Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Dyskusje, wymiana opinii i doświadczeń na tematy związane z życiem kobiet kochających kobiety. Wsparcie dla potrzebujących.
Awatar użytkownika
Rilla
super forma
super forma
Posty: 1927
Rejestracja: 2 kwie 2006, o 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: Rilla » 28 lip 2012, o 22:37

Temat nie był głupi, tylko źle zaczęty, a już na pewno bardzo źle się potoczył, w czym miałam niestety swoją cegiełkę. Zaczynamy od początku i proszę o kulturę; swoje zdanie wyrażamy w sposób nieobraźliwy (jak zawsze!), nie rzucamy skarpetami i nie przytykamy swoich opinii do konkretnych osób. Rozważamy temat, a nie ludzi! Wszelkie odchyły będę wycinać masowo, z przyległościami.

A więc:

Sądząc po ilości maili typu "Proszę, usuńcie mój post/temat, bo napisałam to pod wpływem chwili i teraz się boję" (od razu uprzedzam, nie robię tego), wiele dziewczyn nie zastanawia się zanim opisze swoją historię na forum. Co więcej, wśród młodych dziewczyn, często jest to zrobione pod wpływem alkoholu, co każe mi się zastanawiać lekko nad ich losem...ale to na inną dyskusję. W każdym razie, pytanie jest, czy mamy świadomość pozornej anonimowości forum i jak to się ma do naszych relacji z innymi ludźmi? Czy w pytaniu o rady obcych foremek jest coś złego? Czy krzywdzi to nasze partnerki czy partnerów? A jeśli tak, to czy krzywdzi zawsze, z definicji, czy tylko jeśli zostaniemy rozpoznane? Czym takie rozmowy na forum różnią się od pogaduszek z koleżankami przy kawie i czy da się oddzielić życie wirtualne od realnego?
Zapraszam do rozmowy.
moineau
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 268
Rejestracja: 17 mar 2012, o 23:40

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: moineau » 28 lip 2012, o 22:50

Rilla pisze:W każdym razie, pytanie jest, czy mamy świadomość pozornej anonimowości forum i jak to się ma do naszych relacji z innymi ludźmi? Czy w pytaniu o rady obcych foremek jest coś złego? Czy krzywdzi to nasze partnerki czy partnerów? A jeśli tak, to czy krzywdzi zawsze, z definicji, czy tylko jeśli zostaniemy rozpoznane? Czym takie rozmowy na forum różnią się od pogaduszek z koleżankami przy kawie i czy da się oddzielić życie wirtualne od realnego?
Zapraszam do rozmowy.
1) ja mam świadomość tego, że na tym forum nie jestem anonimowa. ogółem - nie jestem anonimowa w internecie.
2) jak to ma się do relacji z innymi ludźmi? w moim przypadku - nijak.
3) uważam, że skoro istnieje takie forum, różne fora, takie działy - zapytanie kogoś o radę to nic złego. czasami warto poznać inne, ciekawe punkty widzenia, ale do internetu zawsze trzeba mieć dystans.
4) ja uważam, że może skrzywdzić, jeśli ktoś pisze zwyczajne kłamstwa albo podaje dane osobowe. krzywdzi i z definicji, i gdy zostaniemy rozpoznane, ALE (uwaga, dla niektórych ograniczonych, które mają problemy z czytaniem - bo są tu takie niestety) w MOIM przypadku takie coś nie zachodzi, bo moja tożsamość nie jest żadną tajemnicą, moje poglądy również nie są tajemnicą, sprawa tego, że moja była podła również nie jest tajemnicą, ale tego co między nami dokładnie zaszło w internecie nie opisuję. ogółem: w sprawy prywatne w internecie nie wchodzę. piszę tylko naprawdę o rzeczach ogólnych, na przykład na takim forum jak to - odnosząc się do poruszanych tematów.
5) to logiczne, że się różnią, co innego rozmowy z osobami w realnym świecie które znamy od wymiany poglądów między obcymi ludźmi na forum. bo tu można napisać wszystko. niestety...
6) oczywiście, że się da. ja uważam, że nawet trzeba. jak ktoś przestaje to oddzielać (częste zjawisko) pojawia się problem.

