A tak dostaliśmy troche taki program uwaga z większym budżetem.
Za to wielki plus, że film nie jest jednostronny. Nie ocenia. Nie widać w nim ego reżysera.
Every artist is a cannibal, every poet is a thief.
mofo
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 113
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 00:23

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: mofo » 12 maja 2019, o 01:16

Zapomniałam dodać, że reżyser tak opisuje dokument:
"Po to robiłem ten film, żeby on został ludziom w głowach i zmusił do myślenia. To nie miała być historia, której oglądanie sprawia przyjemność, bo jest dobra muzyka albo dobry montaż – podkreślił. – Nie chodziło o to, żeby widzowie po tym filmie mieli ochotę skoczyć na pizzę. Mam nadzieję, że każdy, kto go zobaczy, będzie o nim myślał przez kilka kolejnych dni. I że ten film faktycznie będzie sprawiał ból".

Tylko czy jeśli jest technicznie dobrze zrobiony film to przypadkiem jeszcze bardziej nie wpływa na jego odbiór przez widza? Nie chodzi o czepianie się a raczej jednak o takie zawiedzenie. Troche jakby nie wykorzystać w 100% potencjału.
Every artist is a cannibal, every poet is a thief.
basienka19
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2019, o 09:20

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: basienka19 » 12 maja 2019, o 09:48

do obejrzenia w najbliższym czasie, znam osobiście twórców filmu i wierzę, że film jest obiektywny
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: dobranocka14 » 12 maja 2019, o 11:28

mofo pisze:
12 maja 2019, o 00:54
Czy widzieliście już film? Co o nim myślicie? Czy wzbudził jakieś emocje? Wasze opinie na temat sposobu nakręcenia oraz postprodukcji filmu (stylistyka, obraz, udźwiękowienie) a przedstawiony temat.

Zastanawia mnie to bo sama mam mieszane uczucia co do filmu ponieważ ok jest to ważny temat ale nie idzie mi w parze z samym wyglądem końcowego materiału. Szalenie ważny temat przedstawiony w stylistyce no właśnie i tu jest problem. Jakby do kociołka wrzucić program "uwaga", film Man on Wire, troche ujęć z drona bo to modne i do tego ten color grading poszczególnych ujęć dosłownie jak z presetu. Troche animacji. Jeszcze ta muzyka. Taka czasami aż pretensjonalna. Taki miszmasz.
Z jednej strony zrobiony tanim kosztem i użyte wszystkie najlepsze chwyty by "poruszyć" tzw szarego człowieka a z drugiej strony liczyłam, że ze względu na tematykę będzie bronił się też obrazem. A tak dostaliśmy troche taki program uwaga z większym budżetem.
Za to wielki plus, że film nie jest jednostronny. Nie ocenia. Nie widać w nim ego reżysera.
Odpowiedzi udzieliłaś sobie sama w swoim drugim poście, cytując Sekielskiego.
To trochę jakby oceniać powstanie dajmy na to darmowej stołówki dla ubogich przez pryzmat tego na jakich talerzach podawany jest obiad. Dlaczego zakupiono Arcocroc a nie prawdziwą porcelanę bo jednak porcelana wygląda lepiej. Projekt jest niekomercyjny i ważny jest temat, to co mówią ofiary, oprawcy oraz pokazania jak deklaracje o niemal modelowym sposobie postępowania w KK w przypadku oskarżenia o pedofilię mają się do praktyki.
I co to znaczy, że film, który jest zapisem rozmów z ofiarami i oprawcami miał się bronić obrazem. Bronić? Ten temat potrzebuje obrony? W ogóle to, że skupiasz się na tego typu elementach a o treści piszesz raptem: „ok jest to ważny temat ale…” moim zdaniem śwaidczy, że zupełnie tak nie uważasz.
----
Natomiast jak czytam w jaki sposób zareagował na film Episkopat to mi się śmiać chce. Wybory za pasem, niedługo następne i nagle retoryka się zmienia. To jak chowanie Macierewicza przed wyborami.
Awatar użytkownika
TuriRuri
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 645
Rejestracja: 17 paź 2014, o 15:54

