Plastik

Dyskusje, wymiana opinii i doświadczeń na tematy związane z życiem kobiet kochających kobiety. Wsparcie dla potrzebujących.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Plastik

Post autor: ImaSumak » 24 lip 2018, o 15:16

Od pewnego czasu nurtuje mnie jak skutecznie ograniczyć zużycie plastiku w moim domu i stopniowo wdrażam różne rozwiązania. W związku z tym podjęłam kilka kroków:
1. Wymieniłam zwykłą szczoteczkę do zebów na kauczukową,
2. Nie używam plastikowych kubków, naczyń ani sztućców,
3. Na zakupy chodzę z materiałowymi torbami- mam kilka w bagażniku i w domu,
4. Nie używam plastikowych słomek ani mieszadełek. Cieszy mnie, że w coraz większej ilości miejsc można znaleźć słomki papierowe,
5. Nie używam patyczków do uszu. Poza tym, że są plastikowe, to jeszcze mogą uszkodzić ucho. Tak przynajmniej twierdzi mój laryngolog i dość sugestywnie mni to wyjasnił,
6. Staram się nie kupować produktów (i spożywczych i kosmetycznych) w plastikowych opakowaniach i również butelkach. Nie jest to łatwe,
7. Rozważam rezygnację z tamponów, podpasek nie używam od wieków. Moze kubeczki menstruacyjne?
8. Myślę nad zastapieniem czymś worków na śmieci. Gazety? Nie czytam wiec nie kupuję.

Niestety problem z plastikiem jest tak ogromny, że zaczyna już przerastać ludzkie pojęcie, a duża część ludzi i tak go nie zauważa. To naturalne. Myślę że bardzo ważna jest również w tym wzgledzie edukacja, dlatego trzeba o tym mówić i pisać. Może zechce się Wam coś na ten temat poczytać, a może już coś w tym kierunku robicie?
Bardzo mi szkoda przyrody. :(

Tu link do angielskiego artykułu:
https://www.independent.co.uk/environme ... 72226.html

Tu coś po polsku:
http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/3737 ... odzi-ziemi

Pare zdjęć:
https://www.google.co.uk/search?q=plast ... 4&dpr=2.63
Lubię kiedy kobieta...
bellyache
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2018, o 13:39

Re: Plastik

Post autor: bellyache » 24 lip 2018, o 20:43

przede wszystkim kupować wędlinę i wode nie w plastiku ale osobno, a z wodą to wystarczy dzbanek z filtratorem
Juni
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 154
Rejestracja: 13 lis 2016, o 21:43

Re: Plastik

Post autor: Juni » 24 lip 2018, o 22:55

Mega interesujacy temat. Sa grupy zero-waste np na fb albo blogi o tej tematyce i tam mozna sie zainspirowac ale tez trzeba sie przugotowac na radykalizm ;) proponuje czytac z dystansem

Ja nie uzywam slomek od lat
Kupuje kasze na wage
Warzywa u producenta - farma biodynamiczna
Uprawiam sama
Wielorazowe siatki
Woda z kranu w butelkach z metalu jesli gdzieś ide
Kawa czesto do wlasnego kubka
Poszylam worki na chleb, warzywa itd jeśli kupuje w sklepie
Kubeczek menstruacyny
Pieluchy wielo kiedy dzieci były male
Zeracam uwge na opakowania
Nie kupuje plastikowych zabawek dla dzieci - wybietam drewniane
Eliminacja plastiku w kuchni - na rzecz drewna, szkła, metalu
Nie kupuje ubran z poliwlokien, wybieram naturalne, eko najchwtniej second hand
Daje rzeczom z plastiku drugie zycie
daktyl
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 13
Rejestracja: 31 sty 2015, o 13:52