osobiście - jestem szczera, jestem sobą. także w internecie. to o czym piszę, nie są sprawy wybitnie prywatne, moje poglądy to nie tajemnica, moja "facjata" jak to niektóre osoby na tym forum to też nie tajemnica, mój wiek to nie tajemnica. dzielę się tylko tym, czym chcę się dzielić. to mi podpowiada, hm, jak to było... moja godność osobista? nie wiem, mam swój honor, a bezimiennym trollom wyładowującym frustracje życiowe w internecie mówię nie.
Awatar użytkownika
tieudown
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 142
Rejestracja: 25 lut 2012, o 20:39

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: tieudown » 28 lip 2012, o 22:55

Hm, może ujmę to w ten sposób: dla mnie nie jest to na tyle skomplikowane moralnie, na ile w temacie, o którym mówisz ;) autorka starała się to... hm. Nakreślić. Uważam, że opisywanie na forum swoich problemów nie różni się niczym od obgadywania ich z przyjaciółkami przy kawie. Nie jest to dla mnie nic niemoralnego, czy nie fair. Wszyscy obgadują wszystkich, nie ma co się wybielać. Gdzie mają iść lesbijki, które szukają porady na tematy, o których nie zawsze mogą porozmawiać z przyjaciółkami? Ja nie poszłabym po poradę do matki, żeby porozmawiać o tym, czy mojej dziewczynie mogłoby spodobać się w łóżku to, czy tamto ;) Dlaczego nie dziwi mnie, że na tym forum istnieje tyle takich wątków? Bo my, kobiety, mamy dzielenie się swoimi problemami w genach! :) Chcemy być wysłuchane, szukamy porady. A najbardziej skomplikowane problemy są zwykle tymi sercowymi. Związki-rozwiązki to chyba najbardziej popularny dział na forum, o ile się nie mylę? ;) Druga sprawa - łatwiej jest wygadać się szczerze pozostając anonimowym. Więc uważam, że dzielenie się problemami z innymi na forum jest jak najbardziej zdrowe, fair i moralne. Ale to tylko moja opinia. Nie trzeba się z nią zgadzać.
Chciałabym wyrazić moją opinię... Ale nie chce mi się jej bronić przez następne trzy godziny.
myszkadaisy
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 252
Rejestracja: 28 sty 2012, o 15:50

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: myszkadaisy » 29 lip 2012, o 03:56

Moim zdaniem działy ''związki-rozwiązki'' i '' dla kobiet z mężczyzną w tle'' to nic innego jak jedna wielka plotkarnia.( Przyznaje, że nie cierpie plotkarstwa u kobiet i znalazłam sobie pretekst, żeby dać ujście swojej frustracji... :oops:) I to nawet nie chodzi o to, że to jest jakaś wielka zbrodnia - nie jest. Ale czy lesbijki muszą potwierdzać stereotyp kobiety płytkiej, obgadującej za plecami osoby, z którymi są w związku ( nie da się ukryć że masa postów pisana jest w niewiedzy partnerki), nadmiernie gadatliwej i trywialnej ? Piszecie, że potrzebujecie porady.... no proszę Was. Czy każde zakochanie , każda relacja jest takim problemem, żeby biec na forum i dzielić się detalami z resztą świata ? To są problemy wyimaginowane, które służą tylko temu, żeby zaspokoić instynkt mówienia o sobie w najbardziej banalnej formie.
A poza tym naprawde uważam, że niesmaczne jest opowiadanie czegoś o swoim związku za plecami ukochanej i ukrywanie tego faktu przed nią. A tutaj jest to standard. Temat nie do końca byl chybiony moim zdaniem, bo dla mnie osobiście uderzyłoby to w godność gdybym pozwoliła obcym ludziom wypowiadać sie na temat swojego związku, robiąc to w ukryciu przed ukochaną i kierować się opinią obcych, tak jakbym sama nie byla zdolna rozwiązać swoich związkowych problemów.