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: TuriRuri » 12 maja 2019, o 17:41

Oglądnęłam ten dokument. Co do formy... podobnie jak dobranocka uważam, ze film broni się treścią a nie forma. Jeżeli w ogole jest konieczność rozpatrywania tego w kategoriach wybraniania się, bo kto będzie chciał wylać wiadro z pomyjami na niego to i tak to zrobi, w jakiejkolwiek formie by ten temat nie został przedstawiony. Pamietajmy, ze ten film nie powstał z pobudek komercyjnych i od samego początku celem było dotarcie do jak największej publiczności ZA DARMO. Co do tematyki, duże brawa dla Tomka Sekielskiego za sile i wytrwałość w podjęciu tak trudnego tematu. Jeszcze większe brawa i ogromny szacunek z mojej strony dla ofiar, które miały odwagę stanąć po tylu latach w oko ze swoimi demonami z przeszłości... czasami w dosłownym tego słowa znaczeniu.
I don't know when exactly that UFO landed & dumped all these stupid people, but they apparently aren't coming back for them.
Samurajka
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 96
Rejestracja: 19 gru 2018, o 21:00

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: Samurajka » 13 maja 2019, o 07:13

Co do filmu to powiedziano już o nim tyle, że cokolwiek napiszę to będzie kalka. Przypomina mi się bardzo wstrząsający artykuł w Gazecie Wyborczej o zakonnicach gwałconych przez księży. Tam zdumiała mnie podwójna moralność tych psychopatów, którzy , np uważali, że stosowanie prezerwatywy jest grzechem, natomiast wyładowywanie swoich chuci na tych kobietach już nie. Konsekwencji można się domyślić-ciąże, aborcje ,urazy do końca życia. Oglądając film pomyślałam o książce Cohena "Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa". Autor pisze o ludziach z zaburzeniami empatii. Tacy się rodzą,za to odpowiadają tzw.obwody empatii w mózgu. Pisze o ofiarach holocaustu, gdzie ich prześladowcy mieli przecież swoje rodziny, którym potrafili być oddani oddani, a jednocześnie więźniów traktowali przedmiotowo, dokonując na nich nieludzkich eksperymentów. Jednym z wyjaśnień jest takie podejście nazistów, że więźniowie, to nie byli ludzie, którzy czują. Uczono ich traktować więźniów przedmiotowo. Trochę odbiegłam od tematu , ale pozornie. Nawiązując do księży, instytucji kościoła, zastanawiam się ilu z nich jest jeszcze wierzących? Możliwe, że postrzegają swoich wiernych właśnie przedmiotowo-jako bezmyślne kukły, które naiwnie wierzą w "bajki". Ale oczywiście nie dotyczy to wszystkich. Są wśród nich i tacy mający właśnie podwójną moralność i pomimo tych przestępstw,nie mają sobie nic do zarzucenia. :?
Awatar użytkownika
QueenOfTheRings
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 74
Rejestracja: 6 kwie 2019, o 21:37

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: QueenOfTheRings » 14 maja 2019, o 02:42

Samurajka pisze:
13 maja 2019, o 07:13
Pisze o ofiarach holocaustu, gdzie ich prześladowcy mieli przecież swoje rodziny, którym potrafili być oddani oddani, a jednocześnie więźniów traktowali przedmiotowo, dokonując na nich nieludzkich eksperymentów. Jednym z wyjaśnień jest takie podejście nazistów, że więźniowie, to nie byli ludzie, którzy czują.
To tylko racjonalizacja okrucieństwa. Ludzie chronią swoich i niszczą obcych, spełniając przy tym wszystkie swoje potrzeby czynienia dobra i zła.

Dla mnie ten dokument jest genialny, pokazał wszystko co trzeba, aroganckie zachowania, zamiatanie spraw pod dywan.
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: jasandra » 14 maja 2019, o 02:51

QueenOfTheRings pisze:
14 maja 2019, o 02:42
Samurajka pisze:
13 maja 2019, o 07:13
Pisze o ofiarach holocaustu, gdzie ich prześladowcy mieli przecież swoje rodziny, którym potrafili być oddani oddani, a jednocześnie więźniów traktowali przedmiotowo, dokonując na nich nieludzkich eksperymentów. Jednym z wyjaśnień jest takie podejście nazistów, że więźniowie, to nie byli ludzie, którzy czują.
To tylko racjonalizacja okrucieństwa. Ludzie chronią swoich i niszczą obcych, spełniając przy tym wszystkie swoje potrzeby czynienia dobra i zła.