Re: Plastik

Post autor: daktyl » 24 lip 2018, o 23:54

temat mega ważny
podziwiam Was, że tak rozważnie podchodzicie do tematu.
Ja też zwracam uwagę na ograniczenie plastiku w życiu- głównie torebki i plastikowe butle- teraz tylko mleko kupuję w plastiku. Kaszę i owsiankę też kiedyś kupowałam na wagę do czasu aż nie przyniosłam z ryneczku w produktach sypkich jakiegoś robactwa do domu...
Jeśli w popularnych sklepach/ sklepach osiedlowych dostępne byłyby dwa warianty- z plastikiem i bez - z pewnością też postawiła bym na ekologie. Jednak ledwie ogarniam moje gospodarstwo domowe w stanie obecnym i nie mam fizycznie możliwości na zrobienie więcej. Chyba że podrzucicie jakiś swój prosty patent :)
Juni
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 154
Rejestracja: 13 lis 2016, o 21:43

Re: Plastik

Post autor: Juni » 25 lip 2018, o 09:30

daktyl
daktyl pisze:
24 lip 2018, o 23:54
Jeśli w popularnych sklepach/ sklepach osiedlowych dostępne byłyby dwa warianty- z plastikiem i bez - z pewnością też postawiła bym na ekologie. Jednak ledwie ogarniam moje gospodarstwo domowe w stanie obecnym i nie mam fizycznie możliwości na zrobienie więcej. Chyba że podrzucicie jakiś swój prosty patent :)
Segregowac odpady i w razie mozliwosci kupowac wieksze opakowania. Jesli sie da wybierac produkty w opakowaniach nie z plastiku - coraz wiecej tego
Awatar użytkownika
osiol
Moderatorka
Moderatorka
Posty: 2193
Rejestracja: 17 sty 2006, o 00:00
Lokalizacja: znów gdzieś tam ;)

Re: Plastik

Post autor: osiol » 26 lip 2018, o 11:06

daktyl pisze:
24 lip 2018, o 23:54
Kaszę i owsiankę też kiedyś kupowałam na wagę do czasu aż nie przyniosłam z ryneczku w produktach sypkich jakiegoś robactwa do domu...
W tych sklepowych, pakowanych również bardzo łatwo jest przynieść robale do domu. Głównie mole. Takie na wagę dla mnie są bezpieczniejsze: larwy czy kokony zobaczę, a jajeczka które są praktycznie niewidoczne - wymrożę. Wszystkie kasze, ryże, mąki mrożę przez 48 godzin po zakupie od czasu gdy miałyśmy w domu wojnę z molami, które były w... kleju do tapety.

Co do plastiku:
- na zakupy noszę zwykle plecak lub własne torby.
- jeśli kupuję napój w plastikowej butelce ona później służy mi długo jako butelka spacerowa na wodę dla psiaków. (Od ponad roku staram się rzucić nałóg picia coli - zwykle wygrywam, czasem przegrywam, ale przyznaję że wcześniej tych butelek pojawiało się bardzo dużo w moim domu, a ich zawartość w moim brzuszku)
- dla siebie wodę na spacer/rower nosimy w bidonach
- jeśli już zdarzy mi się kupić reklamówkę plastikową z zakupami, służy mi ona długo (póki się całkowicie nie zniszczy) do przewożenia różności kiedy kursuję między domem a domem teścia
- zabawek nie kupuję, bo jestem ciocią która próbuje zaszczepić w dzieciach pasję czytania, więc dostają ode mnie książki. Albo żelki na osłodę ;)
- opakowaniom po kosmetykach (żel pod prysznic, szampon, balsam) zwłaszcza tym mniejszym dajemy drugie życie i służą jako opakowania podróżne
- woreczki na psie odchody kupujemy biodegradowalne lub papierowe
- kawę "na wynos" nosimy we własnych kubkach termicznych
i to chyba tyle
Awatar użytkownika
tessaract
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 155
Rejestracja: 3 maja 2014, o 19:52