Pozstaje jeszcze kwestia toksycznych związków. I ta kwestia też uderza w godność bo tkwienie w toksycznych relacjach świadczy o nas samych. Jak ktoś obgaduje swoją była, to w pewnym sensie obgaduje siebie, dając wyraz swojemu ''mięczactwu'' i zadowalaniu się byle czym, które polegało na tkwieniu w toksycznym związku i nieumiejętności jego zakończenia.
Awatar użytkownika
gimmeeverything
super forma
super forma
Posty: 4848
Rejestracja: 25 lut 2012, o 16:14
Lokalizacja: ha-ha-Hardcorowo :)

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: gimmeeverything » 29 lip 2012, o 04:25

Nie ma we mnie potrzeby moralizowania czy też krytykowania zarówno cudzego postępowania, jak i większej lub mniejszej otwartości, z jaką ktoś decyduje się przedstawiać swoje prywatne życie; mam dużo ciekawsze zajęcia, niż "myszkowanie" po profilach celem namierzenia osoby wypowiadającej się w sposób budzący moje subiektywne wątpliwości/zastrzeżenia.
Wychodzę z założenia, że jeśli ktoś pisze to, co (i jak) pisze - ma tym samym świadomość odpowiedzialności za własne słowa; jeśli takowej nie posiada tu, na (bądźmy szczere - względnie anonimowym) forum - z dużym prawdopodobieństwem nie posiada jej również w realu.
Szanuję wolę tych, którzy pragną pozostać w ukryciu i co najwyżej mnie bawi, gdy ktoś taki chce walczyć z całym złem tego świata jednocześnie nie mając odwagi wyjść poza ramy kilkuliterowego nicku, natomiast fakt, że ktoś "firmuje" swoje wypowiedzi własną twarzą, przemawia według mnie wyłącznie na jego korzyść; taka osoba staje się dla mnie po prostu wiarygodniejsza, bowiem w moim odczuciu tym bardziej musi się liczyć z szeroko pojętymi konsekwencjami swoich słów - zatem z jakichś powodów najwidoczniej może sobie na rodzaj takiej czy innej szczerości pozwolić - i nie mnie to oceniać.
Osobiście nie mam z tym problemu: zwyczajnie omijam wszystko, co mnie mierzi mając wszakże na uwadze fakt, że ludzie różnią się od siebie także w sposób, który niekoniecznie mnie się musi podobać. :wink:
...i nawet jak upadnę, to wstanę - a wtedy TY masz przejebane :twisted:
marinnaWR
super forma
super forma
Posty: 2070
Rejestracja: 21 maja 2008, o 02:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: marinnaWR » 29 lip 2012, o 09:41

czy mamy świadomość pozornej anonimowości forum i jak to się ma do naszych relacji z innymi ludźmi? Czy w pytaniu o rady obcych foremek jest coś złego? Czy krzywdzi to nasze partnerki czy partnerów? A jeśli tak, to czy krzywdzi zawsze, z definicji, czy tylko jeśli zostaniemy rozpoznane? Czym takie rozmowy na forum różnią się od pogaduszek z koleżankami przy kawie i czy da się oddzielić życie wirtualne od realnego?
Zapraszam do rozmowy.
"pozorna anonimowość" to właściwe określenie w moim przypadku, bo znam z realu niektóre foremki. Sądzę, że świadomość braku anonimowości lub przekonanie o byciu anonimowym ma wpływ na wypowiedzi. Natomiast umieszczenie zdjęcia na profilu lub w ogóle posiadanie go, rzadko uwiarygodnia autora wypowiedzi. Znam skrajny przypadek, kiedy osoba umieściła fikcyjne zdjęcie i prowadzi fikcyjne dialogi na profilu...To trochę dziecinada, ale zdarza się.
Tematy dotykające intymnych związkowych spraw nie postrzegam jako krzywdzące, pod paroma warunkami. Czasem bezradność, niemożność zasięgnięcia porady u rodziny, przyjaciół (z różnych powodów). Ja nie założyłabym takiego tematu, bo wolę porozmawiać z partnerką, ale wiem, że nie każdy tak ma. Bywa też, że mimo nieustających rozmów komunikacja jest żadna. Wtedy frustracja i bezradność narasta. Lepiej ją rozładować na forum niż drzeć włosy z rozpaczy. Czasem też zdanie osoby z zewnątrz, nie zainteresowanej, otwiera więcej drzwi, pozwala na zobaczenie "strasznego problemu" w innym świetle, z innej strony. Chyba najwięcej tematów jest z rodzaju "pogawędka przy ciastku", czyli waga problemów niewielka a roztrząsanie ich na forum ma działanie, powiedzmy, terapeutyczne. Co w tym złego? Jesteśmy istotami społecznymi i lubimy pogawędzić, niezależnie od orientacji.
Myszkadaisy ma rację, że problemy związkowe, opowiadane na forum w tajemnicy przed osobą zainteresowaną naruszają granice dobrego smaku i z tym się zgodzę.
weirdo
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 69
Rejestracja: 4 lis 2011, o 18:17