Dla mnie ten dokument jest genialny, pokazał wszystko co trzeba, aroganckie zachowania, zamiatanie spraw pod dywan.
Podobno ma być druga część tego dokumentu. Oglądałam z dziewczyną i... ciężko było. Zwłaszcza przy tym kapelanie Wałęsy, o mało nie zwymiotowałam.

Obecnie film osiągnął 10 mln wyświetleń i jest na szczycie najczęściej oglądanych filmów na polskim Youtubie (mityczna zakładka "Na czasie"). Trochę efekt kuli śniegowej. Czekam w napięciu, co będzie dalej, ale podobnie jak hashtag #czarnyprotest osiągnął dzięki social mediom skalę zupełnie niespodziewaną, tak może się okazać, że forma dystrybucji dokumentu wstrząśnie samymi podstawami tej zgniłej instytucji - bo nie da się zamieść pod dywan tego skandalu.

Nie można dłużej już milczeć.
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: jasandra » 14 maja 2019, o 02:56

"Kler" był tylko fabularyzowaną wizją reżysera, której zresztą świadomie nie obejrzałam. Tutaj przerażająca prawda pada z ust oskarżanych, co pokazuje, jak głęboko w swojej wiedzy o ludzkiej psychologii kościół utknął w średniowieczu i to nie jest hiperbola.

Jak głęboko wielu z tych księży nie rozumiało, jak bardzo te dzieci krzywdzą. W ogóle ich to nie usprawiedliwia, ale oderwano ich w tych seminariach od życia zupełnie, zahamowano popęd seksualny, a potem wystawiono na kontakt z nieletnimi. Jak to się może dobrze kończyć? O rozwoju psychoseksualnym dziecka, jak i o swoim własnym, to oni nie wiedzą prawie nic. Dla wielu czyny pedofilne byly wyłącznie czynami zastępczymi, nie wynikającymi ze specjalnych skłonności.
Samurajka
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 96
Rejestracja: 19 gru 2018, o 21:00

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: Samurajka » 14 maja 2019, o 07:15

Film ma taką oglądalność, sprawa odbiła się tak szerokim echem , że nie mogą już tego zamieść pod dywan. Obawiam się jedynie, że teraz będą pokazówki. Najwyżsi rangą w hierarchii kościelnej kryją się wzajemnie,często każdy na każdego coś ma. No i druga kwestia,że pedofilia to tylko jeden z ogromu problemów. Jest jeszcze kwestia księży homoseksualistów wykorzystujących kleryków,gwałconych zakonnic, płodzonych na boku dzieci itp brudy. Boją się zapewne , że teraz będzie dużo rozliczeń. Warto aby osoby świeckie zaangażowały się w ten proces, nie pozostawiały tego tylko w gestii instytucji kościoła.Tak do tej pory było :( . Zastanawia mnie też czy znajdą się na tyle odważni, jak w dokumencie. Bo ludzie wstydzą się o tym mówić, wypierają głęboko. Choć pewne sprawy są udokumentowane i leżą odłogiem, np jacyś księża nadal czynni zawodowo pomimo jawnych oskarżeń. Nie jestem wierząca, ale szanuję, wiarę innych. Dla nich to też trudne przeżycie, bo są tacy,których wiara w dużym stopniu zależy od wiary i zachowań księży.Myślę jednak, że prawdziwie wierzący nie zrażą się do "prawdziwego kościoła". Zastanawia mnie jaki jest odsetek normalnych księży . Bo mam wrażenie , że czeka nas sprzątanie stajni Augiasza :?
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: ImaSumak » 14 maja 2019, o 14:15

jasandra pisze:
14 maja 2019, o 02:56
"Kler" był tylko fabularyzowaną wizją reżysera, której zresztą świadomie nie obejrzałam.
Sytuacje ukazane w Klerze oparte były na faktycznych wydarzeniach. Chodziło o to, by kościół katolicki nie mógł oskarżyć twórców filmu o szkalowanie, czy przedstawianie nieprawdy. Wszystko było bardzo dokładnie konsultowane prawnie. To też bardzo dobry film i warty zobaczenia.
Lubię kiedy kobieta...
jasandra
super forma
super forma
Posty: 1755
Rejestracja: 23 sty 2014, o 18:24