Re: Plastik

Post autor: tessaract » 28 lip 2018, o 17:25

Najbardziej ekologicznie żyją menele, czyli ludzie bezdomni. I to z nich powinien brać przykład prawdziwy ekolog.
Nie posiadają wiele, a to, co mają najczęściej pochodzi z odzysku. Zużywają minimalne ilości wody i prądu. Są dla środowiska naturalnego niemalże nieuciążliwi. Czasami menelem zechce zostać osoba zamożna i wtedy można usłyszeć tu i tam, że ktoś dostał samochód od bezdomnego. Takie rzeczy się zdarzają. Nie jestem pewna, na którym etapie ekologicznego życia znajdujesz się obecnie szanowna ImoSumak i do jakiego etapu dążysz. Mniej jednak na uwadze ze zawsze byłam dla Ciebie życzliwa i zgodzę się, pod pewnymi warunkami, przyjąć wartościowe przedmioty, które stały się dla Ciebie balastem w drodze do ekologicznego życia.
Mi­nuta spędzo­na w stre­sie trwa dłużej niż godzi­na w relaksie.
Juni
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 154
Rejestracja: 13 lis 2016, o 21:43

Re: Plastik

Post autor: Juni » 28 lip 2018, o 20:09

ImaSumak

Kauczukowa? Mozesz pokazac jaka i napisac troche? Ja uzywam bambusowych nigdy nie spotkalam sie z kauczukowymi
Awatar użytkownika
tessaract
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 155
Rejestracja: 3 maja 2014, o 19:52

Re: Plastik

Post autor: tessaract » 29 lip 2018, o 00:11

Juni pisze:
28 lip 2018, o 20:09
ImaSumak

Kauczukowa? Mozesz pokazac jaka i napisac troche? Ja uzywam bambusowych nigdy nie spotkalam sie z kauczukowymi

Znalazłam, choć było ciężko.
Dla siebie już zamówiłam. Tez chce być ekologiczna.
https://dlazwierzaka.eu/pl/p/ZOLUX-Kauc ... lory-/5139
Mi­nuta spędzo­na w stre­sie trwa dłużej niż godzi­na w relaksie.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Plastik

Post autor: dobranocka14 » 29 lip 2018, o 02:18

tessaract pisze:
29 lip 2018, o 00:11
Juni pisze:
28 lip 2018, o 20:09
ImaSumak

Kauczukowa? Mozesz pokazac jaka i napisac troche? Ja uzywam bambusowych nigdy nie spotkalam sie z kauczukowymi

Znalazłam, choć było ciężko.
Dla siebie już zamówiłam. Tez chce być ekologiczna.
https://dlazwierzaka.eu/pl/p/ZOLUX-Kauc ... lory-/5139
Ale to jest szczoteczka dla zwierząt.
Awatar użytkownika
tessaract
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 155
Rejestracja: 3 maja 2014, o 19:52

Re: Plastik

Post autor: tessaract » 29 lip 2018, o 07:59

dobranocka14 pisze:
29 lip 2018, o 02:18
tessaract pisze:
29 lip 2018, o 00:11
Juni pisze:
28 lip 2018, o 20:09
ImaSumak

Kauczukowa? Mozesz pokazac jaka i napisac troche? Ja uzywam bambusowych nigdy nie spotkalam sie z kauczukowymi

Znalazłam, choć było ciężko.
Dla siebie już zamówiłam. Tez chce być ekologiczna.
https://dlazwierzaka.eu/pl/p/ZOLUX-Kauc ... lory-/5139
Ale to jest szczoteczka dla zwierząt.
Nie może być. Taka gafa.

Problem plantacji kauczuku jest tożsamy z degradacją środowiska pod plantacje palm olejowych. Warunki ich uprawy są podobne. Dodatkowo olej palmowy pozyskuje się z owoców palmy wiec roślina nie cierpi, a kauczuk pozyskuje się przez nacięcie kory drzewa.

Problem jest w tym, że ludzi na Ziemi jest za dużo i ciągle rodzą się nowi, a starzy ze śmiercią coraz bardziej zwlekają. Nasze potrzeby życiowe, które wynikają z wysokiego rozwoju cywilizacji są nieekologiczne. I co z tym zrobić? Mam pewne pomysły ale boję się napisać.
Mi­nuta spędzo­na w stre­sie trwa dłużej niż godzi­na w relaksie.
Juni
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 154
Rejestracja: 13 lis 2016, o 21:43

Re: Plastik

Post autor: Juni » 29 lip 2018, o 08:47

tessaract pisze:
29 lip 2018, o 07:59
Problem jest w tym, że ludzi na Ziemi jest za dużo i ciągle rodzą się nowi, a starzy ze śmiercią coraz bardziej zwlekają. Nasze potrzeby życiowe, które wynikają z wysokiego rozwoju cywilizacji są nieekologiczne. I co z tym zrobić? Mam pewne pomysły ale boję się napisać.
Hihi mamy Ci wszyscy przekazac dobra materialne czy wystarczy, ze ofiarujemy szczoteczki do zebow???