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: weirdo » 29 lip 2012, o 14:04

A ja bardziej skoncentrowałabym się na aspekcie owej „pozornej anonimowości” tej drugiej osoby, której omawiany problem dotyczy. Jeśli ktoś opisuje swoje problemy, mniej lub bardziej intymne, zamieszczając przy okazji swój profil ze zdjęciem (a czasami wystarczy nawet dokładne nakreślenie sytuacji , podanie mniej popularnego imienia, przybliżenie miejsca zamieszkania), to w ten sposób bierze odpowiedzialność za tę drugą osobę, którą w swoim poście opisuje – i która, być może nawet o tym nie wiedząc, nie ma możliwości obrony, podania swojej wersji historii ( i tak sprostowania nie zapadają w pamięć). Nie mam nic przeciwko temu, że ktoś pyta o poradę w każdej, nawet najbardziej intymnej sprawie, jeśli jest faktycznie anonimowy na tej stronie. Ale jeśli osoba X zamieszcza swoje zdjęcia i dane osobowe, to np. opowiadając o najdrobniejszych szczegółach swojego życia osobistego, problemach z partnerką, itp., ujawnia drugą osobę. Jeśli dzieje się to za obopólną zgodą, to nic mi do tego, ale może jednak ta druga strona nie chciałaby, żeby takie szczegóły ujawniać, a może w ogóle ukrywa swoją orientację w środowisku i nie chce być rozpoznana. Przykład prostej sytuacji: jesteś nauczycielką, a twoja dziewczyna, zupełnie nieanonimowa w sieci, zamieszczająca tam swoje zdjęcia, opowiada o waszych problemach łóżkowych lub powodach rozpadu związku. Jeśli do takiej stronki dobiorą się uczniowie (a oni naprawdę myszkują po wszystkim), to sytuacja jest naprawdę niezbyt komfortowa.
Dlatego, moim zdaniem, niech każdy sobie zamieszcza, co chce i gdzie chce, ale niech pomyśli dwa razy, jeśli zamieszczane materiały dotyczą innych osób i mogłyby ich w jakikolwiek sposób zranić lub im zaszkodzić.
antaxia
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 40
Rejestracja: 1 lis 2007, o 00:00

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: antaxia » 29 lip 2012, o 19:49

Wkładanie do własnego worka moralności cudzych zabawek nic w ich właścicielu nie zmieni.
Temat nie zyskał i nie zyska.
Awatar użytkownika
gimmeeverything
super forma
super forma
Posty: 4848
Rejestracja: 25 lut 2012, o 16:14
Lokalizacja: ha-ha-Hardcorowo :)

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: gimmeeverything » 29 lip 2012, o 20:11

