..... to my jesteśmy chore ??

Cafe dla wszystkich
kamapitek
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 20
Rejestracja: 9 cze 2013, o 17:25
Lokalizacja: Trójmiasto :DDDDDDDDDD

..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: kamapitek » 1 paź 2013, o 13:45

Parę dni temu byłam zapisać się jako potencjalny dawca szpiku, wiadomo.... wywiad lekarski..... wymaz śliny... i tu nagle pytanie.... czy cierpi pani na homoseksualizm ? :evil: ZATKAŁO MNIE ! :shock: Nie mogłam uwierzyć ,że zostało to zaliczone jako choroba, oczywiście wolontariuszka pokazała mi kartkę z wszystkimi chorobami o które muszą spytać... i faktycznie był tam homoseksualizm .... :shock: Spytałam ją co o tym sądzi, a Ona powiedziała ,że nie może się wypowiadać na ten temat bo ona tu tylko pracuje! :evil:
Fenyloketonuria
Posty: 2
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 13:42

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: Fenyloketonuria » 1 paź 2013, o 13:50

No tak, bo my mam inny szpik ! :twisted:
  • Jeśli nauczasz nienawiści, twoje słowa nie są święte a woda święcona w której się pławisz to trucizna!
kika1985
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 35
Rejestracja: 28 wrz 2013, o 18:17

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: kika1985 » 1 paź 2013, o 14:12

Naprawdę? Trudno mi w to uwierzyć. A rozumiem wiele rzeczy...Nie wierzę w to, że nawet jedna poważnie chora osoba, odrzuciłaby szpik, z powodu orientacji seksualnej.
kamapitek
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 20
Rejestracja: 9 cze 2013, o 17:25
Lokalizacja: Trójmiasto :DDDDDDDDDD

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: kamapitek » 1 paź 2013, o 14:34

http://niezalezna.pl/44659-niemiecki-sp ... ksualistow
A ja myślałam ,że Polska to .....!
varsavianka
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 26
Rejestracja: 11 gru 2009, o 01:00

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: varsavianka » 1 paź 2013, o 15:13

Kiedy mieszkałam w Niemczech próbowałam raz oddać krew i nie przypominam sobie takiego punktu. Poza tym chodzi bardziej o homoseksualnych mężczyzn, tak samo jak w pytaniu o narkotyki nie pytają o lampkę wina. Co nie zmienia faktu, ż jest to przejaw dyskryminacji, są jakieś dane procentowe świadczące o tym, że zarażenia wirusem HIV wśród osób homoseksualnych są rzadsze, niż wśród osób o orientacji heteroseksualnej.

(próbowałam, nie oddałam, bo miałam za niski wskaźnik żelaza, ale moja orientacja nikogo nie interesowała)
Awatar użytkownika
Milo
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2010, o 01:43

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: Milo » 1 paź 2013, o 18:54

Dziwne, ja jestem od wakacji zapisana jako potencjalny dawca i pamiętam, że gdy jakoś w maju pobierali mi próbkę krwi i wypełniali te wszystkie druczki to na liście chorób homoseksualizmu nie było. Nawet bym nie pomyślała, że mógłby być :shock:
Ja mam nawet wadę serca a uznali, że akurat to w niczym nie przeszkadza, więc niby czemu orientacja tak?
Może faktycznie ktoś pomyślał, że chodzi o HIV, ale gdyby tak na to patrzeć, to wyszło by, że tylko 'cierpiący homoseksualizm' mogą mieć ten wirus.
Obrazek

引き寄せて マグネットのように
例えいつか離れても巡り会う
触れていて 戻れなくていい それでいいの
誰よりも大切なあなた
Awatar użytkownika
bercia16
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 145
Rejestracja: 28 kwie 2011, o 08:27
Lokalizacja: Gdynia

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: bercia16 » 1 paź 2013, o 19:13

Od dawna już homoseksualizm nie jest powodem do wykluczenia dawcy krwi/szpiku. Kiedyś tak było, ale teraz...
odbicie
super forma
super forma
Posty: 1364
Rejestracja: 29 cze 2010, o 15:13

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: odbicie » 1 paź 2013, o 20:22

Zasadne byłoby zapytać, kto stoi za tym, że homoseksualizm znalazł się na tej kartce. Jaka instytucja, czy jaki szpital. W tym kraju może dojść do konstruowania określonych pism wbrew zdrowemu rozsądkowi, czy nawet przepisom – jeśli za danym papierkiem stoi osoba z pewnym poglądem na rzeczywistość. Oddolna inicjatywa? Szkoda że nie zdobyłaś informacji – kto? Następnie trzeba byłoby to zgłosić w pewne miejsca i zrobiłoby się głośno.