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: jasandra » 14 maja 2019, o 14:58

Zdaję sobie sprawę, ale nieprzekonani i tak powiedzieli, że manipulacja (a mnie film po prostu nie zachęcił, pomimo całej antypatii do kościoła, nie przepadam za filmami z tezą, a takie na mnie sprawiał wrażenie, choć nie przeczę, że na pewno trochę przecierał szlaki). Tutaj nikt, nawet przy najgorszych chęciach, nie może zarzucić manipulacji i przekręcania faktów. Film w każdym razie wstrząsający, Kościół pozoruje działania, w międzyczasie jacyś prominentni teologowie chcą detronizować Franciszka, innymi słowy, powolne bo powolne, ale ruchy tektoniczne, które oby spowodowały trzęsienie ziemi.
jasmin_nl73
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2014, o 13:10

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: jasmin_nl73 » 14 maja 2019, o 16:11

"mofo''...może,zeby nie było...pisze z punktu osoby -ofiary wykorzystania seksualnego .Naprawde zastanowilas się pytając w tytule''czy film wzbudzil jakies emocje?''I następne pytanie:czy naprawdę jak to ujelas"szalenie wazny temat przedstawiony w stylistyce no i tu jest problem"serio stylistyka Ci doskwiera???Pan Sekielski pokazal kawalek góry lodowej dziewczyno.Ciesze się,ze w końcu chociaż księżom dobrano się do tylkow.Bardzo wazna rzecz powidzial jezuita bodajże po 1;40 minucie filmu...te dramaty,tragedie odbywaly się również w domach...wiem cos o tym,niestety.
Tylko do "wujkow''''kuzynow''czy ''sasiadow-przyjaciol domu''najprawdopodobniej nikt nigdy się nie dobierze...poznałam na przestrzeni kilku lat az dwie osoby wykorzystane podobnie tak jak ujęto w tym materiale,filmie.To niewyobrażalny koszmar i zyje się z tym do końca zycia.Nikt ani nic nie jest w stanie wymazac tej rysy z psychiki.Wspolczuje w tym miejscu ofiarom ,mogę się domyslac jedynie co przezywacie.Moge się domyslac jedynie jakie piętno odcisnely te paskudne wydarzenia na Waszym zyciu...
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: ImaSumak » 14 maja 2019, o 18:28

Film jest oczywiście bardzo ważny. Mocno wyważony.
Nie przedstawia jednak nic o czym nie byłoby wiadomo wcześniej i porusza zaledwie wierzchołek góry.
Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś, podobnie jak na świecie, w Polsce również kościół katolicki i jego pracownicy zostaną rozliczeni ze swoich przestępstwa ich działalność zostanie mocno ograniczona.
Lubię kiedy kobieta...
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: dobranocka14 » 14 maja 2019, o 20:40

Tak powszechnej dyskusji jaka dziś się toczy nie było nigdy. Zmiany muszą nastąpić.
marinnaWR
super forma
super forma
Posty: 2070
Rejestracja: 21 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: marinnaWR » 17 maja 2019, o 22:23