;)
Awatar użytkownika
tessaract
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 155
Rejestracja: 3 maja 2014, o 19:52

Re: Plastik

Post autor: tessaract » 29 lip 2018, o 09:21

Juni pisze:
29 lip 2018, o 08:47
tessaract pisze:
29 lip 2018, o 07:59
Problem jest w tym, że ludzi na Ziemi jest za dużo i ciągle rodzą się nowi, a starzy ze śmiercią coraz bardziej zwlekają. Nasze potrzeby życiowe, które wynikają z wysokiego rozwoju cywilizacji są nieekologiczne. I co z tym zrobić? Mam pewne pomysły ale boję się napisać.
Hihi mamy Ci wszyscy przekazac dobra materialne czy wystarczy, ze ofiarujemy szczoteczki do zebow???
;)
Juni, jakś Ty niewinna. :twisted: Pisałam o redukcji ludzkiej populacji.

Jezeli chodzi o prezenty, szczególnie te wartościowe, to nie przyjmuje ich od wszystkich.

A jeżeli chodzi o szczoteczkę do zebow, to jestem minimalistka, jedna mi wystarczy i wczoraj ją zamówiłam, ale dziękuję za dobre checi.
Mi­nuta spędzo­na w stre­sie trwa dłużej niż godzi­na w relaksie.
adama
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 971
Rejestracja: 12 sie 2014, o 23:07

Re: Plastik

Post autor: adama » 30 lip 2018, o 19:45

tessaract pisze:
29 lip 2018, o 09:21
Juni pisze:
29 lip 2018, o 08:47
tessaract pisze:
29 lip 2018, o 07:59
Problem jest w tym, że ludzi na Ziemi jest za dużo i ciągle rodzą się nowi, a starzy ze śmiercią coraz bardziej zwlekają. Nasze potrzeby życiowe, które wynikają z wysokiego rozwoju cywilizacji są nieekologiczne. I co z tym zrobić? Mam pewne pomysły ale boję się napisać.
Hihi mamy Ci wszyscy przekazac dobra materialne czy wystarczy, ze ofiarujemy szczoteczki do zebow???
;)
Juni, jakś Ty niewinna. :twisted: Pisałam o redukcji ludzkiej populacji.

Jezeli chodzi o prezenty, szczególnie te wartościowe, to nie przyjmuje ich od wszystkich.

A jeżeli chodzi o szczoteczkę do zebow, to jestem minimalistka, jedna mi wystarczy i wczoraj ją zamówiłam, ale dziękuję za dobre checi.
To trochę tak jak z zaleceniami dietetycznymi - muszą być realistyczne.

Ima nie zrezygnuje z samochodu ( :lol:) - tylko z plastikowej szczoteczki do zębów (moja ma wkładkę z kauczuku :cool: )

Sama idea (ograniczenie degradacji naszego środowiska) jest ważna, ale pytanie - jak trafić do ludzi ? W USA nie udało się nawet przekonać nastolatków do nie zaczynania palenia papierosów, a tyle poszło pieniędzy na kampanie informacyjne.

Jak trafić do tych nieświadomych, albo totalnie obojętnych - nie wiem.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Plastik

Post autor: dobranocka14 » 30 lip 2018, o 20:52

W Hiszpanii, przynajmniej tu gdzie jestem, nawet nie segregują odpadów. Plastik jest wszechobecny i używany na potęgę. Mojego pytania gdzie wrzuć szkło a gdzie plastik nie zrozumiano. Jest jedno miejsce i tam się wszystko wrzuca.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Plastik

Post autor: ImaSumak » 30 lip 2018, o 21:36

Juni pisze:
28 lip 2018, o 20:09
ImaSumak

Kauczukowa? Mozesz pokazac jaka i napisac troche? Ja uzywam bambusowych nigdy nie spotkalam sie z kauczukowymi
Tak, oczywiście miałam na myśli bambusową. :) Nie mam pojęcia skąd mi się tam zaplątał kauczuk... Przepraszam za zamieszanie.