Dla przykładu reakcja na działalność ośrodka w Bydgoszczy ( chodzi o dawców krwi), gdzie do grup ryzyka zaliczono kobiety mające kontakty z kobietami, i mężczyzn mających kontakty z mężczyznami. Wymiana pism z roku 2007.
Przykład na to, że brak reakcji ze strony mniejszości powoduje, że w danym szpitalu pozostają przy homofobicznym podejściu.
http://www.krwiodawcy.org/images/homoseksualizm1.jpg
http://www.krwiodawcy.org/images/homoseksualizm2.jpg

Tu Robert Biedroń robi swoje (krew):
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 97854.html

Niestety, ale na oficjalnym formularzu dla dawców szpiku widnieje informacja:
Cytat:
Podstawowe kryteria dyskwalifikujące dawcę:
- zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem)

http://www.szpik.info/

Za grupę zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem uważa się osoby min. homoseksualne/biseksualne.
Jak jest jednak w praktyce?
Skoro padło takie pytanie, i jest to w formularzu? Nie wiem jak odnosi się do tego Kampania Przeciw Homofobi.
Ecrivain
Posty: 1
Rejestracja: 14 cze 2013, o 23:15

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: Ecrivain » 1 paź 2013, o 20:52

bercia16 pisze:Od dawna już homoseksualizm nie jest powodem do wykluczenia dawcy krwi/szpiku. Kiedyś tak było, ale teraz...
Ale my żyjemy w Polsce... Ręce opadają, ale szczerze przyznam, że nie jest to dla mnie mocnym zdziwieniem.
amorficzna
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 401
Rejestracja: 10 gru 2010, o 19:08
Lokalizacja: UK

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: amorficzna » 2 paź 2013, o 08:53

kika1985 pisze:Naprawdę? Trudno mi w to uwierzyć. A rozumiem wiele rzeczy...Nie wierzę w to, że nawet jedna poważnie chora osoba, odrzuciłaby szpik, z powodu orientacji seksualnej.
Najwyraźniej poważnie chora osoba nie ma prawa decydować o swoim zyciu... Bo prędzej umrze, niż dostanie szpik od homoseksualnego dawcy... Brak słów...
linijka
Posty: 6
Rejestracja: 13 cze 2013, o 08:38

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: linijka » 2 paź 2013, o 09:22

Ja jestem zarejestrowana jako dawca szpiku i nie przypominam sobie żeby ktoś mnie pytał o homoseksualizm przy wypełnianiu ankiety... Ciekawa jestem, czy to pytanie to tylko wymysł jednej placówki, w której akurat Ty chciałaś się zapisać, czy takie pytanie jest standardowe generalnie w stacjach krwiodawstwa? Mówiąc szczerze to myślałam, że pytania o homoseksualizm w tego typu sytuacjach to już przeszłość...
bullrosa
Posty: 8
Rejestracja: 10 cze 2013, o 14:47

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: bullrosa » 2 paź 2013, o 14:52

Hm..... ja jestem wolontariuszką, i na liście wykluczeń medycznych niby widnieje homoseksualizm ale jest zaznaczone ,że NIE wyklucza nas jako potencjalnych dawców. Nie mam obowiązku pytać ludzi czy są homoseksualistami, raczej pytamy o alkoholizm, ciąże i karmienie piersią. Osobiście podejrzewam ,że jest on tam zaliczony na wypadek gdyby znalazł się jakiś homofob wolontariusz....
Oczywiście jestem również potencjalnym dawcą, i zachęcam wszystkich ;) Nic nie boli i komórki pobierane są z krwi :)
Ludzie pojawiają się w twoim życiu z jakiegoś powodu :)
Awatar użytkownika
Milo
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2010, o 01:43

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: Milo » 2 paź 2013, o 15:29

bullrosa pisze:Nic nie boli i komórki pobierane są z krwi :)
Właśnie, właśnie. Aż dziwne, że są jeszcze ci co uważają, że to się pobiera coś z kręgosłupa i potem się jest sparaliżowanym :shock: (tak, słyszałam to osobiście od kilku osób).
Homofob wolontariusz? Bez sensu, przecież tu nie chodzi o to kto jakie ma preferencje seksualne. Wydaje mi się, że ja ktoś jest wolontariuszem to powinien skupiać się na pomocy ludziom i zachęcaniu do tej pomocy, każdemu i od każdego, nie ważne kto jakie ma poglądy, wyznanie czy orientacje. Z tego wszystkiego (poza przewlekłymi chorobami) tylko wybija się waga, co z resztą wywołało sporą burzę, bo to w pewnym sensie jakaś dyskryminacja drobnych osób, których nie jest winą, że ważą mniej niż tam jakiś prób (50kg chyba), choć jeśli ich waga względem zrostu i budowy ciała jest w normie to nie wiem czemu ich się wyklucza.
No ale widać są jakieś zasady tego, których przeciętna osoba nie pozna, ja nawet jako potencjalny dawca o wielu rzeczach poinformowana byłam nieco później, już po oddaniu próbek krwi i tak dalej.
Obrazek

引き寄せて マグネットのように
例えいつか離れても巡り会う
触れていて 戻れなくていい それでいいの
誰よりも大切なあなた
lacc19
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 265
Rejestracja: 11 gru 2012, o 12:44

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: lacc19 » 3 paź 2013, o 15:41

i co przyznalas sie? czy zeby oddac szpik sklamalas?
kamapitek
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 20
Rejestracja: 9 cze 2013, o 17:25
Lokalizacja: Trójmiasto :DDDDDDDDDD

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: kamapitek » 3 paź 2013, o 20:48

Przyznałam się, ale jak już "kamapitek" napisała nie było to przeciwwskazaniem, wolontariuszka coś tam pod nosem jęknęła i powiedziała ,że to wszystko .....
Awatar użytkownika
vesperlily
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 45
Rejestracja: 4 lis 2013, o 20:40
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: ..... to my jesteśmy chore ??

Post autor: vesperlily » 10 lis 2013, o 22:08

Po przeczytaniu tego mam wrażenie, jakbyśmy nadal tkwili w średniowieczu...
ODPOWIEDZ