Moim zdaniem film Sekielskich jest przełomowy i dlatego tak bardzo poruszył opinię publiczną w Polsce, że nawet kler przeprasza a PIS próbuje zbić kapitał na tym dokumencie. TVN dziś o godz 23 pokaże ten film a szczekaczka TVPINFO ogłosiła, że pokaże film Latkowskiego "Pedofile" już jutro. Dyskusja jest nieuchronna i zaczyna rządzić się swoimi prawami. Poruszające do głębi jest wyznanie księdza pedofila, który jest stary, ledwie chodzi i wydaje się, że zajarzył po czterdziestu latach, że skrzywdził dzieci. Te dzieci noszą w sobie ból przez całe życie. Ale dziś oprawca jest staruszkiem, mieszka sobie w domu emerytowanego księdza a zakonnice dbają o jego spokojną starość. Nie każdego z bohaterów filmu stać było na przyznanie się do winy. Niektórzy umarli, inni chowają się w zakrystiach, jeszcze inni korzystają z możliwości ukrycia się daleko na wiejskiej plebani. Inni (tych najwięcej) kłamią, wypierają się. Najgorsi są ci, którzy obwiniają swoje ofiary "taki byłeś męski" "sam chciał" "dostawał co chciał". Straszny to dokument o losach dziecka, którego nikt nie obroni, jeśli ksiądz pedofil je sobie upatrzy :placze:
biedronca
super forma
super forma
Posty: 2073
Rejestracja: 22 kwie 2015, o 19:46

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: biedronca » 18 maja 2019, o 11:46

Film jest szokujący, ale ja nie bardzo rozumiem ludzi, dla których przedstawione w nim sytuacje są nowością. Gdzie oni żyli do tej pory? Nie czytali gazet? Informacje czerpali tylko ze skrajnie prawicowych portali i od księży w kazaniu? Dobrze że niektórym nareszcie otworzyły się oczy, ale to skandal, że dopiero teraz.
Samurajka
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 96
Rejestracja: 19 gru 2018, o 21:00

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: Samurajka » 19 maja 2019, o 07:03

biedronca - nowością pewnie nie. :roll: Ale zobaczyć księdza, który przyznaje się do zbrodni i zobaczyć konfrontację ofiar ze swoimi katami to jest coś. :shock: A ci zatwardziali obrońcy pewnie i tak coś wymyślą, np że to starzy ludzie i choroba degeneracyjna mózgu albo, że jest niewielki odsetek takich przypadków. :(
biedronca
super forma
super forma
Posty: 2073
Rejestracja: 22 kwie 2015, o 19:46

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: biedronca » 19 maja 2019, o 07:41

Tylko że jakkolwiek potwornie by to nie brzmiało, ci pedofile nie są największym problemem kościoła. Najgorsze jest to, że cała organizacja ich kryła. Że sama góra o tym wiedziała i nie zrobiła nic, tylko umożliwiała popełnianie kolejnych przestępstw. Że najważniejsi ludzie w kościele, kiedy dowiadują się o zgwałconym dziecku, myślą tylko, jak to ukryć, a nie jak uchronić kolejne dzieci. Dla mnie to oznacza, że Kościół jest potwornie skorumpowany, obsadzony ludźmi bez żadnego zmysłu moralnego, dla których krzywda dziecka nie ma większego znaczenia, jeśli zagrożony jest ich wizerunek.
Awatar użytkownika
Doza
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 10
Rejestracja: 5 cze 2019, o 09:44

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: Doza » 5 cze 2019, o 09:57

Mam tylko nadzieje, ze Sekielski pojdzie za ciosem i przycisnie teraz episkopat do wspolpracy przy drugiej części. Teraz taki Głódź czy Polak juz nie beda mogli sobie ot tak pozwolić na przemilczenie pytań i odmowę komentarza.
Awatar użytkownika
Doza
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 10
Rejestracja: 5 cze 2019, o 09:44

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: Doza » 5 cze 2019, o 09:59

No i przede wszystkim mam nadzieje, że autor pojdzie za ciosem i dostarczy nową częśc jak najszybciej, póki żelazo jest gorące.
Matilsa
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2020, o 16:22

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: Matilsa » 28 sty 2020, o 08:25

Bardzo dobrze, że takie filmy powstają. Szkoda jedyni, że wcześniej to nie nastąpiło. Siekielscy robią dobrą robotę. Oby tak dalej. Trzymam kciuki.
Catrina00
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 19
Rejestracja: 17 sie 2020, o 08:17

Re: Dokument Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"

Post autor: Catrina00 » 17 sie 2020, o 09:15

Obydwa filmy byly bardzo potrzebne, ale przy obecnej wladzy ci zwyrodnialcy sa niestety nie do ruszenia...
ODPOWIEDZ