weirdo pisze:
Dlatego, moim zdaniem, niech każdy sobie zamieszcza, co chce i gdzie chce, ale niech pomyśli dwa razy, jeśli zamieszczane materiały dotyczą innych osób i mogłyby ich w jakikolwiek sposób zranić lub im zaszkodzić.
Oczywiście owa rozwaga ma tu (jak zresztą wszędzie) kluczowe znaczenie; w tym przypadku będzie mieć ona jednakże inny wymiar np dla osoby całkowicie wyoutowanej, której dziewczyna zdaje sobie sprawę z bytności swojej partnerki na tym czy innym tego rodzaju portalu, natomiast zupełnie inny dla kogoś, kto z sobie tylko wiadomych względów (praca, rodzina, etyka itp) woli się nie ujawniać; każdy powinien decydować za siebie - gorzej, jeśli wbrew czyjeś woli i zgodzie - również za innych.
Nie żyję na co dzień życiem forum, nie szukam tu "taniej" łatwo dostępnej sensacji/rozrywki, nie oczekuję również porad, do których zamierzam się bezwzględnie stosować - chcę raczej poznać opinie wielu różnych ludzi na interesujące mnie tematy, od czasu do czasu dorzucając swoje "trzy grosze". Zaglądam tu kiedy chcę, także czytam i piszę to, co chcę i w sposób, jaki mi odpowiada; dla jednych będzie to rażący ekshibicjonizm, inni z kolei będą się domagać (mam wrażenie - często ze zwykłej ciekawości) dodatkowych szczegółow i nierzadko trzeba się naprawdę pilnować, aby nie wpaść w tę niebezpieczną pułapkę. Mam własne granice prywatnosci, których nie chcę/nie mogę przekroczyć i sama decyduję o tym, co wolę/powinnam przemilczeć, a czym mam ochotę podzielić się z innymi. Jednocześnie mam pełną świadomość, że zabierając głos w tej czy innej sprawie oraz w sposób, w jaki to robię - nie jestem w stanie nikomu zaszkodzić, ...natomiast jeśli komuś z jakichś powodów będzie bardzo zależeć na uprzykrzeniu mi życia, to, moim zdaniem, nawet największe środki ostrożności nie będą mnie w stanie przed tym uchronić - zarówno w internecie, jak i w realnym życiu. :wink:
...i nawet jak upadnę, to wstanę - a wtedy TY masz przejebane :twisted:
niemamnicku
super forma
super forma
Posty: 1924
Rejestracja: 8 cze 2010, o 17:32

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: niemamnicku » 29 lip 2012, o 20:16

antaxia pisze:Wkładanie do własnego worka moralności cudzych zabawek nic w ich właścicielu nie zmieni.
Temat nie zyskał i nie zyska.
oj tam oj tam, poleciało trochę banałem.. Nie o moralność idzie a o nadmierny ekshibicjonizm, na co komu wiedza, że ktoś wieczorem przeżył trzy orgazmy lub też, że nie przeżył? Są jakieś granice dobrego smaku i tyle. To prawda, że jesteśmy środowiskiem wyalienowanym więc takie forum to poniekąd taka trochę ostoją często jedyną - ale umiar, umiar.. Zanim mi ktoś odpisze, że wolność i demokracja daje mu prawo umieszczenia nawet foto swojej pupy to się zgodzę - można, tylko po co. Wolność to też własne zdanie, też to krytyczne.
...
niemamnicku
super forma
super forma
Posty: 1924
Rejestracja: 8 cze 2010, o 17:32

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: niemamnicku » 29 lip 2012, o 20:17

Ale mi zdanie niegramatyczne wyszło. :ysz: ajm sory
...
Awatar użytkownika
selloi
super forma
super forma
Posty: 2345
Rejestracja: 23 cze 2010, o 13:25

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: selloi » 29 lip 2012, o 20:41

antaxia pisze:Wkładanie do własnego worka moralności cudzych zabawek nic w ich właścicielu nie zmieni.
Temat nie zyskał i nie zyska.
i ja się z tym zgadzam

pytać na forum o sens tego co tworzy forum. "facepalm" aż się ciśnie
Mówić trzeba prosto, a myśleć w
sposób skomplikowany - nie na
odwrót.
niemamnicku
super forma
super forma
Posty: 1924
Rejestracja: 8 cze 2010, o 17:32

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: niemamnicku » 29 lip 2012, o 20:44

Temat jest jak najbardziej zasadny. Wiele razy się nad tym zastanawiałam jak daleko można przesuwać granicę intymności. Wszystko na sprzedaż? A gdzie coś magicznego zarezerwowanego tylko dla dwojga ludzi?
...
Awatar użytkownika
selloi
super forma
super forma
Posty: 2345
Rejestracja: 23 cze 2010, o 13:25

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: selloi » 29 lip 2012, o 21:00

niemanicku pisze: na co komu wiedza, że
ktoś wieczorem przeżył trzy orgazmy lub
też, że nie przeżył? Są jakieś granice
dobrego smaku i tyle.
nomen omen to nie Ty niemanicku pisałaś w pożegnalni ostatnio, że przestajesz się udzielać bo nikt Ci nie będzie mówił gdzie i jak masz pisać?