Do tworzącej się listy dorzucam jeszcze ekologiczne filtry do ręcznie robionych papierosów. Odkryłam je w ten weekend przez przypadek i mocno się zdziwiłam. Dobrze, że zaczęto takie produkować. Szkoda, ze po tym gdy rzuciłam palenie.

Kaszy nie kupuję, napojów na wynos nie biorę (nie piję kawy), ogródek mam, ale wszystkiego nie jestem w stanie uprawiać. U producentów kupuję i w second handach, chleba praktycznie nie jem, drugie życie plastikowi- decydowanie tak! Dzieci nie mam, wiec wiele problemów dodatkowo odpada, a plastiku nikomu nie daję w prezencie. No i segreguję oczywiscie.

Adama zwrociła uwagę na ważną rzecz: a mianowicie transport publiczny. Ja ostatnio przekonuję się do roweru (choć nie lubię, bo się boję, ale teraz łąkami pomykam na konie i z powrotem, więc jest ok). Do pracy staramy się dojeżdżać jednym autem w więcej osób. Wychodzi nam to udanie, bo w mojej okolicy mieszka dość dużo moich koleżanek i kolegów z robo. Dużo osób też świadomie zrezygnowało z posiadania auta i porusza się na rowerach. Jest to możliwe, bo w pracy mamy auta służbowe, wiec nie ma problemu z szybkim przemieszczaniem się na większe odleglości, w razie potrzeby.

Nie wiem jednak, czy z transportu da się udanie wyeliminować plastik.
Lubię kiedy kobieta...
adama
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 971
Rejestracja: 12 sie 2014, o 23:07

Re: Plastik

Post autor: adama » 30 lip 2018, o 22:10

Z samochodami w mieście to dziwna historia. Szafy nikt nie wystawi na chodnik przed domem, a samochód trzyma, z jakiej racji zajmuje przestrzeń publiczną :shock: ?
adama
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 971
Rejestracja: 12 sie 2014, o 23:07

Re: Plastik

Post autor: adama » 2 sie 2018, o 21:29

Ima, ten plastik nikogo tu nie obchodzi, próbowałam też zagajać z pacjentami, ale oni też tylko o tym glutenie :roll: i witaminie D.
Plastik musi poczekać :cry: tu nikt nie zarobi, tylko najwyżej straci.
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Plastik

Post autor: ImaSumak » 2 sie 2018, o 22:36

adama pisze:
30 lip 2018, o 22:10
Z samochodami w mieście to dziwna historia. Szafy nikt nie wystawi na chodnik przed domem, a samochód trzyma, z jakiej racji zajmuje przestrzeń publiczną :shock: ?
Może dlatego, że szafy zwykle służą do przechowywania ubrań. Na ulicy byłyby więc mało przydatne. Samochody zaś jeżdżą po ulicach, dlatego tam je można spotkać. Do tego dochodzi podatek drogowy, który właściciele aut płacą.
Inna sprawa chodniki- tam auta stać nie powinny. Chodnik jest dla pieszych.
Lubię kiedy kobieta...
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Plastik

Post autor: ImaSumak » 3 sie 2018, o 00:03

adama pisze:
2 sie 2018, o 21:29
Ima, ten plastik nikogo tu nie obchodzi, próbowałam też zagajać z pacjentami, ale oni też tylko o tym glutenie :roll: i witaminie D.
Plastik musi poczekać :cry: tu nikt nie zarobi, tylko najwyżej straci.
Na ograniczeniu plastiku wszysch możemy zyskać. Jak dotąd nie znaleziono planety, na którą moglibyśmy się przenieść. Warto dbać o to, co mamy.
Kiedy Ziemia powie nam kulturalnie "fuck you!", prawdopodobnie Twoi (już wtedy) byli pacjenci nie będą się roztrząsać nad glutenem czy witaminą D, gdyż będą zajęci poszukiwaniem wody.
Lubię kiedy kobieta...
Juni
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 154
Rejestracja: 13 lis 2016, o 21:43

Re: Plastik

Post autor: Juni » 4 sie 2018, o 10:08

Mieszkam w mniejszym miescie. W zeszlym tygodniu bylam w Stockholmie. Wlasciwie jeszcze wczoraj tam bylam i jeszcze bardziej zrozumialam problem plastiku. Smutne. Takie piekne miasto osadzone na wyspach i kazde piekne miejsce zniszczone siatka, slomka, butelka.