w takim razie, w którym miejscu istnieje ta granica? przecież to co dla jednej jest ekshibicjonizmem dla innej będzie normalną pogawędką przy porannej kawie.
Mówić trzeba prosto, a myśleć w
sposób skomplikowany - nie na
odwrót.
Awatar użytkownika
selloi
super forma
super forma
Posty: 2345
Rejestracja: 23 cze 2010, o 13:25

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: selloi » 29 lip 2012, o 21:02

niemamnicku pisze:Temat jest jak najbardziej zasadny. Wiele razy się nad tym zastanawiałam jak daleko można przesuwać granicę intymności. Wszystko na sprzedaż? A gdzie coś magicznego zarezerwowanego tylko dla dwojga ludzi?
a przyszło Ci do głowy, że nie każdy tę magię potrzega w tym samym co Ty?

nadal nie widzę zasadności tematu, który ma na celu ocenę części z piszących.
Mówić trzeba prosto, a myśleć w
sposób skomplikowany - nie na
odwrót.
niemamnicku
super forma
super forma
Posty: 1924
Rejestracja: 8 cze 2010, o 17:32

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: niemamnicku » 29 lip 2012, o 21:12

selloi pisze: nomen omen to nie Ty niemanicku pisałaś w pożegnalni ostatnio, że przestajesz się udzielać bo nikt Ci nie będzie mówił gdzie i jak masz pisać?

w takim razie, w którym miejscu istnieje ta granica? przecież to co dla jednej jest ekshibicjonizmem dla innej będzie normalną pogawędką przy porannej kawie.
Tak to ja pisałam ale wyjaśnię dlaczego. Zdenerwowało mnie po prostu to, że ktoś sobie wchodzi na forum raz na jakiś czas i ni z tego ni z owego rzuca sobie hasło w tonie "obecnie tu piszący to dno i dwa metry mułu" wrzucając wszystkich do jednego worka. Poza tym według mnie nieobecni racji nie mają a tym bardziej prawa krytyki - bo każdy ma wpływ na to jak to wszystko wygląda. I nie ma, że gwiazdy forum, że ikony, legendy - to nawet jeszcze bardziej dołuje i po prostu nie uchodzi. Gdyby to była jakaś foremka z dwoma postami to nawet bym na to uwagi nie zwróciła.

Co do tematu - Dla mnie ten ekshibicjonizm jest wtedy gdy zahaczy o osoby trzecie.. bądź drugie. Ten w wydaniu singlowym jest powiedzmy mniej szkodliwy.
...
niemamnicku
super forma
super forma
Posty: 1924
Rejestracja: 8 cze 2010, o 17:32

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: niemamnicku » 29 lip 2012, o 21:15

selloi pisze:
niemamnicku pisze:Temat jest jak najbardziej zasadny. Wiele razy się nad tym zastanawiałam jak daleko można przesuwać granicę intymności. Wszystko na sprzedaż? A gdzie coś magicznego zarezerwowanego tylko dla dwojga ludzi?
a przyszło Ci do głowy, że nie każdy tę magię potrzega w tym samym co Ty?

w sumie przyszło i ludzie są różni tym niemniej często się nad tym zastanawiałam. A problem istnieje z tego co napisała Rilla.
...
Awatar użytkownika
selloi
super forma
super forma
Posty: 2345
Rejestracja: 23 cze 2010, o 13:25

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: selloi » 29 lip 2012, o 21:30

rozumiem..
a nie widzisz w tym podobieństw? nie podoba Ci się, że "ikony" forum oceniają piszących, jednocześnie dając sobie prawo do tego samego, tyle że w innej materii.
Dla mnie ten
ekshibicjonizm jest wtedy gdy zahaczy o
osoby trzecie.. bądź drugie.
no właśnie..dla Ciebie, nie dla autorek.
jeśli zrobią tym komuś krzywdę szeroko pojęta, to poniosą tego konsekwencje (choćby awantura byłej dajmy na to).
to jest ryzyko bytowania w sieci. wszędzie. czy to na forach czy portalach społecznościowych. zakładam, że każdy o tym wie (jeśli nie wie, to niezbędną wiedzę dostarczą mu jego własne błędy)

naprawdę mamy prawo oceny co wolno a czego nie?
Mówić trzeba prosto, a myśleć w
sposób skomplikowany - nie na
odwrót.
Awatar użytkownika
selloi
super forma
super forma
Posty: 2345
Rejestracja: 23 cze 2010, o 13:25

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: selloi » 29 lip 2012, o 21:36

. A problem istnieje z tego
co napisała Rilla.
to nie problem, to istota forum
bez względu na jego tematykę.

ludzie wszędzie kasują swoje posty, edytuja, zmieniają nicki lub pełni wstydu znikają..
lub wręcz przeciwnie
Mówić trzeba prosto, a myśleć w
sposób skomplikowany - nie na
odwrót.
niemamnicku
super forma
super forma
Posty: 1924
Rejestracja: 8 cze 2010, o 17:32

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: niemamnicku » 29 lip 2012, o 21:40

selloi pisze:
naprawdę mamy prawo oceny co wolno a czego nie?

Ja się głośno zastanawiam. Może dlatego, że czasem odnoszę wrażenie, że to prowokowanie, chęć wzbudzenia zainteresowania lub też że to nie jest przemyślane. Ale fakt faktem nie moja sprawa. Z tym, ze jeśli chodzi o np. forum to ja takie osoby cenię, jest różnorodniej - jest ciekawiej. Nie wytrzymałabym tu długo jakby wszystkie tu piały na jedną nutę. ;) Ja chyba inaczej widzę związki, bardziej introwertycznie - ale to tylko jedna z wielu płaszczyzn człowieka. W żadnym razie nikomu nie chciałabym niczego narzucać (co może nieraz tak wyglądało w ferworze dyskusji :mrgreen: ) tylko sie zastanawiam.
...
Awatar użytkownika
selloi
super forma
super forma
Posty: 2345
Rejestracja: 23 cze 2010, o 13:25

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: selloi » 29 lip 2012, o 21:48

no to powiem Ci niemanicku, że mnie się czasem zdarza "szybko uciekać" z wątku, który zaczynam czytać bo...po prostu czuję zażenowanie ;)

ale potem widzę całą dyskusję innych foremek i myślę sobie "ot, potrzeba była takiego tematu" :)

a pod tym
Z tym, ze jeśli chodzi o np. forum
to ja takie osoby cenię, jest różnorodniej -
jest ciekawiej. Nie wytrzymałabym tu długo jakby wszystkie tu piały na jedną nutę.
podpisuję się solennie :)
Mówić trzeba prosto, a myśleć w
sposób skomplikowany - nie na
odwrót.
zurawina32
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 470
Rejestracja: 24 maja 2008, o 02:00

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: zurawina32 » 29 lip 2012, o 22:48

W żadnym temacie nie ma nic złego pod warunkiem zachowania odpowiedniej formy i kultury osobistej.
zurawina32
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 470
Rejestracja: 24 maja 2008, o 02:00

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: zurawina32 » 29 lip 2012, o 22:54

Od zawsze twierdzę natomiast,iż życie wirtualne nie powinno mylić się z życiem realnym.Cóż, czasem mam wrażenie,iż coniektórym się to trochę poplątało i swoje problemy przenoszą w virtual w formie dającej wiele do myślenia.
Awatar użytkownika
selloi
super forma
super forma
Posty: 2345
Rejestracja: 23 cze 2010, o 13:25

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: selloi » 29 lip 2012, o 22:57

zurawina32 pisze:W żadnym temacie nie ma nic złego pod warunkiem zachowania odpowiedniej formy i kultury osobistej.
dokładnie tak
Mówić trzeba prosto, a myśleć w
sposób skomplikowany - nie na
odwrót.
zurawina32
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 470
Rejestracja: 24 maja 2008, o 02:00

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: zurawina32 » 29 lip 2012, o 23:07

Może jestem nie z tej bajki,ale uważam,iż podstawą dialogu jest umiejętność słuchania i czytania uważnie tego,co piszą inni,a nie obrażania i wyzywania.Tematy mogą być nawet bardzo emocjonalne,ale to nie zwalnia z kultury.
kalinda83
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 697
Rejestracja: 31 maja 2012, o 09:30