ImaS My mamy w sumie 5 dzieci. Jemy glownie kasze ;) stad na mojej liscie takie rozwiazania.

Fajny watek. Choc nie pale fajnie jest wiedziec, ze istnieja ekologiczne filtry! Budujace :)


Mysle, ze nasze zycie w dosc mocno jest ekologiczne. Jesli rozpateujemu tu sprawy szerzej niz tylko plastik. (Tak rozwija sie w kazdym razie watek)

Od ostatniej wyczieczki mamy tez widelce i noze ze soba w aucie aby w razie czego nie brac plastikowych gdy zamawiamy salatke. I lyzeczke do lodow z drewna zamiast jednorazowej lopatki ;)
Awatar użytkownika
neutrall
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 345
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 16:27

Re: Plastik

Post autor: neutrall » 4 sie 2018, o 15:40

U mnie jest na tyle dobrze, że mieszkaniówka od 2-3 lat, wprowadziła system segregacji śmieci. Różnie to bywa.... Ale mimo wszystko, osobiście stosuje się do tego. I segreguje z nadzieją że firma która wywozi śmieci, rzeczywiście jakoś wywozi je do powtórnego przetwarzania, a nie wywala wszystko na jakieś zbiorcze wysypiska :roll:
W praktyce teraz to wygląda tak, że koszty śmieci niesegregowanych na mieszkańca, jest wyższy od tych segregowanych.

Poza tym, planuje już na dniach zakup dzbanka z filtrem do wody, o pojemności powyżej 4l. Przy jakiś suchych obliczeniach, wychodzi jakaś tam oszczędność na kupnie wód butelkowanych. Bo do tego jeszcze są koszty następnych filtrów, i plus koszt gazu, żeby tą wodę przefiltrowaną, jeszcze przegotować. [tylko nie wiem czy to konieczne :scratch: ]
Nie wiem... Może taki system się sprawdzi...
''Wolność to stan umysłu''
reader
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 313
Rejestracja: 17 maja 2013, o 21:40

Re: Plastik

Post autor: reader » 4 sie 2018, o 15:58

dobranocka14 pisze:
30 lip 2018, o 20:52
W Hiszpanii, przynajmniej tu gdzie jestem, nawet nie segregują odpadów. Plastik jest wszechobecny i używany na potęgę. Mojego pytania gdzie wrzuć szkło a gdzie plastik nie zrozumiano. Jest jedno miejsce i tam się wszystko wrzuca.
Strasznie mnie zaskoczyłaś z tą Hiszpanią. U mnie (południe Polski) właśnie wprowadzono jeszcze ściślejszą segregację, w sumie na 7 kubłów. Podobno mamy czas do 2020, żeby dobić z recyclingiem do średniej UE, a jak nie, to kary. W sklepach wprowadzono też większe opłaty za reklamówki. Pojawiły się też reklamówki bioderadowalne i wielokrotnego użytku.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Plastik

Post autor: dobranocka14 » 4 sie 2018, o 16:03

neutrall pisze:
4 sie 2018, o 15:40
Poza tym, planuje już na dniach zakup dzbanka z filtrem do wody, o pojemności powyżej 4l. Przy jakiś suchych obliczeniach, wychodzi jakaś tam oszczędność na kupnie wód butelkowanych. Bo do tego jeszcze są koszty następnych filtrów, i plus koszt gazu, żeby tą wodę przefiltrowaną, jeszcze przegotować. [tylko nie wiem czy to konieczne :scratch: ]
Nie wiem... Może taki system się sprawdzi...
Z tym, że to będzie tylko przegotowana woda z kranu a nie mineralna. Dla mnie smakowo do picia tylko jak nie mam nic innego a bardzo, bardzo mi się pić chce. Chyba, że i tak pijecie z butelek źródlaną. Rozwiązaniem byłyby zwrotne butelki oraz - jak dawniej - szklane, zwrotne opakowania.
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2580
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Plastik

Post autor: dobranocka14 » 4 sie 2018, o 16:10

reader pisze:
4 sie 2018, o 15:58
dobranocka14 pisze:
30 lip 2018, o 20:52
W Hiszpanii, przynajmniej tu gdzie jestem, nawet nie segregują odpadów. Plastik jest wszechobecny i używany na potęgę. Mojego pytania gdzie wrzuć szkło a gdzie plastik nie zrozumiano. Jest jedno miejsce i tam się wszystko wrzuca.
Strasznie mnie zaskoczyłaś z tą Hiszpanią. U mnie (południe Polski) właśnie wprowadzono jeszcze ściślejszą segregację, w sumie na 7 kubłów. Podobno mamy czas do 2020, żeby dobić z recyclingiem do średniej UE, a jak nie, to kary. W sklepach wprowadzono też większe opłaty za reklamówki. Pojawiły się też reklamówki bioderadowalne i wielokrotnego użytku.
To moja obserwacja i doświadczenie z tygodniowego "miejskiego" pobytu ale na lotnisku faktycznie był osobny kubeł na plastik.
Chyba, że to tak jak u mnie w Polsce z woreczkami na kupy psie. Normalnie są foliowe a przy okazji międzynarodowego wydarzenia zmieniły je papierowe opakowania. Mam wrażenie, że na pokaz. Pytanie czy ich produkcja jest taka eko czy może lepsze byłyby właśnie te folie biodegradowalne.
fut
Posty: 3
Rejestracja: 5 sie 2018, o 17:39

Re: Plastik

Post autor: fut » 6 sie 2018, o 09:58

ja oprócz tego że sama ograniczam plastik w domu to jeszcze piszę do większych koncernów aby nie sprzedawały bezsensownych plastk=ikowych produktów
Awatar użytkownika
ImaSumak
super forma
super forma
Posty: 4354
Rejestracja: 29 paź 2014, o 00:07

Re: Plastik

Post autor: ImaSumak » 7 sie 2018, o 14:54

Juni pisze:
4 sie 2018, o 10:08
Mieszkam w mniejszym miescie. W zeszlym tygodniu bylam w Stockholmie. Wlasciwie jeszcze wczoraj tam bylam i jeszcze bardziej zrozumialam problem plastiku. Smutne. Takie piekne miasto osadzone na wyspach i kazde piekne miejsce zniszczone siatka, slomka, butelka.
Zaskoczyłaś mnie Sztokholmem. Bylam przekonana, że Szwedzi przodują w ochronie środowiska. Od tak dawna stosują zwrotne, plasttikowe butelki i puszki, przetwarzają plastik, że sądziłam iż ich krajobraz nie jest tak zanieczyszczony. Nigdy nie byłam w Sztokholmie.
Juni pisze:
4 sie 2018, o 10:08
ImaS My mamy w sumie 5 dzieci. Jemy glownie kasze ;) stad na mojej liscie takie rozwiazania.
Gratuluję dużego stadła! :)
Chyba kaszę bym prędzej zniosła, niż makaron z serem. :)
Lubię kiedy kobieta...
adama
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 971
Rejestracja: 12 sie 2014, o 23:07

Re: Plastik

Post autor: adama » 7 sie 2018, o 20:46

Ciekawe dlaczego kasza a nie kochane kartofelki?
Juni
rozgadana foremka
rozgadana foremka
Posty: 154
Rejestracja: 13 lis 2016, o 21:43

Re: Plastik

Post autor: Juni » 7 sie 2018, o 21:03

Ziemniaki rosna kwiatem do dolu nie kumuluja tak energii slonca jak zboza ;)
adama
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 971
Rejestracja: 12 sie 2014, o 23:07

Re: Plastik

Post autor: adama » 7 sie 2018, o 21:12

E tam, zboża to dla kur 😜
ODPOWIEDZ