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: kalinda83 » 30 lip 2012, o 08:17

selloi pisze: jeśli zrobią tym komuś krzywdę szeroko pojęta, to poniosą tego konsekwencje (choćby awantura byłej dajmy na to).
to jest ryzyko bytowania w sieci. wszędzie. czy to na forach czy portalach społecznościowych
A czy nie uważasz, że upublicznianie prywatnych informacji o kimś przez osoby trzecie, to naruszenie jego praw osobistych, często gęsto szkalowanie jego wizerunku. Gdyby się uprzeć, to nawet o sąd mogłyby się takie sprawy otrzeć.

Mam wrażenie, że osoby, które bezmyślnie używają swojego pióra, wcale nie ponoszą konsekwencji, tylko ewentualnie te, o których tak barwie się wypowiadały. Wystarczy rzucić harlequiński opis i słychać pełno achów i ochów, a zapomina się, że własnie została zbezczeszczona prywatność "anonimowej" osoby.
zurawina32
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 470
Rejestracja: 24 maja 2008, o 02:00

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: zurawina32 » 30 lip 2012, o 08:39

Jeśli o tym mowa-to naruszenie dóbr osobistych.Gdybym przeczytała taki tekst o sobie nie pozwoliłabym na obrzucanie mnie błotem i wyciągania intymnych szczegółów.
kalinda83
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 697
Rejestracja: 31 maja 2012, o 09:30

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: kalinda83 » 30 lip 2012, o 09:08

zurawina32 pisze:Jeśli o tym mowa-to naruszenie dóbr osobistych
art. 38 56 rozdział 2. Konstytucji :wink:
ale żeby nie było art. 23 k.c. :D
Awatar użytkownika
Alpha
super forma
super forma
Posty: 3548
Rejestracja: 9 cze 2012, o 22:00

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: Alpha » 30 lip 2012, o 09:43

Naruszenie dóbr osobistych następuje wtedy, kiedy osoba której dobra zostały naruszone jest wskazana i zidentyfikowana.
Nie jest naruszeniem dóbr osobistych stwierdzenie np. "pan K, lider pewnej partii jest pośmiewiskiem" ani "biła mnie regularnie, nawet podczas ostatniego urlopu w busku zdroju" albo "zielonooka_jaszczurka puszczała się za moimi plecami, bo ma naturę dziwki" Myślę, że cały ten problem, tu na forum, jest nieco rozdmuchany. Jesteśmy tu nickami, a gwarantem naszej anonimowości jest administracja forum. Nie spotkałam się tutaj z postem, gdzie pisząc nawet w jak najbardziej niepochlebny sposób o kimkolwiek ( czy to byłej czy obecnej czy jeszcze innej )wskazywać jej tożsamość. Nawet jeżeli zawęża się do ścisłych chociażby terytorialnie środowisk pozostaje w sferze domysłów i speklacji w stylu : jedna pani drugiej pani.. A ponadto, jeżeli jakaś panna obsabaczy tu swoją byłą sugerując, że ta była posługuje się nickiem np. ikonka, a my czytając to, domyślimy się że chodzi o ikonkę, czyje dobra zostaną naruszone? Ikonki? :wink: No bez przesady, musiałybyśmy jeszcze czarno na białym przeczytać że ikonka to np Kleopatra Kowalska z Zadupowa Wielkiego. A jak bardzo będzie bolało, to ikonka i tak zmieni swój nick na inny, co powszechne i tutaj i na czacie.
Pozostaje zaufanie do administratorek. :)
..życie jest wierzchowcem, który nie znosi tchórzliwego jeźdźca
zurawina32
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 470
Rejestracja: 24 maja 2008, o 02:00

Re: Czy to fair pisać na forum prywatnych sprawach?

Post autor: zurawina32 » 30 lip 2012, o 10:00

Moja Mama jest prawnikiem.Ostatnio zaś usadziłam tzw.dorosłą lesbijkę na d...za naruszenie dóbr osobistych,narzucanie się i wypisywanie chamskich tekstów na gg.Zapłaciła nawiązkę na rzecz niepełnosprawnych-dziesięć tysięcy.
ODPOWIEDZ